Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
30. říj 2012

@maja.xx Modrá a smetanová se zvířátky už teď skladem nebudou, trvale budou jen růžové myšky a ta modrobílá s autama. Chci mít 3 typy dezénů ve stálé nabídce, ale je to docela složité. Pevně jsem doufala, že se dohodnu na těch smetanových myškách, ale bohužel ☹ Takže momentálně vybíráme jiný neutrální vzor, který bude do budoucna jako stálý. Příležitostně budou nějaké omezené kolekce barev.

janinek
30. říj 2012

@bamboolik Ale ta smetanova zviratka jsou krasna, ta jsem si chtela poridit pak. Ted mam teda ruzove mysky, tak to je skoda, ze to mam naopak zrovna.

bamboolik
30. říj 2012

@janinek me se taky strašně líbí, možná že časem zse budou, ale to absolutně nemůžu zaruči ☹ Od té doby, co jsme je měli se mi už žádný jiný neutrální vzor nelíbí 😅

neu.sona
31. říj 2012

Holky, trochu mimo mísu, snad mi to admini prominou, ale vím, že hodně z Vás nosí.
Máte někdo MaM kapsu? Chci nosit hlavně v zimě, páč se tady s kočárkem nikam nedostanu a nevím, jestli to je dostatečná tepelná ochrana? Je v tom prckovi teplo? Hlavně na ty nožičky?
A ještě jestli máte někdo zkušenost na šátek či nosítko?

Děkuji 🙂

Jinak jsem zkoušela Anavy noční na cca 7 kg dítě a vydržela 9 hodin skvěle 🙂

dandelion
31. říj 2012

@neu.sona MaM kapsu mám objednanou ve variantě Deluxe (je nepromokavá - ne do deště, ale sníh snese 🙂) a nosím v Manduce.. Mám i šátek (Šanami Exklusiv), ten občas na doma.. 🙂 Já jsem s ní moc spokojená, na záda je bezvadná.. má hodně široký bederák což považuju za plus.. 🙂 Tož za mě 🙂)

aideen
31. říj 2012

@neu.sona mám také manducu a na to MaM kapsu Deluxe. Sice z druhé ruky, ale je jak nová. Myslím, že je dostačující. Nosím s ní, prcka pod to normálně obleču jako by byl v kočárku (nedávám kombinézku, ale víc teplých vrstev) a nestalo se mi, že by byl promrzlý či studený. Akorát teda obličejík mažu krémem do špatného počasí, u nás tady neuvěřitelně fučí 🙂

dandelion
31. říj 2012

@aideen jaký používáš krém? I vy ostatní? malá má vždy zmrzlí nosánek a tváře.. :/

neu.sona
31. říj 2012

@aideen
@dandelion Tak jsem si objednala taky MaM kapsu deluxe. Z druhé ruky za 600,- 🙂. A ještě rozmýšlím, zda pořídit ergo nebo manducu. Ale spíš to vyhraje Ergo a uvidíme 🙂

aideen
31. říj 2012

@dandelion já jsem měla od Nivea baby na dceru a teď jsem kupovala od Babylove z DM. Kolikrát ale, když nebyl či došel, tak jsem sáhla po čistém olivovém oleji 🙂

aideen
31. říj 2012

@neu.sona na tom se moc nemá co onosit 🙂 Většina lidí, co už to pořizují, se o to fakt starají, takže i z druhé ruky je to jako nové. Taky mám z druhé ruky a vypadá opravdu jako nová 🙂 Mě ergo nepřišlo nějak sympatické, proto vyhrála manduca. Ale každý to má jinak, každopádně ať to či ono nosítko, jsem si jistá, že budeš spokojená 🙂

dandelion
31. říj 2012

@neu.sona tu z MMB? 🙂 na tu jsem právě koukala 🙂

neu.sona
31. říj 2012

@dandelion JJ, včera jsem na to koukla a byla tam, tak nebylo co řešit 🙂

nnell
31. říj 2012

Ahoj, mohla bych se zeptat na váš názor na svrchňáky capri? Moc se mi líbí ty vzory, uvažuji, že bych je pořídila, ale co jejich funkčnost? Díky moc!

hanule04
31. říj 2012

@nnell Já jsem s nima spokojená, minulý týden objednala ještě jedny a používám je nejraději

neu.sona
31. říj 2012

@nnell nám třeba moc neseděly. a vadí mi, jak jsou tvrdé takové. ale to je můj názor.

luciesofi
31. říj 2012

@nnell Jedny mám a jsem moc spokojená...pokud budu potřebovat další svrchňáky, pořídím, zase tyto 🙂

lenka5731
31. říj 2012

@nnell za mě jsou Capri taky nejlepší 🙂

svanhild
31. říj 2012

@nnell jsem s nimi spokojená, mam dvoje🙂

betysek
31. říj 2012

@dandelion Mažu měsíčkový ochranný balzám od Weledy.

betysek
31. říj 2012

Taky o těch svrchňácích Capri přemýšlím. Mám sice hlavně IV soft po první, ale je to na nich znát, že už byly delší dobu používané. Pak mám jedny Anavy na SZ a jedny na patentky. Kdyby ty Capri byly na SZ, tak neváhám, ale prostě mi patentky nesedí u ničeho.

betysek
31. říj 2012

Máte někdo svrchňáčky Capri a Blueberry? Zajímalo by mě, jaký je v nich rozdíl.

ptjj
31. říj 2012

@dandelion já jsem ho zatím nikdy nemazala, ale asi bych měla, co?

luciesofi
31. říj 2012

Dneska opět papírovky, ale vypadá to, že se to hojí...
A zjistila jsem, že má vyrážku i v podpaží a opět se jí udělala i v obličeji a ve vlasech, takže to vidím na seboreu (už jsem ji léčila jednou)... ach joooooo

betysek
31. říj 2012

@ptjj Já jsem taky ještě namazala. Jen jsem ten balzám od Weledy koupila. Starší jsem mazala, až když opravdu hodně mrzlo. V kočárku je schovaná....

ptjj
31. říj 2012

víte to, že ekopleny.cz teď nejedou? http://ekopleny.cz/

lenka5731
31. říj 2012

@betysek capri mají kapsu pro vložení plenky narovno, jinak je to totéž, stejný materiál, střih, provedení.. (mám Capri - na patentky a Blueberry na sucháč)

betysek
31. říj 2012

@lenka5731 Střihově jsou tedy úplně stejné? A materiál taky? Chtěla jsem koupit ty Capri, ale chtěla bych na suchý zipa ty u nás nejsou. Tak jsem teď našla Blueberry na SZ, tak přemýšlím, že bych je zkusila, jestli jsou tedy stejné jako Capri. IV soft, které mám po první dceři, vypadají, že už dlouho nevydrží.....To že by neměly kapsu mi vůbec nevadí...

betysek
31. říj 2012

@lenka5731 díky. A používáš oboje na pleny narovno? Jestli sedí oboje stejně dobře...

lenka5731
31. říj 2012

@betysek VŠECHNO je stejné 🙂 Liší se jen ta kapsa a cedulka s uvedením značky🙂

betysek
31. říj 2012

@lenka5731 Já jsem to pak dočetla a připadala jsem si blbě, že se vlastně ptám na to, co jsi mi tam napsala, asi jsem přetažená... 😉