Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

misabenny
2. črc 2009

ijo: vím, že máš oblíbenou značku cuddle, máš i tu noční plenku? 😵 Cuddle sherpa? http://www.tuly-tuly.cz/pro-ostatni-zadecky/cud...

sisstin
2. črc 2009

ty cuddle jsou nádherný, ale cena je dost šílená 😔

misabenny
2. črc 2009

sisstin. to jo 😠 . Ale mám doma 4 kousky a měla jsem i vlnáčky a maximální spokojenost 😀 . Tak jsem chtěla ještě zkusit na noc tuhle. Máme sice super savé BBH, ale za chvíli je asi nedopnem ☹ 😅 . A jestli jsou tyhle noční hebké jako všechny cuddle, tak to by bylo i pohodlnější pro mimčo 😉

misabenny
2. črc 2009

jen koukám, že se tully - tully po cuddle jen zaprášilo, aby na mě ještě nějaká zbyla 😀 😀 😀 😀 😀 😲 😲 😲

sabuse1
2. črc 2009

misa: cuddle sherpa mám a spokojenost velká. Saje fakt hodně a je krásně štíhlá a hebká jako ostatní🙂 Nemám ale třeba porovnání s BBH, čekám až přijdou na Bránu jestli nějáká zbyde🙂

ijo
2. črc 2009

Čau, sherpu ještě nemám a nepište sem, že je dobrá, protože už jsem bez peněz!!! Jinak na noc mi poradily Cb origoš nebo QD a vycpat Foldem. Funguje to výborně.

amp
2. črc 2009

Ahojky, tak jsem právě pověsila ven na sušák nádherně barevné bambusové čč KIkko - a jsem vedle z těch mraků černých broučků, co se mi na ně slítlo. Tak nevím, asi jsem měla zůstat u bílých plín ☹ Dělá vám to taky? Asi je to tím sluníčkem...ale fakt hrůza!

angetha
2. črc 2009

Ahoj holky, tak jsem viděla ten článek o látkování v Betynce a je tam ukázka, jak zamotat dítě do zavazovačky..jinak fakt nic moc..
Našla jsem i pidi články v Květech a Mamince, v časopise na gyndě jsem našla reklamy na Haipa Daipa a Imse Vimse..aspoň něco..

lusinta
2. črc 2009

a neviděla jste někdo článek ve Vlastě? Tam tak před 2-3týdny taky mělo něco být,ale k takovým časákům se fakt nedostanu🙂🙂

betelgeuzz
2. črc 2009

A používáte někdo tu zavazovačku, jak je v betynce? Připadalo mi, že to vypadá na mimču tak akorát, ne moc velký. Dá se to použít i na novorozence?

jina
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terezita
2. črc 2009

lus, muzu se zeptat mati, ta dostava vlastu od babicky 😀 😀 😀
jinak jsem vcera delala kamaradce osvetu a docela ji to nadchlo, pry zkusi pouzivat latkovky aspon pul na pul.. 😀

amp, ja bambus.kikko susim doma, venku susim jen bile cc.. takze s broucky nemam zkusenosti. ale ti jdou po nasem oranzovem kocarku 😀 😀

makinka.1
2. črc 2009

Ja zrovna vcera psala na diskusi latkovky X jednorazovky,jak jsem se nastvala pri cteni casaku pro maminky.Kopiruju:
Zrovna jsem se vytocila pri cteni "Maminky".Nejaka pani doktorka tam radila novopecenym maminkam,jak si zorganizovat nejlepe den,aby mely cas na mimi i domacnost.Veta"setrete cas,pouzivejte jednorazove plenky..."me teda dostala!!!Pak logicky vznika dojem,ze pouzivani latkovek je nekonecne zdlouhava a obtizna prace.Se pak nedivim,ze kdyz to cte nejaka holcina,co si teprve rozmysli co a jak bude pouzivat,az se ji narodi mimi sahne jako prvni po pampresce.... Mam vztek,ze ani v casacich pro maminy neni o latkovkach skoro ani zminky,az na veliky vyjimky,cetla jsem snad 2 clanky,nicmene bylo to tam popsano tak obecne a nezazivne,ze stejne po precteni nikdo latkovat nezacne.Spis jsem mela pocit,ze ty clanky vyznely jako "podivejte se,je tu jeste jina varianta nez jednorazovky,ale skoro to nestoji za zminku,pouze alternativa pro par exotek."Reklam na jednorazovky je tam asle nasekano spousta.

ijo
2. črc 2009

maki, producenti papírovek holt mají víc prachů aby doktorku zaplatili.

evicka7
2. črc 2009

betel, nevím, jaká byla v betynce, ale používala jsem cca od tří do sedmi měsíců disany a popo zavazovačky a byly moc fajn, v sedmi měsících už jsem nedokázala Viktorce vysvětlit, že u přebalování se leží, tak šly z domu, ale bylo mi to líto, bylo moc fajn, vycpávala jsem jednou čč, nebyl to velký balík, žádný otlačeniny, prostě fajn plínka, u příštího mimča určo bude ve výbavě zase

makinka.1
2. črc 2009

Evi,ja to mela se zavazovackama naprosto stejne!!!Vloni v nich byl cele leto-je to super tenky baleni,jen s vicevrstvou popo a s VO.Ted uz ho do toho asi neumotam.... ☹ Ale ted jsem nelenila,zvedla se od PC a sla je vyhrabat-nejaky uz jsem strelila,zustalo 5 Disan a 2 Popo.Takze zitra to vyzkousime,jak bude mit trpelivost,kdyz by to neslo,tak je asi prodame.

