Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ameliejulliette
21. zář 2012

@martinka.pida Dej pak Marti prosím vědět, jaké jsi vybrala 😉 Já se neopovažuju zatím toto téma ani nadhodit, ale kdybys mě pak pozvala na návštěvu a já na vlastní oči viděla, jak to prádlo vyndané ze sušičky vypadá (manžel mi pořád vysvětluje, ať se nad tím zamyslím, že zmuchlaná látka se vysuší, tak jak může vypadat jak vyžehlená 😀 )... 😀 😉

dandelion
21. zář 2012

koukly ste na Sama doma? 🙂 super osvěta.. ;)

noone
21. zář 2012

@martinka.pida tak gratuluju k rozhodnuti a preju stastnou ruku pri volbe konkretnich spotrebicu 🙂

@dandelion nekoukaly, co bylo?

dandelion
21. zář 2012

@noone taková přehlídka.. 🙂 ukazovaly i bamboolik 🙂)

noone
21. zář 2012

@dandelion aha, tak to si to zkusim najit v archivu 🙂

bamboolik
21. zář 2012

@dandelion já se koukala, jen škoda, že ani nezmínili, že Lucie Harnošová je z Brány k dětem. Jinak super ukázané, jsem zvědavá na ostatní díly 🙂

ivuska.h
21. zář 2012

@bamboolik Tak to by asi už byla reklama, ne? Jména značek tam taky nepadly, ne? Tento konkrétní díl jsem teda neviděla, ale v předchozích, kde Lucka bývala, nikdy nebyly zmíněné konkrétní názvy.

petkula
21. zář 2012

@fori prosím tě, který typ přesně má? AEG chci totiž taky. Mohla bys to prosím zjistit? Klidně napiš i do IP.

mmiirrkkaa
21. zář 2012

@bamboolik
@ivuska.h Nedělala reklamu žádné značce, ale měla tam HD, Bamboolik, TB... jen mě zaráží, že jsem tam nikdy neviděla Anavky... 😲

ivuska.h
21. zář 2012

@mmiirrkkaa Hm, to jsem si přesně myslela, že tam naše značka nebude 😀

bamboolik
21. zář 2012

@ivuska.h značky jsou jasné, že neřeknou, ale přišlo mi divné, že neřekly odkud Lucka je, když byla hostem a bude hostem i v dalších dílech 😕

ivuska.h
21. zář 2012

@bamboolik To tam budou pořád vykládat o plínách? To mě teda překvapuje, že je tomu ten pořad ochoten věnovat tolik prostoru.

betelgeuzz
21. zář 2012

@ivuska.h seriál se jmenuje Ekodítě, takže možná i nějaká kosmetika, oblečení, hračky

bamboolik
21. zář 2012

@ivuska.h přesně jak píše Bete, tipuju to na ekodrogerii, nošení, oblečko atd

sarkar
21. zář 2012

Ahoj holky, potřebuju poradit (a nechce se mi projíždět všech 1163 stránek tady ☹ ) - chci začít nakupovat výbavičku na látkování (důležitý info možná bude, že bych chtěla zkoušet BKM). Jediný, co zatím chápu je, že All in one plenky jsou nejdražší, ale vlastně totéž jako jednorázovky, akorát se nemusí po každým použití vyhodit. Kolik byste mi jich doporučovaly koupit? Jsme průměrně zámožní rodiče, takže za ně nechci utratit majlant...
Další věc, kterou už jsem pochopila je, že svrchní plenka se něčím "vycpává" - čím? Těma čtvercovkama/vícevrstýma plenama? Co ty separatční vložky? A co jsou kalhotkové plenky? Necpou se ty právě do těch svrchních plenek?
Už jsem projela pár webovek s obrázkama a tak, ale pořád mi nedochází, co kam se dává a v e-shopech a v bazarech jsem ztraccená ☹

sarkar
21. zář 2012

@dandelion Jé, to se mi akorát hodí do krámu 🙂 Chci začít nakupovat látkovky a vůbec si nevím rady. Díky 😉

aideen
21. zář 2012

@sarkar včera nebo předevčírem se to tady řešilo. Projeď tak pět stránek nazpět a co tam nenajdeš, tak se klidně zeptej 🙂

bamboolik
21. zář 2012

@sarkar nojo, zrovna se můžeš kouknout na archiv Sama doma, paní, která prodává plenky v BRaně k dětem tam udělala docela rychlý a věcný průřez základem látkování 🙂

Pokud chceš dělat s prckem BKM, tak typických AIO moc nevyužiješ.

janinek
21. zář 2012

@sarkar Helulela to ma u sebe pekne nafocene a popsane a jeste ikakrulka, z toho uz to pochopi kazdy. A vcera to tu presne bylo, tak je to jen par stranek zpatky.

