Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

brambora20
29. říj 2012

čemu nerozumím, tomu skládání na rovno....to má pak to dítko na těch bokách piřlepené ty svrchní kalhotky, ne, nebo jak se to dělá????

Mně zajímá něco jiného, začla jsem používat do kyblíku na namocčení ten pytlík a jak peru v něm, někdy mi zůstavají mapy na plínách...peru na 90st, jiný program je nevhodný na mé pračce...
Takže- má nějaký smysl koupit v Dm ten Sanytol na občasné vybělení? nebo Savo perex???

aemmi
29. říj 2012

@brasilka myslím, že výbavičku máš pěkně sestavenou, jestli budeš mít 20 ks vv plenek, tak by pak 50 čč mohlo stačit, žínky Ikea jsou fajn, ale nevím, jestli bych jich brala tolik, možná bych část vyměnila za nějaké lepší a savější bambusové vkládačky, snappi sponky bych osobně vzala 4x, ale záleží, jakej je člověk bordelář, já mám 3ks a momentálně vím o jedné 😀
Co se svrchnáků týče, fleesáky bych zatím vypustila, jsou fakt hodně objemný, já mám celkem veliký dítě a používat jsem je začala asi kolem 3 měsíců, u dvojčátek se přece jen předpokládá nižší výchozí váha. Já zmenšovací svrchňáčky nemusím, ale je to můj subjektivní pocit, máme teda Anavy pul, jsou takové tenčí, ty si zmenšené představit dovedu a na novorozence je používat asi budu, Thirsties- znám jen vícevelikostní, ty duowrap ne, ale myslím, že jsou celkem oblíbené, někdo tu tuším psal, že teda do těch určených kg nevydrží, ale zase, dvojčátka budou asi menší, tak bych je klidně vzala. Jinak jsem měla ještě Haipa Daipa, ty jsou opravdu dobré, jen jsou trochu větší, pak Imse Vimse, ty jsme moc nemusela, ani nevím proč. Ted mám připravené Capri, jsem přesvědčená, že sedět budou, ten střih je takový univerzální, navíc je to kvalitní značka. Jinak jsem zjistila, že fajn jsou i Baby lucy, nejsou moc drahé (cca 150 kč) a dělají se i v hodně mini velikosti, což bys možná ocenila.
Extendor mám tento:http://www.branakdetem.cz/extendor-k-prodlouzeni-body-...
podruhé bych si ho asi vyrobila sama, je to drahá blbost, ikdyž u nás dost využívaná.
Na čč narovno jsou asi lepší svrchnáky na suchý zip, nebo pak ty fleesáčky, určitě ne pulky Haipa Daipa a nebo třena natahovací vlňáky.

aemmi
29. říj 2012

@brambora20 přesně tak, plenku dám tak, jak byla složená v komodě, na bokách má dítě pak jen svrchní kalhotky.
Já bych asi zrušila ten pytlík na pleny...

brasilka
29. říj 2012

@brambora20 Ty vv byly za super cenu, tak jsem si říkala, že když by mi nevyhovovaly, tak je budu mit jako takovou pojistku kdyby nahodou došlo vše ostatní...
Ty svrchňáky Thirties a Capri bych vzala ty nejmenší novorozenecké... A přemýšlím kdybych vzala 4 ks anavy novorozeneckych kalhotovek, jestli by na sebe pasovaly.. nebo jestli bych musela pořídit přímo i anavy svrchňáky..

brambora20
29. říj 2012

@aemmi přijde mit en pytlík na pleny jako dobrý vynález...mám pračku z boku a než jsem tam nnastrkala pleny-čili vyždímala, nebo mín vyždímala a nastrkala tam, koupelna zbytečně zacákaná...takhle to je naráz, spíš, to do té pračky z toho pytle asi vysypu...Jinak mi nevadí se hrabat v hovínkách, sama jsem pečovatelka a např. oproti seniorů, mi ty miminkovské docela voní 😅

brambora20
29. říj 2012

@aemmi jinak doufám, že kakání bude spíš ubývat...zatím kaká skoro furt, ale začla jsem ho víc štelovat nad umyvadlo...tak snad nebude tolik třeba namáčet

aideen
29. říj 2012

@brambora20 a měla jsi ten pytel rozepnutý, když si začala prát?

