Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
31. srp 2012

@dandelion Taky máme každou chvíli něco počůraný 🙂. Ona se teda dobře pohybuje i v plínce, ale pořád mám pocit, že i když jí dám minimální plínu a otočí se na bříško, tak to není ideální a trošku se prohýbá, tak se snažím dávat co nejvíc bez. Dávám podložku na obyčejnou velkou deku, ale taky na té podložce zrovna dlouho nevydrží 🙂. Momentálně se začíná píďalkovat, takže se z té deky i odbohybuje (neříkám odplazí, to by bylo ještě hodně přehnané pojmenování :D).

petkula
31. srp 2012

holky, které skladujete plenky "na mokro" přidáváte něco do lázně? Slyšela jsem o octu, může se i na bambusové? Teď přidávám trochu dezinfekční aviváže DenkMit z DM ale asi to není zrovna EKO. Existuje nějaká přírodní dezinfekce vhodná na bambus?

janinala
31. srp 2012

Ahoj holky, tak jsem zrevidovala pitný režim syna (do teď jsem pití i mlíko víceméně lžičkovala - to je dlouhá historie, nicméně teď už to zřejmě není nutné a rozpil se sám) a tím snížila jeho čůrací výkony - zejména ty noční. V noci nepřebaluju - kryštof jak usne, tak spí jako dřevo až do rána a to bych se se zlou potázala, kdybych ho v noci budila kvůli přebalení. No a teď k věci: přeci jen asi tu látku na noc zkusím:
Bum Hugger noční
Bamboolik noční
Anavy XL/noční
Jaké jsou vaše zkušenosti s těmito plínkami. Pro mě jsou důležité zejména tyto věci: kvalita zpracování, pohodlí, kapsa na vkládačku, savost a cena. Díky!

zlilly
31. srp 2012

Ahoj🙂 jdu si pro radu jako skoro jako zmatenej začátečník🙂 o co mi jde:
mám druhý dítě, teď má skoro 8kg a doteď nosil plínky po bráškovi. jenže ony ani tehdy nebyly nový a některý zjevně dosluhují. tak sem si řekla že si já i miminko zasloužíme obnovit část naší látkové výbavy a pořídit si pár krásných nových plenek. ale jakých? s oběma dětma sem dělala BKM, takže mi nejde až tak o nějakou extra savost. na doma máme nevycpanou čč. mimo domov, ale "v civilizaci" dávám pastelky. pastelek i čč mám dost, tam problém není, s tímhle su spokojená. jde o to, že tyhle plínky nemají vlastní zapínání a tak se trochu blbě přebalují v terénu, když třeba dítě není kde položit a je potřeba ho přebalit na koleně. na to sem doted měla takový stařičký BabyLucy a ty už sou teď teda silně za zenitem, sucháče nedrží a tak.
no a noční plínky. už si moc nepamatuju, v čem spával starší když byl ještě malej, asi něco s vv. tak od roka měl různě povycpávaný popolinky a asi dvě sketchky, který sloužily prakticky jen jako držák na vkládačku. těch už sem se zbavila. malej teď spí v BL a BI a je to celkem v pohodě, akorát z nich brzo vyroste a já nevím, čím je nahradit. jednou za noc buď přebalím, nebo dám vyčurat, takže zase, žádná superextrasavost.
takže sem naznala že potřebuju tak 5-6 plen se zapínáním do terénu a asi 6 nočních plen.co by to tak mělo být? nejlíp asi plenka, kterou může mít ven a na noc do ní přidám nějakou vkládačku .....
uvědomila sem si, že tohle je prakticky ten bamboolikuv systém, ale nevím, jestli to má cenu pořizovat, když potřebuju vlastěn jen tak málo plenek..... ten systém se asi ukáže v celé kráse hlavně když je z něho celá výbava, aspoň tak to na mě působí....
tak tipy a rady sem! diky 😉

janakkk
31. srp 2012

@petkula já jsem kapala do vody tea tree olej

janakkk
31. srp 2012

@zlilly co třeba kalhotovky anavy? na ven dávám jen malou vkládačku, na dlouhou procházku nebo když vím, že nemůžu přebalit delší dobu ,tak dlouhou vkládačku, na noc dávám 2 dlouhé vkládačky....nebo jsi myslela něco i se svrchňákama jako AIO?

