Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
14. říj 2012

Tak u nas vcera nemeli zadne vhodne pliny ke koupeni, tak jsem se urazila a ukoncila papirovy experiment a uz je zase v latce. Tak jen doufam, ze se ji to nezhorsi. A prisly mi ty podlozky nove, tak jsem rada, jak vetrame, mame docela spotrebu vseho. Libi se mi, jak BumGenius delaji ty podlozky ze zbytku, je to takova mozaika sesitych zbytku z jejich svrchnaku.

jija
14. říj 2012

ahoj všichni,
chtěla jsem se zeptat, začala jsem dávat prckovi místo jednorázovek látkové plenky, ale vždycky když mu ji dám, tak se začne děsně vztekat a ječet. Dělá to hlavně když to jsou vícevrstvé plenky (nebo jak to nazvat) - plenky+svrchňáčky, když jsem mu dala all-in-one tak to bylo lepší. mám podezření, že ho bolí bříško, tak potřebuje šermovat nožičkama a když má větší plenku tak mu to nejde.
nemáte s tím někdo zkušenost?

ketra
14. říj 2012

ahoj "holky", čekáme každým dnem druhý přírustek do rodiny a já jsem rozhodla, že tentokrát půjdu do látkování skutečně od začátku. Prvorozeného syna jsem látkovala, ale spíš občas než pravidelně a až někdy od 3.měsíce.
Mám několik dotazů: co se vám osvědčilo nejvíc na novorozence - doma mám klasické čtverce, svrchňáky imse vimse. Chtěla bych ty pul svrchňáky doplnit o nějaké prodyšnější, ale nevím jaké a jestli vůbec je to dobrý nápad. A co vkládačky? Mám pár kousků baby idea,ale nevím zda jsou dobré, jsem je tuším ani nepoužila. Hodně jsem používala haipa daipa pastelky, ale nezkoušela jsem je na novoše, myslíte že by šly?
Taky možná důležitá poznámka, ráda bych nosila v šátku, tak jestli máte i pro tuto variantu nějaké specialní rady, tak sem s nima 🙂.
Díky.
M.

bamboolik
14. říj 2012

@jija a dáváš do té obyč i separační plenku? Může to být buď tím, že cítí vlhko nebo opravdu chce mít trochu volnější kolem bříška. Ono některé větší a objemnější plenku nejde pořádně shrnout, když se třeba mimi nosí v klubíčku nebo můžou tlačit na zádech apod. Jaké AIO mu sedí? A jak dlouho jsi to zkoušla? Koukám, že malý má 10dní, takže to třeba vůbec nemusí být plenkou, ono totiž ze začátku ty mimča řvou třeba jen proto, že na ně zasvítilo sluníčko nebo se maminka koukla jinak než jindy nebo prostě třeba vycítili tvou nervozitu, jeslti je plenka ok atd 🙂

bamboolik
14. říj 2012

@ketra Haipa Daipa jsou dost objemné kalhotky na malé mimčo. Vím, že tu @jasekd používala HD od narození a je s nima spokojená, já jsem teda preferovala něco jiného 🙂 Navíc do šátku je lepší mít spíše tenkou a ohebnou plenku.
BabyIdea jsou dobré vkládačky, používají bambusový flís, jsou fakt savé. Na začátek hodně holek používá klasické čtverce s svrchňákama, já jsem je měla jen asi 14dní, pak už jsem musela dávat savější plínky (a taky mi vadilo to skládání..) Jde to ale pořešit třeba právě vkládačkama do čtvercovek a pak, až mimčo povyroste, tak buď kalhotkovky nebo nějaký AIO systém. Záleží hodně na tom, jak budeš látkovkat, jeslti příležitostně nebo plně nebo kombinací s jednorázovkama půl napůl.

noone
14. říj 2012

prosim, jak byl v sama doma ten serial ekodite, uz bylo nejake pokracovani nebo kdy bude? videla jsem jen 1.dil... 😕

zlilly
14. říj 2012

@ketra u nás na obě mimina vedly klasické čtverce a IV svrchnňáky. jestli chceš i něco jiného než PULky, tak na miminko radím flísový svrchňáčky. já mám třeba Tots Boots ale ty mě připadají dost velké. Pastelky taky dávám ráda, ale já mám extrémně velký dítě. ale obecně dávám miminům ráda plenky bez zapínání, připadá mě, že se daleko snáz poskládají tak, aby skutečně seděly. takže ty čtverce, vícevrstvé plenky, o něco později ty pastelky a taky IV flanelky.

