Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
4. črc 2009

ja jsem fanda kalhotovych vlnacku, bo ty natahovaci jsou akesi tluste.. ale mam jen disany.

taky jsem se tesila, ze budu pouzivat kalhotovky od narozeni, ale emmca mela strasne hubene nohy a kalhotovky ji netesnily.. prvni tri tydny nam nepribrala ani gram, takze jsme museli vazat do novoskladu a ja si ho oblibila 😀 😀 😀

jmisa
4. črc 2009

Já tedy vážu do novoskladu, musím na těch cípech udělat ještě spešl sklad, aby se to utěsnilo kolem nožiček, ale náš malej má necele 2,7kg, tak fakt hubeňour. Z kalhotovek, co mám, mi vypadává, ale stejně jich nemám moc.
Vycpávám to buď žínkou IKEA (přes den) nebo ručníkem IKEA (v noci) a nebo dalším čč. Zatím mi nic neproteklo.

Mně čč vyhovují, že rychle schnou, v tomhle vlhku bych byla hnedle bez plen.

somik
4. črc 2009

Janinka, já jsem si nejdříve pořídila kalhotovky z druhé ruky, asi od čtyř maminek, ale nic jsem o tom nevěděla a neustále jsem bombardovala otázkami jednu maminku až mi pak poradila tuto diskuzi a díky za ní 🙂 , jelikož jsem se zde dozvěděla, že spousta maminek používá čč, těch jsem doma měla asi třicet, taky se mi nechtělo mimi balit do těch nejobyčejnějších plínek a světe div se, jsou to moje nejoblíbenější plínky, vlastě je používáme neustále i na ven. Nejradši mám novoklad zapnu snapkou a nedávám svrchňáče, když vidím, že je čůrnutá, okamžitě měním. Přikoupila jsem si dalších třicet čč a stačí mi bohatě, používám je i pod hlavičku a utírám blinkoše, peru 1 tak za 5 až 10 dnů, jak se nám daří BKMkovat. Rohy u novoskladu ohnu směrem nahoru (takto: https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... ), tak se to hezky uzavře a tekutá stolička neproteče, vzniknou z toho pěkné kalhotky 🙂. Jinak kalhotovky mám BabyLucy bamboo, jsou výborné, vkládačky také, ta vkládačka se dá vložit i do toho novoskladu. Jsou dobré i Tots Bots bamboozle, Bambinex, moje oblíbené jsou BabyLucy color, používáme i v kočárku bez svrchňáčků, vypadají krásně. Co se týče savosti různých kalhotovek, tak nemůžu hodnotit, jelikož je jednou čůrneme a hned měníme.

Holky, chci se zeptat, mám vlňáčky Disana natahovací, nalanolínované, ale po počůrané plínce je mám vlhké, čím to? Mám je špatně nalanolínované? Já v tom kýbli měla troje, ale dala jsem víc lanolinu i vody, tak nevím. Mají být po použití suché?

misabenny
5. črc 2009

somik: zevnitř budou určitě vlhké 😀 , chce je pak nechat provětrat. Zvenku by neměly být mokré, pak to chce znovu nalolinovat 😉. Musíš je mít takové "mastné", tak jsou dobře nalanolinované. Používám lanolin z lékárny a jsem spokojená.

jmisa
5. črc 2009

Dělám na novosklad podobný záhyb jako SOMIK.

helulicek
5. črc 2009

Jé somik díky za tip 😉 Začala jsem teprve látkovat předevčírem, tak zkouším, jak nejlépe ten novosklad mimískovi padne a toto vypadá jako výbornej tip 😉

kubinkov
5. črc 2009

Ty rohy u skladů ohnuté nahoru fungují výborně i u draka. 😉

romankav
5. črc 2009

xxxjaninkaxxx: My máme taky vlňáčky CuddleWool - jsou tenoučké a heboučké. Dávám je na den i na noc a i když jsem je lanolínovala jen jednou, zatím nikdy neprotekly. Fakt jsou perfektní! (až na tu cenu)

zmuzle
5. črc 2009

Ahoj holky, taky novosklad takhle zahybam, ale az na Kubikovi. Trvalo mi to, nez jsem na to prisla. Snapku pouzivam az ted, asi tak tyden. Predtim mi to slo bez ni.

