Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
9. říj 2012

@pampeliska Taky jsem s medvidkem spokojena 🙂

terezka312
9. říj 2012

Holky jak moc zapíráte plíny žlučákem? Jenom fleky potřete, nebo to tím žlučákem úplně vyperete,než je hodítě do kýble? Já se s tím asi moc patlám, ale nevím, jak málo stačí, aby tam pak nezůstaly fleky.

pampeliska1
9. říj 2012

@terezka312 Já se s tím vůbec neštvu 😉 Teď mám tekutý žlučák z DM, takže to jen postříkám, párkrát zaperu (nebo jak se to nazývá, když to prostě třu o sebe 😅) a šup s tím do kýble..

pampeliska1
9. říj 2012

@geena77 Tak jestli má synek pročůrané PULky, není problém v tom pulu? Jinak teda bohužel moc neporadím, já mám nejvíc plen Anavy a zatím mám malé dítě, tak tolik nečůrá..

betysek
9. říj 2012

@geena77 Já mám Lollipop Bamboo, ale mám 4 měsíční mimčo, tak že spíš jen napíšu svoje zkušenosti. Mám i Little Lamb ty jsou hodně podobné jako Lollipop. Jediný rozdíl je, že Lollipopka nemá separačku. Používala jsem velikost S2 (jak LL, tak i Lollipop) už na 5 kg mimčo. Velikost S1 uvádí výrobce do 7,5 kg, ale v 5 kg už nám byla malá. Záleží na tom, jak máš velkého klučinu, ale myslím, že ta velikost S2 bude na 15kg dítko hodně knop. Sice sají pěkně, ale taky pěkně dlouho schnou. Teď v tomhle počasí minimálně 2 dny. Podívej se na noční plenu Bamboolik. http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk... Sice nemám zkušenost, ale vypadají pěkně. Zatím mám jen objednáno... 😀

betysek
9. říj 2012

@terezka312 Já fleky jen potřu, ale někdy mi připadá, že to moc velký efekt nemá. Sluníčko bylo sluníčko....

geena77
9. říj 2012

@pampeliska1 a betysek On to pročůrá kolem nožiček. Jak je tam toho moc, tak to prostě musí někudy ven 🙂 PUL je v pořádku. Prostě potřebuju něco extra savého. Raději bych klasickou kalhotku, kterou dovycpu a navrch něco nepropustnýho. Všude vychvalují BE, ale ta je docela drahá ☹

terezka312
9. říj 2012

@pampeliska1 A jenom to zapereš a hotovo? Nesnažíš se z toho úplně ten flek dostat? Ani to pak nijak nevymácháváš v čistý vodě po tom zaprání? Já se s tím asi teda zbytečně babrám.

luciesofi
9. říj 2012

@terezka312 Já se s tím babrám úplně stejně jako ty... 😅

helulela
9. říj 2012

@geena77 a co dáváš teď, že mu to nestačí? Ať si uděláme představu. BE podle mě není zas takový zázrak. Jestli se ti zamlouvá vycpat nějakou kalhotovku, tak já třeba dávám BL bambusku s BI prefoldem + případně ještě jednu BI bamboo hour. Navrch Disany. Ale nevím, jestli to na vás nebude slabý kalibr 😉

pampeliska1
9. říj 2012

@geena77 Tak to fakt neporadím :-/ Já jedu v Anavách, ty jste nezkoušeli?

