Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlatelevizeedna
17. zář 2012

@xsenova Tvar mi nedrží akorát bambusové plenky kikko, ty bavlněné jsou v pohodě, prala jsem je i na 90 a tvar pořád drží.

helulela
17. zář 2012

@xsenova to ne, minimálně se možná srazily, jako všechno, ale tvar drží. S bmb čč Kikko se to absolutně nedá srovnat, to jsou zdrcnutý obdélníky.

aideen
17. zář 2012

@xsenova kikko lux mám cca 30 ks, dávám dvě narovno a naprostá spokojenost. 🙂

janistr
17. zář 2012

@xsenova Mně teda i Kikko lux zobdelníkovatěly, ale ne nějak tragicky. Pořád se z nich dá v pohodě umotat novosklad s při použití na rovno to nevadí vůbec. Jinak jsem spokojená.

katyxq
17. zář 2012

@xsenova Nám kikko lux trošinku zobdélníkovatěly a možná se trochu srazily, ale žádná hrůza.

zlilly
17. zář 2012

Ha! Dnes sem si vyzvedla svoje první anavy🙂 s traktorama 🙂 a sou tak úžasně heboučký a měkoučký, že je asi nikdy nepoužiju, abych je nemusela prat a aby nezhrubly 🙂 takhle já dopadnu s fešáckýma plínkama vždycky

janinek
17. zář 2012

Mne dneska prisel jablickovy mini pytlicek od Monkeyfoot a obyc ruzovy se sovami, co mam v albicku.

A mam na ceste totsbots easyfit V2 pro porovnani, kdyz to sjou ty bambusky. New York zatim nebudu kupovat. Ale k Vanocum necham Leusce udelat plinku na zakazku, i s trickem 🙂 A ted cekam na levnejsi BG flips a version4, ze chci pridat do sbirky.

Jinak jsem v noci nasadila uz tots bots bamboozle dvojky, normalne jsou mensi objemem nez LL jednicky 🙂

francina
17. zář 2012

Ahoj, jsem již brzy látkující maminka-nováček.
Budeme mít hubenou holčičku, porod. váha odhadnuta tak na 2-2,3 kg. Rychle jsem proto dokoupila svrchńáky Bambino mio newborn, zdály se mě z dostupné nabídky nejmenší. Trénovala jsem novorozenecký sklad s kikko plenou 70x70 cm, ale přijde mi to všechno dost natěsno, plenka přes kalhotky přetéká, kam dám prcku dítěte, to nevím. 😒 A to jsem chtěla ještě přidávat froté vkládačku 30x30 cm! Neumím si představit, že bych ještě třeba dostala nařízeno balit na široko!

Co s tím? Vejde se mi tam dítko a je to jen můj pocit, že je všechno moc natěsno? Nebo mám koupit i menší plenky? Nebo použít větší kalhotky? (To už se mi zas nevejde do overalu nebo dupaček ☹ )
Máte s balením mrňouska někdo zkušenost?

betelgeuzz
17. zář 2012

@francina první dcera měla 2,2 kg, ale s látkovkama jsem začínala někdy ke konci šestinedělí, to už mohla mít 3 kg. Druhá dcera měla 2,6 kg, to jsem začínala s látkováním brzo, váhu přesně nevím. Já myslím, že čč ti budou stačit, ono je to velký, ale zastrkáš to pod ty kalhotky, až je zapneš. Ze začátku ani vkládačky potřeba nejsou, miminka nečůrají tak moc a stejně je musíš pořád přebalovat. Svrchňáky jsem ze začátku používala BL fix XS a IV S. K širokému balení, mně ortoped v porodnici řekl, že do 3 kg je pro ně i jednorázovka široké balení, takže tím pádem i jedna látkovka.

ptjj
17. zář 2012

To naše dítě má zvláštní talent, jak to udělat, aby separačka zůstala téměř netknutá a veškerý obsah byl v plíně. Za zásah svrchňáků, případně dalších vrstev oblečení se asi připočítávají bonusové body nebo co 😀

janakkk
17. zář 2012

@bamboolik díky za radu, dávám Hylak a Smectu a malej už je OK, enterol znám, je fakt dobrej
@janinek tak tatínek je na tom zdaleka nejhůř ze všech, po 2 hodinách se začal vyptávat jestli se dá na průjem umřít a jak má poznat, jestli už by neměl jet do nemocnice 😀 😀

já už jsem se zmobilizovala, vyprala plínky, tak už se vracíme zase k látkovkám 😉

francina
17. zář 2012

@betelgeuzz díky 🙂 tak s jednou plínou to snad zvládnu hned od začátku

janinek
17. zář 2012

@francina Ja zacla latkovat od 2.75 kg v osmi dnech, little lamb jednicky a presto blueberry mini. Novosklad mi prisel obrovsky desne. Ale asi jsem nemela trpelivost. Ty jednovelikostni kalhotky byly moc velke. A treba tots bots jednicky take plachta, ale totsbots nulky ok, ty ma jeste ted v deviti tydnech, i kdyz uz je vyradim brzy. BB mini uz take nenosi, ma ted BB Coverall. A vyndam tots bots jednicky. I kdyz ty BB mam ctvery, jsem maniak, priznam se. Jinak tvoji male berusce by dobre byly bumgenius newborn ci bambooty S a XS ci Simplex, pokud bdue sporizovat novorozenecke vse v jednom, tak kupuj pouzite nebo nejake hodne zlevnene, hrozne ti poroste a brzy z toho vyroste.