bamboolik
31. srp 2012

@petkula ideálně nějaký eterický olej, já dávala TT, levanduli nebo antisept od Atoku

bamboolik
31. srp 2012

@zlilly vím, že nejsem objekvitní 😉 ale já s malým dělám taky BKM, takže rozhodně nemám plnou výbavu. Mám jen asi 8 těch vnitřních plenek a 1 kalhotky a ty má jak do terénu, tak na noc a dá se s tím v pohodě vystačit. Zvlášť když nehrozí pokakané kalhotky. Jinak přebalování v terénu i ve stoje vyzkoušeno 😀

ivuska.h
31. srp 2012

@zlilly Tak ono vpodstatě stejně se dá použít cokoliv, co nemá savý vnitřek kalhotek, takže veškeré SIO systémy jako třeba Itti Bitti (ta je i hodně štíhlá a pokud chytáte bobky úspěšně, nemusíš se té štíhlosti bát), Best Bottom, GroVia (ty jsou podle mě fakt super, ač nerada, musím to přiznat 😀 Savost teda není závratná, ale to pro tebe není problém) atd. Dále PULky s vkládačkama jako Swaddlebees Capri, Bum Genius Flip... ale dá se to tak dělat vpodstatě se všemi PULkami. Na noc asi nejlíp nějakou savou kalhotkovku a přes to vlňáky (nejlíp asi Disana), na noc bych nic s PULem nedoporučovala, kvůli prodyšnosti. Na manipulaci v terénu jsou taky dobré kapsové plenky, nehrozí, že se ti rozsypou savá jádra při sundávání a nandávání.

bamboolik
31. srp 2012

@ivuska.h Tobě se líbí GroVia? Mě teda moc nenadchly, hlavně mi přijdou fakt malé. Dezény mají hezké, to jo, ale asi jsem od nich čekala víc, o savosti ani nemluvím. Ze zmiňovaných se mi nejvíc líbí Best Bottom, ale ty zase mají mikrovláknové (teda mají i biobavlnu myslím) vkládačky a to já moc nemusím.

ivuska.h
31. srp 2012

@bamboolik No mám teď jednu na Jůlu a hrozně se mi líbí to zapínání a celkově jak sedí, prostě to jde tak dobře nasadit, nevím, jak to popsat. Na Ondrovi to tak super nebylo, asi po hodině měl plínu nehezky sjetou dolů, ale velikostně seděla ještě s rezervou, samozřejmě bokově (má nějakých 13 kg/96 cm). Savost není slavná, o tom žádná, ale Jůle na přebalování po cca 2 hodinách to stačí, ona není nějak učůraná. Cena je teda otřesná.

ivuska.h
31. srp 2012

@bamboolik Jo a potisky teda neřeším, zas tolik jich nemají a ani se mi moc nelíbí, koupila jsem fialovou.

bamboolik
31. srp 2012

@ivuska.h tak to bude asi ono. Já jsem je zkoušela na Filovi, když měl rok. Měl 12kg, ale nebyl tak vysoký, byl spíš hooodně naducaný. A měl je prostě malé, ani ne bokové, ale takové divné. Vyýoženě mu nesedly a pročůrané je měl raz dva. Ale fakt že já mám oba kluky dost učůrané, takže u mě ne každá plenka z tohoto hlediska obstojí.

bamboolik
31. srp 2012

@ivuska.h Ad potisky, to já se v tom teď docela vyžívám 🙂 U Fila jsem měla jen Bambinexy, takže Šíma má teď asi tak 6 různě barevných a proužkovaných tréninkovek 🙂

ivuska.h
31. srp 2012

@bamboolik Já mám potištěných plín milion, nechávala jsem si vždycky na dílně ušít i z neatestovaných materiálů, co jinak byly jen na neplínkové výrobky 😀 Takže jednu dobu jsem měla asi 20 AIO, ale už jsem to redukovala a teď zas budu, když se Ondra odplenkoval.

bamboolik
31. srp 2012

@ivuska.h 20 kousků, tak to jsi větší machr 😀

ivuska.h
1. zář 2012

@bamboolik Když já pokaždé nemůžu odolat... 😀

ivuska.h
1. zář 2012

Rozprodávám část plenek po odplenkovaném Ondráškovi, viz můj bazar.

crawler
2. zář 2012

@bamboolik
@ivuska.h Ahoj holky, chci se zeptat - máte zkušenosti s mnoha značkama. Já jsem s Fanouškem začala látkovat až v 5m - našila jsem mu sama kapsovky univerzální velikosti. Ted čekám druhé a nevím, zda je lepší mít newborn velikost /jaká značka sedí fakt dobře na ty 3-4kg?/ nebo si vystačím s těmi univerzální velikosti? Říkala jsem si, že bych na bazárku koupila nějaké NB svrchňáky a kalhotovku a pak podle toho našila, ale možná je to zbytečné? Děkuji za rady! 😉

