Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

noone
27. zář 2012

@ivuska.h heh, to mi nedoslo 😀, tak bych tedy preci jen radsi s patentkama 😀
me je vcelku jedno jestlli to je plina nebo kalhotky, at si ela mysli co chce 🙂 , jde mi o to aby to dobre drzelo obleceny, abych ji pres to nemusela davat body, protoze jinak si to hned sunda, a aby to slo rychle stahnout....

@zlatelevizeedna jj, nasla jsem, ale treningove kalhotky (zatim?) nema... ☹

mahafi
27. zář 2012

@luckav ahoj 🙂, vítej 🙂.. jak píše @silente, je mokrý i přes svrchňáky na pyžamu? Pokud ne, tak je to normální, že je plína mokrá.. pokud ano, tak by to asi chtělo plenku ještě dovycpat.

noone
27. zář 2012

@luckav dokud mi maly pil 3x a vickrat za noc, tak jsem prebalovala, to neutahla zadna plina... kdyz se stabilizoval na 2 jidla za noc, tak uz nam vydrzely baby lucy bambusky, bum hugger nebo bamboo extra, vsechno s bambusovou vkladackou a pres to vlnaky...

pampeliska1
27. zář 2012

@dandelion
@mahafi tak já jsem měla dneska plíny suché přes noc 😉 byl u nás takový vítr, že to prostě vyfoukal..Až mi ráno spadl na balkoně celý sušák 😅

@silente @lenka5731 tak to fakt nechápu..určitě ho musí mít, když z něj vyrábí masti..Ale je možné, že ho nemají jako "zboží" na prodej.

janakkk
27. zář 2012

@noone nemají best bottom U Hanky? popřípadě se paní zkus zeptat, jestli by ti je extra neobjednala, mě byla ochotná objednat pytel , který běžně nemívá 😉

janakkk
27. zář 2012

@luckav já dávám anavy kalhotovku s dvěma dlouhýma vkládačkama

madlisek
27. zář 2012

Holky, je tu někdo, kdo látkoval zároveň dvě děti? Starší momentálně potřebuje jednu až dvě čtvercovky a jednu kapsovku na den. No ale ono se to u těch dětí tak mění, že si nechci dělat iluze, že do zimy bude úplně odpleněná. A protože vlastně nevím, s čím můžu počítat, tak nevím, jak mám připravit látkovou výbavu na dvě děti 🙂 Nemáte někdo prosím nějaký tip?

ivuska.h
27. zář 2012

@madlisek Já 😀 Měla jsem samé jednovel. kalhotkovky a nějaké AIO a kapsovky. Mám ale sušičku, takže ty moje počty ti moc neposlouží...

jasekd
27. zář 2012

@madlisek Ja latkovala dve deti cca 3/4 roku. Decka jsou o rok, takze to bylo plne, novorozenec s vajecinou i starsi dite. To se kolem 20 mesicu zbavilo plinek pres den, tak mi prace ubyla, ale na spani je ma doted (je mu 2,5) 😝 a nevidim zadny pokrok. Mladsi je od 13 mesicu bez plinek pres den, od 14 i na odpoledni spani a ted od 16 to vypadalo i pres noc, ale zacla se zas pocuravat, takze plinu na noc jeste ma, takze spotreba plinek je u nas momentalne kluk 2 za den, holka jednu nebo zadnou. Ja jedu v tech HD (kdybys jeste chtela, stale mam 😀 ), prikoupila jsem 6 bazarovych kusu a mela jich celkem 30 na plne dvoulatkovani, ale ty uz starsi nelatkujes plne, tak treba vystacite? Nebo koupit nejaky cc navic? Ja bych koupila par bazarovych HD nebo jinych jednovelikostnich kalhotkovek, nejaky cc a vic to neresila, az bude potreba i mensi dite vycpavat, tak starsi uz bude treba uplne bez.... Ja neprikupovala ani PULky, mam ted jen dvoje HD v Lku, kazdy dite ma jedny, a v nouzi nejvetsi je narvu do Mka, kluk je vychrtlej, je mu to dobre 😅 Ja jsem celkem drzgresle a nakupovani plinek neni moje hobby, ale jestli to tebe bavi, tak dalsi dite je jedinecna sance, jak tomu zas propadnout 😀

janakkk
27. zář 2012

@pampeliska1 zkus se zeptat na ADEPS LANAE, to je oficialni nazev lanolinu, možná jim v lékárně jen nedošlo, co chceš, ale je pravda, že ve všech lékárnách nebývá, nechci vašim lékárníkům křivdit 😉

noone
27. zář 2012

@janakkk diky, jeste to promyslim a kdyztak se ji zeptam kdy bude objednavat. mozna by mohl prinest jezisek 🙂

