Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
20. říj 2012

@briuska To 3-6 kg by melo byt ok. Problemove jsou ty jednocelikostni od novorozence pro batole. Jinak z novo AIO vyrostou desne rychle, kor s normalni porodni vahou.

briuska
20. říj 2012

@janinek jj, já jsem tak nerozdhoná, v jednu chvíli chci zkusit to a pak zase ono 🙂...ale do AIO asi nepůjdu. Mám malý rozpočet a tak to pořád přehodnocuji, co za těch něco málo penez koupit. Hlavně abych to mohla vyzkoušet už od novorozeně, protože se mi nechce čekat třeba 4 měs, než mu bude nějaká velikost.

briuska
20. říj 2012

@janinek koupila jsem dnes zde v bazárku Poploni one size biobavlna, snad to nebyl krok vedle 😕 😵

janinek
21. říj 2012

@briuska Popolini neznam, ale holky tady urcite jo.

Na zacatek jsou ty ctverce s malymi svrchnaky urcite nejlevnejsi reseni. Mne to na ni prisle desny balik, ale ja to neumela tak dobre zastrkat. A hlavne jsem mela ty bambusove kalhotkvoky Little Lamb a par AIO, tak jsem se na novosklad vykaslala. Mam i foto v albu. A ty novorozenecka AIO mela asi do 6-8 tydnu,nejdele vydrzela simplex swaddlebees, ty kalhotkvoky jednicky tak do 12 tydnu. Ona je oblekne i ted, ale ma je niz, tak uz je nedavam. A davam ji prave dvojky. Ted teda nedavam nic kvuli vyrazce, jak ji porad mazu. Tak se mi po latce styska desne. A vyhoda cc je, ze rychle schnou. Bambusove kalhotkovky schnou desne dlouho. Mala je v cervenci, tak to docela slo a byly to ty jednicky, ted ma dvojky a ty schnou dva dny.

A ty jednovelikostni pliny ji jsou tak od 6-8tt, ale tem normalnim mimcum urcite driv. Ona byla drobek. Zato ted uz to dohnala a ma pres sest kilo ve 3M. Taky je to desna nasoska.

briuska
21. říj 2012

@janinek máš moc pěkné album, a nááádhernou výbavu, slintám nad ní 😀 . Já mám problém se schnutím prádla, máme hodně vlhký byt, musíme používat odvlhčovač, a venku nemám kde sušit, sice máme pavlač, ale bohužel se tu krade, už mi ze sušáku ukradli novou mikinu,i spodní prádlo 😠 ...tak bych se bála je tam pověsit. ven dávám jen horší věci na kterých mi tolik moc nezáleží (synovo prádlo na ven apod.) A čím prosím tě mažeš prdelku? jsou na top nějaké spec. krémy,nebo se může používat klasicky sudocream apod.? Teda 6 kg ve 3 M...to je pěknááá 😅

janinek
21. říj 2012

@briuska No, jsem se trosku rozjela s tou vybavou, budu to msuet trosku rozprodat.

Ty jo, ukrast nekomu pradlo, to je trapne teda. A jestli amte vlhko, tak ctverce budou fajn.

Jinak nektere kremy vadi, kdyz jdou primo na plinu, ze pak se usazuji a snizuji savost, ale u ctvercu se to mzona tak neresi? Sudocream zrovna vhodny neni, ale kdyz se dava fleesova vkladacka, tak to tolik neva. Ja ted mazu masticky na vyrazku, ale jinak mam takove prirodni kremy nebo treba kokosovy olej.

geena77
21. říj 2012

Dobrý den, určitě některé z vás používají i látkové vložky. Protože o tom uvažuji, založila jsem novou diskuzi Látkové vložky (sekce Mé zdraví), kde žádám o rady a zkušenosti. Pokud máte některá zkušenosti, napište prosím. Určitě si to rádo přečte, a nechá si poradit, více žen 🙂 Za příspěvky děkuji.

