Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi když jsem si to přečetla pořádně, tak jsem už pochopila .. 🙂 já jedny mám, jsou fajn, ale jaké budou u staršího dítěte, to jsem si taky nebyla jistá a vnímala jsem to dost rozporuplně.

aemmi
28. srp 2012

@lenka5731 Kája se ted hodně rozpila a asi čůrá velký dávky, takže AIO plenky to nepobírají a tato je z tech co máme nejhorší, šetřit na druhý se mi ji nechce, ani se mi moc nelíbí

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi a jaké další aio to ještě nepobírají?

aemmi
28. srp 2012

@lenka5731 BG freetime, z tech jsem byla nadšená, ale ted se vracím ke kapsovkám téhle značky, tam místo těch origoš vložek nacpu BB prefold a savost je výrazně vyšší, AIO nedovycpu, nebo můžu tam přihodit nějakou vkládačku, ale ne prefold, pak máme ještě IB SIO a ty rády protékají vrchem, jsou dost nízký.

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi mně se nejvíc zamlouvají Swaddlebees a Blueberry a myslím, že budou fajn i do budoucna. Jiné už asi nebudu kupovat, pokud tedy Anavy nepřijde s dobře řešenou kapsovkou... 🙂 Do econappi se vejde vv bmb Anavy vel. M a Bamboo deluxe má tuším stejný střih. Do Blueberry Minky by se ten prefold taky měl vejít, je z nich největší, ale tu ted mám v pračce 🙂 Ale nejraději ted dávám SWB simplex, ta je mezi nožkama z nich nejužší a na malé mimino nejlíp sedne.

aemmi
28. srp 2012

@lenka5731 já jsem tyhle značky donedávna vůbec neznala, možná se tu ani neprodávali, ted jsem zvědavá na ty v novorozenecké verzi, třeba mě nadchnou tak, že pořídím další jednovelikostní 🙂

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi uvidíš 🙂 😉 ony i originální jádra SWB a BB by měly být hodně savá, ale na příkladu s tou Anavy vel. M jsem jen chtěla ukázat, že je ta kapsa velká a vejde se tam ledacos 🙂

lenka5731
28. srp 2012

@aemmi ted jsem zkoušela, že do econappi se vejde do kapsy vv bmb anavy vel. M + vel. S. Akorát už netuším, jestli se takový balík podaří nainstalovat na dítě. 🙂

janistr
28. srp 2012

@aemmi Tu TB EF prasátkovou jsem nedávno koupila, škoda... Taky jí radši vycpávám malou vkládačkou, pokud vím, že budeme venku déle než třeba hodinku. Zatím teda neprotekla, ale úplně bych tomu nevěřila...

aemmi
28. srp 2012

@janistr jakou malou vkládačkou, tou origoš, co k tomu byla?

janistr
28. srp 2012

@aemmi Z Anavy kalhotovek 🙂.

mahafi
28. srp 2012

@aemmi Madlík teď taky (tak měsíc, dva zpátky) hrozně moc čůrá, takže čč jsem taky uložila k ledu (na milost jsem je vzala na táboře, kde jsem ale měnila hoodně často a navíc byla dost bez plínky.. na doma už to není moc komfortní, nenechá se přebalit). Takže jsem najela na bmb vv a pak na kalhotovky (ty mi vyhovují nejvíc.. zatím stačily anavy s velkou vkládačkou, teď tam už dávám obě).. A úplně chápu, některý aio mám taky jen na jedno vyčůrání ☹. Díky za referenci na pulky.. tak já asi odolám... 🙂, ještě uvidím, jestli je někde neuvidím naživo 🙂.

ivuska.h
28. srp 2012

@lenka5731
@aemmi A to máš tu EF starou nebo novou? Ta stará aspoň byla s bambusem, ale ta nová je jen s mikrovláknem a to je fakt bída :(

ivuska.h
28. srp 2012

@aemmi Přes které kalhotvkoky ti ty PULky špatně sedí?