Mam dotaz ohledne IB ci mesavic. Ac se to nezda, tak ma Kubik docela hubene nozicky a brisko (na to jak je vyzrany) a musim mu je dost utahovat a krizit. Kdyz ho pak rozbalim, ma to pekne otlacene a rude. U dr jsem se bala, ze mi i neco rekne 😅 😕 Mate to taky tak? Jinak by mu to proteklo...Diky za radu.

ijo
5. črc 2009

romankav- jsou drahé jako prase, ale zase jednovelikostní, takže někdo za tu dobu pořídí dvoje troje...tak si to vždycky vysvětlím, když utrácím za pleny nebo vlňáky 🙂

xxxjaninkaxxx
5. črc 2009

Holky, to je ale cena za ty CuddleWool - až se mi trochu protočily panenky ☹ Něco levnějšího by nebylo? 😉

Neznáte některá značku Sketch (ČR) ? Nebo rovnou zkušenosti s jejich plínkama? Děkuju.... 😉

angetha
5. črc 2009

Co jsem slyšela Janinko, tak ty Sketch nic moc.. 😔 Zato na Cuddle samá chvála, takže ta cena je asi přiměřená..já si cuddle taky časem objednám 😎

kubinkov
5. črc 2009

Za sebe musím říct, že ceny Cuddle jsou naprosto nepřiměřené. Se Sketch zkušenosti nemám, ale i při podprůměrné kvalitě se cenově asi vyplatí víc než Cuddle. 😖 Cena 600,- za Cuddle a 150,- za Sketch znamená, že na jednu Cuddle můžu mimčo přebalit 4x do Sketch. A Cuddle asi 8 hodin dítku nenechává nikdo, ale Sketch 2 hodiny vydrží, ať je jaká chce. ( A teď mě kamenujte, ale opěvování Cuddle už je až dost.) 😔 😔 😔 😅

lucinecka
5. črc 2009

Jmisa, Helulicek, gratulace k miminkům 😵

lusinta
5. črc 2009

ke sketch vysvětlím,až uspím dítě! ale nekupovat!!!

lusinta
5. črc 2009

tak dítě nespí,v hacce si sedá!!!tak jsem ji vyšoupla si hrát🙂

cena za plenky igulee je opravdu nepřiměřená.zde si mysím jde hlavně o design-a ačkoliv jsou dobré,jsou dobré plenky i za mnohem nižší ceny. takže dze bych to viděla spíš pro ulítlé látkařky, které musí mít každou novinku /což je většina z nás🙂
Ale zase bych byla nerada, kdyby se někdo lekl, že je látkování drahé ken kvůli této jendé značce..případně kvůli tomu nakupoval sketch!!! 😝 😝 😝

takže nejdřív mé reference- když jsem vytáhla plenky z obálky (byly mi nabídnuty do prodejny/, říkala jsem si,jaká šikovná maminka nám je ušila a dala do aukce. pak jsem se zhrozila-toto mají být značkové plenky s atesty??!! opravdu otřensé suhcé zipy, materiály i clekově ušitíí.prostě jako kdyby to mamina šila na koleně (a tím nechci nikoho urazit,mnohé z vás by to zvládly lépe!!)
nikdy bych to svýmu dítěti nedala na zedk..

a teď trocha informací, ketrý jsem si kolem plínek zjistila
1. plenky některé ani nejsoučeské,ačkoliv se za české vydávají!!!a to je potvrzeno z několika zdrojů....jsou čínské
2. paní sama s látkováním nemá žádné zkušenosti!!jak jinak by totiž mohla vymyslet plenku celou z flísu!"!(hned proteče), nebo AIO vlněnou vrhcní vrstvu,když je vnitřní savá vrstva přišitá! všichni víme,že vlna se nesmí prát a jak se tedy potom tyto pokaděné plenky vyperou??!!
3. plenky-ačkoliv je to český výrobek-nemají atesty!!paní sice říká,že ano, ale nikdy je nikomu nehctěla poslat a nikdo atesty neviděl...

je to celé podvod na látkující maminky a paní doufá, že se všichni chyntou na cenu. je mi však takových maminek pak líto,protože nepoznají objektivně látkování a mohou to kvůli jendé značce vzdát...

opravdu to za ty peníze nestojí!!! (platí to tak většinou,že nejnižší cena není dobrý výrobek..a zde je to tedy potvrzeno z různých zdrojů!!

pokud hledáte levnější plenky vybírejte si Haipa daipa (český KVALITNI výrobek), Baby Lucy apod.

somik
5. črc 2009

misabenny, díky, už jsem se bála, že jsem to lanolinování odflákla, mastné moc totiž nejsou, zevnitř jsou trochu vlhké, zvenčí ne 🙂 . Po použití vždy celý den větráme, lanolin mám také z lékárny.

