Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

matilko
29. čer 2009

blka, musíš skúšať, neboj sa 🙂 to sa všetko postupne poddá, sama na všetko prídeš praxou 😉
prebaľuj každopádne hneď po pokakaní, ideálne kúp si čínák a koj nad ním,ja blbá som tak s tým otáľala... a začali sme s BKM až v 3,5mesiacoch, fakt zbytočne pozde...
jo a doporučujem nepoužívať vlhčené obrúsky, radšej si namoč žínku, alebo Marečka šupni do umyvadla pod vodu 😉
inak na balík si čoskoro zvykneš 😉 mne už to ani nepríde, ja ale teraz balím do 1čč na dvanástiny, na to separačka z Irmy a už len zvrchňáky, prebaľujem po hodine a občas je aj suchá, vyciká sa do nočníka...
u malého mimi som prebaľovala v podstate vždy po pokakaní (zhruba po 2hodinách), dávala som furt novosklad vycpaný čč na osminy.

raady
29. čer 2009

Blko, nezoufej. Mareček je drobeček 😵 Jak velké máš čtvercovky? Já balila novosklad ze 70 LTZ a do něj jsem dávala, malý ručníček z Ikey nebo právě tu bambusovou vkládačku. Zkus ten novosklad nahoře trochu přeložit (zkrátit). Tu vkládačku jsem vložila ještě do toho skladu (nudle), takže na zadečku měla tu čč. Myslím, že to stačí. Novouškové ještě tolik nečůrají a pokud bude Mareček kakací,tak budeš pořád přebalovat, savost, nesavost.

blka
29. čer 2009

Matilko, já BKM praktikovat nechci. A jsem ráda, že u kojení zvládám držet Marečka, natož tak ještě čínák 😅 . Kdybych ho měla vždycky šupnout pod vodu, tak mi chudák umrzne 😅 . On je hrozná zmrzlina. A navíc mám těch vlhčených ubrousků hodně, protože mi je pořád někdo nosí...
A jak jsi poznala, že se ti pokakala? U toho kojení to slyším, ale když spí, tak nevím, kdy kaká. A chvilku jsem ho přebalovala po kojení, jenomže on pak měl hroznou škytavku - třeba i hodinu 😔

Raady, čč mám 70x70 - aspon předpokládám (jsou poděděné), ale ty nové určitě jo.

matilko
29. čer 2009

blka, ja som to vždy počula, jak pustila nálož 🙂 ale tiež sa mi stávalo, že bola aj hodinu v pokakanom, proste som o tom nevedela a tá vaječinka čerstvého miminka nejak zvlášť nesmrdí...
na škytavku si zvykni, my sme škytali fuuuurt, teraz už neškytá, teda veľmi málo, a keď už, stačí ked sa napije trošku čaja a je to preč, na škytku stačí na chvíľku dať k prsu alebo dudlík 😉

matilko
29. čer 2009

jo a k BKM, ja som tiež nechcela, ale tak nejak mi to furt vŕtalo v hlave, či to skúsiť alebo nie, teraz vlastne ani neBKMkujeme, teda ja si myslím, že nie 😀 malá totiž nehlási, ale viem, kedy kaká, už to má pravidelné, tak to ju dávam vždy na nočník, je to lepšie aj pre ňu a hlavne pre mňa, nie je celá upatlaná od hovienok a tým pádom nemá zapareniny... s cikaním je to v podstate náhoda 😉 ja to nehrotím, nechávam tomu tak nejak prirodzený priebeh

blka
29. čer 2009

Matilko, prso jsem už zkoušela a nepomohlo. A dudlík mu je velikej, sahá mu snad až do krku 😅

lucinecka
29. čer 2009

Blko, BKM je fakt úžasná, taky jsem to nechtěla páč jsem si myslela cosi o trápení dětí, stejně jako jsem ze začátku odsuzovala látkovky a vidíš dneska? Bez látky si to neumím představit ani u sebe (vložky) ani u syna a BKM je perfektní, taky jsme začali pozdě a u druhýho chci hned od narození.

angetha
29. čer 2009

Jak vás tak poslouchám..tak si ten číňák pořídím 😎

lucinecka
29. čer 2009

Angetho, pořiď! Využívám ho furt, vrazím ho do kočáru nebo baťohu když malýho nosím a někam jdeme, kolikrát se fakt hodil, malej začal tlačit a byla jsem ráda že ho nemusím nechat udělat to do plíny 😝

angetha
29. čer 2009

Já myslím, že ho využiju hlavně při kojení..

evicka7
29. čer 2009

angetha: nebo na hraní, Viktorie ho jako pomůcku k potřebě naprosto bojkotuje, ale na hraní je to jedna z nejoblíbenějších věcí 😀

raady
29. čer 2009

Blko, neboj. Všechno chce svůj čas, látkování, kojení, škytavka i BKM (tu nepraktikuji). Šestinedělí je těžké pro mamimku i pro mimi. Tedy aspoň pro mě vždycky bylo. Postupně to určitě zvládneš 😵
Jinak poděděné čč byly na začátek nejlepší. Pěkně menší, sražené, ale pevné 🙂 Vlhčené ubrousky používám také. Babylove - údajně neparfémované, čisté. Vyhovují nám.

makoush
29. čer 2009

ahojda...mame doma takovy dilema, poradite? Žehlite nebo nežehlíte? Pokud žehlíte, tak co? Mužskej má ted nejakou manii a z "hygienickyho hlediska" prosazuje žehlení i kalhotkových plínek. Takže takhle přežehlil bambusovy BL, pastelky, bamboozle... Je žehlení kalhotkovek špatný co se týče funkčnosti? Např. HP ma napsáno že se nemají žehlit.. ☹ takže ted dumam, jestli ted nejsou na odpis.. nemate s tim nekdo zkusenost?

