Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
25. zář 2012

@ivuska.h Ještě by se měly nějak vymyslet látkový vložky do tang (aspoň ty slipový) 🙂

terezka312
25. zář 2012

@bamboolik No tak zatím je to jen pár kousků na zkoušku.

ivuska.h
25. zář 2012

@lenka5731 Tak přehlídka v reálu by byla dost krutá 😀 😀

ivuska.h
25. zář 2012

@terezka312 Ty má Terka na Šijem Dětem, ale neměla jsem je v ruce... Nevím, jestli to není moc objemné, nevím, já tanga nenosím, tak to nedokážu posoudit.

bamboolik
25. zář 2012

@terezka312 tak tohle mě upřímně děsí 😀

terezka312
25. zář 2012

@ivuska.h To jo, akorát to nejsou slipovky

ivuska.h
25. zář 2012

@terezka312 Aha 😕 Tak to už by mě vůbec nenapadlo, že někdo při MS nosí tanga 😀

terezka312
25. zář 2012

@ivuska.h No nebo nevim, neni to tam konkrétně uvedený, co to je zač, ale mají spodek PUL, tak předpokládám, že to neni slipovka

aknapets
25. zář 2012

@lenka5731 to je super! a když máš sladěný spodní prádlo, tak to taky někdo jen tak nevidí 😉 😀

bamboolik
25. zář 2012

@terezka312 podle mě to slipovka je, ale proč tam dávají PUL, to taky nechápu 😕

dandelion
26. zář 2012

@aknapets člověk se už na tu ms těší co? :D 🙂) ale ať si dá ještě pár měsíců voraz 🙂 ;) ...* zase se u nás nespalo :/ každou hodinu je vzhůru a chce prso.. :/ nějak mi dochází energie... :/

aemmi
26. zář 2012

Holky, já se z vás picnu, nakupovat na tajňačku, ladit vložka-plena-podložka 😀 😀 😀
Já teda s manželem neřeším, jestli si ještě můžu objednat, on ani neví, co v tom šuplíku všechno máme, poslední dobou jsem něco prodala a nakupovala kalhotovky, který jsou objemnější, takže se to tam docela hromadí, ale jeslti to m. vadí, to nevím, každopádně nic neříká, on si taky nakupuje díly na svoje vraky 😅 ale myslím, že kdyby věděl, kolik taková plenka stojí, že by asi čuměl 😀

Jinak nám od určitýho věku plenky šíleně zasmrádají, když ráno přebaluju a nebo když je házím do pračky, tak se mi ted, co jsem těhotná, někdy chce zvracet 😒 materiálům nerozumím ani trochu, ale nedávno jsem tu zrovna psala, že když je někdy malá trochu červená a pak má na sobě kalhotovku, tak se to zlepší, že by na tom antibakteriálním bambusu fakt něco bylo? Včera jsem poprvé nasadila noční Anavu, tak jsem zvědavá, jak bude nacucaná 😵

mahafi
26. zář 2012

@aemmi s tou smradlavostí plíán to máme taky tak, jjen nevím, jestli je to věkem nebo létem 😀..
manžel taky plínky neřeší, on když vidí, že mi to dělá radost, tak je pro 🙂.
a s tím jeho rozlišováním plen.. se na všechno ptá.. a to je olinka? (jeho něžné označení AIO 😀)..

zlatelevizeedna
26. zář 2012

@mahafi ja kdyz manzelovi reknu, ze potrebuju dalsi plinky, tak mi jenom rekne, ze jasne, ze jich jeste par musime dokoupit. On neprebaluje a ani nema tuseni, kolik tech plin mame 🙂. Rozlisuje jen dve kategorie - Albert a ostatni 😀.

lenka5731
26. zář 2012

@aemmi to se právě obávám, že jak se rozrostla plenková výbava, tak přibyly i rezavé součástky v garáži..., vím, že na aukru kouká občas na aukce 🙂 ale co můžu říct, že jo 😝

lenka5731
26. zář 2012

@dandelion tak to závidím, u mě MS v obou případech dorazila hned po šestinedělí, a to jsem minule plně kojila a teď v podstatě taky 😝

dandelion
26. zář 2012

@lenka5731 no já si nestěžuju 🙂 jsem ráda že ještě nedorazila.. 🙂 i když už jí tak nějak psychicky čekám...

aknapets
26. zář 2012

@dandelion tak to já ji určitě dostanu až skončím s kojením..nějak to tak cítím...ale pak chceme zase otěhotnět, takže kdo ví, kdy na vložky příjde řada! 😀

