Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
10. zář 2012

@lenka5731 No odmitam to spocitat 🙂 Na kusy toho mam asi take hodne, ale tech 17 AIO (ci kapslovek) mam ty univerzalni vleikosti. A pak mam ted trinactkalhtokovek jednicek, pak budu mit 14 dvojek. A svrchnaku mam 11, ale z toho 7 jsou velikostni, 4 zase univerzalni. A pet novorzeneckych AIO, co uz ji nejsou.

lenka5731
10. zář 2012

@janinek Jani, tak velikost 1 a newborn nepočítám, ty už jsem prodala... 🙂 Tohle je v podstatě vše jednovelikostní.

janinek
10. zář 2012

@lenka5731 No ty vel 1 a vel 2 beru jako jednu nebo jak to rict prave. Takze 17 + 13 ted, pak to bude 17+14.

Kolik plin denne ted vase spotrebuje? My jsme na 8-9, takze peru kazdy den ci obden. Ono to tak akorat vychazi, z etne plny kybl je do pracky. Tak se tesim, az spotrebuje plinek mene, ze s emi prodlouzi praci interval.

Ale budu jeste kupovat nejake anavy urcite a BB minky. Mozna dalsi BG freetime, jsem s nimi spokojena.

janistr
10. zář 2012

@lenka5731 7 kalhotovek, 4 AIO/SIO, 3 vv a čtvercovky 🙂. Kalhotovek bych chtěla nakonec tak 12 - 15, ještě pořídím nějaké vv a finito 🙂.

dandelion
10. zář 2012

@lenka5731 mám 6x kalhotovka Anavy, 3x Merinostar, 60 čč a PULky a Flees Anavy... 🙂 dokoupím kahotovky, chci jich tak 15 a pak nějaké vv a budu spokojená 🙂

dandelion
10. zář 2012

@luciesofi taky jsem chtěla kapsu od MAM ale tohle se mi taky líbí.. hlavně ta cena :D http://www.outdoorkids.cz/?455,softshellova-och...... a jsem z toho krapet mimo co koupit aby jí nebylo ani teplo ani zima.. a hlavně je to tak strašně drahý :/

madlisek
10. zář 2012

No holky, spadla mi čelist, proti vám jsem naprostý minimalista 😀 Naštěstí netrpím plínovou závislostí a jsem spokojená s tím, co mám. Dokoupím a došiju už jen pár kousků navíc, aby to stačilo na obě robátka 🙂

madlisek
10. zář 2012

@luciesofi Oblečení máš objednaný super a pokud jde o vrstvení, tak neboj, to nejpozději po prvních dvou vycházkách s kapsou vychytáš. Ze své zkušenosti bych radila obléknout spíš míň než víc (to tělesný teplo je hodně výhřevný 🙂 ) a s sebou do batohu pro jistotu nějakou vrstvu navíc, kdyby náhodou 🙂

luciesofi
10. zář 2012

@dandelion Hmm, ta vypadá moc dobře! 🙂 A není ani tolik drahá... Děkuju za tip 🙂
@madlisek Jj, prostě uvidím až s praxí... Toho přehřátí bych se právě moc bála, přece jen budu hřát dost 🙂 Dík

dandelion
10. zář 2012

@luciesofi myslím že je dostačující a užije se i na podzim a na jaře.. to ta exklusiv MAM je zase asi dost teplá a ty míň teplejší zase nejsou nepromokavý :D 🙂 já právě řeším, že já nemůžu do toho dát tolik peněz co bych chtěla.. :/ tak nevím jak malou funkčně a levně obléknout.. myslela jsem že jí dám jen Outlast body, přes to Mam body, punčocháčky, vlňáčky, capáčky a kuklu.. na to kapsu a jdem.. ale ty ceny.. je mi z toho od rána na nic :/

mahafi
10. zář 2012

když už jste u toho oblečení na nošení.. už jsem se ptala, ale asi to zapadlo.. jak se na nošení oblíkají chodící děti? nosí se taky pod bundou, nebo asi už spíš venku, když bude muset být oblečená tak ,ayb mohla chodit i být nošená.., já si to vůbec neumím představit 😀