lenka5731
28. srp 2012

@ivuska.h novou V3

elvis12
28. srp 2012

@lenka5731 jak jsi do evonappi narvala vv M? Me to tam nejak neslo dat :-/

lenka5731
28. srp 2012

@elvis12 🙂 všechny zmenšovací patenty musej bejt rozepnutý, pak se vejde v pohodě. 🙂 je to tak na roční dítě, na to naše zmenšení se samozřejmě eMko nevejde a nebo leda napříč, to už nevím... ale mně přijde, že econappi saje fakt hodně, zatím dáváme jen tu malou orig. vkládačku a je tam velká rezerva (teda dala jsem ji zatím asi 4x)

bamboolik
28. srp 2012

Ahoj holky, tak myslím, že Vás potěší, že už brzy budete moci vidět naše plenky Bamboolik naživo v Bráně k dětem 🙂
Zrovna dneska odešla objednávka jak na Prahu, tak na Brno, takže veřím že už brzy budou k vidění na prodejnách.

Taky bych Vás ráda pozvala na pražský veltrh For Babies, kde taky najdete náš stánek, takže doufám, že Vás pár poznám osobně 🙂

mmiirrkkaa
29. srp 2012

Dobra zprava. Uz se tesim, az plenky omrknu🙂

aemmi
29. srp 2012

@ivuska.h právě že tu novou, ale už ji nemám, rychle se prodala, nechala jsem ji docela levně, na malý mimčo snad bude stačit

aemmi
29. srp 2012

@ivuska.h přes Anavy, jiný ani nemám, hlavně v okolí těch patentků plenka vyčuhuje, vždycky to tam dost dlouho šteluju, protože se to tam točí jakoby dovnitř, nevím, jak to je srozumitelný, třeba by bylůy lepší na sucháč...ale třeba ve srovnání s HD a Thirsties mi přijdou nízký, fakt si neumím představit, že se přes ně dá dát i ta noční plenka 😕

silente
29. srp 2012

@bamboolik - tak to se těším, že Tě na veletrhu uvidím a hlavně ty plenky! 😵 Povídala jsem o nich i kamarádce, tak třeba pojede se mnou a hezky je omaká 😀 Já už si dala fakt stop stav 😀

petkula
29. srp 2012

@lenka3p ahoj, zkus na mimibazar.cz, taky jsem tam prodávala

silente
29. srp 2012

Malej se teď taky strašně rozčůral, takže doma už jedině čč + vv TB, aspoň mám vždy krásné dilema, jakou dám barvu 😀 Mám ještě ty starší, barevné ... no úžasné 😀

ivuska.h
29. srp 2012

@aemmi To je zajímavé, ony ty svrchňáky mají na délku cca o 7 cm víc, než plenka... Kdyžtak mi to prosím zkus nafotit, mrknu, v čem by mohl být problém. Raději do SZ, ať nedráždím adminy.

rebelie
29. srp 2012

@bamboolik Na veletrhu se uvidíme - těším se na viděnou!

aemmi
29. srp 2012

@ivuska.h tak jo, jen jsem je dopoledne dala do koše s prádlem, tak až je vyperu, tak ji v nich vyfotím. Jinak ona je malá nějaká divnoproporční (dlouhý trup, velký bříško, krátký nohy, tlustý stehna), usuzuju podle toho, že máme dost velký problém sehnat na ni kalhoty ledacos jí nesedí ani přes jednorázovku, natož na vycpanější látkovku. takže to třeba může být tím, kdybys někdy sháněla nestandartního testera, tak rády posloužíme 😀

janinala
29. srp 2012

Ahoj děvčata, dostala jsem doporučení na tyto stránky od známé, že mi určitě pomůžete 🙂 Dítě mám téměř odplenkované, ale potíž je v plenkách na spaní. Synek poměrně hodně pije a intenzivně, dlouho a rád spí - což je kombinace, která pro čtverce, pastelky a bambusové vkladačky, není zrovna to ideální. Dítko se mi pravidelně budí pročůrané, na noc už to raději řeším jednorázovkou (ráno váží okolo 1kg). Hledám tedy nějakou super savou a zároveň ne příliš mohutnou plínku (ještě nás totiž trápí přetrvávající široká báze při chůzi). Poradíte mi?
Moc děkuji!!

janakkk
29. srp 2012

@bamboolik škoda, do Prahy nepojedu....v Brně bude veletrh zas až na jaře, co? 🙂 😉

ivuska.h
29. srp 2012

@janinala Tak litr ti nepobere žádná látkovka...