ketra
14. říj 2012

@bamboolik
Taky mi právě ty pastelky přijdou moc objemné na novorozence. Ráda bych látkovala co nejvíc, těžko ale teď říct jestli to bude z 90% nebo jen z 50%, to ještě ukáže čas. Asi to udělám tak, že ze začátku zkusím čtverce s vkládačkama +IM svrchňáky pak uvidím co dál. Každopádně děkuju za informace 😉.
@zlilly
Taky děkuju za info a odkaz, jdu to pročíst.

bamboolik
14. říj 2012

@ketra byt tebou,vyber si jeste tak cca 5jinych plinek,treba nejake AIO z bazaru,at vyzkousis i jine prebalovani. Ono prebalovat novosklad s vkladackou nebo dobre padnouci AIO je docela rozdil,tak at nezahodis cele latkovani jen proto,ze ti nevyhovuje ten nejobycejnejsi a v podstate nejslozitejsi system 🙂

jasekd
14. říj 2012

@ketra http://static0.asmira.com/photo/37/308837/album...
nase Vendula, prvni den doma, takze asi 5ti denni, v HD pastelce. Porodni vaha 3,6 kg, takze tady ma kolem 3,5 kg. Mne ti vyhovovalo, aspon mela siroky baleni. Nebo jsem davala novosklad z Kikko lux 70x70, ale to spis v nouzi, kdyz dosly pastelky. Pres to PULky HD. Nesatkovala jsem.

betysek
14. říj 2012

@ketra Já druhou dcerku taky látkovala hned od příchodu z porodnice. Novosklad jsem nepoužívala, prtože mi připadalo, že v něm nemůže pořádně kopat nožičkama (měla i trochu horší kyčle a to se doporučuje hlavně volný pohyb nožiček), tak že jsem dávala hned od začátku čtvercovky na rovno - složené na osminy (do ní vkládačku). KAlhotovku dostala asi až kolem 3 měsíce. Občas jsem ji do toho 3. měsíce dala IV kalhotovou flanelku (mám jen 4, tak fakt jen občas). Čtvercovky na rovno u novorozence jsou náročné na spotřebu svrchňáků, ale jinak je to fajn. Měla jsem taky IV na sucháč. Flísáčky mám, ale zatím jsem je nepoužila, pořád mi připadá, že dělají velký zadeček. Vlňáčky IV používám až asi od 3 měsíce, jak jsem začala používat kalhotovky, jinak bych je musela pořád prát.....Nejoblíbenější kombinace na noc teď je Anavy na snapku a IV vlňáčky.

ketra
14. říj 2012

@jasekd Děkuji. Tak to zase s tou pastelkou nevypadá tak zle. No zkrátka vyzkouším a uvidím.

ketra
14. říj 2012

@bamboolik Ve výbavičce po synovi nějakou tu AIO mám také, takže bude možnost vyzkoušet a určitě vyzkouším. Bylo by mi zpětně určitě líto, kdybych od látkování opět couvla. U syna to ale bylo dost i tím, že jsem si moc nevěřila, první miminko, a tak doufám, že teď si budu v ostatních záležitostech kolem mimča jistější a také že kojení půjde o něco lépe a zbude tak energie na začátky látkování.

ketra
14. říj 2012

@betysek Děkuji za příspěvek.

eicul82
14. říj 2012

Zdravím 🙂
Tak plínky doma, tak jsme se na to vrhli 🙂 Mám za sebou už druhé praní, jsem zvědavá, za jak dlouho to uschne, protože poprvé se mi zdálo, že to schne fakt strašně moc dlouho....! 24hod?! Je to možný? Tak teď to stopuji 🙂 Sušák mám u radiátoru, topíme tedy jen chvíli ráno a chvíli večer a teplotu doma máme kolem 21 stupňů.

katyxq
14. říj 2012

@eicul82 záleží jaké plenky - čtvercovky pověšené jednotlivě uschnou docela rychle (max. 12h), já věším na jedno lanko sušáku tři přes sebe a uschnou za cca 24h, bambusové kalhotkovky i za dýl (36?).