bamboolik
2. zář 2012

@crawler gratuluju k očekávání 🙂 V tomto ti asi víc poradí Iva, protože já rodím přerostlé děti 😀 Šíma měl při narození 4kg a své našité NB flísáčky měl na sobě asi týden..
Mě ale obecně kalhotovky na malá miminka přijdou fakt zbytečně objemné. Já jsem měla našité kapsové VV, ty jsem si dovycpala uprostřed mezi nožkama dle potřeby a na to svrchňáky. A od cca 3týdnů už jsem jela uni velikosti, takže mě by se to rozhodně neoplatilo.
S NB velikostma prostě zkušenosti nemám 😅

crawler
2. zář 2012

@bamboolik díky i tak 😉 uvidím ještě, jaké zkušenosti má Iva. Taky nechci zbytečně našít desatery NB a pak je mít na nic, ale bojím se, že ty vícevelikostní nebudou na takovýho prcka sedět, ale možná se pletu 😅

lenka5731
2. zář 2012

@crawler já po svých zkušenostech bych na dítě co má 3 kg a víc nic newborn nepořizovala /nešila

Anavy novorozenecké jsem vyřadila na cca 4,3 kg (a znám z diskusí takové 3 další, 6 kg dítě si v tom fakt představit nedovedu) a i Little Lamb kalhotkovky vel. 1 a swvrchňáky Swaddlebees newborn jsme vyřadili ještě před 5 kg... Ale já mám ráda, když je plínka trochu větší, od 3 kg používáme i jednovelikostní kapsovky, záleží na střihu, ale většinou je to v pohodě 🙂 Novosklad + svrchňáky nebo kalhotkovka + svrchňáky je stejně objemná. Vyzkoušela jsem taky docela dost značek.. Ale u nás to bylo možná i trochu o něčem jiném, když měla dcera 3 kg, připadala mi už "velká" 😀 (látkujeme od 2,32 kg) Když měla 4 kg, dávala jsem mnohem raději od Anavy jednovelikostní kalhotkovku než novorozeneckou.

crawler
2. zář 2012

@lenka5731 díky moc!

ivuska.h
2. zář 2012

@crawler
@bamboolik Tak já jsem měla novorozence 3.2, 3.7 a 3.5 kg, takže průměr 😀 Dávala jsem hned od začátku jednovelikostní, až teď na Jůlu jsem měla asi 6 novoroz. kalhotkovek, novoroz svrchňáky a ještě jsem si ušila 6 kapsovek vel. S. Ty malé mají výhodu, že je rychle zapneš a není tam nic na upravování, aby nečouhalo atd., ty jednovel. musíš nasazovat trochu obratněji. Nosila to vše cca do těch 5.5-6 kg a ty kapsovky Ska by jí byly i teď, ale už jsou málo savé. Pak jsem jí ráda dávala bambusové vv vel S na kalhotkový sklad.

lenka5731
2. zář 2012

@crawler jo a jak píše ivuska, bambusové vv vel. S na kalhotkový sklad jsem taky dávala ráda.

madlisek
2. zář 2012

@crawler taky se přidávám do fanklubu vv plín na kalhotkový sklad, dávali jsme je oba s mužem nejraději 🙂

brambora20
2. zář 2012

Mám dotaz-na kolik perete pleny?
Já nevím, na kolik ekonomicky zvolit program- Mám na plnou pračku 7kg bud na 90st. 3hodinový( na ten tedka peru, co jsem přestala žehlit pár dní), nebo pak mám 60st. 4hod.....pak mám až 40st., to je asi málo, ne?
Poradte, jak perete vy....zatím mám převahu čč

ptjj
2. zář 2012

@brambora20 ja peru na 60, program s machanim navic mi trva 3hod. ......a nekdy kdyz mam prevahu jen nacuranych plen a dost jineho pradla, ktere potrebuju vyprat, tak to hodim jen na 40, to je asi o pul hodky kratsi

katyxq
2. zář 2012

@brambora20 Na program bavlna na 60 s mácháním navíc, teď s příkrmama dávám ještě před vlastním praním máchání, ty počůrané plínky už docela smrdí.

aemmi
2. zář 2012

@crawler já mám opačnou zkušenost než holky 😀 jednovelikostní Anavy jsem dávala fakt až do tech 6 kg, nebo do kolika mají vydržet, malá měla porodní váhu 3,5 kg a jednovelikostní plíny jsem ještě ani neměla, jela jsme čč a několik kalhotkovek různých značek, jednovelikostní Anavy jsem první objednala asi když malá měla 3 měsíce (6180g) a přišly mi šíleně veliký 😀 takže jsem si říkala, jak to někdo může dávat od narození, ale asi to jde, ted je vyzkouším určitě dřív, když už jsou doma, ale nevím, nevím, nemám ráda ty veliký zadky 😅