Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
9. říj 2012

@pampeliska1 @madlisek Mám to stejně, Medvídka jsem si tak první dva měsíce chystala a byla jsem spokojená. Teď mám na přebalováku misku s obyčejnou vodou, popř. letím rovnou do koupelny 🙂.

bamboolik
9. říj 2012

@lenka5731 šijem jako diví, ale velkoobchod nám to bere ješte teplé z dílny 😀 za chvíli se to ustálí, pracuju na tom 😉

janinek
9. říj 2012

@lenka5731 Ty uz zase koukas po plunach?!?!?!

@bamboolik za mesic mi tu uz pristane ta mysickova vase!

Jinak jak jsme resily Carter's, manzel jede sluzebne do NY, chystam mu seznam. Co bych mela jeste chtit?

svanhild
10. říj 2012

@terezka312 já pokakaný vyprala žlučákem úplně, fleky nechci😀 teď naštěstí tak 90% kadění odchytáme🙂

katyxq
10. říj 2012

@janinek Od Carter's rozhodně body - s dlouhým i krátkým rukávem, různé velikosti, nejlíp cenově vycházejí ty sady po 4 nebo 5 kusech, kalhoty jsem si tam nevybrala (přišly mi úzké přes látkovanou prdelku), ale měli tam hezké kabátky na podzim/zimu (ale to je spíš až na chodící dítě).

betysek
10. říj 2012

@geena77 Souhlasím s bamboolik. Nejlevnější bude koupit metráž a našít vkládačky. Já kupovala na sijemedetem.cz. Jestli teda trochu šiješ. Jen jsem nastříhala a obentlovala. Mám vkládačk obdélníkového tvaru a skládám na polovinu. Aspoň lépe schnou....Původně jsem taky chtěla vylepšit výbavu po starší dceři jen o bambusové vkládačky 😀 Ale nakonec jsem neodolala a koupila nějaké Anavy, LL a teď mám objednané i Bambooliky... Ale už fakt žádná nová plína 😀

betysek
10. říj 2012

Vím, že to sem nepatří, ale můžete mi doporučit nějaký mycí gel pro citlivější dítě. 😉 Starší dcera (4 roky) měla jít dnes se školkou poprvé plavat. Měla mít s sebou mýdlo, říkala jsem si, že bude lepší nějaký mycí gel v lahvičce, než aby tam honila mýdo po zemi. Koupila jsem Babylove mycí balzám. Včera jsme ho vyzkoušeli a ráno jsem zjistila, že je šíleně osypaná.....

terezka312
10. říj 2012

@bamboolik ahoj Zuzko, tak Bamboolikova základní plena otestována! Musím říct, že se mi fakt líbí ty svrchnˇáky, přijdou mi příjemný a krásně sedí (jen přes bříško musí naše dítě ještě malinko přibrat, aby to bylo dokonalý 😀 ). Akorát se chci zeptat, ty všechny vnitřky se trochu praním vysráží, nebo tahle velikost je stálá? Nějak mi dlouho trvalo, než jsem je do kalhotek porovnala, přišly mi velký, ale chápu, že to bude taky dost o cviku, jako s každou plínou asi 🙂 Ale někteří výrobci rovnou uvádí, že pleny se vysráží a teprv pak pasují jak mají, tak mě to napadlo, jak je to tady. Jinak ale spokojenost 🙂 Zejména fakt z těch svrchˇnáků.

lenka5731
10. říj 2012

@betysek babylove ultra sensitive, bílý obal (předpokládám, že jste měli základní řadu babylove), bez parfemace a všeho ostatního dráždivého. cena příjemná.

betysek
10. říj 2012

@lenka5731 Babylove mycí balzám s panthenolem a vitamínem E. Neobsahuje mýdlo, bez přídavku barviv, látek na bázi minerálních olejů, živočišných látek. Modrá lahvička.

lenka5731
10. říj 2012

@bamboolik však já nespěchám, mám výhledově v plánu tu noční plenku (plenky) a na tu máme čas, až ještě povyroste. Navíc chci patentkovou verzi. Ale těší mě, že je o vás takový zájem.

@janinek udržuju si všeobecný přehled 😀 Jedné začínající látkařce jsem prodala 4 Anavy, 2 vv Anavy + 2 plíny starší modely, tak zas máme trochu místa v šuplíku 😀 Ba ne, spíš mám depresi, na kolik plín se během jednoho cyklu nedostane a až přibude sušička, bude to ještě "horší". Klidně bych ještě nějaké prodala, ale nemůžu se rozhodnout které, chci je a potřebuju už všechny 😝

lenka5731
10. říj 2012

@betysek aha, ale parfemované to je, ne? jinak přesný rozdíl té základní řady babylove a babylove ultra sensitive neznám.. my máme mýdlo, mycí gel a tělové mléko v bílých obalech (ale používáme stejně sporadicky)

jinak máš pravdu, LL bambus děsivě dlouho schnou... ale dávám je ráda a je to jediná plína, která se mi snadno vejde pod pulky Anavy 🙂 měla jsem jich hodně novorozeneckých, ale v té době jsem sušila na slunci, takže mi to schnutí nepřišlo tak tragické... ted jsem ji měla na topení dva dny, netopíme teda naplno..

janinek
10. říj 2012

@katyxq No bodyna jsou jasna. Jinak klidne doporuc jeste neco jineho, cos poridila.