...s tím spaním..no jonáš se teď tak možná už měsíc budí 3 krát za noc...změnilo se to (z jednoho) v době, kdy přestal přes den pít po dvou hoinách a pije po 3-4... zkoušela jsem ho ududat dudlíkem, ale nejde to, tak mu prostě dám napít a to pije jako divej, takže si myslím, že je prostě větší a má hlad...s přihlédnutím k tomu jsem začala přikrmovat...jí s hroznou chutí, skoro ani není špinavý, takže podle intuice jsem začala a jsem spokojená...začala sjem teda dýní a z toho ho bolelo bříško, ale včera měl mrkvičku a tu dlabal jak divej a byl po ní v pohodě 🙂

dandelion
26. zář 2012

@aknapets a jak dlouho chceš kojit? ... já ti nevím.. asi jí dám taky mrkev :D 🙂 mám tu dvě skleničky BL, tak to prubnu..

aknapets
26. zář 2012

@dandelion já chci kojit do roka... a dřív jsem si říkala..proč dávají takhle brzo příkrmy a koukal jsem se na ně shora.. začala jsem mu je dávat, když jsem si myslela, že chce jíst, snědl by nám všechno z talíře.. sice se pořád budí 3 krát, ale doktorka říkala, že se to projeví až později... a pak prý mám zkusit kašičky - z těch jsem totiž upustila...

dandelion
26. zář 2012

@aknapets taky nechci kašičky.. ale místo poledního příkrmu jí budu dávat asi později odpoledne.. co jinýho.. já už padám na ústa.. :/ my vsáváme 5x - 7x.. jak kterou noc.. ale je to už dva týdny.. :/

mahafi
26. zář 2012

@dandelion já stále kojím (a asi dlouho budu.. počítám, že tak do maturity 😀), ms přišla, když madle bylo 10 měsíců.. A s tím spaním.. taky se mi teď budéí co chvíli, ale nechce ani dudlík, ani láhev, takže prso... A mrkev babylove, mně teda nechutnala ☹, ale madla si nestěžovala.. nejedla to stejně jako všechno ostatní 😀 (neee,snědla pár lžiček, ale ona obědům moc nedá doteď 🙂 ), ale osvědčilo se mi si příkrmy vařit, ty kupovaný nechtěla a ani mě to chuťově neoslovilo

janistr
26. zář 2012

@dandelion Já teda dávám příkrm až k večeru (teď už taky asi týden jedeme zeleninu - nejdřív dýni a teď cuketu) a na spaní to absolutně vliv nemá 🙂. A MS taky zatím nedorazila a klidně bych jí ještě pár měsíců oželela, už jsem si tak nějak zvykla 🙂.
Jinak manžel plenky taky neřeší, zatím 🙂.

aknapets
26. zář 2012

@dandelion a spí s váma? jestli třeba nechce spát sama..nebo jestli v tom není takovýhle problém.. jonáš spí na tom balkoně, ale mezi náma vždycky řval...že to každé dítě nemusí mít rádo.. (zase když byl mimo naší postel, tak se budil ve 4 ráno..)

aemmi
26. zář 2012

@lenka5731 ale víš jak jsou v těch rezavých krámech dobře uložený peníze? 😀 my to prý jednou prodáme a budeme bohatý 😀 protože cena těhle věcí léty strááášně stoupá 😀

mahafi
26. zář 2012

@aknapets taky jsem chtěla kojit do roka.. slečna má jiný názor.. 😀.. na odstav to nevypadá ani omylem.. tak jsem zvědavá, kdy se k tomu rozhoupe.. 😀

katyxq
26. zář 2012

@mahafi Rozlišování plenk - manžel jel s malou ke svým rodičům (je to cca 10 minut autem), měla na sobě čtvercovku narovno a flísáky a s sebou jsme jim zabalila 2 Anavy easy, když s evrátili, tak měla na sobě tu easy a přes to flísáky 😀, prdleku měla fakt řádně velkou, ale manželovi to divný nepřišlo.
@dandelion , @aknapets Já chci kojit dlouho (určitě víc než do roka) a MS asi dostanu nevím kdy, rozhodně mám pocit, že při současné frekvenci kojení to bud eza dlouho.

dandelion
26. zář 2012

@mahafi když já nechci vařit z potravin z marketů :( tak jsem měla v plánu kupovat skleničky.. :/
@aknapets spí se mnou.. manžel už měsíc spí v obýváku.. :/ dnešní noc jsem jí dala do postýlky (bez bočnice u postele).. a stejně.. musím tomu přijít na kloub, jinak zkolabuju :/ nespím, pořádně nejím a jsem ve stresu :(

dandelion
26. zář 2012

@mahafi já bych ráda kojila dlouho.. je to moje předsevzetí.. ale koukám že praxe je úplně jiná :(

hanule04
26. zář 2012

Tak malý je 5měsíců a tak tři týdny se budí v noci skoro každou hodinu a chce jíst, taky nevím jestli jí to mlíčko ještě stačí, dřív jedla poprvý až tak ve 4h +- a pak mezi 6-7h ranní.