@madlisek ahoj 🙂 . i ja, ale kratce. zatimco na elu jsem jela v cc, jakob mel "svoje" aio, kalhotkove atd., kdz byly ele 3m tak se jakob naucil na nocnik, takze jsem zadne pliny navic v podstate nepotrebovala... jak ela prechazela z cc, uz byly dalsi pliny "volne" 🙂

@jasekd tyjo, chci takyyyy, ty jsi jela BKM? nebo jak jsi docilila toho aby byla mala ve 13m pres den bez pliny? 😕

pampeliska1
27. zář 2012

@janakkk já s tím problém nemám 😉 u nás stačilo říct lanolin a na druhý den jsem měla kelímek nachystaný 😉 Ale @lenka5731 psala, že jí řekli, že nemají.

mmiirrkkaa
27. zář 2012

@luckav Adam má 10měsíců, spí 11 hodin a na noc mu dávám noční Anavku + vlňáčky Disana. Nacucaná je, ale nepřijde mi to tak drsný. Když byl menší, tak jsem mu třeba dávala normální anavku a ta byla nacucaná dle mého víc. Nebo je možné, že už v noci čurá míň... Když se v noci budil, tak jsem vždy přebalovala, aby nebyl v mokru.

mmiirrkkaa
27. zář 2012

@janakkk
@pampeliska1 Ten lanolin vám závidím. U nás v lékarně jsem si ho nechala udělat 50g a pak po mně chtěli 230Kč!!!

mmiirrkkaa
27. zář 2012

Jinak nevím, jestli jsem objevila Ameriku nebo jestli je to normálka (ale myslím, že je to novinka), ale na stránkách Anavy je teď velká šance koupit oblíbený vzor. Po doplnění mají cca 3 dny velkoodběratelé stopku, takže se dostane i na nás, obyčejné smrtelníky. A zase mají ty boží šnečky.... Chjo, to látkování je drahý koníček 😀

pampeliska1
27. zář 2012

@mmiirrkkaa kecy 😲 😲 Tak to si příště řekni a klidně ti ho koupím a pošlu! To je nehoráznost 😲 😲

ivuska.h
27. zář 2012

@mmiirrkkaa Jojo, u některých velkoodběratelů je toto opatření velmi nepopulární, ale aspoň si zákaznice můžou vklidu vybrat a není hned všechno pryč. Je to novinka cca 3 týdny a zdá se, že to funguje výborně.

ivuska.h
27. zář 2012

@mmiirrkkaa To je síla teda, takhle se vydělává 😀 😀

jasekd
27. zář 2012

@noone prave ze vubec... Se synem trochu a chytali jsme jen kakani a to jen diky tomu, ze byl na UM a kakal 1-2x denne, holka kojena plne, tam jsem se nechytala vubec a brzo to zabalila uplne, proste klasicky plinkovany mimino 😕 Jeste jsem si rikala, kdy ta se asi odnauci... Mozna priklad starsiho brachy, nevim... a je hrozne rychla, 13.m pres den, 14.odpo spani a noci jsou tak 50 na 50... Malej pres den asi od 20 mesicu a spani doted nula bodov... Takze fintu nemam, na vsechno si prisla sama 😅 My jen proste kdykoli si rekla o curani, i kdyby to bylo po 5 minutach, jsme vyhoveli, i kdyz jsme si mysleli, ze si dela srandu, ona totiz hrozne rada volala i jen tak, ale vzdy jsme vyhoveli a mozna se to vratilo. Ja vsude taham nocnik a dam ji vycurat i treba v krame, v restauraci s ni litame na zachod... v noci se budi splacem a tim vola na curani, tak taky hned bezime... Je to vopruz, ale chci, aby mela odezvu, ted jsme to jednou nestihli, meli jsme ji na vysilacce o dve patra vejs (byli jsme na svatbe) a od ty doby sly ty noci do kopru, nevim, zda je to tim, ale predtim uz mela treba tyden v noci sucho a ted se dve za sebou pocurala. Sice se vsichni smeji, jak nas cvici, ale zas to usetri spoustu prace s plinama, me obtezuje to prebalovani a svlikani/oblikani, samotny prani plen mi tolik nevadi.

