Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
12. lis 2012

@janistr nemáš toho už na Vánoce v merku víc? 😀

pajenka
12. lis 2012

@pampeliska1 Fakt??? 😲 To hledím teda, no tak to tam asi půjdu osobně se seznamem a bude. Platí až do 15.12.

janistr
12. lis 2012

@luciesofi No, budu to muset nějak profiltrovat, protože jinak nám už nezbyde na rybu a na salát a budeme na Štědrý den žvýkat staré suché rohlíky 🙂.

pampeliska1
12. lis 2012

@pajenka no dívám se na ty obchodní podmínky a moc to nechápu - osobní odběr tam mají jen v sídle či skladu firmy (ani jedno není prodejna) je za těch 30Kč, jinde tam osobní odběr psaný není 😕 http://www.papilios.eu/cz-sekce-obchodni_podmin...

pajenka
12. lis 2012

@pampeliska1 Už to taky studuju, je to divné, nejlepší bude tam napsat, jak to máme udělat, aby to pro nás bylo co nejvýhodnější 😅

pajenka
12. lis 2012

@pampeliska1 Už jsem jim napsala, dám vědět, až mi odepíšou 😉

dandelion
13. lis 2012

Tak a naše dítě se naučilo rozepínat suchý zip! 🙂)

martina.hedmegova
13. lis 2012

Zdravim maminy... potrebujem poradit. v latkovych plienkach budem novacik, cakam prve babatko... na uvod chcem pouzivat klasicke stvorcove plienky a preto hladam len vrchne nohavicky.. rozhodujem sa medzi : Blueberry coveralls , Nohavičky Bum Genius Flip, Thirsties Duo wrap obrázkové - alebo co poradite vy? .. asi je lepsie ak su na suchy zips lebo sa lepsie prisposobia babatku? Dakujem za radu 🙂

janistr
13. lis 2012

@dandelion Chachááá 🙂 Šikovná holka 🙂.

janakkk
13. lis 2012

@martina.hedmegova já měla na novorozence thirsties a imse vimse (obojí v těch malých velikostech, asi S), dobré jsou i Haipa Daipa 🙂 ty Flipy bych nechala, až bude větší, lepší jsou vícevelikostní, líp to sedí a tím pádem i líp těsní 🙂 Blueberry nemám, mám swaddlebees, což je prakticky totéž a jsem s nima spokojená, ale na novorozence bych vzala taky ty novorozenecké 😉

betysek
13. lis 2012

@martina.hedmegova Nemám zkušenosti ani s jedny, které uvádíš. Blueberry jsem koupila až teď na 5 mesíční mimčo, včera teprve přišly.... Na novorozence jsem měla imse vimse soft a byla jsem spokojená. Pak asi na měsíční mimčo Anavy PUL, vyhovují mi lépe suché zipy, protože se dají lépe upravit na správnou velikost, ale je to hodně individuální, jsou holky, které nedají dopustit na patentky. Na první jsem měla jen IV soft a malá mi sucháče nikdy nerozepínala....

pajenka
13. lis 2012

@pampeliska1 Ahojky takže napsali mi tohle: Dobrý den, Lepší by bylo udělat objednávku přes eshop. 😕 ale kde se pak dá zboží vyzvednout, to už nenapsali, asi se jich zeptám znovu

tynkat
13. lis 2012

Ahoj všem! Potřebovala bych malou radu.. Včera jsem se pustila do lanolinování Disan. Lanolinovou kůru mám také zn. Disana - poslala mi ji paní, od které jsem kupovala Disana vlňáky z druhé ruky. Je tam víc než půlka, ale ta konzistence se mi zdá divná - vodová, skoro bez zápachu, bezbarvá.. Máte někdo tuhle kůru doma? Vypadá to stejně?
Předem moc děkuji!!!