lenka5731
10. říj 2012

@janinek vím, že nevyužijeme tolik kapsovek... ale jsou tak krásný... 😔 😅 😅

betysek
10. říj 2012

@lenka5731 Tak teď koukám, že parfém tam je. Já normálně používám dětské mýdlo a ne nějakou vyhraněnou značku. Myslím, že jsme měli Niveu a Johnson. Ty zvládala v pohodě. No, každopádně ji chci do bazénu dát nějaký gel. Koukala jsem na balzám od Hippu. Má šampon od nich asi rok a ten zvládá, tak že to bude asi nejlepší. Na mimčo si dávám hodně pozor na přípravky bez parfému a pod., ale říkala jsem di, že už je starší a je to přeci jen dětské, tak to snad zvládne. 😠
Právě na slunci to schnutí LL bylo úplně v pohodě. Ale my právě bydlíme dočasně ve starším domečku a není tady ústřední topení. V ložnici máme akumumulačky a prádlo tam sušit nechci, kvůli vlhkosti a v koupelně máme kamínka na dřevo a topíme jen večer před koupáním, když ještě není taková zima, tak to moc neschne. Už abychom se přestěhovali.... 😉

janinek
10. říj 2012

@betysek Take mi ted LL schnou dele, hlavne ty dvojky jsou vetsi mnohem, ze. Ale tak mela bych mit dost kusu spolu s bamboozles.

littlemousecz
10. říj 2012

Ahoj holky, budu trochu OT,ale potřebuju poradit ohledně šátku na nošení (příp.odkaz na diskuzi, která "žije"). Chceme koupit šátek, ale nevím, jestli pružný nebo pevný, nosit chceme hned od začátku. A pak taky jde o délku nosit budu já i manžel. Já jsem trochu "prostorově výraznější" a manžel je hubenější, ale zase má skoro 2 metry. Stačí klasická délka, těch 4,6 m nebo radši nějaký ten delší? Díky.
Jinak jsem si myslela, že mám plenkovací výbavu skoro kompletní, ale nějak zjišťuju, že budu potřebovat ještě spooooustu plínek 😀. Manžel mi řekl, že si snad bude muset kvůli plínám najít druhou práci...

janistr
10. říj 2012

@littlemousecz Tady Ti určitě rády poradí: http://www.nosenideti.cz/china.php 🙂.

katyxq
10. říj 2012

@betysek já používám pro sebe sprchový gel a šampón od Ecoveru (a to mi vadí většina věcí), občas sprchovací olej od OriginalATOK.
@janinek My koupili jen ta body, na kabátky jsem si netroufla odhadovat velikost - jak Šárka do zimy vyroste (a ješťeže tak, neb jsme vychytaly stravu a začla konečně víc než hezky přibývat).

katyxq
10. říj 2012

@littlemousecz Já jsme vysoká 1,7m (velikost 42, teď jsem zhubla, takže bych asi užila šátek menší), mám Zara Ellevill 4,7m a neměnila bych (někomu právě zase vadí, že nemá švy a hůř se při vázání nahmatávají okraje, ale je to jen o zvyky, mně vyhovuje, že nikde netlačí). Šátek bych koupila pevný, sice je náročnější na vázání, ale neprověšuje se a můžeš ho používat i na větši dítě. A klidně kup bazarový, aspoň bude zanošený - měkký a bude se líp vázat.

mahafi
10. říj 2012

@betysek já používám mycí gel od a-dermy, nebo jsem posledně koupila schaumu bez barviv a parfémů (je to cenově nesrovnatelný :D), je to zároveň i šampon.

helulela
10. říj 2012

@geena77 souhlas s @bamboolik, použila bych tvoje kalhotovky, nevím jak Popolini, ale Pastelka půjde dovycpat určitě. Dovnitř bych koupila (ušila) prefoldy z bmb flísu (BI, BL), mělo by to stačit.

helulela
10. říj 2012

@bamboolik před pár dny jsem zkoumala bamboolikovský systém a už jsem to asi pochopila 😀 Měla bych se konečně vypravit do těch Biomiminek omrknout plíny naživo.

littlemousecz
10. říj 2012

@katyxq Díky. Já měla před těhu kolem vel.44 (doufám, že po porodu mi toho o moc navíc nezůstane) a mám v bazaru vyhlídlej hoppediz antiqua 4,6 m, tak doufám, že mi to bude stačit. A manžel nenosí? Ten můj má skoro 2 metry, ale zase je hubenej, tak by to taky mohlo stačit ne?

betysek
10. říj 2012

@mahafi @katyxq Díky moc. Zkusím asi ten Ecover, ještě přemýšlím o Hippu, když zvládá jejich šampon. Přeci jen to bude mít jen to plavání, tak by snad nemusela být taková spotřeba, ale jestli si to bude dávkovat sama, tak nevím, nevím....

geena77
10. říj 2012

@helulela Děkuji moc za pomoc 🙂

geena77
10. říj 2012

@betysek Děkuji moc za pomoc 🙂

geena77
10. říj 2012

@bamboolik Děkuji moc za pomoc 🙂

katyxq
10. říj 2012

@littlemousecz Manžel nosí - v Becu, šátek odmítl s tím, že je to moc složitý a zamotal by se do toho (ani jednou to nezkusil).

littlemousecz
10. říj 2012

@katyxq Díky za odpověď. Můj manžel je zatím docela svolnej, ale uvidíme v praxi 🙂. My na větší pak plánujeme Manducu nebo Ergo, tak tam už se snad chytne určitě.