Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
25. čer 2009

tak jsem prave vyprala nasi novou vlnitou CT a byla pomalu sucha po vytazeni z pracky 😅 😅 a teda mooc se mi libi! a zitra ji doufam zajedeme 😀

ijo
25. čer 2009

osma - už jsi poskládala vlňáky do prckovata??

silente
25. čer 2009

Ijo - že bychom si zasoutěžily? 😀 A ty plavečky jak vidíš velikostně?

silente
25. čer 2009

Tak jsem tam tu fotku poslala 😀

A přitom jsem našla tohle 😨
http://www.tuly-tuly.cz/latkove-pleny/akcni-tul...

A akci
http://www.tuly-tuly.cz/pro-ostatni-zadecky/cud...
30 kaček sleva 😀

evicka7
25. čer 2009

holky, i přes svoji blonďatost jsem pochopila, že se mi v truhlíku jen tak nerozpadne, mám ji tam jen na pozorování, za jak dlouho se asi tak začne rozkládat, když bude na skládce

za půl hoďky šoupnu dítko do bbh a razíme směr povodňový stav, už volali z půjčovny, že nám nemůžou dát kánoe, když upouští Lipno, tak jedeme (teda jedou) na raftech, no aspoň neumřu strachy, tak papa

raady
25. čer 2009

ahoj,
kahlan: mám kapsovou Bum Genius. Koupila jsem si ji, když malá měla asi 5 kg z druhé ruky, takže za přijatelnou cenu. Jsem s ní spokojená. Suché zipy krásně drží, dost nasaje, rychle schne a hlavně neprotýká 🙂 Všechny ostatní kapsovky jsem poslala dál. Je mi sympatičtejší než AIO, pro to rychlejší schnutí. Teď jsem na MMB dokonce koupila další dvě. Jsou jako nové, minimálně použité. Prodávající maminka látkování vzdala. Obě mě vyšly dohromady jako jedna nová 😉 Jediný "problém", který možná mají je, že to není moc přírodní materiál, bavlna. Ale Barunka si nestěžuje 🙂
S dalšími plenkami nemám zkušenost.

raady
25. čer 2009

kahlan, ještě jsem mrkla na ty Bambinex. Myslím, že to jsou jen svrchní kalhotky, které se dávají na plenku. Tedy nemají sací schopnost 😉

zmuzle
25. čer 2009

Tak to jsem rada, ze mam misto mozku aspon neco 😀

J a i na kyclich byl lekarsky personal vuci mesavy BBH imunni. Nemam holt stesti 😝

krista
25. čer 2009

Ahojky,
chtěla bych vás informovat o novince - po dosažení 10000 příspěvků už není nutné zakládat nové téma.
Pokud už vás někdo informoval, tak se omlouvám za opakování a děkuji za pochopení.

Krista

kahlan
25. čer 2009

Holky moc vam dekuji za rady 🙂
Mam znamou ,co si Bum Genius nemuze vynachvalit ,chtela jsem znat i jine nazory 😉 ,protoze neni zrovna za hubicku 😀 .Na MMB koukam uz nejakou chvili ,ale zatim jsem bohuzel nemela stesti.Asi poridim par do zacatku a pak se uvidi.MOzna i par tech Fluffle ,moc se mi libi barvicky 😀

Raady myslis ,ze jsou Bambinex jen svrchni?No kazdopadne uz mam asi favority 😎
Jeste jednou diky 😉

lenkicka
25. čer 2009

ijo a další milovnice jednovelikostních plenek 😀 ...něco jsem našla...vypadá to, že já budu ulítávat na SWB...tak jsem něco našla, co Lus na Bráně zatím nemá, ale připadají mi nádherné... 😀

http://swaddlebees.com/products/pocket_diapers

třeba, by se dal rozšířit sortiment, co myslíš Lus? 😀 😀 😀

ijo
25. čer 2009

čao, byla jsem zhlédnout vystoupení ve školce a zamáčknout slzu...🙂, plavečky mám 6-8 kg, máme je od čtyř měsíců doteď, tedy skoro do roka a jsme v pohodě.
lenkicka - díky za zprávu, shlédnu to, ale běda ti to bude drahé

ijo
25. čer 2009

silente - QuickDry už mám dva týdny a začíná být favoušem. Mám bambus střeva a schne o dost rychleji než ostatní, teď bych zmákla ještě tu kytkatou, ale já už prostě nic kupovat nemůžu.