janinek
27. zář 2012

Lanolin ted budu shanet v Anglii, tak jsem zvedava 🙂

mahafi
27. zář 2012

Ono se jim si s tím lanolinem nechce vážit.. vždycky na mě koukají tak zvlátnš.. ale kecy nemají, jen je vidět, že úplně radost nemají, ale vždycky navážili.. jednou se mě zeptali, jestli myslím purelan.. taqk jsem řekla, že chci váženej.. a jednou po mě taky chtěli dvojnásobek peněz.., doma jsem pak zjistila, že je trochu jinej (byl bělavější).. asi přišla jiná várka 🙂.

mahafi
27. zář 2012

@jasekd To se mi líbí, jak jí učíte 🙂, že jí dáváte, kdykoliv si řekne, snad budu taky tak vytrvalá 🙂, až pochopí, k čemu nočník je 😀.

madlisek
27. zář 2012

@ivuska.h Děkuju 🙂 Zkusím si o tu sušičku napsat Ježíškovi, ale asi by nám zároveň musel nadělit i větší byt, tak nevím, jak to dopadne 🙂 Je fakt, že v zimě by nám to dost usnadnilo život.

@jasekd No to mě právě taky nebaví 🙂 Ani nakupování plen, ani nakupování oblečení, nevím, co jsem to za matku 😅 Tak asi pár kousků koupím a potom uvidím podle situace. Takže se kvůli pastelkám možná ještě ozvu 🙂 Svrchňáků mám asi dost v menších i větších velikostech, dokonce přemýšlím, že některé prodám.

@noone To bylo dobře vymyšlený, že Jakob používal něco jiného, než Ela 🙂 U mně by obě děti měly totéž, čtvercovky a vv (mladší na kalhotkový sklad, starší jako vkládačku do kapsovek), tak nevím, asi počkám a uvidím 🙂

jasekd
27. zář 2012

@madlisek s prodejem svrchnaku bych pockala az co vam bude vyhovovat, abys zas nedokupovala, kor kdyz te to nebavi 😀 e to uz vylozene obtezuje, na jednu stranu az plinam zamavame uplne, bude to uleva, ale zas to bude definitivni konec miminek u nas... ale rozumove se na to uz tesim. Jo, kdyztak se ozvi...mam jich dost. Obleceni me moc nebavi taky, tak jsme divny dve. Posledni dobou je celkem rada strojim, to jo, ale nejradeji z podedenych veci, co mi prijdou v igelitce az domu, zadny shaneni a utraceni 😀

janakkk
27. zář 2012

@pampeliska1 pardon, to jsem špatně adresovala 😅 🙂

mahafi
27. zář 2012

@jasekd @madlisek tak s hadrama jsme tři.. taky mě to nebaví.. 😀 vždycky jednorázově vykoupím doprodej ve farmers nebo tak něco a půl roku nechci o hadrech nic slyšet 😀.

janakkk
27. zář 2012

@mmiirrkkaa ty jo, to je fakt dost.... ted nedávno se měnili ceny té "práce" (navažování, plnění do obalu), nevím přesně o kolik, ale 230 za 50g lanolinu je fakt hodně.... 😒
@mahafi je to fakt, je s tím práce, sice ne az tak moc, ale finančně se to az tak moc nevyplácí (nevím jak ted, když se upravili ty ceny "práce"), ten bělavější byl lanolin s vodou, ten hnědý je bezvodý, fungovat by meli oba stejně

janakkk
27. zář 2012

@mahafi
@jasekd
@madlisek jee to vám závidím, já hadry nakupuju pořád, jen na malýho, na mě ne, a je to pěkně drahý hobby 😀 😀

mahafi
27. zář 2012

@janakkk taky jsem to vyhodnotila jako, že je s vodou.. takže trochu drahá voda 😀.
já jsem kupovala 100g kelímky a ten nejdražší mě stál 180.., ale už je to tak březen? (pak jsem měla už zase normální za cca 100).

mahafi
27. zář 2012

@janakkk Tý jo.. přemejšlím, kdy jsem si koupila něco na sebe pro sebe.. 😀
Tak je pravda, že teda roste rychlejc, než jednou za půl roku 😀, takže nakupuju taky častějc, ale chci to mít většinou rychle z krku.. 😀.