luciesofi
29. říj 2012

@brasilka Ahoj, taky přidám svůj názor 🙂
Výbava mi přijde pěkná, nechala bych to tak, já jsem měla na 1 dítko 30 ks čč a 20 ks krama žínek. Dvojčátka budou menší, tak bys s tím mohla dlouho vystačit, ale jak psaly holky předemnou, tak by se možná vyplatilo investovat nějaké peníze do savějších vkládaček - bambus... Malé jsou 3 měsíce a čč s krama žínkou má pročůranou dřív než za hodinu..
Snapky vezmi na dvě děti raději 4 😉 Vícevrctvé plenky se taky určitě hodí..😉
Separačky doporučuju ještě nějaké celulózové - ně každému miminku flís sedne - doporučuju tyto http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk... nebo tyto http://ekopleny.cz/separacni-vlozky/1007-popoli...
Extendor mám manymonths a využívám hojně, ale dá se určitě sehnat i levnější.. Jen bohužel nesedne na všechna body (sedí na H&M, F&F, některé C&A a pak sem tam na něco 🙂)
Svrchňáky doporučuju na malá miminka ty Capri (mám teda ty větší, ale holky si tu ty malé chválily) a Thirsties Duowrap - ty sice nevydrží do deklarovaných 8 kg, ale jsou úžasně štíhlé. IV nedoporučuju, neseděly mi... A Anavy jsou super, tam se ztratí i to větší zmenšení, protože jsou úžasně měkké.. HD jsou taky fajn, ale zase nejsou na plínku na rovno, ale měla jsem je taky moc ráda 🙂 Z flísákama počkej tak do 6 kg plus mínus.....🙂

aemmi
29. říj 2012

@brambora20 jo, ty skladuješ na mokro, to jsem předtím nějak nepostřehla, tak to chápu, s pračkou s bočním otvíráním... myslím, že ty plenky by se měli během programu vysypat??

aemmi
29. říj 2012

@brasilka určitě nemusíš mít kalhotkovku a svrchnáky stejné značky 😉

brasilka
29. říj 2012

@aemmi díky, mrknu na ty bambusové vkládačky i na ty svrchňáky Baby lucy... Extendory mi právě přijdou celkem drahé, tak jsem chtěla vědět, jestli to používáte... S fleesáčkama teda ještě chvíli počkám, třeba bych je pak pořídila na ty čč narovno 🙂

brasilka
29. říj 2012

@luciesofi Díky 🙂 Jaké bambusové vkládačky bys doporučila? A kolik tak kusů na dvě děti? Prát budu asi často.. s dvojčátkama asi nebude problém naplnit pračku 🙂 Ty celulozove separačky si zapisuju na seznam..
S tím extendorem - právě jsem tu četla že ne každý sedne na každé body, tak nevím který vybrat, aby byl co nejuniverzálnější - asi koupím různé značky..
O těch svrchňácích jsem se dočetla tady 🙂 že Thirsties duowrap jsou na malé mimina dobré... a teď mě lákají i ty Capri... Sice nejsou nejlevnější, ale jak z nich vyrostem, tak bych je zkusila prodat.. A ty Anavy PUL svrchňáky když je úplně zmenším budou sedět i na malá miminka? Tak kolem třech kil? Na novosklad?

bamboolik
29. říj 2012

@brasilka thirsties a capri jsou dobrá volba, ještě bych klidně vzala i nějaké ty baby lucy, za tu cenu jsou fajn a při dvojčátkách by bylo fajn mít nějaké náhradní (tak cca 5-6ks celkem). Thirsties jsou vcelku objemné a Babylucy taky, takže na kalhotkovky Anavy padnou, to se neboj. Spíš než hodně AIO bych počítala s jednorázovkama na cesty pro začátek a pak třeba už koupit AIO uni velikost. Přecejen počítej s tím, že na výměnu budeš potřebovat mít látku v tašce (což přecejen místo zabere) a u malých miminek člověk tahá takovou spoustu věcí, že podle mě si komplikovat život přebalováním dvojčátek do látky u doktora je zbytečné.
Ad bambusové vkládačky, moc nedoporučuju Babylucy, nepřijdou mi tak savé jak od jiných značek.

neu.sona
29. říj 2012

@brasilka Ahojky, taky přidám svůj názor.
Podle mě výbavička co se týče ks čč a vv dostačující. Já na začátek měla 20x čč, 4x vv a 9 kalhotovek. Pak jsem dokoupila v 2. měsíci další kalhotovky.Já jsem měla standartní miminko 3,5 kg. Látkovat jsem začla, když jsem přijela z porodnice čč a do toho vkládala bambusové baby lucy. Velmi rychle jsem ale přešla na kalhotovky. U mě se moc neuchytily. Vadí mi, že jsou hned mokré a vlastně zůstanou.
Separačky jsem měla ze za začátku celulozové Popolini. Nejsou špatné, hodně zachytí vaječinu, ale nám dělaly zle na pokožku, tak nepoužívám žádné.
Svrchňáky jsem měla Thirsties Duowrap 1, ty jsou fajn. Haipa daipa S jsou hodně široké a fajn na svrchňáky mi přišly Imse Vimse Newborn.
Jednovelikostní jsem měla a mám Anavy PuL, jsou fajn, mám dvoje. Jedny na suchý zip a druhý na patentky. Capri jednovelikostí jsem měla a za mě nic moc. Přijdou mi hrozně tvrdé a neseděly nám střihem.
Flísáky používám jen na kalhotovky. Podle mě by na čč hned provlhly, nemám zkušenost.To samé vlňáčky. Také je používám na kalhotovky.
A ještě jeden postřeh, nebaví mě absoulutně skládat čč 😀 asi jsem líná a tak je používám třeba 1-2x za den. Víc ne.
A taky musím sklonit poklonu, že chceš látkovat s dvojčátkama 🙂