raady
29. čer 2009

makoush, žehlím jen čč. A to hlavně kvůli tomu, že máme hoodně tvrdou vodu a i čč je jak prkno. Ale je pravda, že čč používám minimálně, mám je jako záložní plenky.

lusinta
29. čer 2009

společný spaní-
oddělaná postranice je skvělá možnost pro ty,které se bojí mít mimi úplně v posteli.
Ale pokud není matka pod vlivem alkoholu,drog či prášků,tak své dítě nikdy nezalehne.-a hlavně sami děti se nenechají zalehnout. když sjem třeba omylem hodila na mimča (spala se mnou i Ema teď i kayla od narození) peřinu,obě mě vždycky začly kopat a vrtět se, až mě to probralo🙂

A Luci- Em se odstěhovala do své postele tak před 2rokem. Respektive máme 4postele vedele sebe. Manželská,z ejdné strany postýlka bez postranic,kde ale stejně téměř nidky K.není a z druhé strany přiraženou normální velkou dětskou postel,kde je Em.

nějaký články o společným spaní by se určitě našly i na www.slepicarna.cz

lusinta
29. čer 2009

Blko-a šestinedělí je mazec, to se časem srovná...POkud Tě látkovky stresují,tak zatím nelátkuj (nebo používej kalhotkový plínky) Případně jednorázový ekologický- aspoň pro lepší pocit🙂

kubinkov
29. čer 2009

blka: to že máš nakoupenou látkovou výbavu tě nezavazuje k ničemu. Nestresuj se tím, že dáš jednorázovku. U třetího dítka mě překvapila rada v porodnici, ať po jídle hned nepřebaluji, že je lepší počkat, byť je tam kakanec. A kupodivu se malej neoprudil. Kojila jsem stejně dost často, tak v tom nikdy nebyl dlouho. A ublinkávání a škytání se vyřešilo.

lenkicka
29. čer 2009

Angetho...MM mě taky ještě v těhotenství "mlátil" ze spaní a vytlačoval na krajíček 😀...ale když s námi začal mrňous spát, začal se nějak kontrolovat a už mi "nepřiletěla" ani jedna 😀 😀 😀 (nebojte, holky, fakt mě nebije 😀)...takže naopak společné spaní doporučuji...a dneska už mu to přijde divné, že tam není, když občas večer usne v postýlce...v noci ho pak zas přešupajdím k nám 😀

k monitoru...určitě je to dobrá věc pro nedoňošátka 😉 ...ale pokud je mimi v pořádku, nebála bych se zas tolik...sama když jsem ještě nebyla těhotná, tak jsem si říkala, že ho jednou určitě budu mít...ale pak, když se malej narodil a měly jsme ho v porodnici, tak jsem ho zapínala jen když byla vizita..nějak mě to neoslovilo a na spaní jsem jej měla nejraději u sebe v posteli mezi sebou a zdí...prostě jsem bez něj nechtěla být a probouzelo se ve mě to nejkrásnější pouto 😵
za sebe bych doporučila to stejné...vyzkoušet v porodnici a když bych měla pocit, že ho potřebuji, tak nějaký rychlý net obchod, ať je brzy doma 😀

blka
29. čer 2009

Holky, díky 🙂

Kubinkov, já jsem si právě říkala, že ho zkusím přebalit třeba za hodinu po jídle, ale bojím se, že se mi probudí. Protože když ho vyslíkáme, tak brečí, protože mu je zima.

kubinkov
29. čer 2009

Já se řídila trochu svojí pohodlností a selským rozumem. Když mimino spí, tak se nebudí. Prdelku trochu víc namaž a bude dobře.

blka
29. čer 2009

Děkuji 🙂

blka
29. čer 2009

A ještě ten krém, vím, že se to kdysi řešilo, ale to než bych našla, tak je týden pryč. Jde z plínek vyprat rybilka?

sisstin
29. čer 2009

blka: někde jsem četla, tuším na látkovkách, že se rybilka nedoporučuje na fleesové vrstvy, protože snižuje absorbci 😉

blka
29. čer 2009

Siss, děkuji. Z fleesu myslím nic nemám.

sisstin
29. čer 2009

blka: my máme P´tit bamboo noční, a mažu ho sebamedem, a nepozoruju, že by se ten flees nějak poškodil 😕

kubinkov
29. čer 2009

Já na Rybilku nedám dopustit, ale mám jen jednu fleecovou separačku a na Popo One size Super, která má uvnitř polyester, to nevadí. Ani ta separačka není problém a z plínek se mi to vždycky napoprvé vypere.

blka
29. čer 2009

Děkuji 🙂

Siss, mě tu rybilku doporučila doktorka, protože se mu začínaly dělat opruzeniny.

betelgeuzz
29. čer 2009

Pokud to někoho zajímá, našla jsem recenzi na knížku Bez plenky: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree...

evicka7
29. čer 2009

no tak nám tatínek Viktorku dvakrát přidusil, je pravda, že se dítě nenechá zalehnout, začala se hrozně mrskat, ale kdyby sem u toho nebyla, tak je po ní, protožžr tatíkem to ani nehlo

matilko
29. čer 2009

evi, nestraš 😕
ja som prdelku spočiatku nemazala vôbec, akosi nebolo treba, mala ju jak z alabastru, čo sa teraz povedať nedá ☹ je to zvláštne, prebaľujem veľmi často, trošku BKMkujeme a opruzeniny sú horšie a horšie, neviem, čím to je ☹ mažem krémom od Nivey, nejak jej najviac sedí, vždy to krásne zahojí, ešte sudokrém je dobrý, bepanthen ani rybilka nám nepomohli...