Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

maja.xx
29. zář 2012

jakóó, pomoc, nutně potřebuju šnečkovou a modrou medvídkovou anavku, ale na sucháč, dají se někde sehnat, nevíte? Trochu peněz na účtu a už mě chytají roupy 😅 Popř. i recenzi na noční bamboolikovou.

martinka.pida
29. zář 2012

@maja.xx Taky čekám na sucháče, ty nikde nejsou. Nutně potřebuju aspoň troje krásný kalhotovky a jedny PULky na SZ 🙂.

maja.xx
29. zář 2012

@martinka.pida tak to jsem ráda, že nejsem jediná, která to s patentkama neumí, ale dala jsem jim fakt šanci, ale jednak na to nemám nervy, když prcek řve štelovat patentky, které většinou nastavím špatně a někudy pleny protečou a navíc je pak má otlačené, což je mou "zručností" 😒

pampeliska1
29. zář 2012

@maja.xx
@martinka.pida já se taky s patentkama moc nekamarádim, ale i přesto je kupuju, protože vidím, jak ten sž praním zachází..jako funguje pořád na 100%,ale prostě není už tak pěkný 😖 takže teď čekám na patentovou velurovou s ornamenty, ale pak někdy až budu nakupovat, tak sz

ivuska.h
29. zář 2012

@maja.xx
@martinka.pida Sucháčové plíny se teď 14 dní nešily, protože nám došel suchý zip a čekali jsme na novou dodávku od výrobce, která se (ne naší vinou) opozdila. Takže proto ten výpadek, teď už by zas mělo být sucháčových dost.

ivuska.h
29. zář 2012

Jinak já mám na rychlost manipulace sucháč taky radši, ale zas je pak celá plenka v pase tužší a méně pruží, někoho taky škrábe na bříšku.

dandelion
29. zář 2012

Tak a jdu si pro radu... dneska jsem dala malé látku a hned zase zčervenala :( co mám dělat? čím mazat? my se tý plísně nezbavíme :( už třetí týden..

aemmi
29. zář 2012

@dandelion asi tě moc nepotěším, my jsme s plísní bojovaly 2 měsíce 😒 luthien.k tehdy říkala, že je třeba, aby se chytla imunita dítěte, z čehož plyne, že mazat je sice fajn, ale to tělíčko na to prostě někdy nereaguje, probiotika asi dáváš? u nás to teda bylo mezi 2. a 4. měsícem a pak to přešlo ze dne na den, ale tou doboubyla malá převážně v jednorázovkách, jinak mazala jsem vším možným, imazol, Canesten, Clotrimazol, genciána, citrovital, ale mrcha se fakt držela pěkně dlouho

dandelion
29. zář 2012

@aemmi no a teda mazat nebo nemazat? :/ když jedna mastička stojí přes 100,- a nezabere tak je to docela "bezva"... hold bude chvíli naše látková výbava ležet ladem.. :/ dáváme Lactobacílky..

maja.xx
29. zář 2012

@ivuska.h - a doufám, že budete dělat i ty mé vyhlídlé v sucháčích, je třeba trochu utrácet, protože některé patentkové plíny prodám, tak se to zase trochu srovná 😅
@dandelion - my se teda zarudnutí nemohli zbavit "jen" asi 14 dní, vyskoušeli taky Imazol (ten vůbec nezabral) Pityol (ten začal zabírat), ale až teprve po 2 dnech potíráním fialkou jsme se začali opravdu viditelně zlepšovat, teď už mažu jen měsíčkovou mastí od Weledy a má výstavní prcku 🙂

dandelion
29. zář 2012

@maja.xx a byla to taky plíseň? malá měla mokvavý fleky.. fakt ošklivý.. to už je pryč.. pak už měla pipku krásně růžovou, radovala jsem se že je zahojeno, ale dneska se to zase zhoršilo.. :/

maja.xx
29. zář 2012

@dandelion - no mudra mu předepsala ten Imazol, ale neřekla vyloženě, že je to plíseň, stejně nezabral, Jiřík měl u řiťky taky mokvavé pásy, ty se právě krásně vysušily tou genciánkou, a jak už to bylo suché, tak jsem teprve mastila tím měsíčkem, takže fakt babo raď 😕 Ale jak jsem hledala co komu pomohlo, tak tu na diskuzích psaly o ondřejově masti, já ji koupila, ale nepoužila, v lékarně mi totiž řekli, že bych se měla o mazání touto mastí raději poradit s dr., tak jsem to raději zabalila, ael na krabičce je na ní napsáno - k ochraně kůže při práci ve vlhkém prostředí a na drobná mechanická kožní poranění - což by mohlo pomoci, ale testovat to na dítěti, chce odvahu, no snad ti tu poradí naše lékarnice 😉

katyxq
29. zář 2012

@dandelion A látkovky a pračku jsi vydezinfikovala? Co půjde, tak bych vyvařila, jinak asi Sanytol, na kůži možná Citrovital.

