Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenkicka
28. čer 2009

blko, vv na třetiny moc neporučuji, dělala jsem to a protýkalo mi to na kalhotky, tak jsem furt prala 😀 ...sice byl velký, když se narodil, ale zadeček měl prťavý 😉 🙂 ...příště už budu chytřejší a vezmu si na pomoc Snapi sponku a zabalím to jinak...když budeš mít trošku času, tak pár stránek zpět najdeš odkaz na youtube...tam je to krásně vidět 😀

Jinak kojící polštář taky moc doporučuji, jak tu psaly holky...zajišťuje mu to polohu v klubíčku...krásně se vyprdí...nám se to velice osvědčilo...svaly zad jsou uvolněné, prospívá to i růstu a dýchání...takže samá "pro" do budoucna 😀

přidávám se ke gratulavi k Marečkovi 😀 😀 😀

kahlan
28. čer 2009

Ahoj holky ,
mam zase jeden dotaz a to na znacku swaddlebees-konkretne tyto plenky??? http://www.branakdetem.cz/onesize-organic-velur... Cena je dost vysoka ,prot se chci zeptat ,jestli za to opravdu stoji a nevite nekdo jak dobre schnou??? Dekujuuuuu 🙂

terezita
28. čer 2009

kahlan, tyhle swb mam a jsem s nima moooc spokojena. 😵 ale jak dlouho schnou to nevim..

lenkicko, ze zacatku mi to taky protekalo, ale pak jsem to vychytala.. 😅

blko, doufam, ze uz vas ten monitor strasit nebude!!

lusinta
28. čer 2009

kahlna-také jsem s sw velourkou strašně moc spokojená!jsou jemňoučké.,hodně nasají, štíhlé, jendovelikostní, schnou také poměrně rychle...doporučuji!

lusinta
28. čer 2009

na monitor v postýlce kašlete a spěte s prckama v posteli🙂 učí se dýchat od nás...přizpůsobují dehc tomu,kdo leží vedle nich,koho vnímají a slyší...

terezita
28. čer 2009

lus, praktikuju to, ale narazim doma.. jak od rodicu, tak posledni dobou i od pritele, pry si vypestuje na me dite zavislost.. 😝 😀 😀

kvikvicek
28. čer 2009

holky, nafotila jsem cuddly, kouknete do alba 🙂

kahlan
28. čer 2009

Holky MOC diky 😉

erinka83
28. čer 2009

Kvikvicku, ta balonkova a retro, to je krasa! 😵

kvikvicek
28. čer 2009

jsou fakt krasne 😵

erinka83
28. čer 2009

Já se hlásím, kdyby někdo náhodou prodával čč 🙂 Kikko Lux Eco🙂 Zatím máme na nákupy čas, ale kdyby náhodou😉

katwind
28. čer 2009

lus, děkuju za postřeh, já jsme asi jediná z jedné "těhotné" diskuze, která monitor dechu nemá a ani ho nemá v plánu kupovat... tak už mi to trochu začlo vrtat hlavou... ale ne, mám připravenou postýlku přesně na míru vedle mé postele (jako ve stejné výšce), bez bočnice a tam bude mimínek spinkat pěkně hned u mě🙂 😵

ijo
28. čer 2009

ahoj po víkendu, mám asi angínu, tak mě snad nerozveselí ani plena.
kvikvi, mě wrapky začaly držet po druhém vyprání, neptej se mě proč, nechápu. Dávám do nich CBoriginálku a držíme cca tři hodiny, bve vlňákách i pět. Ty wrapky potřebují sací plenu, není to holt igelit. Taky tam cpu BE.
QD nám funguje výborně, ale chce to zas oprat, jako každá bambuska.
Já přebaluji malou po třech hodinách, takže máme problém málokdy. Dávám furt vlnu, wrapky na kratší dobu a savější plenu.

