Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

acornika
27. zář 2012

@janakkk
@aknapets

holky moc děkuji za rady 🙂 koukám že opravdu každému vyhovuje něco jiného 🙂 Malé se narodí v březnu, takže venku BKM vidím až bude léto teplo.

ivuska.h
27. zář 2012

@noone Zkoušela jsi tu počurávací nálepku? Na Ondru zabrala zázračně. Zde -- http://ekopleny.cz/cs/kategorie110775/detail156...

jasekd
27. zář 2012

@terezka312
@aknapets pravda je, ze ja praci schopnosti uz posuzuju podle vetsich deti, co jsou zpraseny zvenku a od jidla, plenky mi taky vypralo vsechno, pokud jsem si na nejhorsi pomohla zlucakem, kdezto ty fleky od jidla nevypere kolikrat nic, kdyz nechci pouzivat prasky typu Persil a Ariel, protoze ty jsou tak prevoneny, ze me z toho boli hlava 😅 a taky preferuju eko.
@noone no, na jednu stranu si rikam, ze je jeste celkem malej, na druhou jine deti v jeho veku uz jsou bez pliny i na noc a mam srovnani s tou Vendulou, dneska si zahlasila zase pekne i ted v noci, tak jsem zvedava, zda do rana vydrzi. Martinek mi pripada, ze na to kasle, proste to pusti a zahlasi "potulal", na druhou stranu kdyz se parkrat vycural do postele, tak pak plakal (aniz bysme mu nejak nadavali) a vypadal, ze ho to trapi a to moc nechci, nechci ho nejak nervovat, ta proste pockam, do skolky pujde az za rok, cili mame cas.

cervena_vila
27. zář 2012

@acornika žehlit nemusíš 😉 s tou hygienou vypraného prádla se to moc přehání (vyžehlená plína přestane být sterilní, jen co na ni člověk sáhne, tak o čem to je?)

cervena_vila
27. zář 2012

Perete některá v sensitive prášku Denk mit od dm?

Známá prodává tři HD pastelky stovku za kus. Já se chystám už měsíc hodit na aukro pět pastelek a jednu bio-pastelku, taky po stovce, kdyby byl zájem, ozvěte se.

jasekd
27. zář 2012

@cervena_vila Ja v tom ted peru, zda se mi, ze pere trochu lip nez ty eko Qualt a Batole... v Dtestu vysel dobre, jeden z nejlepsich, skoda, ze neni eko.

Pastelky mam taky, uz jsem tu nabizela, a pak mam 1x Pop in AIO (nebo spis mozna SIO, jde to vykuchat) zlutou, 1x Imse Vimse AIO bilou vel. M a 1x Imse Vimse AIO vel. L motiv ZOO.

madlisek
27. zář 2012

@jasekd Na praní střídám Persil, sliz a Batole a fleky od jídla mám pořád, takže s klidným svědomím můžeš zůstat věrná ekoprášku, s Persilem nebo Arielem by to lepší nebylo 🙂 Teď tu mám tepláky, co musím vrátit původní majitelce a jsou na nich (asi) nevypratelné fleky od třešní a já už fakt nevím, co s tím. Hned po zaprasení jsem je drhla žlučákem, ale efekt žádný. Kamarádka na téže akci zaprasila od třešní šaty, které měla pro změnu půjčené od nás, a žlučákem je vyprala bez problémů, tak kde je nějaká spravedlnost 🙂

ivuska.h
27. zář 2012

@cervena_vila Já v tom na bílé a barevné, v sensitive ne.

mmiirrkkaa
28. zář 2012

@cervena_vila Já ho používám od té doby,co ho vD testu vychválili. Není tak parfémovaný jako Persil sensitiv. Až mi dojdou zásoby,tak se chystám i na ten jejich "obyč." prášek 😉

noone
28. zář 2012

@ivuska.h jj, tu mame. mame ale po jakobovi nocnik ve tvaru auta a v nem nalepku auto, tak bych se mozna mela zamyslet a vymyslet neco vic motivacniho, preci jen ela je holcicka 😀
hlavne v dobe kdy do nocniku curala byla jeste mala a asi ji to nedocvaklo, ze se ji tam to auto rozsvitilo pote, co nacurala.... a ted se ji to nevede. myslim, ze by stacil prvni uspech a chytla by se... na jakoba to fungovalo taky super 😵

@jasekd no vidis, jedno mu to neni, ale proste to asi nedokaze ovladnout 😒 ... moji kamaradky holcicka asi o 4 dny mladsi nez nas jakob byla taky pres den bez pliny nejak strasne brzo (to me deptalo 😀, krome dalsich veci jak hezky mluvila apod. ) a na spani ma plinu jeste ted. pres prazdniny se to snazili odbourat, ale situace se hodne zhorsila, zacala se pocuravat i po odpolednim spani, takze to kamoska vzdala a plinku ji proste nechala. jsou ji 3 roky 😉

luckav
28. zář 2012

@mahafi Aha, tak moc díky za vysvětlení, já se právě bála, že mu ty plenky vycpávám moc málo, když jsou na dotek mokré, ale u těch látkových to asi prostě jinak nejde. No těch 6 hodin jsem teda zakřikla - druhou noc se budil co tři hodiny ☹ tak snad se k těm šesti zase vrátí 🙂

janistr
28. zář 2012

@cervena_vila Já v něm peru a jsem spokojená, pere asi nejlíp z prášků, co jsem vyzkoušela a není převoněný.