veronik77
29. zář 2012

@dandelion nás trápila docela dlouho moučnivka - dcera jí měla v pusince, pak i na zadečku a nejvíc teda pomohlo vysadit na chvíli lepek, bílý cukr a mlíko (já i ona, jakožto kojenec s prvními příkrmy) a zadeček se nám vždy zhoršoval, když dostala jednorázovku, u látkovek v pohodě

janakkk
29. zář 2012

@dandelion vydezinfikuj pleny, pokud jsi to neudělala, zárodky plísní budou přežívat v těch plínkách a nezbavíte se toho, používá se na to sanytol 🙂

dandelion
29. zář 2012

@katyxq tak vyvařím.. a teda začnu prát v něčem jiném než v Dreftu... Anavky asi vyvařit stejně nemůžu, že? tak aspoň čč... zkusím citrovital.. a jak často potírat? doma jí nechávám bez plenky..
@maja.xx to je děsný... nechce se mi používat genciálku... :/
@veronik77 malá má ABKM, takže jsem na dietě bez mléka.. hold zkusím vysadit lepek i cukr.. (bílí nepoužívám).. a hold se zaváděním lepku počkám..

dandelion
29. zář 2012

@janakkk provedu.. a synatol koupím v lékárně, nebo v dorgošce?

janakkk
29. zář 2012

@dandelion já ho kupuju v DM 🙂

dandelion
29. zář 2012

@janakkk dík

janakkk
29. zář 2012

@dandelion Ondřejovu mast bys asi zkusit mohla, ale než jí to mázneš na zadek, zkus to napřed na míň citlivé místo, třeba na předloktí, at míš jistotu, že na to nebude mít reakci 🙂

dandelion
29. zář 2012

@janakkk a co to je za mast?

maja.xx
29. zář 2012

@dandelion taky jsem se zdráhala, a je fakt že u pipušky by se mi to vyloženě eklovalo, ale tonoucí se...uvidíš, třeba pomůže ta dezinfekce, já jsem teda začala na praní plen používat gel z ořechů, nevím jestli to pomohlo,, ale měnit nebudu, když pere, dle mě dobře, a malý je bez reakce.

veronik77
29. zář 2012

@dandelion doufám, že se toho brzy zbavíte! nám to po dietce zmizelo během týdne, předtím 2 měsíce gencianky atd...a nic. pleny jsem taky namáčela do sanytolu 🙂

luciesofi
29. zář 2012

Jak tu byla diskuze ohledně Outlast bodyček - jedno jsem koupila vel. 74 (Madlenka teď nosí 62) a je jí akorát, takže příště kupuju rovnou 80 😅

@janinek Jani, to snad není možný, jak je ten svět malej!!!! Už jsi druhá tady z MK s kým mám společného přítele....viď Eli @dandelion 😉

dandelion
29. zář 2012

@luciesofi no to teda 🙂 Sama bych to nečekala 🙂

luciesofi
29. zář 2012

Informace o sucháčových Anavkách jsem měla přehlédnout 😅

dandelion
29. zář 2012

@luciesofi máš radši sucháčový? 🙂 já ani ne.. a momentálně jsem teda ve stádiu, kdy se pokusím plenky co nejvíce odbourat.. děsně mě ta plíseň prudí.. :/

luciesofi
29. zář 2012

@dandelion Ani ne já, jako spíš manžel 😀
To je naprd s tou plísní ☹ nemám s tím vůbec zkušenost, takže nemohu poradit...tak aspoň přeju, aby to co nejrychleji bylo pryč!

dandelion
29. zář 2012

@luciesofi přijde mi zase že od porodu je furt nějakej problém... :/ grrr... snad se zase brzy dáme do pohody...

luciesofi
29. zář 2012

@dandelion To jo, nějak se to s Vámi táhne ☹ Tohle je už zaručeně poslední problém! 🙂