Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

neu.sona
3. říj 2012

@katka_brno no ty babylegs stojí přes 200 stovky. Ty druhé stojí asi kolem 50 Kč. Takže jsem volila už na prvního syna ty druhé.
To mě nenapadlo, díky za tip 🙂

katyxq
3. říj 2012

@neu.sona My máme BabyLegs a liší se dost, DesignSocks jsme měli předtím, ale už jsme je vyřadili - nahoře škrtily a dole padaly. BabyLegs jsou jednosměrné, nahoře mají gumičku volnější a měkčí, dole ji mají pevnější a směrem dovnitř mají takový lem, takže nepadí přes kotníčky dolů.

ivuska.h
3. říj 2012

@neu.sona Designsocks a Sponks jsou o dost volnější, než BabyLegs.

ivuska.h
3. říj 2012

@katyxq Hehe, to je teda úlet, mám zcela opačnou zkušenost 🙂) Ony se ale ty designsocks myslím trochu měnily v průběhy uplynulých 4 let, co jsem je kupovala a BL mám jen dvoje cca rok.

zlilly
3. říj 2012

@dandelion
@janinek
diskuse je tady http://www.slepicarna.cz/?cat=forum&ftopic=467#... ale tady je asi taky.
Nějaký článek sem asi měla, ale už ho nemám založený. hledala sem na webu. není to úplně ono, protože jsou hlavně americké a tam třeba doporučují pro začátek např. avokádo, což mi v našich podmínkách nepřipadá nejlepší. je potřeba si z toho vybrat co se ti hodí. stránky např. http://www.babyledweaning.com/ tehdy sem našla i nějaký lepší stránky, ale ted je nemůžu rychle naíjt. pěkně tam psali o tom, co má dítě motoricky umět, aby to zvládlo, že mu musí vymizet reflex, kterej ho nutí vystrkovat jídlo z pusy jazykem a tak. ještě zkusím pohledat.

jasekd
3. říj 2012

@noone nejen u AIO, i na PULkach preferuju patentky. Suchace se nam opotrebily, decka si je lehce rozepinaly, obcas to drelo, chytaji se do toho fufliky z obleceni...

mahafi
3. říj 2012

@neu.sona Baby legs neznám, ale mám srovnání designsocks a sponks a sponks jsou lepší, nejsou tak pevný v lemu a celkově mají příjemnější matroš

rebelie
3. říj 2012

@brambora20 Nošení v mrazech je právě mnohem lepší než kočárkování (vyzkoušeno letos v -20°C) - pod bundou si to miminko krásně zadýchá, hřeje se o maminčino tělo a mrazem netrpí...
@neu.sona BabyLegs jsou lepší, ten lem je vymakanější, ale zas ta cena je o tolik vyšší... a že by se vůbec nezařezávaly, to se taky říct nedá... Já bych asi zkusila nové návleky od Malé poplety (http://www.malapopleta.cz/shop/lezkii-0--4-roky...) - ty mi přišly na omak dost kvalitní a zároveň nestojí 260Kč. Jo a ještě na prtě jsou dobré tyto (http://www.latkovky.cz/puncochy-navleky/navleky... ) - jsou kratší, ale lem fakt netlačí (ale zas hubenejšímu dítku můžou padat). Pak jsou ještě Sponks s jezevčíkama a ty jsou strááášně dlouhý (takže reálně tak od 6 měs.).

katka_brno
3. říj 2012

@zlilly super díky za odkaz i když nebyl primárně pro mě, za 14dní vyzkoušíme 😀 už se těším

helulela
3. říj 2012

my máme z návleků vyzkoušené Designsocks a Sponks a hlasuju za Sponks. Designově se mi ty první sice líbí víc, ale Sponks mají opravdu měkké lemy a jsou moc příjemné.

neu.sona
3. říj 2012

@katyxq
@ivuska.h Tak co holky 😀 které jsou lepší. kupovala jsem je asi před dvěma roky, ale nepoužívala nějak extra moc právě proto, že staršího táhly. Teď má Max ještě malý nožky, ale taky to má hodně otlačený.
@rebelie vypadají dobře oboje. díky moc.

katyxq
3. říj 2012

@neu.sona Já chci dokoupit ještě nějaké BabyLegs, máme jen troje a nestíhám je prát 😀.

janinek
3. říj 2012

@zlilly Diky, juknu.

