Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
15. zář 2012

@helulela ne, ne, uz jsou pouzivane, ale jsou to HD, tak me to docela mrzi, i kdyz jsem to trochu cekala, kdyz jsem videla, jak ta latka kolem patentek pri rozepinani pruzi.......tady se to nikomu jinemu s HD PULkama nrstalo?
@pampeliska1 v podstate jako @janistr, omotam kolem telicka a jeden cip jeste zasunu za lem toho druheho, jestli chapes, jak to myslim

helulela
15. zář 2012

@ptjj já si nedávno všimla prasklinek na uchu u SZ na Thirsties, už jim budou skoro dva roky a jedou nonstop

ptjj
15. zář 2012

@helulela no, tak tyhle jedou necelé tři měsíce 😒 kupovala jse z druhé ruky, ale byly nepoužité

luciesofi
15. zář 2012

K novoskladu a snapce - já novoskald snapku chytám... Zpočátku jsem to jako některé tady jen motala kolem těla, ale od té chvíle, co naše zvíře zjistilo, že když je rozbalené, může vesele kopat nožkama, tak toho využívá seč může... Než bych jí zapnula svrchňáky, můžu motat znovu..... 😅 A nepřijde mi, že by byly čč zničené...

bamboolik
15. zář 2012

@helulela spíš to bude tím, ža Aitu pokud vím nedává lastin. Teda alespoň jsem to někde četla, zkusím pohledat.. Nebo pokud mají lastin, tak to může být problém v technice šití, naše švadlenky s tím taky zpočátku trochu bojovaly, než se to naučily.

jasekd
15. zář 2012

@ptjj Mne se na HD PULkach kolem patentku ta latka jakoby malinko roztahla, ale drzi porad pekne, tu velikost L pouzivame minimalne na noc tak od roka, postupne i pres den, jedou furt dokola na dve deti, pravda ted uz jen na spani, peru je taky hodne casto a na 60, a drzi dobre, to roztazeni je uplne minimalni.

janinek
15. zář 2012

@helulela ale New York! Tam byla Leus v brisku.

janistr
15. zář 2012

@luciesofi No, mě se už Helča točí na břicho a všelijak, ale mám zmáknutý znehybňující chvat a přijde mi to zas rychlejší, než ještě nandavat snappku 🙂.

pampeliska1
15. zář 2012

@ptjj jj, chápu 🙂 Přiznám se, že mě nikdy ani nenapadlo, že bych to nepřichytávala snapkou 😅 Ale tak já jsem těch novoskladů moc neužila..když mi kamarádka dala jednou na vyzkoušení kalhotovku, tak už jsem nechtěla nic jiného 😀

helulela
15. zář 2012

@ptjj to nepotěší 😖
@bamboolik dík, já na ně dneska znovu koukala, když jsem je tahala z pračky, a jsou fakt vytahané, gumka už skoro nepruží
@janinek tak dobře, to je zásadní pro 😀

ptjj
15. zář 2012

@jasekd a kdyz se ti ta latka roztahla, tak ten PUL z vnitrni strany nepopraskal?

jasekd
15. zář 2012

@ptjj Ne, drzi to dobre, nic neprotejka, na to, co uz maji za sebou, jsou to drzaky.

ptjj
15. zář 2012

@jasekd mně to taky neprotejká, jen jsem si všimla, že ten PUL je poškozený

neu.sona
15. zář 2012

@helulela A jak dlouho je máš? To je skoro na reklamaci, nebo ne?

helulela
15. zář 2012

@neu.sona asi dva měsíce. Na reklamaci by to možná bylo, ale nechce se mi do toho. Dávám je Vítkovi na noc, nevadí mi, že netěsní. Kdyby to byla Adova denní plína, to by bylo jiné. Navíc už jsem jednu reklamovala kvůli strženému patentku, paní byla sice moc ochotná, opravili to pěkně a rychle, ale zase platit poštu, pak být nějakou dobu bez nich... do reklamace se mi nechce.

ivuska.h
16. zář 2012

@helulela Při reklamaci máš nárok na uhrazení poštovného prodejcem...

ivuska.h
16. zář 2012

@bamboolik On taky není lastin jako lastin, to je jen obecný název a výrobců je hodně... Ne každý polyuretanová gumička je na plíny vhodná, v průmyslu se to používá hlavně na stabilizaci švů a řasení lehkých materiálů, ta zátěž u plíny je mnohem větší... Já spíš teď přemýšlím, že přejdem na "ne-lastin", protože mě v mnoha ohledech začíná štvát 😖

bamboolik
16. zář 2012

@helulela a tobě tech sucháč u Thirsties vydžel ty 2 roky? Já jsem je už pro malého musela vyměňovat, úplně mi vychlupatěl a to jsem je dávala staršímu jen na noc cca 1 rok. Mám Thirsties duowrap.

bamboolik
16. zář 2012

@helulela jj máš nárok na úhradu poštovného, my to třeba řešíme nějakým kompenzačním dárkem nebo tak něco. Určitě bych šla do reklamace.

janakkk
16. zář 2012

Ahoj, přivezli jsme si z víkendu virózu, malej od včera sere a blije, mě je taky zle, malej už je v jednorázovkách, protože došly všechny svrchňáky 😒 😒 snad to brzo přejde, dočtu vás jindy 🙂

bamboolik
16. zář 2012

@janakkk to jsme si zažili na jaře s oběma klukama, tak moc přeju, ať to brzy přejde a neskončíte jako my na kapačkách 😔

janinek
16. zář 2012

@janakkk vykuryrujte se brzy!

bamboolik
16. zář 2012

Ráda bych Vás pozvala na veletrh For Babies v Praze 27. - 30. 9. 2012.
Spolu s tím bych Vás taky chtěla upozornit na naši soutěž o volné vstupenky na veletrh. Detaily soutěže najdete na naší úvodní stránce www.bamboolik.cz

Doufám, že se tam s Vámi některými potkám 🙂

janakkk
17. zář 2012

@bamboolik diky, teda, to jste meli hrozny... ☹ u nás už to vypadá líp, my s malym uz jsme z nejhorsiho venku, tatinka to skolilo dnes rano

@janinek diky 🙂

bamboolik
17. zář 2012

@janakkk doporučuju Enterol, to u nás zabralo perfektně. Jsou to jen bakterie, které dají střevo dohromady a pomáhá to skoro zázračně, tak třeba to pomůže i Vám. Držím pěsti, ať je to brzy za Vám, je to fakt náročné.

janinek
17. zář 2012

@janakkk Jani, nemocny tatinek by byl nas konec. Drzte se 🙂

xsenova
17. zář 2012

Dobre rano maminy 🙂 Mohli by ste mi poradit? planujem objednat cc plienky - vo vyhlade mam kikko lux. Kto ma skusenosti - ste spokojene? 🙂

helulela
17. zář 2012

@ivuska.h @bamboolik s tím poštovným jsem to ani nevěděla, dík 🙂 Thirsties mám vel. M a SZ vypadá zatím v pohodě. Nedávám je teda úplně fest, vždycky točím tak čtvery PULky najednou, ale v šuplíku mi neležely.

helulela
17. zář 2012

@xsenova já jsem, nic špatného proti nim nemám

xsenova
17. zář 2012

@helulela jedinne co som postrehla v diskusiach, ze sa zrazaju pri dennom pouziti alebo nedrzia tvar. Nemas ten problem?