Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
30. zář 2012

@luciesofi s mastickou to bude podle me stejný jako s čistým lanolinem.....v trošičce horké vody rozpustit vrchovatou lžičku lanolinu, přikápnout šampon, a míchat, až se utvoří bílá zakalená tekutina, tu pak doředit vlažnou vodou tak, aby vlňáky byly tak akorát ponořené, ne zbytečně moc vody...nechat přes noc, vymačkat do ručníku a ve vodorovné poloze susšit (mimo sluníčko a mimo topení) 🙂

bamboolik
30. zář 2012

@veronika.deskova my si tady vsichni tykame,takze ahoj 🙂 tesi me delat takovou osvetu mezi tatinky,aspon se potom neboji prebalovani. Na stanku se potom u nas i prebalovali i medvedi,tak to teprve byla legrace 😀

luciesofi
30. zář 2012

@lenka5731 ještě slíbená fotka Magdí a Econappi 🙂
Na fotce to vypadá nějak hůř než ve skutečnosti 🙂

mahafi
30. zář 2012

@luciesofi jééé, pěkná 🙂, Taky mám tenhle vzor, ale na simplex 🙂.

janistr
30. zář 2012

@lenka5731 Tak sušičku bych ráda, ale tu bychom ani neměli kam dát 🙂. Potřebujeme koberec do obýváku a jídelní stůl 🙂. A jestli už tam nejsou, tak ideální stav 🙂.
@hanule04 Mně HD maximálně vyhovují (na novosklad/kalhotkovku, na čč na rovno fakt nejsou) a Helence sedí asi nejlíp, Anavy mám taky hodně ráda, ale u varianty na SZ si musím dávat pozor jak zapnout, aby neměla odřené bříško a u patentkových zase trošku štelovat, aby se plenka dobře zakryla. Zase jsou ale super na čč na rovno a jsou jednovelikostní... 🙂 @luciesofi krásné 🙂

bamboolik
30. zář 2012

@luciesofi sedi moc hezky,supr 🙂 a koukam,ze pytlicek se uz pouziva 😀

luciesofi
30. zář 2012

@bamboolik No jo, používá 😉 😀

ptjj
30. zář 2012

Ahoj holky, musím se podělit o čerstvou zkušenost s jednorázovkou 🙂 Včera jsem ji malému dala na noc (poprvé od té doby, co jsme začali látkovat), chtěla jsem vědět, jak mu bude na ni sedět ta Frejkova peřinka, co teď musíme dávat, pořád mi to na tu látku připadá jakési malé, resp. níž než by to mělo být. A taky jsem se chtěla přesvědčit, jestli by se míň nebudil, když bude v "suchu". Takže výsledek je takový, že se budil stejně jako jindy a navíc mi při kojení plena protekla bokem, takže jsem musela v noci převlíkat pyžámko 😠 A byl celý takový maličký, ani jsem nevěděla, jak ho mám chytit, abych mu neublížila 🙂 Ta peřinka asi seděla líp, ale snad to nebude taková tragédie, každopádně tak blbý nápad dát jednorázovku zase dlouho mít nebudu 😀

novi
30. zář 2012

@luciesofi muzu se zeptat jaka je? dekuji

luciesofi
30. zář 2012

@novi Ta SWB? Super! Já jsem nadšená - je jemňoučká, supersavá a měkká. Tu savost určitě nejvíc ocením, až bude malá větší..🙂 Určitě koupím ještě minimálně jednu.. Jen kdyby nebyly tak brutálně drahé.. 😅

luciesofi
30. zář 2012

Vlňáky už jsou v lanolinové lázni 🙂 Děkuji všem za rady! 🙂

betysek
30. zář 2012

@luciesofi Taky mě ta Econappi moc láká, ale ta cena je fakt brutální. ☹ Jedině, že by ji Julča dostala na Vánoce..... 😀 A to jsem slíbila, že už nebudu žádné plínky kupovat.....

luciesofi
30. zář 2012

@betysek Jsou drahý, mrchy jedny! 😀 Já chci právě ještě jednu k Vánocům, ale protože potřebuju ještě jedny PULky a chci BB, tak to asi sfouknu najednou už teď v říjnu 😀
K Vánocům budeme kupovat jídelní židlicku za nehorázný prachy a na plínky už asi moc peněz nezbyde..🙂

ptjj
30. zář 2012

@luciesofi Luci, uz jedes cc narovno? my jo a docela dobry, obcas to protece, ale da se........dlouho jsem se premlouvala, nemam rada zmeny zabehnutych poradku.......co u vas?

elana
30. zář 2012

@bamboolik chci strááášně pochválit a vyzdvihnout bambulíkový kalhotky, paráda naprostá, koupila jsem je na veletrhu. Dneska dostaly fest zabrat, neplánovaně jsme se sekli na pouti na půl dne a nepustily ani kapičku (měly za úkol sedět na kalhotkovce Little Comfort). Úžasný a jsem ráda že je mám, asi objednám ještě jedny, ať tyhle nestrháme 😅

luciesofi
30. zář 2012

@ptjj Novosklad má jako bokovky a na draka se mi skládat nechce, takže když čč, tak jedině narovno..🙂
Ale dávám je jen doma a když vím, že budu brzy přebalovat..okamžitě má plenku úplně durch..☹ Taky míváme nehody, pořád peru PULky, budu kupovat ještě jedny 🙂