lenkicka
29. čer 2009

Lus, neměla jsem odvahu napsat to o spaní ve společné posteli 😀 ..bo mě už v některých jiných tématech za mé odlišné názory kamenovaly 😅

ale je to zdravá věc pro rozvoj dítěte a pohodlí pro nás...dát dítěti prso a u toho pospávat 😀 ...MM si taky časem zvykl. 🙂 Dneska. když se během noci budí, tak mu v polospánku strčím dudlík a spím dál. Pozoruji, že je daleko klidnější, když cítí, že na něm funíme...a ještě jedna veselá historka...měl asi 4 měsíce. Ráno se probudil, koukl se napravo...taťka...koukl se nalevo...mamka...a od ucha k uchu se usmál 😀

tip, jak se nebát zalehnutí...kojící polštář s dítkem mezi našimi polštáři...spokojenost na všech stranách 😀 😀 😀

ijo, drž se 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

danae
29. čer 2009

Já s mimčem taky občas spím (druhou část noci) a je to v pohodě. Spím na boku, mám nad jeho hlavičkou položenou ruku a vlastně ho ani zalehnout nemůžu. Jen spím pořád v jedné poloze a ráno jsem někdy rozlámaná. Kdo ale není s malým miminkem, že 😀 Když jsme chodili na nějaké ty kurzy o rodičovství, tak tam ta dula ale nedoporučovala spaní vedle tatínka, protože tatínci prý často usnou moc tvrdě. Já ale myslím, že o tom v podstatě nikdo nic moc neví a když tatínek nepije atd., tak má přeci také nějaké instinkty...

Dotaz ohledně sušení: Jak vám běžně schnou plenky dlouho? Mně schnou Imse Vimse asi tak den, ale Baby Lucy mi někdy schnou i tři dny... Je to normální? Kdybych neměla Imse Vimse, tak bych musela prát snad každý den.

lucinecka
29. čer 2009

Ahoj holky, když jste u toho off topic spaní dětí v posteli, kdy se vám dítka sama odstěhovala do své postýlky? 🙂 Náš malej spí ve své postýlce hned vedle té naší, u mě končí většinou až nad ránem. Teď byl nemocnej, 6.nemoc, vysoký horečky, tak spal taky s náma. Trochu protestuje že jsme ho zas šoupli zpátky do jeho postýlky 😀 Ale já se moc nevyspím když spí s náma, protože se děsně rozvaluje 😝

lucinecka
29. čer 2009

Danae, mně schnou plíny taky děsně dlouho. Prádlo suším v té nejchladnější místnosti bohužel, jinde to nejde a asi máme i velkou vlhkost v bytě. Takže při tomhle deštivým počasí mi i blbý čč schly 2 dny 😠

betelgeuzz
29. čer 2009

V termínové diskuzi jsme byly my bez monitoru také téměř kamenovány. Prý ať si koupíme levnější kočár, nebo vynecháme jiné zbytečnosti. Zastánci monitoru nedokážou pochopit, že to vůbec není o penězích. PA v kurzech doporučuje monitor pouze pro nedonošené děti, nebo ty s problémovým porodem. Jinak je prý člověk akorát vystresovaný z falešných poplachů.

lucinecka
29. čer 2009

Holky tak já monitor dechu měla a u druhýho asi použiju zas. Falešný poplachy jsme měli, ale já byla prostě klidnější. Neodsuzuju nikoho kdo ho nemá, myslím že je to každého věc a každému vyhovuje něco jinýho 🙂

svija
29. čer 2009

Danae- mě taky schnou Baby Lucy plíny děsně dlouho. Když jsem se tu ptala na nějaké "rychleschnoucí" tak tu holky doporučovaly CuddleBuns,ale tam se mi zase nějak nelíbila ta cena 😒 . Nemáte někdo ještě nějaký jiný tip?

blka
29. čer 2009

Holky, děkuju, odkaz na yotube pohledám 😉 . Ještě jsem ho ráno dala do jednorázovky, ale už mě to pěkně štve. Ještě to není ani 14 dní a už beru 4. balík 😕 . Ale taky někdy u jednoho přebalování padnou i 2 plínky, protože očistím prdýlku, dám čistou plínku a šup, poklad je tam 😀 . A včera i manža prohlásil, že ty jednorázovky pěkně smrdijou těma chemikáliema, že to pořád cítí na rukách.

Já se právě s Marečkem v posteli spát bojím, že ho zalehnu 😅 . Spím kolem kojo polštáře a někdy se v noci vzbudím a mačkám ten polštář a su úplně vystreslá, že to je Mareček a že jsem ho zalehla a hledám jeho hlavičku, aby mohl dýchat 😅 . A taky chci, aby věděl, že se spinká v postýlce 😀

matilko
29. čer 2009

Ad spinkanie v posteli a monitory... toto je fakt vec každého z nás, ako sa k tomu postaví. Na jednu stranu je spinkanie s miminkom perfektné, na druhú stranu ja sa vôbec nevyspím, lebo mám úplne krčovitú polohu. Monitor máme, pretože u nás sa cez deň spinká prevažne v postielke, alebo aj v šátku, no a ja som taká panikárka, že by som furt na ňu kukala, či žije alebo nie (poznám sa, viem, že by som to robila). Poznám bohužiaľ dva prípady z môjho okolia, kde sa SIDS stal ☹ takže tak... dúfam, že som nikoho nevystrašila.