A s počtem plín.. Mám 30 čč (ale ty už teď skoro nepoužívám, nestačí ☹, 6vv anavy M (dávám většinou na noc místo vkládaček do kalhotovek), 3 merinostar, 4 šitý samodomo (ale ne mnou) a 12 anav kalhotkových, 1 bum hugger, ale tu už bych si znovu nekoupila. pak nějaký aio/ kapsovky, ale ty používám jen když očekávám přebalování ve stížených podmínkách 😀.

herminka
10. zář 2012

Pokud bude někdo psát o oblékání chodících nošených dětí, taky bych prosila do zmínky 😉 Synek začal chodit v březnu, a to toho zas příliš nenachodil, tak se nosil pod bundou (mám softshellku ušitou od kamarádky podobnou vonzibundě), potom už bylo dost teplo a bundy nebylo třeba. Ale mám představu nošení pod bundou, přece jen mi to připadá tak nějak nejefektivnější pro oba. A když bude chtít po svých, mít svršky s sebou - nevím, jak vy, já teď při dítěti téměř nikdy nejdu bez zavazadla.

cervena_vila
10. zář 2012

@herminka @mahafi Chodící děti se většinou nosí přes bundu normálně oblečené. Záleží jaký je poměr chození/nošení. Kámoška nosí v pandě (ergonomické nosítko), vždycky poponese, vyloží, poponese, vyloží... Kdyby měla pořád svlíkat a cpát pod bundu, asi by se na to brzo vyprdla 😉

A tím "normálním" oblečením nemyslím kombinézu, jako spíš merino vrstvení. Aby to hřálo a při tom to nebylo moc tlusté.

dandelion
10. zář 2012

@cervena_vila a myslíš že by stačilo, když by měla outlast body, a na to MaM body? punčocháčky a vlňáky MaM? a kuklu a teplý capáky?

mahafi
10. zář 2012

@cervena_vila Díky ti dobrá duše 🙂, tak nějak jsem si myslela, že v mrazu nebudu chtít pořád rozepínat zpínat bundu..., natož jí pořád oblíkat a svlíkat.. 😀 a kombinézy nenávidím, takže toho bych madlíka chtěla opravdu ušetřit 😀.

@dandelion záleží na tom, jak je malá zmrzlá.. M. byla hodně horkokrevná, takže tam stačily jenom teplý punčocháče a bodýčko a čepice (kukla bude ještě lepší, jenže já tenkrát neodhadla velikost :-/..)

dandelion
10. zář 2012

@mahafi fakt? no tak to zkusíme.. já právě nevím jestli mám do toho investovat a nebo spíš ne... :/ jestli mi bude stačit outlast, nebo je potřeba vlně.. :/

mahafi
10. zář 2012

@dandelion já jsem neměla funkčního nic.. froté punčocháče a normální bodýčko.. to bych teď asi outlastový koupila.. Vyzkoušej a uvidíš.. naštěstí to všechno můžeš objednat a pak mít do týdne doma a i v zimě, až to zkusíš.. 🙂. Madlík na sobě nesnese nic teplýho, takže i v největších mrazech jedzila v kočárku v bodýčku, flísový tenký kombinéze, ponožkách a fusaku.. (většinou ho ale měla nedovřenej), punčocháče měla asi dvakrát.. ona jinak hrozně vřískala 😀. Teď právě vůbec nevím, jak jí oblíkat 🙂, ale říkám si, že to prostě ukáže čas 🙂.

dandelion
10. zář 2012

@mahafi tak objednám outlast a když nebude stačit objednám vlnu.. ono se to určitě vychytá, ale já abych měla aspoň "něco" :D

cervena_vila
10. zář 2012

@dandelion Já s outlastem zkušenost nemám. Záleží, jaké jsou mrazy. My jsme odnosili v pletených kamaších, ty první byly normálně akrylové, na vlnu jsem přešla později. A ještě přes to návleky udělané z chlupatých ponožek. Když jsou nožičky venku, tak hodně prochládají. Body taky nemám z merina, ale šila jsem jí svetřík jako druhou vrstvu merinovou. Teď byly extrémní zimy, tak byla jako cibule. Svlíknout se to dá vždycky...
Hlavně to během podzimu vychytáte, jak oblíknout.

