Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
25. zář 2012

@mahafi ono jde rozhodně poznat podíl bambusu v materiálu. Např u froté je to opravdu poznatelné. Polyester se přidává taky proto, aby to více drželo tvar. Já to tedy moc ráda nemám, ta látka je potom i taková pevnější, není tak jemná, takže já preferuju jen kombinaci bambusu a bavlny.
@ivuska.h Já asi nejvíc dám na svou zkušenost a ta mi říká, že tam rozdíl je 😉

mahafi
25. zář 2012

@terezka312 taky jsem se šla kouknout na komentář a nemůžu tam ty fotky najít 😕

katyxq
25. zář 2012

@mmiirrkkaa Já mám Anavy slipovky a nepoužívám už vůbec jednorázové, taky mám pár denních a pár nočních - koupených před porodem, v šestinedělí jsem neměla odvahu je zkoušet a od té doby nebyl důvod, tak snad zatím ten PUL nezpuchří 😀.

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Hele já mám aspoň jedno děcko v plínách už 4 roky, takže zkušeností bohatě a ty praví, že kýbl s plínama prostě smrdí a hotovo 😀 😀 I když jsou tam jen samé počůrané. Plíny někdy zatuchnou a po prohnání Sanytolem přestanou. Poznatek mnoha látkařek. Proč asi? No ale ukecala jsi mě, domluvím se s tím kamarádem a uděláme nějaké testy, sama jsem zvědavá, jak to dopadne. Mám tu i klasické viskózové úplety, tak bude s čím porovnat.

Nebo tobě plíny nikdy nezasmrádly?

janistr
25. zář 2012

@luciesofi
@bamboolik Já zrovna včera zjistila, že můj muž rozlišuje plenky na světlé a tmavé a se vzory se nějak netrápí, takže bych mohla utajit kde co 🙂. Zrovna včera mi koukal přes rameno, když jsem projížděla bazary a najednou povídá: "Tamhletu se slonama máme." Koukala jsem jak puk, páč zrovna slonovou teda nemáme žádnou. A on hned: "Tak takovou nějakou tmavou." (ano, máme se sovama a teď nově šneky, ale ty ještě neměl šanci vidět 🙂).

luciesofi
25. zář 2012

@mahafi @bamboolik
Takhle to dělám s kalhotovkama Anavy - koupím novou, zařadím a pak tvrdím, že ji mám už dáááávno 😀 A úplně se mi podařilo "utajit" Anavy palyground růžovou - té si ani nevšiml 😀

bamboolik
25. zář 2012

@ivuska.h sama jsem zvědavá 🙂

bamboolik
25. zář 2012

@janistr sovy nebo sloni, kdo se v tom vyzná, že? 😀

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Ten bude zas čučet, co po něm chci. Naposled mi dělal kultivaci z prsa, když jsem měla ragády a nevěděla z čeho a doktorka to nějak nechtěla řešit 😀

ivuska.h
25. zář 2012

@luciesofi Asi růžovou podvědomě ignoruje 😀 Já jsem takto propašovala GroVia, asi si myslel, že je to zas nějaká druhojakostní Easy, kterých mám tuny a naštěstí netuší, že vůbec nemáme v sortimentu fialový PUL :D

luciesofi
25. zář 2012

@ivuska.h Asi 😀 Doufám, že bude ignorovat i jiné barvy...potřebovala bych to udělat ještě párkrát 😀

cervena_vila
25. zář 2012

Paradoxně mně víc zasmrádají bambusové než bavlněné - myslím, když plína chytne čpavkové bakterie, tak to je většinou bambusovka. V kyblíku, kde mám počůrané bavlněné plenky to smrdí vždycky spíš zatuchlou močí, i když jsou tam dva dny. Čpavek se vyrobí zásadně na zadečku přes noc.
Ale je lepší ve styku s pokožkou. V bambusové plence může být Maya na sucho nebo neumytá, nebo jen mažu kokosovým olejem a vůbec není zarudlá. V bavlněné je někdy červenější. V polyesterových stay-dry je se jí dělají červené puntíky musím mazat rovnou bepanthenem a papírovky rovnou opruzují.