pajenka
13. lis 2012

@pampeliska1 Takže vyzvednutí je na prodejně, už si to v těch podmínkách opravili 🙂

mahafi
13. lis 2012

@tynkat Já jsem jí měla.. chce to hooodně protřepat a pak jsem to šťourala druhým koncem lžičky, protože mi to nešlo vyklepnout tím otvorem, co je v lahvičce.., měla to konzistenci takových bílých hrudek (ale ty byly sedlý ke dnu). Neměla jsem ji ráda, pak jsem ráda přešla na lanolin z lékárny 😀. Tak ať se lanolinování povede 😉

tynkat
13. lis 2012

@mahafi Moc děkuji! Mě to přišlo podivné.. Takže se bude lázeň opakovat.. A zítra si skočím do lékárny pro čistý lanolin.. 🙂

pampeliska1
13. lis 2012

@pajenka super, díky z a info 😉

pajenka
13. lis 2012

@pampeliska1 Nemáš za co 🙂

cholitto
13. lis 2012

Ahoj holky,
jsem tu nováček. Týden mám syna a teprve předevčírem jsem začala látkovat 🙂
Měla bych na vás dotaz - když chci pleny prát - mám je předtím (suché) namočit či vyprat ve žlučovém mýdle? Dále v jakém perete prostředku, aby šly lépe skvrny pryč?
A ještě dotaz - asi jsem udělala někde chybu, ale dala jsem jedny AIO pleny a když se mimčo pokakalo a počůralo, navzlínala mi ta vlhkost na oblečení - ne fleky jen vlhko. Co jsem udělala špatně?
Jinak používám čtvercovky, co jsem se dočetla tak pro novorozence jsou nejlepší. Na noc zatím papírové, protože mi malý moc nechce spát 😒 tak aby se mi nebudil víc než je nutné... Věřím ale že se to brzy upraví.
Díky moc za odpovědi!
Evča 🙂

janakkk
13. lis 2012

@cholitto na fleky je nejlepší plenu pokud je pokakaná hned (nebo jak to bude možné 🙂 ) zaprat tuhým žlučovým mýdlem(z DM) a pak přihodit k ostatním plenám do kýble (zezačátku jsem skladovala plínky namokro, protože byly prakticky všechny pokakané a přišlo mi, že se to pak líp vypralo), žlučové mýdlo si se skvrnami poradí dobře, takže z tohoto hlediska už bych pak výběr pracího prostředku až tolik neřešila 🙂 (já peru v mýdlovém slizu), AIO mi takhle provlhaly vždycky, byl mokrý budto na bříšku nebo kolem nožiček, tak jsem je přestala používat, takže s tím neporadím 😒

mahafi
13. lis 2012

@tynkat No já jsem takhle hrdě ukazovala vlňáčky kamarádce (taky látkařce) a ta říkala, že až je nalanolinuju, tak budou super 😀. No.. akorát doschly po mé domnělé lanolinové lázni 😀 😀 😀. Takže jsme pak zkoumali tu disana kúru a zjistily, že jsem lanolinovala taky jen tou vodou, stejně jako ty.. 😉, takže nejsi první 🙂.

mmiirrkkaa
13. lis 2012

Teď jsem objevila, že mají levnější anavy easy 2012 na plenkarna.cz, tak si můžete udělat radost 🙂

mmiirrkkaa
13. lis 2012

@cholitto Určitě je lepší zparat žlučákem (z DM dorgerie - značka Denkt mit, cca 13kč)a pak zavřít do těsného kýble 🙂 Flekům se asi neubráníš, ale to neřeš, sluníčko si s tím v létě poradí. Jinak já peru v prášku z DM - Denkt mit senzitive a spokojenost. Já dávala zkraje hlavně čtevrocovky na novosklad, to mi těsnilo nejlépe. Jinak k protečení AIO, je možné, že je mimoš ještě hodně maličký a úplně mu to nepřiléhá. Až bude starší, tak budou AIO určo spolehlivější.