michamicha
10. zář 2012

@dandelion my měli outlastový kamašky a čepičku, ale malej se nechtěl nosit v manduce, takže ty kamašky užil jen v kočárku nebo doma a za mně teda jinak spokojenost, na druhý dítě si pořídím outlastový bodýčka i ty kamašky, čepičky jsem si schovala, ty nejsou tak jetý jako kamaše od lezení 😅

madlisek
10. zář 2012

@dandelion myslím, že outlast ani vlna vyloženě potřeba (ve smyslu "bez toho prostě nemůžeš nosit!") není, kamarádka odnosila tři děti jen v bavlně a žádnou újmou nikdo z nich netrpí 🙂 Ty vlněný nebo jiný funkční věci jsou jen prostě příjemnější v tom, že se dítě nezapotí a když už náhodou jo, tak zas rychle uschne.

herminka
10. zář 2012

@cervena_vila To mi neříkej, že jsem si nosící bundu pořizovala na jednu sezonu, tos mě moc nepotěšila 😀 Synek moc nechce chodit, kam chceme my, většinou se spíš nese/veze a někde ho vypustíme, uvidíme, jak to bude do zimy.

@dandelion Taky jsem loni neměla nic funkčního, jen merino kuklu, což mi přišlo jako jedinečná investice - když bylo tepleji, hlava se mu nepotila, a v chladnu jsem taky nemusela mít strach, že mu bude zima. Byla ale tenčí, tak v mrazech pod cca -5 jsem dávala ještě kapucu. Kukla má navíc výhodu, že dobře drží na hlavě a dítěti nikam nefouká. Jinak míval syn body a punčocháče a případně něco navíc, pokud hodně mrzlo. Problém byl s nožkama, přestože na nich měl několik vrstev, mimo jiné hrubé zaplstěné vlněné ponožky, měl je furt chladné,

janakkk
10. zář 2012

@dandelion ted jsem se dívala na tu kapsu...a tahle cena podle mě platí v případě, že ji bereš jako dárek při koupi nosítka....nebo jak to tam mají? 😲

michamicha
10. zář 2012

Já mám dotaz k plenám 🙂 Myslíte, že můžu AIO a ostatní pleny nacpat do toho vakuového pytle, když už pleny nepotřebujeme? 😅 nestane se něco tomu PULu?

luciesofi
10. zář 2012

@janakkk Jestli můžu odpovědět za Elišku - je to tak, jak píšeš, cena normálně je 690,- , už jsem na to taky koukala... http://www.outdoorkids.cz/?564,softshellova-och...

cervena_vila
10. zář 2012

@herminka 😅 Ty jo, to nevim. Dokud se mu chodit nechce, tak bundu užiješ. A pak se dá zas prodat, ne? Kámoška měla nosící bundu dvě zimy, už ji prodává. Mně se žádná nelíbila, já jsem si ušila vsadku na svou bundu jen na nošení vpředu. Na záda jsem pak už nosila venku právě proto, že už malé byly skoro dva roky a chtěla být mobilní.

madlisek
10. zář 2012

@herminka Hermi, bunda bude přece ještě na další děti, ta se užije 🙂

herminka
10. zář 2012

@cervena_vila Ono se mu chodit chce, ale většinou opačným směrem než míříme 😀
Bundu si chci nechat na případné další dítě (děti) a pokud bude ještě slušně vypadat (doufám, že bude), tak prodat. Ale teda fakt si moc nedovedu představit, že nesu třeba v -10 dítě "venku" 😲

@madlisek Bereš mi slova z úst 😉

janinek
10. zář 2012
dandelion
11. zář 2012

@janakkk @luciesofi to mi nedošlo :D ale i tak je to dobrá cena ;)