Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
22. říj 2012
janinek
22. říj 2012

Koukam, ze to je vsude stejne. 100 a jeden prodkut a zkosuet a cekat 🙂

@bamboolik Ja ji ted tim kokosem mazu zahyby na kotniku a prijde mi, ze to pomaha. no uvidime.

Jinak kortikoidy zabraly hnedka, tak se modlim, at v utery ci stredu vysadim a davam zase latku. Papirove pliny mam do ctvrtka.

luthien.k
22. říj 2012

Vidím, že tu hodně řešíte kosmetiku - je pravda, že snášenlivost kůže je individuální, ale existují určité zásady, které je dobré dodržet - hlavně u atopiků. Vím, že je asi znáte, ale tak pro jistotu 🙂
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

Jinak ten olej na kůži - já pro to nejsem, jedině na kůži mokrou nebo do koupele a to jen na takový stav, kdy není ani mokvání ani červené fleky nebo pupínky.

janinek
22. říj 2012

Jo, mam konecne woollite, takze muzu vyprat a nalanolinovat vlnaky. Budu tam davat lansinoh krem, takz ejestli chapu spravne, tak v hodne teple vode rozpustit ten lanolin s trochou praciho (to mam davat i po vyprani nebo po vyprani jen lanolin?), pak prilit studenou, aby to melo tech 30 stupnu a nechat pres noc, pak vyndat a nechat schnout?

ameliejulliette
22. říj 2012

Prosím vás o radu, už se to tu určitě omílalo několikrát, ale já nemyslela, že kdy budu šťastnou majitelkou sušičky, tak jsem to ignorovala 😀 Můžu do ní narvat všechno kromě PULek a AIO/kapsovek? 😉 Díky moc!

janinek
22. říj 2012

@ameliejulliette Ja bych asi davala jen bambus a bavlnu.

ivuska.h
22. říj 2012

@ameliejulliette Ano, ale počítej s tím, že se to může lehce srazit, hodně výrobců šije z nevysrážených materiálů a to sušení tomu dá zabrat ještě o něco víc, než jen praní na 60. Celkově bych se řídila instrukcemi výrobce daných plen. Čtverce třeba do sušičky nedávám, protože jsou z ní takové divně pomuchlané a špatně se skládají.

bamboolik
22. říj 2012

@ameliejulliette kde je PUL, tak nedávat. Někteří výrobci třeba píšou, že se i PUL může dávat, ale je tam prostě větší opotřebení. Já jsem svoje svrchňáky už teda párkrát protočila na extra dry a přežily to, ale nedoporučuju 😀
Jinak tam hážu vše, i čtverce, protože pak nejsou jak struhadlo. Sice jsou takové pomačkanější, ale mě to neva. Dávám tam dokonce i jednorázové separačky, protože jsem líná je vyndat z té hromady plínek a taky žijou.

ameliejulliette
22. říj 2012
janinek
22. říj 2012

@ameliejulliette Jeste k tomu PULu, cetla jsem na forech, ze zase naopak ho tam dat, kdyz ti protyka, ze to teplo ho zase slepi, tak na nizkou teplotu na dvacet minut.

ameliejulliette
22. říj 2012

@janinek To je rozhodně zajímavé, když mi něco bude protýkat, tak než se vytočím zkusím to 😀

andelka
22. říj 2012

@bamboolik já dávám separačky prát do pytlíku na spodní prádlo, takže když vyperu prádlo, tak separačky, kapsovky a pulky mám zvlášť.

bamboolik
22. říj 2012

@ameliejulliette jj je to tak, ale je tam důležitá ta informace "na nízkou teplotu", protože plíny se většinou točí na tu nejvyšší teplotu 😉

ivuska.h
22. říj 2012

@bamboolik Já separačky suším taky v pohodě, ale teda ty celulózové, co jsem měla na zkoušku kukuřičné Kikko, tak ty po usušení byky zcela nepoužitelné.

bamboolik
22. říj 2012

@ivuska.h já tam točím v pohodě ty baby ono a jde to. Ne že by to bylo něco super, ale tak 3-4 cykly to vydrží

janakkk
22. říj 2012

@bamboolik plínky na nejvyšší? a nevadí to gumičkám?