Ad sušenie plienok... suším v prádelke, je tam relatívne sucho a teplo, otvorené okienko, čč mi schnú pri tomto úžasnom počasí min. 1 deň, dosušujem ich ale potom už v spálni, bambusové plienky schnú pekelne dlho, BE aj tri dni 😝 Nech už prestane pršaaaaaaaaaať... je to na palicu.

raady
29. čer 2009

ahoj,
monitor dechu nemáme a neměli jsme ani u kluka. Oba spali v postýlce. Mám stejný problém jako Matilko, nevyspím se s děťátkem v posteli. Ale asi jim to nevadí, v postýlce neprotestují. Máťu jsem nekojila a Barunku jen v sedě, jinak jsme se to nenaučily. 😉
Pleny mi schnou taky hooodně dlouho, nejrychleji čč a HD, vv.
Kvikvicek, retro je úžasná 😵

blka
29. čer 2009

Holky, takže ještě jednou 😅 . Cca za hodku budu přebalovat, do toho novoskladu mám teda něco vložit? Sám by nestačil? Asi ne, co.

angetha
29. čer 2009

Ahoj holky, my monitor asi mít budeme, neboť já i manža jsme narození o tři týdny dřív a u nás v rodině se ten syndrom náhlého úmrtí vyskytl a je možné že i já porodím předčasně..
Pokud bude manžel spát doma ( nebude v práci), tak malou v posteli určitě mít nebudeme, protože už hodněkrát jsem dostala loktem 😅 ale když bude v práci, tak si malou do postele nejspíš vezmu.. 🙂

matilko
29. čer 2009

blka, šupni tam ešte jednu čč na osminy, alebo nejakú vkládačku

blka
29. čer 2009

Matilko, děkuji 🙂

lenka456
29. čer 2009

Ahoj holky,
mám dotaz na látkařky co skladujou na mokro. Jak často perete? A přidáváte něco do vody, v které plenky skladujete? Děkuju za odpovědi. PS: Nemáte náhodou nějaký tip na vybělení plen? Pár už jich má fleky... i po použití žluč. mýdla
A ještě jeden - máte někdo zkušenost s kalhotkovými plenkami kikko? Jak sedí, sajou, schnou atp.
Díky za odpovědi 🙂

matilko
29. čer 2009

ahoj lenka, ja skladujem nasucho, takže neporadím a myslím, že tu neskladuje na mokro takmer nikto... mne osobne to príde aj dosť nepraktické.
mne plienky vybieli dokonale persil gold, dám to na dlhý program aj s predpierkou a sú krásne biele.
Kikko kalhotovky ja osobne môžem maximálne doporučiť, sajú ohromne, pekne sedia, sucháč majú trošku tvrdší, hrozne dlhú schnú ☹ ale na druhú stranu pre človeka, ktorému všetky plienky otrasne hrubnú, je Kikko super riešenie, nehrubne a netvrdne, som s nimi spokojná a uvažujem, že dokúpim ďalšie a na bambusové plienky sa už vykašlem, mám ich ako struhadlo ☹

blka
29. čer 2009

Tak jsem ho do látky nezabalila 😔 . Zkusila jsem novosklad a další čč na osminy. Nehledě na to, že to byl balík větší než moje miminko 😅 , tak mu ten novosklad sahal až pod ramena 😖 . Pak jsem chtěla zkusit tu vv jako kalhotkovky, už jsem na ní měla i svrchnáky, ale sundala jsem to 😅 . Přišlo mi to, že leží s kopečka... A do té vv jsem dala jako vkládačku toto http://www.slune.eu/index.php?main_page=product... - je to možné, bude mi to sát? Nějak se toho bojím 😅 😕 🤐 . Ale stejně se mi prdola u kojení pokakal, takže bych ho musela hnedka přebalit znova. Jenomže on pak jak s ním hýbu dostane škytavku, tak babo rad ☹