Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
21. zář 2012

@katyxq Neboj, v nejhorším to přijde s věkem 😀 času do odplenkování dosti 🙂)

bamboolik
21. zář 2012

@lenka5731 zajímavé to zmenšování u CharlieBanana, ale teda taky si to moc nedokážu představit. Já třeba používám kalhotky na den a na noc-spánek a na noc je tam výrazně větší plenka, takže upravuju i velikost kalhotek.

ivuska.h
21. zář 2012

@bamboolik Tak ona je to kapsovka a nepočítá se s tím, že by do toho někdo cpal něco, co tam nepatří... Hlavně ta plína celkově je na noc nevhodná, ona by ani nepojala kdoví kolik vkládaček. Já tu mám jednu Fuzzku, co ji nikdo nechce na bazaru, můžu ti ji poslat na omrknutí, jestli chceš 😀

lenka5731
21. zář 2012

@bamboolik to mě nikdy nenapadlo, podívat se z tohoto úhlu 🙂 já vím, že tuhle plenku na noc nikdy nedám, takže takhle jsem nad tím fakt nepřemýšlela. Pro mě bylo supr, že když měla malá 3 kg, tak jí to sedělo prakticky stejně dobře jako novorozenecká Anavy. Jen škoda, že jsem to tenkrát nevyfotila. A přitom se do kapsy vejde v pohodě i vv bmb Anavy vel. M (ale nevím jak velké dítě se vejde do takhle nacpané).

katyxq
21. zář 2012

@numerenka Pokud do alba nevložíš aspoň jednu fotku, tak nebude pro ostatní vidět 😉, dej tam prozatím aspoň nějakou ilustrační.

bamboolik
21. zář 2012

@ivuska.h ne díky, Fuzzy jsem měla a úspěšně ji prodala a další nechci 😀

@lenka5731 Je fakt, že asi u tak malého mimča člověk ocení, když plenka sedí dobře, ale zas období kolem 3-4kg je fakt malé, zato kolem 10kg se mimčo plácá vcleku dlouho a ty kombinace savosti jsou potom různé. A já ráda používám víc variabilní věci, navíc já mám s klukama spíš problém v tom, že jim bývají věci malé, než velké 😀 I když u malého zas tak moc ne, starší byl na to machr. Ještě že se odplenkoval i na noc poměrně brzy 😅
Ale zas jsem podle koho mohla vymýšlet noční plenky, jen to přesvědčování, aby mi mladý stál modelem 😀

lenka5731
21. zář 2012

@bamboolik To máš pravdu. Ale tahle plenka pro nás není těžiště výbavy, takže mě nebude nijak mrzet, když přestane časem vyhovovat. Navíc mám jen jednu. Můžu ji klidně brát jako novorozeneckou AIO s tím bonusem, že třeba ještě chvíli vydrží 🙂

numerenka
22. zář 2012

@mmiirrkkaa :
@luciesofi :
@katyxq :
Tak už jsem jednu fotečku vložila. Vůbec mi to nedošlo 😒

dandelion
22. zář 2012

@luciesofi já asi jedny Skapi chci.. Bamboolik je super, ale jedna mě nevytrhne.. myslím ale že když člověk postaví výbavu jen na tom, tak ok, ale Anavy je Anavy a BKM nám funguje 🙂)

dandelion
22. zář 2012

@katyxq :D 🙂)) nám přestaly stačit starý čč a musím dávat jen Kikko nebo Ikea.. 🙂

numerenka
22. zář 2012

@dandelion : chci se zeptat, zda jsi s Anavy spokojená. Chtěla bych pořídit jednovelikostní kalhotky od této značky. Předem děkuji.

dandelion
22. zář 2012

@numerenka jsem a moc 😉 nechci jine..

numerenka
22. zář 2012

@dandelion : Vím, že se stále jen ptám, ale raději 🙂 Kolik zhruba potřebuji těch kalhotek + normální plenky čtvrercovky jako základní výbavu. Časem bych asi používala jen kalhotkové plenky, takže bych dokoupila.

neu.sona
22. zář 2012

@numerenka též jsem s nimi spokojená a moc. Mám jich 23 😀 . I jejich PULky mám, Flísáčky a teď i vlňáčky. Pak mám dvě Tots Bots, flexitot a bamboozle a čtvercovky. Nic víc a jsem spokojená 🙂

ivuska.h
22. zář 2012

@numerenka Kdybys chtěla jen kalhotkové pleny, tak potřebuješ 24 kusů a 3 svrchní kalhotky. Libovolný počet kalhotkovek ale můžeš nahradit čtvercovkama či vícevrstvýma, takže kdybys třeba měla 15 kalhotkovek, tak k tomu počítej cca 20 čtverců. Na noc bys pak dávala kalhotkovky a na den, jakmile by ti došly, tak ty čtverce. Tyhle počty počítají s praním obden a s tím, že kalhotkovky budou schnout cca 24 hodin, můžeš je dát i na topení, pak uschnou rychleji, ale zas je budeš mít tvrdší. Ideální je spíš sušák u topení.

novi
22. zář 2012

holky potřebuju rady...máte někdo zkušenosti se svrchní plenkou IMSE SMART ?