A ty Thirsties jsou Magdi už akorát, jestli si je ještě nekoupila a budeš, tak vezmi rovnou ty větší..😉

lenka5731
30. zář 2012

@luciesofi nádhera.. koukám, že to máš dotažené na max. u mě asi bude "problém" v tom, že tak těsně neutahuji, ona z toho pak trochu vyjede a já mám potom pocit, že jí nesedí 🙂 SWB simplex a BB Minky má jiný střih a tam se mi to nestává. Vlňáky jsem dnes nedala, nestihla jsem je dosušit, tak zítra.
@betysek všimla jsem si, že prodáváš kalhotkovky Little Lamb.. nejsi s nimi spokojená? Jestli teda můžu vyzvídat.

@janinek Jani, nějaké info k novým BB vzorům? 😕 Co nachlazení, jak se to u vás vyvíjí?

janinek
30. zář 2012

@luciesofi jakou zidli?

luciesofi
30. zář 2012

@lenka5731 Dneska jsem je dotáhla na max, přišlo mi to tak lepší, pak jsem ji prohlížela a měla trochu otlačený záda, ale nic hroznýho.. Minule jsem je taky úplně neutáhla a Magdi měla mokré bodyčko - trochu mi asi protekly u nožiček..
Jj, BB Minky je trošku jiná, tolik se s ní u zapínání nemusím prdět 🙂
Já je teď lanolinuju a ráno dám sušit..jsme zvědavá, jak dlouho budou schnout...jsou tlustý jak deka 😀

janinek
30. zář 2012

@lenka5731 jeste jsem nic nevysmirovala.

luciesofi
30. zář 2012

@janinek Sedees, mám ji v albu "Plánujeme" www.chytrazidle.cz 🙂 Okukuju ji už dlouho a na For Babies jsem si ji osahala a chci ji 🙂

lenka5731
30. zář 2012

@luciesofi já je z lanolinu vytáhla skoro až v poledne, tak není divu, že neuschly... sice jsem kolem nich večer něco zkoušela s fénem, ale nebylo moc času, tak musím vydržet do zítra. Hledala jsem na netu, abych ti ukázala, jaké mám a nikde jsem je nenašla, tak je výhledově vyfotím. Asi to je letitý model 😀

ptjj
30. zář 2012

@luciesofi jj, já chci právě vzít ty větší, na teď jich mám ještě dost a pak už mu budou malý dvoje BL, co tady mám, tak chci ty Thirsties vzít až na potom
@elana taky jste pouťovali? nejsi náhodou taky ze Strakonic? 🙂

luciesofi
30. zář 2012

@ptjj Já mám teď dvoje Anavy a ty Thirsties a nestačí to... 🙂 Ale jsou super...dělají malou prdku 🙂

ivuska.h
30. zář 2012

@luciesofi Liší se to nějak od Jitra? Krom tvaru těch noh...

betysek
30. zář 2012

@lenka5731 Spokojenost, jak se to vezme. Sají perfektně, vydrží fakt hodně (myslím ty bambusové). Ale to schnutí je opravdu děsné. Přes léto to bylo v pohodě, to uschly za den v pohodě, ale moc jsme si jich neužily, malá má teď necelých 6kg. Mám 4 bambusové, rozhodla jsem se, že 2 pošlu dál, protože jsem je už strašně dlouho nepoužila kvůli té dlouhé době schnutí. Mám ještě i jednu Lollipop bambusovou a ta je něco podobného. Teď jedeme hlavně kalhotovky Anavy (nejoblíbenější jsou teď na snapku), občas dám Ella´s House - mám po starší dceři, myslím, že budou celkem neprodejné, tak že je musíme donosit.... 😀

ptjj
30. zář 2012

@luciesofi já mám teď dvoje BL S, dvoje Anavy jednovelikostní, jedny IV S a jedny HD S, takže fakt stačí 😀

luciesofi
30. zář 2012

@ivuska.h Na Jitro jsem taky koukala, ale tedy neviděla jsem ho naživo.
Líbí se mi právě ty "botičky", které jistí židli pro menší děti a připadá mi stabilnější (právě kvůli jinému řešení těch nohou) a líbí se mi víc designově....
A cenově je to cca o 1000,- - to bude asi ten největší rozdíl 😀

luciesofi
30. zář 2012

@ptjj Hmmmm 😀 Já mít šestery PULky, tak taky jedu vesele v čč narovno třeba celý den 😀

ptjj
30. zář 2012

@luciesofi 😀 ony ty BL a HD už mu dlouho nebudou a pak už jen dokoupím ty Thirsties a mám tady jedny IV v M, takže už budou jen čtvery 😉