Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
9. zář 2012

@dandelion
@mahafi Chci místo nich pořídit hnědé s kytičkami 😀

dandelion
9. zář 2012

@luciesofi jo tááák 🙂 mám je ráda moc 🙂) jen mě nějak štve že nejsou tak dobrý na čč na rovno.. :/ nevím jestli ještě koupit jiné.. a nebo spíš koupím na doma fleesáky... 🙂)))

luciesofi
9. zář 2012

@dandelion 😀 Já už jsem si dala zákaz 😀 Už jen potřebuju prodat ty, co mám v bazaru a pak nakupuju 🙂 A jaké PULky používáš na čč na rovno??

foaji
9. zář 2012

Ahoj holky, pouštím se do nákupu první látkové výbavy. Které svrchní kalhotky se vám osvědčily na klasické čtvercové pleny??? Děkuji

dandelion
9. zář 2012

@luciesofi já používám anavy.. ale patentkový se krabatí.. sucháčový jsou lepší o něco, ale nejlíp paradoxně sedí Baby Lucy.. a taky dobře seděly Blueberry.. ale ty mi provlhaly, tak jsem je paní vrátila..

dandelion
9. zář 2012

@foaji na novosklad rozhodně Haipa Daipa.. ;)

luciesofi
9. zář 2012

@foaji Za mě HD a Anavy 🙂 HD zrovna dvoje prodávám 😉 😀

lenka5731
9. zář 2012

@dandelion u nás zas líp seděj Anavy patentkový... na sucháč nekrejou kus plíny u nohy 😉

lenka5731
9. zář 2012

@dandelion tos měla Blueberry nějaký použitý? že provlhaly?

janistr
9. zář 2012

@dandelion Taky mi líp sedí sucháčový, na cokoliv 🙂. Ty patentkové se mi pořád někde krabatí, asi jak je ještě dost zmenšuju, možná to bude lepší, až malá poporoste.

dandelion
9. zář 2012

@lenka5731 ale na kalhotovku.. to s nima taky nemám problém 🙂 malá má přes den čč narovno doma.. ;) Blueberry jsem měla z bazárku tady.. a asi jedny nový koupím! 🙂 ;) jsou podle mě výborný, ale po dvou letech používání hold ten PUL odejde.. :/ provlhly i přes vycpanou anavku..
@janistr no teď jsem patentkový "zvětšila" a sedí už zase mnohem líp na kalhotovku 🙂 ale na čč to prostě není to ono 🙂))

betysek
9. zář 2012

@foaji Mám na čč na rovno IV soft. U staršího (více se hýbajícího) mimča trochu škrábou na břiše,ale jinak na čč na rovno nám sedí ze všech nejlíp. U prvního jsem měla jen je. Teď na 2,5 měsíční máme IV soft a Anavy - na patentky i sucháč, sedí nám oboje dobře na čč na rovno, jen se sucháčem se mi líp manipuluje, a u Anavy je líp řešený, tak že bříško škrábat nebude.

zlilly
9. zář 2012

@foaji IV

dandelion
10. zář 2012

@betysek Štěpánce Anavy na SZ poškrábaly bříško.. když jsme jí nosili v klubíčku :/ ale za to nemůžou ;) teď jsem je zkusila "povolit" a sedí o dost líp.. 🙂) tolik se nekrabatí.. 🙂

lenka5731
10. zář 2012

@betysek
@dandelion u nás sucháč u anavy pulek taky poškrábal bříško... hlídala babička, tak nevím, jak to holky dokázaly, ale přebalovala jsem předtím já... 😉

Blueberry jsou výborný, já jsem začala hned u nich, nemám vůbec zkušenost s IV, HD, BL, Popolini a těmahle frekventovanýma značkama 🙂

janistr
10. zář 2012

@dandelion
@lenka5731 Helča měla taky jednou poškrábaný bříško i z Anavek, ale teď si na to dávám pozor a tu látku nahoře víc jakoby vytáhnu a je to bez problémů.

dandelion
10. zář 2012

@janistr tak víš jak.. když dítě bude ležet tak dobrý, ale jakmile ho nosíš (my nosíme v klubíčku skoro vždycky) tak se tomu nevyhneš.. prostě se na to musí myslet 🙂

janistr
10. zář 2012

@dandelion Taky nosím v klubíčku, navíc Helča už zvedne obě nohy tak, že si je naráz strčí do pusy, takže tomu kontaktu se sucháčem se nedá zabránit 🙂.

