Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
23. říj 2012

@pampeliska1 pošli je mně, já bych věděla , co s nimi 😀
A co bys ráda? Kalhotovku, AIO, kapsovku....????

pampeliska1
23. říj 2012

@betysek jestli to bylo pro mě, tak ty jsou ve hře 😉

briuska
23. říj 2012

@helulela moc díky za tip a radu 🙂

pampeliska1
23. říj 2012

@luciesofi kalhotovku..jsem na ně zvyklá, AIO mám dost a stejně moc nepoužívám, stejně tak kapsovku, kterou mám jednu. Já si právě říkám, že bych to měla utratit spíš za sebe, ale plenky jsou plenky 😀 😀

geena77
23. říj 2012

@luthien.k No, já to mám v hlavě porovnaný následovně: Převážnou většinu záležitostí se snažím vyřešit různými bylinkovými přípravky, zábaly, obklady, čaji,... Přeci jen je příroda největší lékař 🙂 Rozhodně nezapomínám na prevenci dostatkem vitamínů v ovoci a zelenině 🙂 Nicméně, jakmile jde do tuhého, tak se naprosto spoléhám na ten hlavní proud v medicíně 🙂 Hlavně nezapomínám na nějaký ten 6. smysl, který mě nějak upozorní, kudy se vydat. Tím se řídím, a doufám, že mě to nezklame. Nicméně, pokud to neškodí, tak každý ať se řídí svou hlavou 🙂

luciesofi
23. říj 2012

@pampeliska1 Já bych sla buď do noční Bamboolik nebo do testovací sady od nich 🙂 Na tu se třepu příští měsíc 🙂

pampeliska1
23. říj 2012

@luciesofi hmmmmmm, na tu testovací sadu kouknu 😉 I když já jsem teď ujetá na vlňáčky a PULky skoro nepoužívám, takže v případě Bamboolika to vidím spíš na tu noční 🙂 Už jsem nad ní uvažovala dřív, protože máme velké dítě, tak se bojím, aby Anavy vydržely na celou dobu plenkování a Bamboolik noční se mi zdá větší.

luciesofi
23. říj 2012

@pampeliska1 Bamboolik noční je fakt veliká, mám ji a myslím, že vydrží extra dlouho 🙂

betysek
23. říj 2012

@pampeliska1 Bamboolik noční je větší než Anavy jednovelikostní. U Anavy máme ve 4 měsích už rozepnuté všechny zmenšovací patentky, ale u Bamboolika jsem musela opravdu dát to nejmenší nastavení. Ale asi by se spíš měla porovnávat s noční Anavy než s jednovelikostní. 😉

lenka5731
23. říj 2012

@pampeliska1 Kalhotkovka Bamboolik noční. Pokud chceš trochu myslet do budoucna, je opravdu o dost větší než jednovelikostní Anavy 🙂 Za ty peníze můžeš mít tři, to je slušný 🙂 Ale ty nerada sucháče, nebo se pletu? Ale patentky prý taky chystají.. (taky na ně čekám)

betysek
23. říj 2012

@pampeliska1 Tak teď váhám. Prodala jsem nějaké plenky, které jsem moc nepoužívala a chtěla jsem koupit Anavy na snappku. Ty jsou teď moje nejoblíbenější. A teď přemýšlím, jestli raději nevzít ještě další noční Bambooliky, jestli Julča bude jako Eli a bude mít v roce a půl 15 kg, tak nevím, jestli ji ty Anavy budou....No uvidíme, asi vezmu teď Anavy a pak když tak prodám a vezmu Bambooliky později...

bamboolik
23. říj 2012

@pampeliska1 já mám přerostlé děti, takže noční jsou dělané podle nich 😀 Oblékla jsem je i na našeho 18kg 3 letého klacka a dobrý, takže bych se nebála, že nevydrží do konce 🙂

pampeliska1
23. říj 2012

@lenka5731 díky za tip, to je blbý, že jsou jen na sucháče :-/ Když jsem s látkováním začínala, tak jsem nedala na SZ dopustit, ale teď už jsem přišla na chuť patentkám a i tomu našemu buřtíkovi víc sedí, protože jsou pružnější.

@betysek kolik malá váží? Já totiž mám anavy pořád seplé na ty poslední zmenšovací patentky a zatím dobrý..