betysek
21. říj 2012

@briuska Ty PUL 3-6 kg budou na 2,7 kg asi v pohodě. Já dávala Julče po příchodu z porodnice i IV S (5-8 kg), když byly ty menší na šňůře a taky se to dalo. Měla 3,5 kg.

betysek
21. říj 2012

@janinek O tom jsem taky často přemýšlela, jestli se krémy na mazání zadečku vyperou, nebo budou dělat nějakou neplenu na plínce. Ale používám separačky, tak snad to nebude tak děsné.

janinek
21. říj 2012

@betysek pry snad vadi Zinek. Twn je treba v tom sudocr. Jinak pres jednoraz separacky to Pry proleze, fleece ma byt ok. Ale nevim, zda se to nedrzi i v nem. Ale radsi koupit nove separacky nez plinky.

janinek
21. říj 2012

@geena77 Nepouzivam, ale chtela bych 🙂 Rikam is porad, ze aspon ty slipovky bych mela poridit.

geena77
21. říj 2012

@janinek No, právě já zatím taky nepoužívám a chtěla bych. Proto sháním rady 🙂 Zatím jsem jich tedy moc v té diskuzi nedostala 🙂 Třeba se to ještě rozjede.

briuska
21. říj 2012

@betysek díky za info.... 😉, já asi koupím pak ten měsíčkový balzám či olejíček
holky, prosím o radu... kdybych chtěla koupit jednovelikostní plenku kapsovku, jakou byste mi prosím doporučily?dík

mahafi
21. říj 2012

@briuska já mám jednovelikostí kapsovku bum genius a jsem spokojená 🙂, ale jiný kapsovky jsem netestovala, tyhle nám vyhovují, tak jsem ani jiný nehledala, holky určitě poradí i jiný 🙂

geena77
21. říj 2012

@briuska Kamarádka používá levné Gaga kapsovky a prý je s nimi max. spokojená. Ale její synek má 4 měsíce, tak nevím, jak později. Já kapsovky nepoužívám.

briuska
21. říj 2012

@mahafi ty jsou moc pěkné, už jsem na ně koukala.
@geena77 bojím se těch levnějších plen, jestli jsou fakt kvalitní. Ale už jsem tu viděla album celé z gaga plen, tak asi nebudou tak špatné, když si někdo koupí další a další kusy... já se přiznám, že chci koupit jen max 2 kapsovky, stojí hodně, a tak váhám jaké, aby to byla dobrá koupě 😕

janinek
21. říj 2012

@briuska Kdyz chces jen dve, tak bych brala ty drazsi a treba pouzite.

mahafi
21. říj 2012

@briuska Pokud máš na koupi čas, tak máš čas vyčíhat nějakou akci.. já ty naše bum genius kupovala v rámci akce týdne opravdových plen a byly levnější 🙂. A určitě bych brala ty osvědčenější značky, mají kvalitnější pul (prodyšnější).

bamboolik
21. říj 2012

@hanule04 já dávám svému 14m synovi noční kalhotky s všitou vkládací plenkou a k tomunaše 2 batolecí plenky. Má to cca 12h, kojím ho teď někdy i 8x za noc (rostou mu všechy čtyři čtyřky... 😖 ) a vydrží to v pohodě, ještě to má rezervu.

janinek
21. říj 2012

@bamboolik 8x?!?!?! Chudero.

Boze, co me jeste ceka? I kdyz tesim se, az nebudu prebalovat v noci. Je fakt, ze bych ted uz mozna take nemsuela, ale kvuli te vyrazce radsi prebaluji co nejvic.

bamboolik
21. říj 2012

@geena77 hodně se o látkových vložkách diskutovalo i tady https://www.modrykonik-pro.cz/diskuse/volne-dis...

