Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
17. lis 2012

@collette souhlas s helulelou..

naše malá měla porodní hmotnost 1,99, propuštěná z nemocnice byla po 23 dnech s hmotností 2,27 a od 2,32 kg jsme plně látkovali... 🙂 novosklad z čtvercovek byl veliký, malá málo kadila, tak jsme používali čtvercovku narovno (jednu složenou, aby se vešla do svrchňákůú), bohatě to stačilo 🙂 Ty počty ti už napsaly holky. PULky jsme měli thirsties XS a 3x swaddlebees capri newborn. Potom jsem přikoupila nějaké kalhotkovky ve vel. 1 a newborn, ale od 4 kg, což měla velmi rychle, jsem už raději dávala jednovelikostní....

lenka5731
17. lis 2012

@collette jednorázovky jsme pár použili Babylove 1 z DM drogerie (malý žlutý balíček) a od těch 2 kg byly v pohodě, žádné speciální nebyly potřeba. Jinak látkovat v nemocnici na JIP je celkem nesmysl, to mě v takové situaci ani nenapadlo, myslím, že by je personál hnal. 🙂 (ale až tak jste to asi nemysleli, to je tu jen jakýsi šum, že..)

lenka5731
17. lis 2012

@collette narozená je taky o 7 týdnů dřív.

mispullka
17. lis 2012

Ahoj maminky a těhulky 😉 Ráda bych používala látkovky, ale v mém okolí neni nikdo kdo by poradil 😠 všici kupujou jednorazove... Ráda bych věděla jestli mate některa pleny popolini docela mne zaujaly... Dále jestli ste pořizoly před porodem nebo až později. Sem ted nějak zmatena jestli je pořidit do předu anebo počkat a až pak v budoucnu... Jinak sem z Českých Budějovic je zde nějaký obchod kde by byl výběr látkovech a člověk se mohl podívat? Děkuji mnohokrát za odpovědi 🙂

katyxq
17. lis 2012

@remenova Já mám Kikko LUX (normál i nebělené - Kikko lux eco, po pár praních mezi nima nebyl poznat rozdíl), jsou supr, slušná gramáž, když se dobře pověsí, tak drží tvar (trošku zobdelníkovatěly, ale nijak extrémně).

katyxq
17. lis 2012

@collette Já bych na malé mimčo vzala pro začátek tak 40 bavlněných čtvercovek (Kikko lux) a aspoň troje svrchní PUL kalhotky - ty nejmenší velikosti, třeba Thirsties, Imse Vimse, Haipa-Daipa, možná jednovelikostní Anavy a k tomu celulózové separačky (Popoliny). Ale stejně asi začnou látkovat až doma.
A mezitím se zorinetují v nabídce kalhotkových plenek, jestli budou později chtít svrchňáky z flísu nebo vlny, AIO, kapsovky.

betysek
17. lis 2012

@mispullka Měla jsem Popolini, ale kupovala jsem před 4 roky pro první a moc mě nenadchly.... Měla jsem Twosize biofrote na patentky. Strašně dlouho se sušily, jinak savost šla....Určitě je lepší si je osahat, ale obchodem v Budějovicích neporadím....Určitě kup nějaké nežse mimčo narodí a pak podle toho co se ti osvědčí. Určitě nic nezkazíš čtvercovkami a PUL svrchňáky do začátku....

martinka.pida
17. lis 2012

@mispullka Ahoj 🙂, Popolini neporadim, ve výbavě nemám. Nakupovala jsem před porodem. DO začátku jsem měla čč Kikko lux eco, asi čtvery kalhootovky Anavy, jedny TB bamboozle stretch, 1x BG kapsovka, 1x AIO Anavy Easy, 2x PULky a jedny flísáčky. Teď jsem dokupovala další várku plínek podle toho, co jsem vyzkoušela a vyhovuje mi. Ze začátku jsem dávala převážně jenom čč + pulky.

remenova
17. lis 2012

@katyxq myslis, ze z pocatku je potreba kupovat mensi velikost a pak tu 80x80 nebo muzu zrovna davat 80x80?

janinek
17. lis 2012

@cervena_vila Ja zatim zkosuela jen vodou, tak zkusim nejaky olej, diky.