@terezka312 nn, nesnažím. Můj postup: 😀 vyhodím separačku, popř. ještě opláchnu hovino. I když je všechno v separačce, tak stejně tu plínku ještě namočím, postříkám tím mýdlem, trošku zaperu, sruluju, tím to trošku vyždímu a hotovo. Fleky nemám.. Jen teda zrovna dneska jsem z pračky vytáhla jednu flekatou, ale nevím, jestli je to tím, že jsem ji málo potřela nebo proč.. 😅 Ale to bylo vyjímečně, jinak je flekaté fkat nemívám.

pampeliska1
9. říj 2012

@terezka312 v čisté vodě to nemáchám..To se přiznám, že mě ani nenapadlo 😅 😀 Já ani nenamáčím před tím zapíráním celou plínu..namočím jen to špinavé místo.

janinek
9. říj 2012

Ja se s tim take desne babrala, ale jak ted kaka do umyvadla, tak byvaji plinyk cist,e max pokaknuta separacka. Pokakana plina je kazdy druhy treti den, kdyz nestihnu. Treba dneska jsem se neprobudila rano, protoze se s ni bavil manzel a ona byla spokojena, vykladala a kakala si do plinyk a vubec ji nevadilo, ze v tom lezi, trubka jedna.

Ktere jsou BE?

@geena77 Ja mam take little Lamb, nase ma ted tak 6 kilo a koncime s temi jednickami asi. Jsou ji kratke, ma to jak bokovky. Jeste ji je davam treba, ale jen jako nouzove.

Jinak teda vyrazka nebo co to Leus ma se zlepsila, ale nezmizela. Plinky ted peru na 60 s dezinfekci a stridam s papirem, jenze ja ty papirove neumim zapnout, tak se porad desim proteceni :(

terezka312
9. říj 2012

@pampeliska1 super, tak děkuji, právě jsi mi ušetřila spoustu času🙂

pampeliska1
9. říj 2012

@terezka312 nemáš zač 😀 a peru teda na 60.

geena77
9. říj 2012

@helulela No, tak teď mám PUL svrchňáky, do toho dávám bambusové savé jádro Grovia, k tomu ještě froté ručník (složený na 6-8 vrstev, podle toho, který zrovna popadnu) a flísovou separačku. Takže bych právě ráda přešla na kalhotové bambusky, aby to líp těsnilo kolem nožiček, do toho jsem myslela bambus vkládačku, mám merinostar (skládám vpředu do 6 vrstev, vzadu jen do 3, tam nebývá toho čůrání u kluka tolik 🙂. Mám pocit, že by kalhotovka vydržela víc. Ale nevím, nevím, zkusila jsem i tu jednorázovku a ta teda taky nevydržela

elana
9. říj 2012

@geena77 můžeš zkusit (ale až je dostanou, mám pocit, že jsem dneska vykoupila poslední 😕 ) tuhle plenku: http://www.detskeplenky.eu/latkove-pleny/bambee Je to teda novinka v ČR, ale já jsem naprosto nadšená...normálně jedu v GroVia, ale na procházky a spaní přece jen ta bavlna nestačí a tohle je bomba, saje jak houba, půldne žádný problém pro ni (když to musí být). Navrch dávám PUL Bamboolik, GroVia se tam sice vejdou, ale jsou přece jen menší, ty Bamboolik sedí přes to parádně. Nabízí i nějakou dovycpávku Night Genie a podle výrobce by to mělo mít savost 12h, nevím, tu nemám...ale samotná kalhotkovka je super.

bamboolik
9. říj 2012

@geena77 Grovia savé jádro není nic extra, takže žádný div, že to nestačí ani s froté ručníkem 🙂 Merinostar bambusová vkládačka bude fajn, ale pokud je malý fakt učůraný, tak by to jako dovycpání chtělo ještě něco. A určitě je tvůj nápad jít do kalhotovek správný, na noc je to jednoznačně nejlepší volba, vlhkost se lépe rozvede do celé plenky.

janinek
9. říj 2012

@helulela Aha, ty neznam.

helulela
9. říj 2012

@geena77 když ti nestačí tohle, tak potenciál na vylepšování je velký, souhlasím se Zuzkou. Máš už nějakou kalhotovku doma, že by ti stačilo pořídit jen něco pořádného na vycpání?