Vlňáčky mám ještě BI na sucháče, nevíte, jestli jsou spíš noční? Nemám srovnání s jinými vlňáčky, ale zdají se mi takové silnější. Chystám se pořídit ty předražené a chválené cuddlewooly, stále váhám mezi zelenou a oranžovou. Škoda, že to člověk nemůže vidět naživo ☹ . Můžete doporučit ještě nějaké dobré denní? Už se mi nechce dávat pulky a flísáčky máme spíš nadoma. Potřebuju nějaké vlňáčky, do kterých můžu dát jen čč a bude to dobře držet. Diky za tipy 🙂

zmuzle, když dám CT, tak má Honzík taky otlačenou kůžičku, hlavně když nesu v šátku, ale stejně to má i po bambus froté. Po IB jsme velké otlačeniny neměli. Jestli je to špatně, tak to nevím, tyto plenky dávám jen výjimečně.

Souhlasím s kubinov, sklady u draka dělám taky, líp to sedí a taky neproteče 😉 .

lusinta
5. črc 2009

Kubinkov. pokud ty sama jsi sama se sketch plínky spokojená,napiš prosím,jaké přesně máš,
a i kdyby některé z typů nebyly zas takové hrůzy,jako ty,co jsme zminovala já,stejně bych je nekupovala,protože nechci podporovat podvod a vydělávání peněz,aniž by to mělo hlubší cíl....

matilko
5. črc 2009

ahojte holky, nejak som dlho nepísala... zuby nás furt držia a ešte nevyrástol ani kúsok, chjo, na oplátku má náušnice a je z nej kočka, aj ked uplakaná, ale kočka 🙂

ad čč, pre mňa najlepšia voľba, musím ešte nejaké dokúpiť, pretože prebaľujem po každom počúre, tak mi je úplne šumák, čo zrovna na prdeli má, nejaké super savé cuddly by nám bohužiaľ boli k ničomu, ale sú krásne 😉

Lusinto, nevieš, či kalhotovky Kikko budú aj s patentkami? Mám ich hrozne rada, lebo bambus mi hrubne a tieto sú furt jemné, no ale ten sucháč teda nič moc ☹

matilko
5. črc 2009

Jo a ku skladom, novosklad ani draka už neskladám, nie je dôvod, dávam 1 čč na 12tiny do zvrchňákov a pohoda. Akurát s BKM sa furt moc nedarí a tak perieme stále stejne často ☹

xxxjaninkaxxx
5. črc 2009

Tak takhle jsem to ale vůbec nemyslela, že je látkování drahá záležitost. Akorát ta cena Cuddle mě trošku zaskočila. Jelikož musím koupit výbavu na látkování , na tyhle kalhotky si zkrátka budu muset chvilku počkat. 😉 A základní výbavu mám už vybranou, takže Sketch jsem ani kupovat nechtěla, akorát mě zajímalo, jestli je vůbec někdo zná. Našla jsem je totiž snad jen na jedné adrese, což mě překvapilo. Tak jsem si říkala, jestli jsou nově na trhu a tak....

kubinkov
5. črc 2009

Lus: Psala jsem, že je nemám. Ale spíš pro porovnání ceny a protože se o nich psalo hned nad mojí reakcí. Nejsem úplný látkový ignorant a mám dost a dost zkušeností s kvalitou textilu a jestliže se plenky mohou prát jen na 40 stupňů, vím, že to není známka bůhvíjaké kvality. Teď kupuji svrchňáčky PUL a i TB se dají prát jen na 40, proto už je nemám. ( Ale stejně by to chtělo někoho, kdo ty Sketch opravdu používá a nejen je viděl.)

marcelkad
5. črc 2009

k tím Sketch - koukám občas na MMB a použité Sketchky se tam prodávají ani ne po měsíci používáni, z čehož mi vyplývá, že velká spokojenost s nimi nebude a obratem se jich maminy chtějí zbavit. Já bych si ji nekoupila už jen proto, že nemaj atesty na děti.