dandelion
22. zář 2012

@numerenka budu se opakovat, ale myslím že startovací výbava je dobrá složená takto:
20x žínka Ikea
1x Koš na pleny s víkem
2x sponka Snappy
20-30x čtverce Kikko Eco Lux
3x vícevrstvá Anavy vel. M (teď je momentálně nemají skladem)
2x Anavy Easy 2012 (vše v jednom)
6x Anavy kalhotková jednovelikostní
PUL svrchňáky Haipa Daipa
PUL svrchňáky jednovelikostní Anavy
Flees svrchňáky jednovelikostní Anavy

s tím, že se používá novosklad a PULky a pak plenka na rovno a sem tam kalhotovka ;)
ber to jako základ a pokud máš prostředky, tak nakupovat kalhotovky ;)

neu.sona
22. zář 2012

@numerenka Já měla ze začátku tohle:
20x čtvercovky
7x Anavy
2x Tots Bots, flexitot a bamboozle
2x itti bitti SIO
12x Baby Lucy XS/S bambusové
2x vv Anavy
2x PUL Haipa Daipa S
1x PUL imse vimse NB
1x PUL thirsties duowrap 1
1x PUL Anavy jednovelikostní
1x flísáčky Anavy

Po vyzkoušení jsem si dokoupila jednovelikostní Anavy a Pulky. Prodala všechny baby lucy, svrchňáky haipa daipa, imse vimse i thirsties.
A jsem spokojená, i když si myslím, že bych ještě tak 5 Anavek snesla. Asi časem dokoupím AIO 😀

janinek
22. zář 2012

@numerenka ja se ptam jeste ted a to uz latkuji.

numerenka
22. zář 2012

@dandelion :
@neu.sona :
Moc děkuji za rady, budu si muset nad to sednout a asi to trochu sepsat 🙂

aemmi
22. zář 2012

Holky, nevíte někdo, přibližně v kolikátý minutě Sama doma byla reportáž o látkovkách?

numerenka
22. zář 2012

@dandelion : A na noc dáváš ty vícevrstvé od Anavy? A dáváš na klasickou čtvrcovku ještě něco savého nebo jen svrchní kalhotky?

aemmi
22. zář 2012

Dobrý, už to mám.

bamboolik
22. zář 2012

@numerenka u klasických čtverců záleží na tom, jak budeš mít učůrané miminko 🙂 Někdo je používá jen čistě jako novosklad a na to rovnou svrchňáky. Někdo přidá malou vkládačku (třeba Ikea žínku) a dobrý. Ale pak jsou učůrané děti a na ně je zbytečné dávat jakoukoliv čč 😀 Já jsem dávala čč jen asi 14dní, pak už musela být pořádná vkládačka a nastoupil bambus. Dodnes pořádně nechápu, jak někdo může dávat čč narovno u většího dítěte, náš malý to pročůrá durch na jeden zátah tak, že je na ždímání.
Takže je určitě nějaké čč na přebalování mít je fajn, tak 10ks (+ samože čč pod hlavičku) a pak pár vkládaček, ale já osobně bych třeba vkládačky Ikea žínky nekupovala, protože toho zas tak moc nenasajou, raději bych šla do bambusových vkládaček rovnou, protože ty využiješ i později.

ivuska.h
22. zář 2012

@bamboolik Mým děckám čč taky přestaly stačit už takhle brzo, možná novosklad vycpaný bambusovou vkládačkou by stačil, pořád je to ekonomičtější, než kalhotkovky... No záleží, jestli jsou finance priorita nebo na nich až tak nesejde. Pak je totiž ta čč vpodstatě jen držák na tu savou vrstvu 😀 Taky to rychlé schnutí je přednost, když někdo bydlí ve vlhkém malém bytě například... Ale za mě čč fakt ne 😀

aideen
22. zář 2012

@bamboolik já u Petříka stále používám dvě čč narovno do svrchňáků a vydrží to s přehledem tak dvě a půl hoďky. Někdy počůraná, někdy míň. No ale koukala jsem, že je to takhle v pohodě na to, kolik ten můj macek vypije. Ono taky záleží, jestli spinká a nebo bdí. To pak i víc čůrá a dávám vv 🙂

bamboolik
22. zář 2012

@ivuska.h ano, jako držák savé plenky, ale to mi už přijde zase dost velké a složité, když to má fci jen držáku. Ale fakt je, že pokud je základní otázka finance, tak to svoje užití má.
@aideen Je to fakt hodně individuální, 2,5h by nevyržela u nás v tomto věku ani omylem 🙂

dandelion
22. zář 2012

@numerenka sepiš, taky jsem sepisovala.. ale je to hodně o tom kolik chceš investovat peněz ;) a na novoše toho zase tolik třeba není ;) jinak na doma dávám čč na rovno, na to občas vkládačku (froté, nebo bambus) a na to separačku.. přes to PULky a je to.. 🙂 na noc dávám kalhotovku anavy s dlouhou vkládačkou ;) vv nemám, teprve budu kupovat ;)

lenka5731
22. zář 2012

@aideen tak u nás by 2 čč narovno taky nestačily..., na začátku našeho látkování jsme dávali 1 čč narovno a to stačilo, ale to měla necelé 3 kg.. 🙂 My čč nepoužíváme vůbec (leda jako podložka na přebalovák doma), používáme vv bambusové narovno a po 2,5 h je i ta někdy durch 🙂 Do flísáků dávám vel. S, do PULek vel. M složenou napříč a nebo kalhotkový sklad.
@numerenka za mě Ikea žínky taky nesmysl... použité párkrát a leží mi tu, krátké bambusové vkládačky byly mnohem lepší (ale my měli už dopředu koupeno hodně kalhotkovek Anavy, takže jsem měla ty vkládačky z nich)

lenka5731
22. zář 2012

@dandelion ale nezapomeň zdůraznit, že vy taky bezplenkujete... ono je je rozdíl, jestli mají plíny pojmout 100% čůrání a nebo třeba jen polovinu a nebo ještě míň... (netuším, jaká tak může být "úspěšnost", ale četla jsem tu myslím, že se ti ráno malá budí se suchou plenkou ..)