pampeliska1
22. říj 2012

Zdravím vespolek, nemáte někdo, prosím, nějakou radu, jak se vyvarovat žmoků z čč na kalhotovkách? Zezačátku jsme s tím problém neměla, ale v poslední době je mám chlupaté dost a štve mě to :-/ Je mi jasné, že bych mohla prát zvlášť, ale to už je pro mě zase neekonomické a bylo by to od každého ani ne půlka pračky..

ameliejulliette
22. říj 2012

Ještě prosím, jak je to se sušením mikrovláknových vkládaček? Díky!

briuska
22. říj 2012

@betysek @bamboolik díky všem za rady, tak jsem trochu pohledala na google a prý nejlepší kosmetika je žádná kosmetika 😕 ...ten Johnson má strašné reference.Chvála je na Bubchen nebo tak nějak, ale to vůbec neznám. Tak asi pak zkusím koupit nějaké malé balení a uvidíme, co bude miminku vyhovovat 🙂. vyzkouším dle vašich rad.

petkula
22. říj 2012

@ameliejulliette já suším plenky, i mikrovláknové vkládačky dohromady na super suché (ten nejsušší program 🙂 a věci, které schnou rychleji vyjmu dříve. Třeba, když je program na dvě hodiny, tak vkládačky vyjmu za hodinu a nechám program dojet do konce

zlatelevizeedna
22. říj 2012

@pampeliska1 na ty zmolky bych taky uvitala radu. Ja dokonce peru jen kalhotkovky dohromady s vkladackami bez cc a chlupate jsou taky. Poprve jsem je dokonce ojela takovym tim lepicim valeckem, ale to nehodlam praktikovat porad. Proste me vytaci, ze nejsou tak bezchybne, jako kdyz byly nove 😀.

ivuska.h
22. říj 2012

@janakkk Vadí, ale snesou to cca 2 roky, pak začnou praskat. Aspoň taková je moje zkušenost. Pokud je tam klasická prádlová guma, tak to je zřejmě trochu trvanlivější, ale PU gumka (lastin) to teplo moc dlouhodobě nezvládá.

janakkk
22. říj 2012

@ivuska.h já jsem si to taky myslela, díky 🙂

bamboolik
22. říj 2012

@janakkk zatím mám sušičku rok a půl a nic nepozoruju, tak nedokážu posoudit. Ale fakt je taky to, že já mám primárně plenky bez gumek, vkládačky náš SIO atd. Ono sušička tak trochu "ničí" všechno, i oblečení se rychleji opotřebuje, tak to prostě je. Ale i tak to stojí za to 😵
@ameliejulliette dělám to jak petkula, co je suché, to vyndám po hodině a zbytek potom i rychleji doschne, jak je tam více místa.

ivuska.h
22. říj 2012

@bamboolik To máte dobré, mě sušička nedovolí otevřét dvířka, když je horká 😀

pampeliska1
22. říj 2012

@zlatelevizeedna no přesně, taky mě to štve 😀 Tak to jsem "ráda", že ani praní zvlášť nepomůže..pak už teda fakt nevím :-/ A jezdit lepícím válečkem se mi též nechce :-/

lenka5731
22. říj 2012

@zlatelevizeedna napadá mě jedna "rada"... dokoupit další plenky, aby jich bylo v oběhu víc a nestačily se tolik opotřebovávat 😝 😅 mně zatím nic nechlupatí, nežmolkuje a peru s čč. Anavy téměř jak nové 🙂

a dnes dorazila Blueberry bamboo fitted... aáááááách 🙂

helulela
22. říj 2012

@briuska Bübchen mají u nás v Bille, nedávno jsem koupila šampon a mycí gel, ale ještě jsme se k nim nedostali

janakkk
22. říj 2012

@ivuska.h jak jsi psala, že papírovky mají antibakteriální přísady, tak mě napadlo,má potom stěr stolice z papírovky nějakou vypovídací hodnotu?Nemůžou ty antibakteriální látky zkreslit výsledky vyšetření?

betysek
22. říj 2012

@briuska Bubchen jsem měla jen nějaký krém na zimu... Jinak neznám, mívají tuhle značku v lékárnách. Já se taky snažím používat co nejméně kosmetiky...