Zmuzle, myslíš, že když IB tolik neutahneš, že proteče? Já mám vel. L (7,5kg mimčo) a neutahuji úplně na fest, má to volnější v pase i kolem nožiček a neproteče.

somik
5. črc 2009

Holky, prodávám kalhotovky Lotties, vel. S, 100% biobavlna https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... , 2 ks, 90,-/1ks a kapsové AIO na suchý zip, QBABY vel. asi 5 - 10 kg, 5 ks 120,-/1ks (2 ks modrá, 2 ks zelenkavá a 1 ks fialová) https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer... kdyby někdo chtěl, písněte IP.

xxxjaninkaxxx
5. črc 2009

Holky, jsou lepší IB AIO nebo SIO? Chtěla bych využít akci na bráně. A hodí se i na úplné miminečko? Teda, malá když se narodila měla hned 4 kila a přibírala kosmickou rychlostí, takže teď u druhýho předpokládám, že to nebude jinak.

jumik
5. črc 2009

Ahoj holky prosím o radu..
koupla jsem Soňuli disaní natahovací vlňáčky..nalanolinovala a hned když jsem ji tahala na první kojo už byla provlhlá..tak jsem se naštvala a nalanolinovala znovu a fest...a stejně ráno se probudí a než vyskočim a jdu přebalit tak se prostě počůrá a máme mokrou postel ☹ tak jsem jako trochu zklamaná..a nevim co s tim....všude čtu jak jsou super noční kalhotky a jak se děti budí v suchu a já nemám pocit že by malá byla zas tak mega učůraná...myslíte že jako už to třeba nepobere plína, to raní počůrání?

angetha
6. črc 2009

Janinko u IB SIO se dá vyměnit vkládací plenečka, takže když máš suchý vnějšek, stačí vyměnit jen ty vkládačky..a holky radí koupit rovnou M 😉
Jumik v čem jsi vlňáčky lanolinovala?

elina.el
6. črc 2009

Ahojte, co se týč Skatch, když se nebudu bavit o kvalitě, nebo podvodech nepodvodech, já mám doma AIO a nemám k ní žádnou připomínku. Vydržet vydrží, barvu nepouští, malý bezvadně sedne a dobře se mi s ní manipuluje. Třeba líp než s MMT. Takže v tomhle směru s tím problém nemám. S ostatníma plenkama zkušenost nemám.
A mám IB SOI vel. M, malá má asi 7 kilo. Myslím si, že S-ko bych na ní v pohodě ty tři první měsíce unosila. Měla 3,7 kg při narození.

lusinta
6. črc 2009

pokud vím,vlna se nemsí prát ani na 40...🙂 jen na ruční praní v pračcce-tím se pokakaná plenka nevypere..

ale už končím o sketch🙂

kdo chce ještě více argumentů.at se zeptá holek na rodině-ty to řešily hodně🙂

jen poslední,opravdu poslední poznámečky🙂 AIO sketch- divný,že jsou český a za tak nízkou cenu... 😕 pul materiál je nejdražší na plínce aproto třeba haipa daipa má jen 3barvy PUL kalhotek, proto baby lucy nedodává AIO plenky do velkoobchodu,protože je sám nevyrábí! PUL je to nejdražší na AIO plínce a kdyby paní měla na každou z těchto barev atest,jako výrobce, tak by teda stály sakra víc peněz🙂🙂

ale je pravda, že mě dostala už šátkama a scénkama, který v tý době všude na diskuzích byly..jak tam psala pod různými nicky a doporučovala je apod. Takže už paní prostě nevěřím..i proto jsem si sháněla všechny info o plínkách sketch...

zmuzle
6. črc 2009

Ahoj holky, pokud by mel nekdo zajem, tak mohu prodat 10 ks kikko Lux Eco a 10 Ks LTZ cc. Propadne IP, na cene se domluvime. Nakoupila jsem toho moc.