betysek
13. lis 2012

@cholitto Z pokaděných plín spláchnu vaječinu (pokud je i mimo separačku), skvrny potřu žlučovým mýdlem (taky z DM) a hodím do kýble s víkem. Na praní používám gel Batole. Některé skvrny zůstanou, ale to neřeším. Budu muset zase počkat na sluníčko, aby zmizely....S AIO ti taky neporadím. Mám jednu jednu AIO Anavy a používám ji hodně zřídka, většinou ji s sebou vozím jako rezervní k doktorce a pod. Tak jsem ji použila zatím jen párkrát, ale zatím nic neproteklo.....

filipatereza
13. lis 2012

@cholitto Ahoj,taky doporučuju pokakanou plínku co nejrychleji zbavit nečistot klidně pod proudem vody, já oprala i jen obyčejným mýdlem. Jinak s AIO na takového prcka nemám zkušenost, ale ony potřeby miminek se mění. To co ted provlhá či protéká může sedonout za dva, tři měsíce jak ulité...🙂

kammka
13. lis 2012

@cholitto ahojky, já do téhle diskuze jen nakukuju... já používám jen čtvercovky a KRAMA žínky z IKEA..ze začátku jsem dávala pleny narovno, pak začaly protejkat kolem, tak jsem začala skládat novosklady a super, naprostá spokojenost, dceru jsem měla v jednorázovkách a bylo nemyslitelný vyrazit kamkoli bez komplet náhradního oblečení, teď nemusím, vše zůstává, kde má.. pokud jde o praní, mám kýbl od primalexu, do něj to mrsknu na sucho, nic nepředpírám, až je kýbl plnej tak si k tomu kleknu a vyklepnu z novoskladu ty žínky, nahážu do pračky a peru na 60 s práškem denkmit na bílé prádlo a dávám máchání navíc.. já mám teda pračku s programem na dětské prádlo, pere to dýl v ohřáté vodě a to máchání navíc je už součástí programu.. malej se nikdy neoprudil, neosypal, nějaký flek sem tam zůstane, ale to neřeším, občas když se jich flekatých sejde víc v jedné várce, tak je dám prát na 90, ale bacha, nevyper s tím svrchňáky, ty snesou max 60....

kajalka
14. lis 2012

Ahojda holky, teprv se začínám orientovat. Co si myslíte o těchto plenkách? http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23126... Chtěla bych nějaký vše v jednom a pak klasický čtvercovky a svrchňáky.

janakkk
14. lis 2012

@kajalka ahoj, já osobně AIO ani kapsovky nepoužívám, ale i kdyby - rozhodně bych nebrala celou sadu hned, kdyžtak jednu na vyzkoušení a pak uvidíš, jak ti budou vyhovovat. Zkušenost s touto značkou nemám, ale mikrovláknové plenky obecně moc ráda nemám, zdá se mi, že až tak moc nenasají a mě osobně byly nepříjemné na omak, ty mikrovlákna se mi "zatrhávaly" do kůže na rukou. Další věc je, že 20 kapsovek (nebo AIO) je strašně moc, stačí podle mě až až 2-3 🙂 radši bych za ty peníze nakoupila kalhotovky nebo vícevrstvé plenky z bambusu + vlněné svrchňáky, které sice nejsou na parádní na pohled, ale jsou prodyšné a dítě se v nich nazapařuje jako v tom PULu 🙂

veruhave
14. lis 2012

Ahoj holky,
přemýšlím o používání látkových plínek, ale možností je tolik, že se v tom zatím moc neorientuju. Původně jsem si myslela, že ideální by pro mě byly kalhotky AIO, ale to jsem po přečtení pár diskuzí zavrhla. Moje představa je požívat zřejmě svrchní kalhotky, nějaké vkládací plenky a separační plenky. Nemám ale představu, čeho kolik pořídit. Na kalhotkové plenky se ještě dávají ty svrchňáčky? Po kolika přebalováních se svrchňáčky mění? Holky, tohle látkování je věda :D

veruhave
14. lis 2012

@kajalka Zatím se také neorientuju, ale pochytila jsem pár postřehů. Ta sada vypadá na první pohled dobře. Je tam ale uvedeno, že by se měly kalhotky prát na 40 stupňů. To je málo, plenky by se měly prát na 60, aby se zničily bakterie, takže materiál asi nic moc...