dandelion
10. zář 2012

@janistr Štěpi předevčírem teprve nohy objevila :D 🙂) je lenoch.. ale tak já na ní spěchat nebudu.. začala i později pást.. prý i hraje roli, že je narozená o tři týdny dřív.. zatím se naučila vše jen později.. otáží se jen na bok a když je bez plenky, tak se přemísťuje jak píďalka.. :D 🙂 po celým koberci.. ale prostě na to bříško se jí nechce.. občas přehazuje už nožičku, ale víc nic.. ale asi je to otázka pár dní 🙂 ;)

dandelion
10. zář 2012

capáčky MaM nebo Saling? 🙂)

betysek
10. zář 2012

@dandelion Asi to bude tím, že ještě není tolik pohyblivá. Myslím, že i IV poškrábaly bříško starší dceři, až když byla trochu starší a víc se hýbala. V klubíčku moc nenosíme, většinou na tygříka....

janakkk
10. zář 2012

Holky, Irma má dneska svátek, tak nezapomeňte všechny doma popřát 😀 😀

luciesofi
10. zář 2012

@janakkk 😀 😀 😀

luciesofi
10. zář 2012

Budu teď trochu OT - vidím, že tu řešíte oblečení na nošení 🙂 Chystám se pořídit ochranou kapsu MaM. Do čeho obléct Magdí? Mám objednané nějaké outlast oblečení (polodupky, kalhoty, čepičku - ještě chci body, ale neměli ho v žádné hezké barvě 😀) a na nožky capáčky Eisbarchen.. Pak ještě asi pořídím nějaké Merino..
Poraďte, jak udělat, aby jí nebyla ani zima, ani vedro 🙂

mahafi
10. zář 2012

@dandelion Neboj, Madla na tom byla dost podobně.. přetáčet se na bříško začala až těsně před půl rokem.. 🙂.

lenka5731
10. zář 2012

Holky, kolik tak máte plínek? Máte tak těch doporučených cca 25 a nebo víc?

Já jsem teď prala plíny po třech dnech, už přes 24 hodin visí na balkoně a teď jsem v šuplíku spočítala, že mám stále k dispozici 25 plen... a žádný béčkový, je tam třeba 10 kalhotkovek Anavy 😕 A to jsme nepoužili ani jeden čč. Jsem teda fakt šílený nákupčí. Nikdy v životě jsem na nákupech čekoholiv neulítla tolik jak na plínách 😅

betysek
10. zář 2012

@lenka5731 Ani mi nemluv. Už jsem si dala stop stav pro nakupování. 😀 Po první dceři jsem měla méně savé plínky (ale i tak jsme s nimi v pohodě vystačily do 2 let...), tak že jsem teď kupovala bambusové. A to jsem i u první chtěla původně kalhotkové jen na spaní a na procházky. NAkonec jsem jich měla 20 ks (sice méně savé, jako IV froté, flanelové a pak Ella ´s house). Teď jsem podlehla a koupila nějaké LL a Anavy, tak že mám teď k těm po první ještě i 13 bambusových a 2 ks LL bavlněných. Tak že už jsme na 35 ks. Přistihla jsem se, že nejdřív sahám po Anavkách, pak po LL a když je hodně mizerné počasí (což teď bude častěji) a plínky moc neschnou, tak teprve sáhnu po těch po první dceři..... 😀

janinek
10. zář 2012

@lenka5731 To se blbe scita, dkyz je neco v kybli, neco susim, neco v supliku, neco na prebalovaku 🙂 Od oka bych rekla, ze tak dva tri kousky, maximalne pet 😝

lenka5731
10. zář 2012

@janinek jak dva tři kousky, maximálně pět? nerozumim 😀

já jsem to taky přesně nepočítala všechno, jen vim, že po 4 dnech používání látkovek je k dispozici ještě 25 plín.

luciesofi
10. zář 2012

@lenka5731 Já mám teď 9 kalhotovek (8 Anavy, 1 BL), 6 vv (Anavy), 4 AIO (1 Anavy, 3 TB), 2 plíny s chobotem z Fleru a 30 čč. Doma přes den dávám čtvercovky a vv, na noc a na ven kalhotovky a AIO 🙂
A to mi přijde, že už jsem za to utratila nehorázný prachy 🙂 Ty jsi fakt blázen! 😀