A diky vsem teda.

@katka_brno @dandelion Jo, vypada to podobne. A asi teda kvasinky ma, rekl totiz ekxem a tvaril se jakoby nic a pak prohodil neco o fungusu teda. Jj, lekarnik mi rikal, ze ta mast je canestan v ciste podobe nebo jak to rict. Vlocky sezenu. Zabere apson ten canestan ted rychle? Myslim, ze ji to boli, protoze nekdy tak priserne zacne rvat, kdyz ji drzime ci prebalujeme a i se budi ze spani vydesena a s revem.

Musim rict, ze jsem byla docela spatna, jak mi tchyne proad rikala, ze to ma z plinek, ze je v mokru v nich.

Ale teda vydezinfikovali jsme ted pracku a chci vyprat pliny prave na vic a s napisanem. Jen se chci poradit, pokud ma plisen, tak ji mam radsi davat papirovky a ty vyprane pliny az potom, co ji to zmizi? Predpokaldam, ze se to do tech plinek dostane z ni asi, co? Ja teda ty jednoraove neumim davat poradne, budu muset prislapnout na bezplenkovku, protoze jinak mi urcite protece kazde kakani. Na noc ma ted bambus teda. A pres to ale PUL :( Nedostala jsem s epro prasek na vlnu a nemam lanolin, ale psaly jste, z epouzivate krem z DMk, tak myslite, ze muzu pouzit Lansinoh ci jak se to jmenuje? http://www.amazon.co.uk/Lansinoh-HPA-Cream-Nipp... tvrdi, ze to je cisty lanolin

theiasofia
3. říj 2012

@dandelion 🙂 nádherný jméno! Jen, co myslíš odklápečkama?

rebelie
3. říj 2012

Prosím, máte někdo zkušenost s těmito separačkami? http://ekopleny.cz/cs/kategorie102793/detail155... Nebo jaké doporučujete separačky? My měli celulózové Popolini v roli, docela nám vyhovovaly, ale přemýšlím, zda nejsou zbytečně drahé (ale zas byly fakt opakovaně pratelné)...
@janinek Lansinoh určitě použít můžeš, jen asi vyjde dráž... i když možná ne... je to fakt lanolin, nic tím nezkazíš...
@theiasofia Odklápěčky jsou jednoduché svrchní kalhotky na bezplenkovku - viz třeba zde - http://ekozahrada.blog.cz/1108/svrchni-kalhotky...

theiasofia
4. říj 2012

@rebelie @dandelion odklápěčky vypadají geniálně!!! Díky!

helulela
4. říj 2012

@rebelie tvůj odkaz na separačky mi nefunguje. My používáme Canpol, za tu cenu úplně stačí, prát se taky několikrát dají. Teď už se ale prý nevyrábí, už moc nebývají k sehnání. To samé by měly být Baby Ono.

luciesofi
4. říj 2012

@bamboolik Hlásím první použití vaší noční plenky 🙂 Magdi má teď cca 5,7 kg a sedí jí 🙂
Takže objednám ještě jednu, bude se hodit 😉 A rovnou vezmu i ty separačky 🙂 😉

katka_brno
4. říj 2012

@rebelie já měla od pop in, taky se dají vyprat, jednou, ale jsou odbouratelné a rozložitelné, což se mi moc líbí http://www.pop-in.cz/separacni-pleny-pop-in/, ale už je nepoužíváme mám ještě celou rolu a kus načaté druhé, měla jsem dva balíky a z jedné role jsem udělala domácí ubrousky a druhá padla na hovínka a pak mě to přestalo bavit a navíc jsme vychytávali kadění poměrně rychle

mmiirrkkaa
4. říj 2012

@rebelie Mně vyhovuje nastříhaná Irma, ale to ty asi nehledáš...

terezka312
4. říj 2012

@ivuska.h Tahle plína je uplně nejluxusnější!!! Tu milujeme, chválim!!!