@bamboolik No já jsem zvědavá zítra - jdeme na půl roční prohlídku, ale podle domácího vážení to bude nějakých cca 9kg, tak by mě zajímalo, kdy se ten růst zastaví 😀 Jak to vypadá s patentkovou verzí? 😉

betysek
23. říj 2012

@pampeliska1 Má 6 kg, ale je to taková dlouhá žížala. Přijde mi, že jí líp ty Anavy sedí, když jsou všechny zmenšovací patentky rozepnuté. Asi to záleží víc na proporcích.

bamboolik
23. říj 2012

@pampeliska1 myslíš svrchňáky nebo noční? Noční by snad už měly být do 14 dnů, PULky max 3 týdny. Budou ale zatím jen v omezeném množství, většina rodičů-našich zákazníků preferuje SZ, ale chci je mít s patentkama jako doplňkové.

Jinak to je teda pořádná váha 😀 Náš mladý měl v půl roce 8,5kg a to jsem si říkala, jaký je to pořízek 🙂

janinek
23. říj 2012

Leus ma pres sest kilo. kamaradka mi dnes rikala, ze jeji syn mel v roce 7 🙂

luciesofi
23. říj 2012

@janinek Magdi dneska 6310 g 🙂

pampeliska1
23. říj 2012

@bamboolik myslím noční. Tak to se ještě rozmyslím, jen si ty prachy musím odložit, 14 dní je dlouhá doba 😀 😀
No jo, nevím po kom je tak těžká, my jsme s manželem docela "normální" 😅 😀 I když já jsem jak mimino byla taky takový buřt a teď jsem takový chcípáček, jak mi říká můj drahý manžel 😀

@janinek tak to mi přijde dost málo 7kg v jednom roku.. 😕 Ale aspoň se jí nepronesl a nevyrostl hned ze všeho 🙂)

@luciesofi nooo, taky pěkná váha 😉

pampeliska1
23. říj 2012

@betysek jj, to máš pravdu, určitě to není jen o váze. No já jsem fakt zvědavá, jak dlouho budou sedět..ale snad jo!

bamboolik
23. říj 2012

@pampeliska1 ono se to fakt zlepší 🙂 V roce měl náš mladý kolem 12kg, v 2 letech 16 a teď za třetí rok přibral jen 2kg a má 18kg, takže už skoro norma 🙂

luciesofi
23. říj 2012

@pampeliska1 ty jo, holčička a na půl roce 9 kilo??? 😅

pampeliska1
23. říj 2012

@bamboolik jj, doufám v to 😀 Jak říkám, já jsem byla válec cca do 2-3 let a do školy už jsem šla jako "normální" dítě 😀

@luciesofi no uvidím zítra, jak přesně naše domácí váha váží - přece jen když se vážím s ní, tak je to nepřesné. Ale ona na to (prý) nevypadá..jakože není takové to mimino s faldíkama po celém těle. Lidi si dělají srandu, že mě za chvíli přeroste 🙂

jasekd
23. říj 2012

Jezis, ctu tady ty vahy... Martin na roce 9,2, na roce a pul cca 10, 3 a ted, na 2,5 letech, 11, 7 kg! 😅 Jestli je to i tema lekama, co bere... No, moc toho nesni... Vendy na roce 9,1 a na roce a pul 11,2 kg. Jen doufam, ze to nic neni, kamosce kluk prestal pribejvat a asi je to celiakie 😝

pampeliska1
23. říj 2012

Tip na sušičku prádla 😅 Něco takového jsem v životě neviděla 😀 http://aukro.cz/show_item.php?item=2734783925&u...

betysek
23. říj 2012

@pampeliska1 Naše Eli ve 4 letech 23 kg a 122 cm, vypadá min o 3 roky starší.... V roce taky 12 kg. Ve školce je teď nejvyšší, ale my jsme všichni vysocí. Můj brácha má přes 2 m....

betysek
23. říj 2012

@pampeliska1 Tak na tu sušičku jsem koukala už asi před týdnem. Objevila ji na netu sestřenka, tak jsem na n taky valila oči...

lenka5731
23. říj 2012

@betysek ty brďo.., 122 cm? není to překlep 🙂 naše 4 letá (4 roky a 2 m) má 114 cm a 23 kg 🙂 V roce měla 10,5.

noone
24. říj 2012

@pampeliska1 ja mit jen tak navic 1000 😀 tak jdu do econappi 😵 , do te jsem se zamilovala, ale "bohuzel" uz se nevyplati kupovat... 😢
aha, ted ctu ze chces kalhotovku, tak blueberry one size bamboo 😵, pouzivam na noc, je nadherna a hodne sava 🙂

noone
24. říj 2012

prosim a vite nekdo kdy bude to pokracovani o latkovkach v sama doma?

pampeliska1
24. říj 2012

@noone díky za tip, kouknu na ni 😉 Minulý pátek bylo pokračování (dá se to najít v archívu) a řešilo se koupání a kosmetika. Myslím, že další díl bude zase za měsíc..