lenkicka
25. čer 2009

ijo...mají tam na hlavní stránce doprodej,a super ceny okolo 10 dolarů. Ale nevím, jak by se to dalo objednat ☹

ijo
25. čer 2009

jde to ok, ale poštovné. jako učitel AJ tam napíšu a dám vědět

lenkicka
25. čer 2009

to by bylo suuuper.dííííky...moje angličtina stačí, tak akorát na výuku korejských dětí na klavír...spíš ukazuju názorně 😀 😀 😀

dubakm
25. čer 2009

Lenkicka : pěkné i ceny v doprodeji ujdou. 😉 Ale ta pošta bude asi příšerná 😖

lenkicka
25. čer 2009

abych řekla pravdu, v tom nemám přehled ☹ ...tak uvidíme 😉

ijo
25. čer 2009

no jednou jsem si chtěla objednat Blueberry, ale poštovné předčilo mé přestavy 🙂

erinka83
25. čer 2009

Ahoj holky, mam moznost koupit zavazovacky popo, co vy na to? Jaky mate zkusenosti? 🙂

ijo
25. čer 2009

nemám bohužel. vázačky mám jen HHS a používám je s úspěchem, hlavně když někam jdu kde budu prát v ruce protože rychle schnou

erinka83
25. čer 2009

No ja to "risknu", at mam vybavicku pekne ruznorodou a muzu si pak vybrat😉

makinka.1
25. čer 2009

Erinko,nejsou spatny,ale Disany se mi libi vic.Oni na prvni pohled vypadaji stejne,ale Disany jsou pruznejsi.Kazdopadne my je pouzivali prvni rok,ted uz do zavazovacek nemam sanci prcka zamotat.
Ijo,asi pujdu do ty priserkovy.Psychicky se na to pripravuju. 😀

lusinta
25. čer 2009

holky,protože jsem se přestěhovala společně s AP holkama na diskuzi www.slepicarna.cz nebudu zde již dočítat vše (ale občas kouknu,co je nového🙂
pokud budete mít tedy konrkténí dotaz přímo na mně, pište prosím do IP, případně na můj mail.

ijo
25. čer 2009

holky jdu spát, příšerková vypadá super 🙂

marcelkad
25. čer 2009

Ijo, kdy bude Tvoje fotoalbum s CB?

sonulah
26. čer 2009

zdar holky!
mam tu 5 zcela nepoužitejch home-made vkládaček, nechcete je některá? já jich našila dost, a nakonec to nevyužijem...

vlastnosti:
mešavější než mešavé 😀 😀 z dvojitýho bambusovýho flauše, fakt děsně příjemnej a lehkej materiál, my máme 2 a používáme je moc rádi
dílenské zpracování horší (nejsem profi-šička), ale nerozpadají se, nepelíchají atd..
rozměrově cca jako bamboo hour
myslim, že vůbec nehrubnou (míň než froté)
cena: 70,- za kus

ideálně, kdyby si to vzal někdo všechno, nebo minimálně 2, ať s tim neběham na poštu jako blázen 😉

event. můžu i vyfotit, ale je to prostě takový heboučký, lesklý, smetanová barva

sonulah
26. čer 2009

jo, nestíhamdočítat, tak zájemci do IP, pls 😉

ijo
26. čer 2009

holky, mám odpověď ze SWB....poštovné za balíček cca 250 USD,ale prý bude celý sortiment brzy u nás na trhu, tak se dočkáme
marcelkod...neboj, teď odešlu děti na tábory a nafotí zbyvší prdku a hodím do alba a to budeš čučet .-)

marcelkad
26. čer 2009

IJO už se těším 😀
dneska je tady nějak mrtvolno....