A ano, kalhotkovky jdou pod svrchnaky.

sarkar
21. zář 2012

@bamboolik Jj, už jsem koukala a skvěle to pomohlo 🙂
No vidíš, to jsem si vůbec neuvědomila, že při BKM ty AIO asi nebudu potřebovat...ale možná pro jistotu jednu nebo dvě koupím...Jak je to myslíš s výměnou, když bych byla superdobrá matka a byla schopná pochytat všechno čůrání a kakání a mimčo by přitom mělo AIO? Mohlo by v tom mimčo být třeba 12 hodin (myslím tím když by byla plínka suchá) - stačí to miminu měnit jako sobě kalhotky, ráno čistý, večer sundat anebo se u mimin prádlo mění častěji? To je asi dost utopie co 😀 😀

sarkar
21. zář 2012

@janinek Už jsem si to napsala na papír, že to začíná na str. 1158 🙂 A paní ze Sama doma už mi pomohla, ještě pro úplnost projdu ta alba a vzhůru do nakupování 🙂

janinek
21. zář 2012

@sarkar je tam i pekne napsanavybavicka od katyx. Preji hodne zdaru. S latkovanim i bkm.

dandelion
21. zář 2012

@sarkar uvidíš jak vám to půjde.. 🙂 u nás dneska zatím jen jedna počůraná plenka! vše ostatní v nočníčku.. při BKM se nám osvědčilo čč na rovno do fleesáků nebo do PULek.. a AIO mám dvoje 🙂 ;) a stačí 🙂

numerenka
21. zář 2012

Zdravím všechny maminky, tak dneska jsem byla na kurz o látkových plenkách. Byl velmi zajímavý, hlavně jsem si udělala představu o materiálech, co je dobré přes den a co přes noc, savost jednotlivých materiálů. Jen v těch značkách dost tápu. Od Anavy mám látkové vložky a jsem moc spokojená, tak zvažuju výbavičku od této značky. Také mi v obchodě padly do oka plenky od Baby Lucy ( jsou i levnější, zase nejsou jednovelikostní) - máte s nimi někdo zkušenost?

branakdetem2
21. zář 2012

Numerenka- děkujeme za návštěvu🙂 A baby lucy jsou výborný, hodně oblíbené právě kvůli ceně. akorát flanelové moc nedoporučuji, jsou příliš objemné a málo nasají.

mahafi
21. zář 2012

@numerenka Mě baby lucy moc nenadchly.. jakmile jsem poznala anavy, tak bylo jasno.. 😉..Ale hrozně mě zajímají ty bamboolik, jenže jsem zjistila, že naše plenková výbava by stačila možná i na dvojčata 😀, takže se těším, až si je někde aspoň osahám 🙂

lenka5731
21. zář 2012

@mahafi já mám ted plíny Bamboolik doma a musím napsat, že předčily moje očekávání... za mě nejlepší SIO systém 😉 Když mám na výběr Bamboolik, POP IN, Anavy a Itti Bitti.

mahafi
21. zář 2012

@lenka5731 ach jo.. 😀.. hm.. budou vánoce.. 😀, tak že by.. už jsem jednou byla na 100% přesvědčená, že je koupím, jenže jsem pak neměla sílu nastudovat ten systíém, tak jsem to uložila k ledu.. a zase to asi teda vytáhnu.. ale co my s těma plínama budeme dělat.. 😀

janistr
21. zář 2012

@lenka5731 To tu přede mnou vůbec nepiš, já si už delší dobu prohlížím jejich stránky a pořád váhám. Teď se tam chystám koupit aspoň pytel a pytlík na svačinu 🙂.

dandelion
21. zář 2012

@janistr na bráně maj ty vlněný ježkyyyyy pomoc pomoc :D :D :D a i červenýýýýý