Ja se snad brzy dokopu a dopisu info do alb mych,jak postupujeme, co ji je a neni, ale muzes se aspon kouknout, co mam ted tam, pripravne album a pak praxe.

@janakkk Jani, chudak. A tim 'jet do nemocnice' mysli, ze ho TY povezes, vid? 😉

janakkk
17. zář 2012

@janinek no, kdo jinej? 😀

xsenova
17. zář 2012

@zlatelevizeedna @helulela @janistr @katyxq dik za info 🙂 objednala som 10 lux a 10 lux eco + 4ks muselinovych IV 😀

bamboolik
17. zář 2012

@janakkk nojo chlapi.. To že ty jsi se sotva vylízala a malý taky a máš teď obskakovat muže 😀 Ta smecta je super, jenom já ji prostě do dětí nebyla schopna dostat ☹

janakkk
17. zář 2012

@bamboolik já smectu dávám do rozmačkanýho banánu a jí to v pohodě 🙂 ale on je taková poplenice, on sní všechno 🙂
no, však přesně tak to s chlapama je, když mě bylo včera nejhůř, tak seděl u fotbalu, když jemu je blbě dneska, tak já kolem něho skáču 😒

lenka5731
17. zář 2012

@francina my látkovali od 2,32 kg a dávali jsme čč narovno + svrchňáky newborn nebo xs. Ale ona moc nekadila, tak to takhle šlo. Od 3,3 kg, cca jsme začali používat výhradně kalhotkovky.

kali.kal
17. zář 2012

Ahojte holky,
jdu si k vám pro radu 🙂
Mám dvouletou Elišku (14 kg), která už je přes den bez plínky. Takže dávám plínu jen na spaní po obědě a na noc a někdy do auta, když jedeme na delší cestu.
Ze dne na den mi vyrostla ze všech plín, resp. svrchňáků, které doma mám, takže jsme přešli na papírovky. Ale nějak si na to nemůžu zvyknout. Tak zvažuju, jestli už zůstat u papírovek a doufat, že bude brzo bez plín i na spaní. Nebo jestli koupit ještě další sadu látkovek a svrchňáků.
Jestli mi poradíte, jak jste to řešily vy? A pokud jste kupovaly látkovky, tak jaké?

bamboolik
17. zář 2012

@kali.kal vzhledem k tomu, že čekáš další miminko, tak bych se investice nebála. Pokud třeba budeš mít kluka, tak je možné, že 14kg bude mít už v roce a půl 🙂 Pokud je to jen na spánek, tak je to otázka cca 6 nočních plenek a 1-2 svrchňáky.
14kg ale není až tak moc, to by ještě jednovelikostní svrchňáky zvládnout měly 😕

kali.kal
17. zář 2012

@bamboolik : No, taky to tak propočítávám. Noční plínky zvažuju H.D. pastelky XL a do nich vkládačku a svrchňáky Thirsties L.

luciesofi
17. zář 2012

@janinek Jani, já mám TB EasyFit V2 i V3 a ta V3 je měkčí a menší, V2 je taková jakoby tvrdší, ale taky krásně sedí a víc vydrží.. Pokud ještě budu kupovat TB (ale asi ne 🙂), tak jedině V2...

pampeliska1
17. zář 2012

Tak se zase naskladňuje na anavy.cz a já už mám jednu objednanou 😅 😅 Už se tam nesmím dívat a zrušit si Anavy na FB 😅 😀 http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

janistr
17. zář 2012

@pampeliska1 No, já rovnou dvě, tluču se tady za to do hlavy :D.

bamboolik
17. zář 2012

@kali.kal asi bych šla spíše do bambusu. HD má super vymyšlený střih, ale prostě tam ten savý materiál chybí.
Thirsties jsou dobré svrchňáky. Já mám ty duowrap 2 a velikostně byly dobré.

kali.kal
17. zář 2012

@bamboolik : pastelky jsem používala jako noční plíny do teďka a s jednou čtvercovkou místo vkládačky nám to stačilo. Akorát teď nějak nemůžu najít ty větší pastelky, snad se nepřestaly vyrábět 😲 Bych musela hledat nějaké jiné 🙂

bamboolik
17. zář 2012

@kali.kal tak to koukám 😕 Tak to bych se tím tuplem netrápila. Jediné co musíš najít je dostatečně velká plenka a ani nemusí být extra savá 🙂 Tyjo a můj roční má na noc atomovou plínku 😀

aemmi
18. zář 2012

Ještě, že já dávno spím, když Anavy naskladňují 😀

@kali.kal větší a asi dobře savý plenky jsou Anavy XL, já mám ted jednu objednanou, snad brzy přijde, postupně jich koupím víc, dcerka je docela veliká, takže myslím, že je využiju dostatečně, kor když čekáme další. Se svrchnákama jsem si dlouho lámala hlavu, jednovelikostních se teda bojím, mám jen Anavy a přijdou mi stejně veliký jako třeba Thirsties "M". Takže ted očekávám HD a Baby Lucy ve větších velikostech.

aemmi
18. zář 2012

@aideen prosím tě, kdes kupovala ten změkčovač na plenky, jak jsi tady tuhle psala? já to nějak nemůžu najít...

aideen
18. zář 2012

@aemmi myslíš ten permon? Já si zadala do googlu "permon máchadlo eshop" a tam my vyjely odkazy. Ale ještě jsem ho neobjednávala. Čekám na rodičák 😎