somik
2. črc 2009

Aničko, tak já mám ty tenké separačky od prodejce LTZ a na nich je vyloženě napsáno: "Při přebalení separační plenkovou vložku se stolicí spláchněte do WC", tak asi záleží na značce.

kahlan
2. črc 2009

Ahoj holky ,
tak ta rada vazne stoji za to 😠 Ja obchazela obchudky v meste a nenasla jsem ani jeden ,kde by meli latkove plinky a nebo dokonce prodavacka vedela o co jde!Jedna mi dokonce dost neprijemne vucovala ,ze nic takoveho jako kapsovka neni a porad mi strkala klasicke ctverce.Vazne o tom malokdo vi ,chtelo by to vetsi osvetu.Nakonec jsem jeden obchudek objevila ,je to takovy ten EKO.. ale bohuzel sortiment zatim nic moc ...

Chtela bych vas poprosit o dalsi radu 🙂
Pouzivate nektera kapsovky hned od narozeni?Nebo co pouzivat ,aby to bylo co nejjednodussi?Je lepsi nakoupit treba obyc. flanelky ,treba BABY LUCY a tocit tyhle? Jsme asi taky malicko linejsi a chtela bych si to co nejvic zjednodusit ... nemam predstavu jak je to s vlnackama a zavazovacima plinkama atd... proste latkovat rozhodne budu ,ale nemam se s kym poradit ,tak uvitam jakoukoliv pripominku 🙂 dekuju moc moc moc 🙂 🙂 🙂

pavluskak
2. črc 2009

Kahlan... miminka jsou většinou pokaděná při každém přebalování (já tedy tu zkušenost s našimi dvěma holčičkami měla) a to se přebaluje cca 10x za den... to by Tě ta kapsová výbava přišla dost draho... já byla taky pohodlná, ale tak nějak mi to nepřišlo a první dva měsice jsem měla jen vv popolinky (a jednorázovky na ven a cesty....) až pak jsem vychytala, že by se hodily i jiné více savé a držící plenky...

ijo
2. črc 2009

já vázačkám přišla na chuť až nedávno, mám dvě HHS, beru je s sebou na cesty protože rychle schnou

terezita
2. črc 2009

kahlan, ja jsem teda taky hooodne lina, ale u skladani novoskladu se primo vyzivam 😅 😀 neboj, ono te to bude bavit! 😉

silente
3. črc 2009

Dotázek ... na toho Cuddle Sherpa se pak ještě musí něco dát nebo to udrží a nebude vlhký? 😕

Jo a látkovky x jednorázové. Můj manžílek je jasný příklad. Stále mi nevěřil, že budu ty všechny látkovky apod. používat, že si prý na to přijdu sama, že jednorázovky jsou lepší. A výsledek po cca 5 týdnech v látce? Manžílek řeší, jestli můžeme na dovče někde čč přeprat a vůbec nedumá, kolik jednorázovek bychom měli vzít pro větší pohodlí 😅 Takže fakt, kdo nevidí, nevěří, že to tak strašné není, že to je vlastně zábava a hra s barvami a materiály. A hlavně super pokusy - proteče x neproteče 😀 😀 😀

angetha
3. črc 2009

Já manželovi ukazovala dvoje Cushies Tushies..a on zvedl hlavu od hry na pc a řekl: Mě se líbí ta tygrovaná, malá v ní bude pěknej tygr 😀 😀 Normálně na nic nereaguje, tak mě to div neposadilo na zadek 😀

sabuse1
3. črc 2009

Silente: dej na to svrchňáky promočí se jako jakákoliv jiná plena - jen zvládne víc pobrat🙂

kahlan
3. črc 2009

Holky dekuju za postrehy ;)
Pavlusaku nemohla bys mi hodit konkretni odkaz na ty popoliny?

terezita
3. črc 2009

holky, ktere vv jsou dobre? mam colorfolds, jsem s nima dost spokojena, ale mam jich malo.. 😀

amulet
3. črc 2009

Ahojky,
já vím, že se asi tento dotaz možná už vyskytl, ale prosím o radu zkušenější. Čekáme druhé mimi a chtěla bych látkovat, hlavně kvůli odpadu. Máme sušičku, takže asi výhoda. Jenže nevím, kolik čeho a našla jsem tuhle sadu a zdá se mi dobrá. Co vy zkušené na to?
http://www.latkovky.cz/product_info.php/cPath/2...

Bude to stačit? Nechci zase investovat moc, další dítko neplánujeme a tohle se mi zdá tak akorát...

sonulah
3. črc 2009

amulet, snad ti někdo dá link na leták, ale jedna z rad pro začátečníky je nekupovat jednu sadu... (já to nemůžu najít)

radši kup od všeho, co je ti sympatický, pár kusů a uvidíš 🙂 BM nejsou ideální vícevrstevný pleny (lepší jsou třeba Tots Bots) a gatě jsou zas lepší od Imse Vimse nebo vlňáčky

holky, vážně nikdo nechcete ty heboučký bambusový vkládačky? jedna za 70, kdyby někdo vzal min. 3 (mam jich 5), tak platim poštovný.... 😉

naturelka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lusinta
3. črc 2009

link na leták dávám do IP, protože je to na bráně a tady se dneska nějak mažou příspěvky🙂🙂
Ale někdo to měl vyvěšené i na jiných stránkách, neutrálních...

Rozhodně nekuouj celou sadu!!!!!!!!!!!raději se tady pořád ptej,my ti budem pořád dokola vysvětlovat...s touto sadou bys nebyla spokojená...