cervena_vila
28. zář 2012

@mmiirrkkaa V obyč dm prášku peru bílé prádlo a pere dobře. Taky nemám ráda, když to moc voní, prádlo má vonět čistotou a sluníčkem 😵
(Barevné peru perwolem, na plenky střídám sliz a persil sensitive tekutý, ale hrozně to praní leze do peněz, tak jsem chtěla něco dobrého levnějšího)

jasekd
28. zář 2012

@cervena_vila ja vlastne nemam ten sensitive, ale obycejny na bile pradlo, ted mi doslo...

lenka5731
28. zář 2012

@cervena_vila jo, občas peru v sensitive od denkmit a přijde mi dobrý, většinou ale perem v gelu Frosch (v Německu stojí polovinu co tady)

@helulela děkuju, to jsem chtěla slyšet. Babylove mastičku mám doma 🙂

dandelion
28. zář 2012

Holky, používáte někdo Frosche na praní plenek? Chci změnit gel.. Plíseň je skoro pryč.. uff.. dneska ještě jednorázovky a od zítra už najedu na látku 🙂

dandelion
28. zář 2012

@mahafi jsem zapomněla odpovědět.. 🙂 držím stále dietu.. chvíli jsem polevila a malá ihned reagovala.. :/ plíseň už mizí.. 🙂) ;)

dandelion
28. zář 2012

@luciesofi mám ty růžovky.. a peru je normálně s oblečením na 40 ;) nic neobarvilo..

dandelion
28. zář 2012

@lenka5731 jsem slepá :D pereš ve Froschi? chci si ho nechat dovést.. 🙂 je dobrý?

dandelion
28. zář 2012

@acornika taky jedem v BKM a látce.. doma má Štěp jen čč na rovno a PULky, nebo Fleesáče.. ;) na cesty a na noc pak kalhotovky Anavy.. Dnes vím že bych výbavičku pro BKM prcka složila hlavně z čč+vv, tak 6ks kalhotovek a pár AIO podle fin možností 🙂 ;)

dandelion
28. zář 2012

@aknapets Štěpi, mám tu mýdla i sodu na sliz.. já to nepoužiju.. nechci to vyhodit, nechceš to?

dandelion
28. zář 2012

@janistr @cervena_vila ten Denk mit z dmka myslíte gel nebo prášek? na kolik vyjde? my kupujem Dreft, ale chci změnu..

janinek
28. zář 2012

Holky, tak z te akce mi vysla Blueberry basix opicky, treti volba, jeste uvidim, co pridje manzelovi do prace, neodolala jsem a naklikala jsem jeste jednu k nemu.

luciesofi
28. zář 2012

Ahoj holky! Hlásím se po For Babies - navštívila jsem Zuzku Bamboolik a koupila jednu noční plenku a dostala dárečky 🙂
A pak jsme ještě vykoupili Little Angel stánek - bodyčko, chlupaté polodupky a fusak 🙂

madlisek
28. zář 2012

@luciesofi Jé, závidím 🙂 Já šla kolem Bamboolika 3x a vždycky tam byl dav, tak jsem to nakonec vzdala. Ale těšilo mě, že tolik lidí mělo zájem o látku, je to povzbudivé 🙂

luciesofi
28. zář 2012

@madlisek Já jsem se tam ráno prostě vecpala, chtěla jsem poděkovat za lístek a omrknout to 🙂 akorát jsem stála frontu za jednou paní, tak jsem poslouchala výklad 🙂 Ale fakt tam bylo našlapáno! 🙂 Taky jsem říkala, že je super, že je o to takový zájem! 🙂

zlatelevizeedna
28. zář 2012

@luciesofi ty chlupate polodupky jsou senzacni! Poridila jsem je juniorovi i s tou mikinkou a je to tak heboucke, ze bych se do toho nejradeji narvala sama 🙂.

luciesofi
28. zář 2012

@zlatelevizeedna Jsou úžasný, taky je pořád ňuchám 🙂 Další mikinu bychom asi neuživili, ale taky jsem na ni koukala 🙂 Všechno to tam vyšlo levněji než pře eshop nebo v kamenném obchodě u nás, tak mám radost 🙂

zlatelevizeedna
28. zář 2012

@luciesofi ja to mam do Prahy trochu vic z ruky, tak se musim spokojit s eshopem. Jeste stesti, ze na obleceni neujizdim, jak na plinkach, to bych se nedoplatila 😀.

luciesofi
28. zář 2012

@zlatelevizeedna Přesně tak 😀 Spoustu oblečení jsme podědili nebo kupuju z druhé ruky, ale na plínky jsem úchylná 🙂