lenka5731
14. říj 2012

@eicul82 těch 24 hodin za podmínek jak popisuješ myslím odpovídá..., máme to podobně. Sušení v tomhle období je stinná stránka látkování 🙂

janinek
14. říj 2012

@eicul82 Zalezi, jake mas, nektere uschnou za 8hodin, jine za 36, bambus a bavlna schnou dlouho, mikrovlakno rychleji.

eicul82
15. říj 2012

@katyxq
@janinek Mám Anavy - to je bambus s bavlnou,že? A z toho mikrovlákna jsou které? No a když nad tím tak přemýšlím, tak asi opravdu těch 36 hod schnuly. Mám dohromady myslím 19 ks, tak to nvm jestli to bude stačit...

katyxq
15. říj 2012

@eicul82 jojo, Anavy jsou bambus, ten schne ze všech materiálů asi nejdýl (ale taky nejvíc nasaje). A podzim je schnutí prádla blbý období, v létě je vedro, navíc suchý vzduch, v zimě se pořád topí a taky bývá suchý vzduch, kdežto na podzim - sluníčko už moc nehřeje, pořadně se netopí, do toho vlhý vzduch.

janinek
15. říj 2012

@eicul82 Rychle schnou treba TotsBots easyfit nove, Version 3, ty jsou cele umele, ty V2 jsou bambus take a schnou dele. A je jich teda vic. Bambus je fakt skvely, ze nasaje dobre. A priznam se, ze osobne nejvic verim kalhotkovkam a svrchnakum prave. Ale ty, co mam, jsou dost objemne, takze je davam na noc a prfes den kapslovky ci AIO.

pampeliska1
15. říj 2012

@eicul82 tak mě teď plínky (většina kalhotovky Anavy) doma schnou nadočekávání dobře 🙂 V místnosti, kde suším, je cca 22°C a schly mi max. 24hod. Naposledy jsem věšela jeden den nějak kolem poledne a druhý den ráno už byly suché..Sama jsem se divila..Ale možná je to tím, že topíme i v krbových kamnech, tak je ten vzduch celkově sušší.

janinek
15. říj 2012

@pampeliska1 To se mas. U nas je nejtepleji v obyvaku, tak asi zacnu susit tam, manzela mozna klepne, ale kdyz to bude rychlejsi 🙂

pampeliska1
15. říj 2012

@janinek já suším v "jídelně" - taková průchozí místnost mezi kuchyní a obývákem, takže taky nic moc, ale mám to trošku za dveřma, tak to není tak hrozné... Hold si bude muset zvyknout, že máme nový doplněk v interiéru 😀

herminka
15. říj 2012

Vždycky docela zírám na ty doby schnutí, asi máme extrémně studený odchov (no, 22 °C tu fakt nemáme), 24 hodin mi u topení vždycky schly čtvercovky, a Anavy skoro 2 dny. Teď máme krb, tak dávám sušák poblíž teplovzdušného výduchu z něj, tak už je to podobné jako u vás ostatních.

betysek
15. říj 2012

Já zatím dávám plíny aspoň na pár hodin ven profouknout, pokud zrovna neprší. A pak mi většinou do rána uschnou i Anavky. Je fakt, že je to na budku, věšet dvakrát, ale aspoň mám doma minimálně vlhko.

hanule04
15. říj 2012

Já zrovná plíny pověsila na balkon, akorát vícevrstvý jsem dala na topení, chvilku jsme ho zapla, tak brzy usnou.
Holky jdou vám vyprat hř fleky z vícevrstvých bambusových, na kalhotovkách nemám žádnej flek, ale jak jsme začali s příkrmama tak na vícevrstvých a čtvércovkách mi zstávají flíčky. 😖

pampeliska1
15. říj 2012

@hanule04 usnou 😀 Mě na případné fleky nejvíc zabralo sluníčko 🙂 Je pravda, že teď na podzim jsem to ještě nezkoušela, ale v létě byly fleky fuč úplně zázračně.

janinek
15. říj 2012

@pampeliska1 Nam spis o esteticno dje o prostor 🙂 A to nevis, ze susak s naism pradlem je v kuchyni 🙂 A pak mam dva male nahore, jeden na vane a druhy v pokojicku u male, v pokojicku se susi pliny, na vane separacky a ubrousky.

@hanule04 Nemame prikrmy jeste, ale slunicko pomaha. I kdyz je zatazeno, tak dat na parapet k oknu na dva dny treba.