geena77
9. říj 2012

No, nic moc je to bavlněné jádro, bambusové mi donedávna stačilo, pobere podle mě docela dost, když k tomu tedy samozřejmě něco přidám. Jenže teď už nestíhá 🙂) Takže kalhotovky mi schvalujete, teď jen ještě který. Aby fakt pobraly, ale aby mě nezruinovaly, budu potřebovat tak určitě čtvery, takže pokud bude cena kolem 350,-, tak to je celkem 1400,- k tomu poštovné.... No, ale když mi neporadíte nějaké fakt dobré levnější, tak je stejně budu muset koupit. chjo.
@bamboolik

geena77
9. říj 2012

@elana Díky za tip, cena teda trošku víc, než jsem zamýšlela, ale pokud neseženu dobré levnější, tak by mohly být vhodným kandidátem. Teda až zase doplní sklad 🙂

madlisek
9. říj 2012

@pampeliska1 S medvídkem jsem byla spokojená co do funkčnosti, ale nebavilo mě ho chystat, takže jsme záhy přešli na obyčejnou vodu 🙂

@dandelion Osobní zkušenost mám jen s capáčky Disana a dcerce stačily, měla normální ponožky a když byla extra zima, tak punčocháče a froté fusky a byla pod svetrem a bundou nebo pod svetrem a kapsou. Nožičky měla vždycky teplé. Disaní capáčky měla od září do března, byly fajn nejen ve velký zimě, ale i v těch přechodných měsících.

geena77
9. říj 2012

@helulela Mám HD pastelky a jednovelik. bavlněné Popolinky a to jen pár. Víceméně jsme používali klasické čtverce, nastříhané a sešité froťáky atp. Občas kalhotkové a na ven Grovia se savým jádrem, abych toho nemusela tolik tahat. Teď je přes dnes prakticky bez plíny, čůrá buď do nočníku nebo do kalhot 🙂

bamboolik
9. říj 2012

@geena77 ty popolini jsou kalhotkové? Tak to by mohlo stačit jako držák savých vkládaček. Já jsem třeba u staršího měla nějaké obyčejné bavlněnofroté kalhotkové plínky a ty jsem dovycpávala bambusovými jadry. Jestli teda máš alespoň 4 kalhotkové "obaly", tak raději investuj do pořádných vkládaček a tím si je už dovycpeš. A cena bude o to příznivější, odhadem možná poloviční 🙂 Mě se nejvíce osvědčilo bambusové froté v kombinaci s bambusovým flísem, ten saje jak divý.

geena77
9. říj 2012

@bamboolik No, tak to bych mohla zkusit. Když dokoupím ještě nějaké bambusové vkládačky... No, a když to nepůjde, tak pak dokoupím bambusové kalhotkové. To už mě ten můj zastřelí, teď jsem vybavovala malýmu pokojíček. Snad mu to nějak vysvětlím 😉

filipatereza
9. říj 2012

@geena77 Argument typu "A víš kolik by stály jednorázovky? To ale ušetříme peněz..🙂" Vždycky zabere...🙂 Jinak já mám roční dceru a na noc jí dávám Anavy kalhotkové a vydržely super, ani jednou neprotekly. Dávám na to doma pletené vlňáky a koupila jsem i jednu noční Anavy - sice je dražší, ale je skvělá, saje hodně a vydrží až do odplenkování (teda aspoň myslím...🙂

bamboolik
9. říj 2012

@geena77 zkus se po těch vkládačkách třeba kouknout po bazarech nebo koupit metráž a vkládačky ušít 🙂 Je to ta nejlevnější varianta, nic extra k tomu nepotřebuješ a navíc si je uděláš tak savé, jak potřebuješ. Podle mě je fakt zbytečné kupovat kalhotkovky, když nějaké máš, pořádná vkládačka ti uděla taky dobrou službu

lenka5731
9. říj 2012

@bamboolik koukám na vaše stránky, že nějak nestíháte šít 😉 😝