@brambora20 Já ten pytel používala chvíli, ale vždycky jsem z něj ručně ty pleny vyskládala do pračky 😀 . Skladuji teď na mokro, kvůli tomu, jak strašně moc kaká a tak mám ty plenky v kýbli s vodou. V druhém kyblíku, uzavíratelném, mám pleny počůrané.

bamboolik
29. říj 2012

@brasilka u extendoru fakt záleží na tom, co budeš používat za bodyčka, na tescové sednou, většinou nesednou na C&A, jak psala Luciesofi. Ale možná bych zvážila extendor na dokoupení později.Přecejen ze začátku budou dvojky spíše menší, takže bych se nebála, že přes plínku nezapneš bodýčko 😉 Já jsem měla 4kg kluka, takže tam jsem ho využívala hodně, ale u 2,5kg mimča budeš ráda, že se ti alespoň zaobalí zadeček 🙂

neu.sona
29. říj 2012

@brasilka http://www.latkujeme.cz/cz-detail-521235-extend... mám tento. udělá skvělou službu a padne na většinu body, krom C&A, jak tady psali všichni.

janinek
29. říj 2012

@brasilka Ja kdyz latkuji, tka latkuji plne, i venku, u doktoru a tak. A mam vzdy tu tasku desne narvanou prave kvuli plinam. A to mam jednu. Mam tam vzdy tri papirovky a pak 2-3 latkovky, AIO ci kapslovky. K tomu pytlik s latkovymi ubrousky, voda, nahrandi obleceni, cc pliny na utirani, prebal podlozka. A to mam teutonii tasku, kter aje podle me fakt objemna.

Take mam jen jedny extendory (3ks) a nesedi mi na vsechno, ale na vetsinu jo. A pouzivam je teda skoro porad. Pres AIO nekdy nejsou tolik potreba, ale kdyz je obleceni moc upnute, tak muze latkovka protect, to teda i papirovka.

Jinak zvalentova latkuje dvojcatka, tak ti muze poradit z praxe.

@aemmi Ja prave nekde nedavno cetla, ze ty jednorazove separacky jsou moc tenke a krem propusti, tak ted nevim. Sudocrem je se zinkem a to ma myslim latkovkam vadit.

janinek
29. říj 2012

@brambora20 Jestli tim pytlem myslis nejaky tenhle http://www.glowmaternityandbaby.co.uk/image/cac...

Tak ten mam, davam ho do pracky cely a plenky vyletaji vsechny, obcas v nem zustane jedne ubrousek. Ten, co mam, je bez snury, takze ho tam davam otevreny.

aemmi
29. říj 2012

@janinek po tom více jak roce používání žádnej problém s plenkama kvůli Sudocremu nemám, fleky nic 🙂

janinek
29. říj 2012

@aemmi No to slysim rada. Ono pokud ho mazes fakt tence, tak se to podle me z plinek vypere a neusadi. Stejne nevim, jak bych poznala, ze jsou ty pliny zanesene, ze pry mene sajou.

Jezis, ja mam latkovaci abstak. A nejhorsi je, ze si ani nemuzu udelat radost a koupit plinecku, kdyz ted nevime, jak to s naism latkovnaim bude :(

aemmi
29. říj 2012

@janinek Já dávám separačky Popoliny a ony jsou celkem tuhý, tak to snad nebude tak hrozný...ale i kdyby, tak co se dá dělat, látkovat kvůli tomu nepřestanu a mazat prostě musím, ikdyž se možná podívám po něčem jiném, asi od Atoku, ostatní i přírodní mastičky malá nesnesla 😒
Já tě úplně chápu, už jsem to tu asi psala, malá měla kvaisnku, či co to bylo a trvalo 2 měsíce, než se toho pořádně zbavila, bylo to zrovna přes vánoce a řeknu ti, že jsem je tím měla zkažený, možná mě někdo bude mít za psycho, ale pořád jsem na to myslela a bylo mi jí líto 😅

dandelion
29. říj 2012

@ivuska.h Já mám ráda oboje, ale nevím čím to je, jestli tím, že se dají lépe dotáhnout ty na SZ.. zase na kalhotovku dávám raději patentkový ale na čč na rovno sz 🙂 má je zmenšený na první řadu a kolem nožiček zapínám na třetí patentek a kolem bříška ne čtvrtý... když to bylo menší, tak se mi to hodně hrnulo.. 🙂

dandelion
29. říj 2012

@luciesofi Luci ten Manymonths extendor sedne na ty HMkový bodyna z biobavlny? jak mají velké patentky?