cervena_vila
25. zář 2012

@ivuska.h Já bych mohla pašovat, kdybych měla prachy bokem, můj si nevšiml deseti nových plenek, nebo si všiml a nekomentoval...

aknapets
25. zář 2012

@ivuska.h Jaký jsou Itti Bitti? Chtěla jsem je koupit, ale ještě jsem se k tomu nedostala...

mahafi
25. zář 2012

@cervena_vila U nás nejvíc zasmrádají konopné... koukám je to "kus od kusu" 🙂

bamboolik
25. zář 2012

mě taky občas zasmrádnou, ale třeba nikdy mi nechytly plíseň, což už pár bavlněných čč nebo ubrousků chytlo a vyhazovala jsem.

eicul82
25. zář 2012

@janinek No asi nakazily 😀 Pořád to mám v hlavě a nemůžu se rozhodnout 🙂 Zítra by mi měla přijít jedna zkušební plínka, tak to zkusím a uvidím no... 🙂

lenka5731
25. zář 2012

@eicul82 a jaká zkušební?

Holky, tak to bych vám přála na chvíli mého manžela 🙂 I ted naprosto nepochopitelně říká, ať si ještě nějaké koupím, jestli se mi ještě něco líbí... fakt nerozumím. Přírůstky viděl všechny.

ivuska.h
25. zář 2012

@aknapets Jsou dobré na chodící dítě, které moc nečůrá a není moc velké. Na vaječinu nevhodné, na hodně učírané děti nevhodné.

mahafi
25. zář 2012

@lenka5731 Máme stejně smýšlející muže 🙂.

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Plíseň jsem měla dosud jen na chlebu 😀 😀 Nicméně plíseň není bakterie, že.

aknapets
25. zář 2012

@ivuska.h Krásná, stručná odpověď! Děkuju! Pomohla jsi mi! 🙂

@dandelion 😀 koukala jsem zase na stránky Anavy a ty holčičí vzory, to je něco 😀 pak jsem koukala na vložky a zjistila jsem, že bych mohla ladit vložkama s Jonáškem (naštěstí to není ještě potřeba) 😀 no a taky jsem zjistila, že můžu ukojit svojí touhu po holčičích plenách koupí vložek...

terezka312
25. zář 2012

@aknapets Ty jo, to je fakt, ukojim touhu vložkama 😀 To je dobrý nápad (ale zase trochu drahý, kde na to člověk má brát???). Teď jsem vzala Bamboolika útokem 🙂

aknapets
25. zář 2012

@terezka312 že jo 😀 no, já ještě nepotřebuju nic takovýho, takže je peněženka ušetřena, i když zase bych ráda nakupovala přebalování i pro sebe! 😀

terezka312
25. zář 2012

@aknapets No já taky nepotřebuju, ale slipový bych užila a ty zrovna nemaj ty hezký vzory 😠 Takže taky ušetřim.

bamboolik
25. zář 2012

@ivuska.h ne, ale v rámci těch testů samozřejmě dělali i plísně 😉

ivuska.h
25. zář 2012

@aknapets Hehe, to mě nikdy nenapadlo, že by mohly zákaznice ladit vložky s plínama 😀 😀

lenka5731
25. zář 2012

@ivuska.h my ladíme vložka - plína - přebalovací podložka.... 😝 nevím ale, jestli někde bude příležitost předvést to v reálu. 🙂 dokonce tyhle trojkombinace máme myslím 3.

aknapets
25. zář 2012

@ivuska.h vidíš, čím víc nemůžu kupovat růžový puntíkatý plíny, tím víc můžu kopovat takový vložky 😀 a následně kupovat klučičí vložky (vzory) pro sebe a ladit 😀

bamboolik
25. zář 2012

@terezka312 no koukám 😀