collette
18. lis 2012

Ahoj děvčata, tak jsem celou noc látkovala:oD Přemýšlela jsem o tom a jako základ bude tedy 40 čtvercovek (když dojdou k závěru tomu, že jim látkování nevyhovuje, tak je využijí i jinak) a ty gaťky Thirsties. Ale i těch je dost, můžete pro tak malého bobka doporučit nějaké konkrétní?
A také bych považovala za vhodně něco na přebalování mimo domov, kdy není čas na skládání pleny. Narazila jsem na pojem AIO, což chápu, ale zase celá řada. Můžete doporučit nějaké konkrétní?
Díky, pro mě je to vážně španělská vesnice.

betysek
18. lis 2012

@collette AIO mám jen jedny a to Anavy. Používám je fakt minimálně, jen k doktorce, spíš jako na parádu, jsem s nimi spokojená, ale je to větší investice a přijde mi to zbytečné. Většinou si připravím kalhotovku a tu vložím do svrchňáků, tak že to mám na přebalení předchystané...

helulela
18. lis 2012

@collette ty jsi se do toho opřela😀 Thirsties jsou dva druhy - 1) jednotlivé velikosti XS až L, to jsou tyto
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
nebo 2) Duowrap, ty jsou jen ve dvou velikostech, délka sedu se přizpůsobuje zmenšovacími patentky.
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/thirstie...
Jednotlivé variantu se liší jen potiskem. Osobně mám radši ty první, ale vzhledem k tomu, že chlapeček bude malý, vzala bych spíš ty druhé. Jejich nejmenší zmenšení je menší než velikost XS u prvních (to je věta 😀 ).
Z AIO koukej po kapsovkách, z těch se dají vyjmnout savá jádra a tak nejrychleji schnou. Mám nejradši jednovelikostní Bum Genius, jen je nemám vyzkoušené na takovém prtěti.
http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/bum-ge...
Existují i novorozenecké AIO, s tím už ti tu určitě poradí někdo jiný.

lenka5731
18. lis 2012

@collette Koukni ke mně do alba. S tak malým miminem nás tu látkovalo jen pár. Já, janistr..

Svrchňáky a kapsovku doporučuju zde www.uhanky.cz a kalhotkovou plenku Anavy newborn (ale je fakt maličká, od 4 kg už jsem dávala raději jednovelikostní Anavy než tuhle).

katyxq
18. lis 2012

@remenova Já mám 70x70 a ty větší ani kupovat nebudu.

mahafi
18. lis 2012

@collette Já jsem látkovala holčičku, když měla 2700 a u nás vedly čtvercovky (ale měla ten novorozenecký sklad hodně vysoko) a fajn jsou tyhle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple..., ty se dají krásně složit na kalhotkový sklad a je to o něco méně objemné. Pak mi ještě vyhovovaly tyhle http://www.latkovky.cz/kalhotkove-vicevelikostn... (jsou taky maličké). Ty svrchňáčky už ti helu radila, taky bych vzala co nejmenší thirsties (ty thirsties mi přijdou samy o sobě menší a ty nejmenší by mohly být dobře). S těmi AIO a kapsovkami bych počkala, je to docela drahá investice, do new born velikosti se to podle mě nevyplatí (já k dr chodila napřed s jednorázovkou, protože i tak jsem měla dost co dělat 🙂, později jsem pak brala kalhotovky a svrchňáky, aio v univerzální velikosti dlouho nesedly). No.. nevím, jestli se v tom dá vyznat, píšu jak tatar 😅. Myslím, že tvůj záměr vzít čtvercovky je super, přesně jak píšeš, i kdyby je to nenadchlo, využijí je vždycky 🙂. A ještě bych určitě přibrala nějaké ty celulozové separační plenky

janistr
18. lis 2012

@collette My začali látkovat hned po příchodu z porodnice (malá měla 2,4 kg). Používali jsme čtvercovky na novosklad a měla jsem pár nejmenších kalhotkovek, které se taky daly použít (Anavy nb, baby lucy xs, tots bots bamboozle nejmenší vel.). Aio jsme začali dávat až tak od konce šestinedělí, ale já neměla žádné novorozenecké. K doktorce jsem chodila klidně s novoskladem a pokud byla malá počůraná/pokakaná, přebalila jsem ji tam do jednorázovky. Svrchňáčky jsme měli Imse Vimse NB (ty seděly pěkně), Bambino Mio S (ty jsou na můj vkus takové málo poddajné) a HD S (ty byly fajn). Na druhé dítě už bych žádné maličké kalhotkovky asi nebrala, vystačila bych prvních pár týdnů s čč a pak rovnou přešla na jednovelikostní. Možná bych koupila tak jednu, dvě novorozenécké AIO na parádu :D.