ivuska.h
4. říj 2012

@terezka312 To je krásná fotka! Kdyby ti nevadilo zveřejnění na webu, mohla bys mi prosím poslat do mailu plné rozlišení?

terezka312
4. říj 2012

@ivuska.h Zeptám se mrňouse 🙂 Tak prý nevadilo 😝 Pošlu ráda 🙂

maja.xx
4. říj 2012

@ivuska.h popožeň ty svoje šičky, aby udělaly i pár sucháčových 😉 😀 Neboť korunky se nebezpečně rozkutálejí a já tu budu zas jen vzdychat, dnes jsem prvorozené objednala kolo a tak je to furt, já v životě neušetřím, pořád jedu "šul nul" 😀

kammka
4. říj 2012

@rebelie já používám vyprané vlhčené ubrousky....jsou menší, tak dám dva

luciesofi
4. říj 2012

@ivuska.h taky se přimlouvám za sucháčové 😀 manžel bude skákat radostí 🙂

rebelie
4. říj 2012

@katka_brno My jsme kadění vychytávali úspěšně docela dlouho, takže jsem separačky úplně zrušila... ale teď to už nějaký týden nejde a mě neaví prát pleny (mám atopický ekzém, takže mi to fakt nesvědčí).
@mmiirrkkaa Irma je fajn na udržení pocitu sucha, ale vypírání hovínek mě fakt neba - jedno zda z plínky, nebo z Irmy - chci něco, co můžu vyhodit.
@kammka Vyprané ubrousky jsou boží a stačí i jeden, jenže my moc nepoužíváme ty ubrousky, takže se zásoba rychle tenčí... a nesnesou tolik praní, co separačky...
Ale všem díky za doporučení, asi holt koupím ty Popolini, protože ty snesly klidně i 10 praní, nebo někde zkusím sehnat ty Canpol, co doporučuje @helulela

kammka
4. říj 2012

@rebelie já ručně NIC neperu...když je separačka moc plná, tak ji vyhodím..čtvercovky peru běžně na 60 práškem na bílé z DM ( ten jejich denkmit) a jsou super.. když mi náááhodou vznikne nějaký ten flek, což se stane, když dám do pračky moc plen, tak to pak časem vyperu na 90, ale to dělám opravdu tak max jednou za měsíc..myslím, že jsem to tak prala dvakrát...a pak jsou jak padlý sníh...

zlilly
4. říj 2012

Máme nějak problémy s nočním čuráním. Větší, kterej je v noci už několik měsícu suchej a měsíc úplně bez plen se tři dny po sobě v noci počural do postele. Podle mě je za to může jeho otec, kterýmu se nechtělo vztávat na čurání v šest, tak ho dal pár nocí po sobě čurat okolo půlnoci a děcko si na to zvyklo. A nebo je to nějaká regrese, popř poslední zhoršení před totálním odplenkováním. Takže co teď s tím? do plínky se nám ho dávat nechce. prostěradla a nepročuratelnou podložku nestíhám sušit. jen tak čurat do postele ho nemůžu nechat. Máte nějakou radu nebo povzbuzení?
a malej. tam se definitivně ukázalo, že problém je ta separačka z Irmy.tentokrát sem si fakt dávala bacha, abych si byla jistá tím, že není vypraná slizem. nicméně pořád to po ní stíká, savý vrstvy jako by tam nebyly, úplně je mine a čurání skončí na bříšku. takže irmy asi vyhazuju. a prosím o tipy na fleecové separačky. ty co sem měla na první dítě fungovaly OK, ale už byly jetý tak sem je povyhazovala a už nevím,co to bylo zač.
@ivuska.h ano prosím. sucháčové s nějakýma klučičíma vzorama. mám ještě na pár zálusk.... nosím je mezi nevěřící a nechávám je, aby si plínku pomazlily.

hehena
4. říj 2012

ahoj mamky látkařky. právě nakupuju látkovou výbavu a byla mi nabídnuta česká plena Bamboolik.
nemáte některá prosím zkušenost? ten systém se mi moc pozdává, ale říkala jsem si, že se vás radši optám. díky moc 🙂