Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

hanule04
15. říj 2012

@pampeliska1 tak klidně u toho shnutí můžou i spát 😀 No mě taky sluníčko pomáhalo no což ted bude problém.......

janinek
15. říj 2012

@hanule04 Mne prave prijde, ze slunciko funguje, i kdyz je zatazeno, jen to trva dele.

lenka5731
15. říj 2012

holky, můžu doporučit tenhle sušák http://www.mall.cz/koupelna-susaky-pradlo/viled...
mají ho v MOBELIXu za 999, je geniální zabírá strašně málo místa, cca 60x70 cm a vejde se na něj pračka plná plín. Taky mi byl doporučen tady na MK 🙂 S běžným sušákem, který se musí rozložit a zabere půlku pokoje je to nesrovnatelné 🙂

zlilly
15. říj 2012

Estetika sem, estetika tam, my tu máme vlhko jak v prádelně! větrat se pořádně nedá a teď ještě to sušení, to mě fakt vadí. holt musí miminko líp čurat do hrníčku 😠

lenka5731
15. říj 2012

@janinek ještě k tomu sušení.. LL jsem teď sušila jen na topení a i tak schne dlouho.., bez slunce a bez topení (a nebo bez sušičky) je to naprosto neusušitelná plína 😀 ale dávám je hrozně ráda, krásně sedí, dobře se nandává a nasaje fakt moc, dávám je vždy večer na nejdelší úsek spaní. Jen nevím, jak dlouho vydrží, přijde mi, že ji má akorát, a to má asi 62 cm 🙂

janinek
15. říj 2012

Ja susim pliny na tomhle http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumbe...
a separacky a ubrousky na tomhle http://www.diytools.co.uk/media/catalog/product... a v kuchyni mam velkou rozkladaci villedu, asi tuhle http://www.mall.cz/koupelna-susaky-pradlo/viled...

janinek
15. říj 2012

@lenka5731 JAko ty dvojky ti prijdou uz male? Ja uz ted take davam dvojky. A jak ted davam hodne papir, tak to schnuti tolik nesleduji, ale verim ti.

lenka5731
15. říj 2012

@zlilly taky máme v bytě děsivě vlhko 😠 teď tu mám rozvěšené 3 pračky na dvou sušácích a na topeních a je to tedy zážitek... doufám, že je toto poslední takové velké sušení, asi ve středu by už měla být sušička. Až doodsaju mlíko (teď odsávám 🙂 ), tak jdu otevřít všechny okna, nebo tu zplesnivíme 😒

lenka5731
15. říj 2012

@janinek malé určitě ne, ale třeba roční dítě si v nich fakt nedovedu představit... jedničky jsem vyřazovala na 4,5 kg, přišly mi "malé". 🙂 ale já mám obecně ráda, když je plína spíš větší než menší (v to nepočítám minimální plínu na hrací deku)

ale až na to schnutí jsou super, škoda, že mám jen tři.

janinek
15. říj 2012

@lenka5731
@zlilly Nam chuvicka vecne ukazuje vlhkost 60%. Ted teda 59, abych jao nekecala 🙂

Jinak dneska experiment, davam ji do BB coverallu plinku CC rovne s bambus vkladackami a na ty dve hodky t oje ok.

janinek
15. říj 2012

@lenka5731 Delaji jeste trojky 🙂

lenka5731
15. říj 2012

@janinek taky jsem nadoma začala dávat úzké kalhotky (Itti Bitti, Anavy Easy), případně flísáky Anavy a do nich jen vkládačky a přebaluju často 🙂 Takže ještěže máme tolik kapsovek, používáme z nich momentálně jen ty vkládačky. 🙂

janinek
15. říj 2012

@lenka5731 😝 Ja vylozene uzke kalhotky asi nemam prave. I kdyz ty BG flip jsou uzsi, co jsem koukala v sobotu v obchode.

littlemousecz
15. říj 2012

holky dotaz, vím, že se tu řešil konec Merinostar a pak že jsou snad pod jinou značkou? Nemůžu to teď najít. Poradí mi někdo, jaká je to teda teď značka?

littlemousecz
15. říj 2012

a ještě jeden, máte některá zkušenosti s vlňáčkama swaddlebees?

luciesofi
15. říj 2012

@littlemousecz Skapi 😉

janinek
15. říj 2012

@littlemousecz Ty jo, to se tu psalo tak petkrat a normalne take nevim, co byla ta nova 🙂

luciesofi
15. říj 2012

Já mám tento sušák na prádlo z Lidlu asi za 400,- 🙂

helulela
15. říj 2012
janinek
15. říj 2012

@littlemousecz Swaddlebees vlnaky nemaji, ne?

helulela
15. říj 2012

@littlemousecz SWB vlňáčky jsem měla tyto, jsou to ty, co myslíš?

svanhild
15. říj 2012

@janinek už jsi prosím zkoušela ty Blueberry Bamboo Fitted - Elephants???? 🙂

janinek
15. říj 2012

@svanhild Snad dneska. Mala je hodne v papiru ted :( Ale chystam se na ni.

littlemousecz
15. říj 2012

@luciesofi @helulela díky za značku, jdu je pohledat.

@helulela jo, to jsou přesně ony, jaký jsou?

janinek
15. říj 2012

@helulela Ty jo, to neznam vubec, to ted ale nedelaji uz.

littlemousecz
15. říj 2012

@janinek no já je mám objednaný u paní na mimibazaru nepoužitý, nalanolinovaný, ale říkala jsem si, jestli jsem neudělala chybu, tak asi zkoumám funkčnost s křížkem po funuse. No uvidíme, jak je na jaře vyzkoušíme, kdyžtak pošleme dál...

helulela
15. říj 2012

@littlemousecz mně se moc líbily, akorát jsem měla velikost L a ta už je dost velká. Dávala jsem je jen přes noční plínu, ale tu zas ideálně nekryly, protože jsou dost vykrojené kolem nožiček. Abych to shrnula - pěkné vlňáčky, na plíny narovno v pohodě, na kalhotovky jak které. Chybu jsi neudělala, snad vám budou vyhovovat.

littlemousecz
15. říj 2012

@helulela Díky. Uvidíme, když nevyzkouším, nebudu vědět že jo 🙂. Ještě jsem koukala k tobě do alba a jsou tam vlňáky IV na sucháč, ty jsou jaký?

helulela
15. říj 2012

@littlemousecz s těma jsem byla taky spokojená. Ten materiál je pevný, nijak extra nepruží. Střihově jako PULky, jen se mi ve stejné velikosti zdály trochu větší - tj. vlňáčky S vydržely dýl než PULky S.

littlemousecz
15. říj 2012

@helulela Díky, asi ještě pak přikoupím tyhle. Chci vlňáčky zkusit hodně brzo,tak mi přijde lepší mít vlňáky na zapínání, než natahovací, budeme mít březňátko, tak jak bude teplo, aby nemuselo být v pulkách moc často.