collette
18. lis 2012

@janistr Ještě že tu je ten úvodní příspěvek s vysvětlivkama:oD

@mahafi Budu to muset projít. Jediné,s čím problémy mít nebudeme, jsou separační plenky, protože mám doma balík perlanu:oD

janistr
18. lis 2012

@collette Omlouvám se, mně už to nějak nedochází 🙂. Na začátku jsem byla úplně stejně zmatená a pořád jsem nahlížela do těch vysvětlivek :D.

elana
18. lis 2012

@collette já doporučuji koupit i klasické AIO (resp. SIO plenky, kam se savá jádra jen nacvakávají, takže často jsou kalhotky jen nepatrně vlhké nebo ani to ne, stačí je vyvětrat, ev. otřít vlhkým hadříkem a dát znovu)-mě třeba kapsovky, jak Ti tu někdo radí, vůbec nevyhovujou, protože se musí po každém použití prát i kalhotky a co si budem povídat, PUL sice 60 stupňů snáší, ale 40 mu svědčí mnohem víc(kalhotky peru s běžným dětským prádlem). Takže já mám kapsovku jen jednu a nejsem z ní extra nadšená, nezvykla jsem si a spíš její savé jádro používám jako vkládačku do jiných plen a kalhotky používám jako PUL na kalhotkovky 😉 Ze SIO plen doporučuji Bamboolik, jsou fajn, já mám i GroVia, ale ty tady většině nevyhovujou, že méně sajou-zas jsou ale moc hezký a dobře sedí, není problém je čímkoli dovycpat (a já s nima jela na 100% do roka, až po roce jsem dokoupila nějaké Anavy kalhotkovky a Little Comfort Bambee kalhotkovky).

sarkachmelova
18. lis 2012

Ahoj holky,máte některá itti bitti snap in one ?? potřebovala bych poradit 🙂

madlisek
18. lis 2012

@sarkachmelova Mám, co potřebuješ? 🙂

sarkachmelova
18. lis 2012

@madlisek mám je chvíli a každé čůrání mi vrchem proteče,nevíš co můžu dělat blbě?? utahuji dostatečně si myslím..

madlisek
18. lis 2012

@collette Mně se na přebalování mimo domov hodně osvědčily plíny typu SIO, kde se to savé jádro nacvakává dovnitř. Mám dvoje Itti bitti, takové jsou i Anavy Easy a nebo již zmíněný Bamboolik. Ale protože přebalovat mimo domov jsem potřebovala víc a víc a SIO plíny jsou poměrně drahé, našila jsem si hromadu kapsovek a s těmi látkujeme venku cca od 8m dcery. Po použití peru vnitřky (dávám tam bambusové vv plíny) na 60 s ostatními plenami a svrchní kalhotky stejně jako jakékoliv jiné PULky na 40 s běžným prádlem. Ze začátku mi kapsovky připadaly nesmyslné, že se musí po každém přebalení prát komplet vše, ale nějak jsem se přes to přenesla. Velikou výhodou je, že už můžu mít vše připravené z domova, takže venku opravdu jen vyndám plínu a nasadím, jako s jednorázovkou.

madlisek
18. lis 2012

@sarkachmelova Jejda, tak to nevím, čím by mohlo být. Nevykukuje ti třeba nějak nahoře vkládačka?

remenova
18. lis 2012

Mate nekdo zkusenost s T-tomi AIO?To staci jen ty katata a do toho jedna ta bambusovka a nechat to na pisisvorovi?

tynkat
18. lis 2012

Ahoj.. Můžu poprosit o vaše zkušenosti s Anavy Easy AIO? Mám možnost koupit z druhé ruky v bezva stavu za dobrou cenu více ks.. Předem díky!

bamboolik
18. lis 2012

@remenova jj, jak píše. je to AIO plenka kapsovka, takže zasuneš savé jádro a zapneš na dítě. Vypadají jako všechny ebay kapsovky, řekla bych, že se ani střihem lišit moc nebudou. Vkládačky těžko říct, jak budou savé, je fajn, že alespoň dávají 2ks. Ale zkusit, proč ne 🙂

mahafi
18. lis 2012

@tynkat já jsem s nimi spokojená, ale neznám tu variantu 2012, mám tu starší verzi.

ivuska.h
18. lis 2012

@sarkachmelova V čem je pereš? Nesmí se prát ve slizu nebo se žluč. mýdlem, to pak nevsakuje ten vrchní materiál. Nebo když dítě moc rychle a prudce čůrá, tak to taky často nestíhá, mě u první dcery protékaly skoro pokaždé, u syna fungovaly v pohodě a u druhé dcery tak půl napůl.