@briuska jednoznačně bych raději šla do zavedenějších a kvalitnějších značek než Gaga. Pokud bys přesto chtěla něco jako Gaga, tak se raději koukni na eBay, tam je koupíš za třetinovou cenu. Ono takových čínských značek je u nás vcelku dost, je to pořád to samé (Gaga, Sweet MOnkey a jiné noname..) a když si to objednáš z Číny sama, máš to výrazně levnější. S cenou jde ale ruku v ruce kvalita, mám jich pár doma a na malé mimi jsem je párkrát používala, ale třeba u jedné mi odešla laminace, jde i vidět že celkově ten PUL není tak prodyšný. 2-3 do výbavy proč ne, ale celou výbavu bych z nich nedělala.
@janinek @betysek Já třeba když už něco, tak dávám jen Sudocrem a flísovou separačku a v pohodě.

mahafi
21. říj 2012

@bamboolik nejsem sama, kdo v noci kojí jak o život 😀. Už jsem se bála, že jsem sama a nejsem normální 😀
@janinek neboj, ono to jde.. akorát jsem teda holčičku přestěhovala k nám do postele po prvním kojení, jinak bych to nedala (hlavně teda pak přes den 😀).

bamboolik
21. říj 2012

@janinek je to teď úplně šílené období, ráno fakt už někdy padám na hubu a to ještě musím mladého do školky a pak pracovat 😒 Už bych ho chtěla v noci odstavit, docela už se dařilo, jenže pak začaly zuby, horečka 39, do toho průjmy, takže zase přestal jíst (má problém s imunitou, chronickými průjmy a nechutenstvím..) a to si zase říkám, že ať má aspoň to mlíko. Takže v noci kojím a na přebalování už prostě a jednoduše kapacitu nemám 😅 Snad to brzy přejde, tento způsob spánku/nespánku už asi dlouho nevydržím 😔

bamboolik
21. říj 2012

@mahafi jj my už jsme postýlku před pár měsíci i rozmontovali a schovali, když spí stejně u nás v posteli. Zbytečně zabírala místo 😀

janinek
21. říj 2012

@mahafi @bamboolik No mate muj obdiv. Holt se asi neda delat nic jineho nez cekat, az to odezni, a doufat, ze z toho jednoho neslehne. To kojite tak po hodine, ne?

bamboolik
21. říj 2012

@janinek no včera jsem šla spát něco po půlnoci a od 8, kdy usnul, jsem ho nakojila asi 5x než jsem šla spát 😠 Ale ono je to spíš, že se probudí s šíleným řevem, pěst v puse a nenechá se uklidnit jinak, než že se napije..

mahafi
21. říj 2012

@janinek u nás to není až 8x, ale často to je.., dá se to, jinak to nejde.. zkoušela jsem jen dát napít z lahve, dudlík, pohladit a tak.. nejde to, prostě potřebuje mlíko. někdy kojím po hodině, ale spíš tak po 1,5 nebo dvou.. jak kdy.. předevčítrem se vzbudila třeba jen dvakrát 😀.

mahafi
21. říj 2012

@bamboolik máš to brutálnější.. chudáku.. to už musíš úplně lézt po zdi.. ☹..

janinek
21. říj 2012

@bamboolik No Leus si tam take porad cpe ruce, ale poradne ji tam nevidim, prijde mi to na zoubky jeste brzy, ale vim, ze to muze byt. S revem se umi probudit take, ale u ni to byvaji prdiky.

bamboolik
21. říj 2012

@janinek my jsme byli teď v pátek i na kontrole, tak se rovnou koukl do pusy a jsou to jasné zuby. Navíc dneska jsem se koukala a už má skoro hrany těch čtyřek venku, tak snad se blýská na lepší časy 😅 Jinak když je v poho, tak se budí max 3x za noc, spíše jen 2x (kolem půlnoci a nad ránem) a to je vcelku v pohodě.Takže jak tady kdysi někdo psal, tak si říkám "jetojenobdobíjetojenobdobíjetojenobdobí" 😀