brasilka
29. říj 2012

@bamboolik Děkuju za postřehy 🙂 svrchňáky Baby lucy mi doporučovala i aemmi, tak na ně mrknu.. Chtěla bych nějaké co jsou hodně malé - aby dobře těsnily a aby mi pak neprotíkaly před každým přebalením.. A až z nich vyrosteme, tak pořídit větší - dívala jsem se i na bamboolik pleny a vypadají taky dobře.. A dokonce jsem na vašem webu našla i sadu pro dvojčátka 🙂 Tak jsem to trochu nastudovala 🙂 Tak možná jak vyrosteme z novoskladu tak je testneme 🙂
S těma papírovýma plenama - pořád řeším jestli nakoupit několik kalhotovek a zkusit to, nebo se na to zatím vykašlat a k doktorům a na procházky šupnout radši papírovku...
@neu.sona Díky, je fajn že i vám vyhovovaly jedničky Thirsties. A díky za postřech s fleesovými svrchňáky - to mě nenapadlo že by na čč mohly provlhat...
Jinak já se na skládní plenek těším 🙂 Tak uvidíme jaká bude realita a jak to budu všechno zvládat.. 🙂 A díky za tip na extendor 🙂

brasilka
29. říj 2012

@janinek Právě se toho látkování mimo trochu bojím, ono přecejen papírová plena není tak objemná jako látkovka a tašky na kočárek nejsou nafukovací... Tak nevím jestli si to mám takto ještě komplikovat... No ale nejlepší bude vyzkoušet to v praxi 🙂 Pak se rozhodne 🙂
O zuzce vím, že látkuje s dvojčátkama... Už jsem ji i požádala o předání zkušeností 🙂 Má pouze AIO Pop In a látkuje taky spíše doma 🙂 Jinak na vycházky, k doktorům a na spaní má papírové pleny..

janinek
29. říj 2012

@aemmi No, Leus prave ma asi take kvasinku. Zaparenina to neni. A nedivim se ti, ze te to tak vzalo, vsak jsem vcera psala, jak jsme to obrecela. A take na to porad myslim a vzdy se desim, co rozbalim v plince.

@dandelion Zkousela jsem to mliko, ale prislo mi, z eto pak mela moc suche, tak nevim.

@brasilka Na zacatku stejne asi nebudete chodit ven na extra dlouho, tak muzes mit jednu nahradni latkovku na osobu a k tomu papirove do foroty. Zase budes mit dvojkocar a velky kos jiste, tak to mas vse kam davat 🙂 A nebo proste vyrazit v latkovce a tam davat papirovky. A treba novorozenecke AIO jsou fakt male.

dandelion
29. říj 2012

@janinek no já právě nevím jestli mastit nebo vysušovat.. :/ teď už jí to trochu slézá.. zrudne jí to jen když se pokaká...

bamboolik
29. říj 2012

@brasilka když vezmu z našich zákaznic, tak snad jen jedni rodiče látkovali s dvojčátkama plně, ostatní to mají právě tak, že mají na dr a venek papírovky a noc už zase naše látkovky, proto taky máme tu sadu udělanou jako 2/3 výbavy.
Já bych fakt spíš doporučila vzít těch kalhotovek jen minimum a vyzkoušet si, co ti bude vyhovovat do budoucna, ale u pidi miminek bych tu látku u dr asi nehrotila.
Mimochodem právě na žádost rodičů dvojčátek budeme už brzy mít k dispozici i řadu MiniMimi od 2kg 🙂 Ale u tebe to už asi nestihneme 😀

brasilka
29. říj 2012

@bamboolik jj, dívala jsem se že ta sada pro dvojčata není na stoprocentní látkování... Ale zase zůstane prostor na vyzkoušení jiných značek 🙂 Zatím testneme jestli vůbec budou síly na látkování a posléze bychom rozšířili výbavičku na něco vychytanějšího než čč 🙂 i když někdo tu psal že se bude zvyšovat dph na pleny, tak možná pořídíme už něco na Vánoce 🙂

bamboolik
29. říj 2012

@brasilka no to záleží na tom, jak se usnese naše úžasná vláda 🙄 Jsou 2 měsíce do konce roku a pořád se neví, jeslti jo, nebo ne..
Já myslím, že začít s čč je ideální a pak sama uvidíš, co ti bude vyhovovat 🙂