Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

madlisek
23. lis 2012

@terezka312 Ty jsou super! Taky mi na vv bambuskách vadí, že dlouho schnou (zvlášť teď, když už se nesuší venku), tohle ten problém docela dobře vyřeší 🙂

terezka312
23. lis 2012

@madlise @aemmi @tynkat @betysek no jen kdyby paní šila no, poslední objednávku dělala mně někdy ještě na jaře, pak zavřela obchod. ale byla moc ochotná a i když už na zakázku nic dělat nechtěla a jen dovyprodávala, tak mi stejně plíny ušila. takže za zeptání člověk nic nedá, třeba by si ráda zas něco ušila 🙂

betysek
23. lis 2012

@aemmi Tak to jsi měla fajn. My naštěstí máme velkou koupelnu, tak že tam mám 2 sušáky, ale většinou jsou plíny suché až za 2 dny, tak že sbírám a v zápětí věším nové. Defeakto má oba sušáky plné nonstop...S první jsem byla první rok u našich, ti mají celé horní patro volné a tak se tam dá sušit prádlo, to bylo super....

aemmi
23. lis 2012

@betysek My jsme v paneláku, v bytě je klasický jádro, takže sušit v koupelně nepřipadá v úvahu, jednak se tam sušák ani nevejde a stejně by to tam neschlo, když nelze větrat. Ted fakt nevím, asi budu tahat sušák sem tam, jak se to bude hodit 😅 sice máme i balkon, ale tam bude kočárek, navíc na jaře a v létě tam nerada suším kvůli poletujícímu pylu. No, prát budu asi denně, bud pleny a nebo ostatní oblečení, tak to s tím sušením bude zajímavý 😒

tynkat
23. lis 2012

@terezka312 Tak já ji zkusím napsat a uvidím.. 🙂 Každopádně díky za tip!

tynkat
23. lis 2012

@aemmi Sušení právě taky řeším.. Od jara do podzimu budu sušit venku, ale termín mám v lednu a to toho venku moc neusuším.. I když je pravda, že někdo suší venku i v zimě a pak jen doma dosouší.. Máte s tím někdo zkušenosti? Neničí se tím třeba ty materiály, když je třeba venku mráz?

aemmi
23. lis 2012

@tynkat nemyslím, že by mráz ničil látku, ale já bych popravdě byla líná to pověsit, sebrat a znovu pověsít a zase sebrat 😅 já jsem spíše pro to, mít větší výbavu a nechat to schnout svým tempem 😅

ptjj
23. lis 2012

@dandelion já peru vlňáky v šamponu 🙂

ptjj
23. lis 2012

@terezka312 ty plenky z Fleru vypadají výborně, škoda, že paní zrovna nešije, budu to průběžně sledovat 🙂

ptjj
23. lis 2012

@tynkat mráz tomu, podle mě, nevadí, ale taky by se mi to nechtělo sbírat zmrzlý a pak věšet znovu, nevím, o kolik by se to sušení urychlilo a tak zásadní to asi nebude, my teď žijem se sušákem v obýváku, už ho ani neskládám, protože pořád něco visí, vypadá to tady sice jak v sušárně, ale účel to plní, tak na to peču

ptjj
23. lis 2012

@tynkat k těm vložkám do podprsenky, já jsem točila třeba jen dva páry Anavy a stačilo, mlíko mi moc neteklo, asi bych dokoupila až jestli budeš potřebovat, prala jsem je spolu s plenami, takže obden

terezka312
23. lis 2012

@ptjj Taky to sleduju 🙂 Ale ještě předtím, než porodila, mi právě říkala, že netuší, kdy se k tomu zas dostane (což už chápu 😅 ). Tak uvidíme.

aemmi
23. lis 2012

@ptjj tak to my bychom se v obýváku se sušákem už fakt nehli 😒 navíc malá to na sebe shazuje, tak je lepší, když je někde, kde ona není, což jde čím dál hůře, při druhém ho asi budu přenášet na noc právě do obýváku a přes den bude v ložnici

luciesofi
23. lis 2012

@ptjj Já mám jeden sušák - na plínky a Madlenčino oblečení - v obýváku a druhý - na naše věci - v ložnici... Ve 2+1 paráda! 😀

aemmi
23. lis 2012

Mně se líbí tento sušák, kdysi tu na něj někdo dával odkaz... ale tisícovku se mi za to dávat nechce 😒
http://www.mall.cz/koupelna-susaky-pradlo/viled...

ptjj
23. lis 2012

@aemmi však my se taky nehneme 🙂 ale naštěstí zatím tady není nikdo, kdo by to shazoval
@luciesofi já naštěstí vystačím s jedním, je dost velkej, do ložnice už nenarvem nic, tam máme postel, postýlku, skříně a manžel pracovnu

janistr
23. lis 2012

@lenka5731 Já používám longiesky zatím jen místo kamaší do nosítka (normálně s bodýčkem teda 🙂) a malá se v nich už párkrát na koberci plazila a už je to trošku vidět, takže se obávám, že by se docela brzy zničily.
@dandelion vlňáky peru většinou v pračce, program vlna, v růžovém denk mit z DM. Pokud mi je teda Helu pokajdí a potřebuju je vyprat akutně, tak peru v ruce, jinak počkám, až budu mít na praní aspoň tři kusy merino, nebo podobného oblečení 🙂.

mustikka
23. lis 2012

@aemmi K sušení v paneláku...já jsem po půlroce nového bydlení zjistila, že v paneláku máme sušárnu prádla 🙂. Je zamykatelná, pořád se v ní topí a větrá, plenky mám suché do 24 hodin. Navíc od ní nemá klíče každý, jen rodiny s malými dětmi a stejně je pořád prázdná, nejvíc ji využívám já 🙂.

briuska
23. lis 2012

@filipatereza je děkuji, objednám tedy odsud 😉
@tynkat no a mě asi budou stačit pro začátek ty S na novorozence? 🙂

filipatereza
23. lis 2012

@briuska Na novorozence S určitě stačí, navíc je pak využiješ jako vložky na zvýšení savosti do jiných plínek🙂

briuska
23. lis 2012

@betysek no mi právě máme taky hrozně vlhký byt, musím sušit venku na pavlači, jenže v zimě nic moc a navíc mi tam už několikrát ukradli prádlo 🙄 🙄. Koupili jsme odvlhčovač a to je super, vytáhne fakt hodně vlhkosti, akorát že dost žere elektřinu 😒

briuska
23. lis 2012

@terezka312 je, to je škoda 😒 , ty bych si teda objednala ...děkuji za tip 😉 (ale možná by mě paní do dubna nějakou ušila, zkusím jí napsat)...a ta zelená plenka na patentky vedle na obrázku,nevíš kolik stojí?nějak to nemohu najít v tom jejím zboží

aemmi
23. lis 2012

@ptjj my ted do obýváku ještě budeme stěhovat psací stůl s pc a pak tam přibyde postýlka, takže sušák by fakt neměl šanci, asi nejschůdnější bude ta ložnice, tam je na prostředku ještě místo 😀

@mustikka u nás sušárna taky je, ale nechce se mi tam sjíždět, dcerku bych musela dát do kočárku, v ruce bych táhla koš, do výtahu bysme se sotva vešly, je dost maličkej, navíc tam zavází moje břicho...jako v nouzi by to bylo řešení, ale raději mám ten sušák po ruce

briuska
23. lis 2012

@filipatereza když nevyjde ta paní z Fleru, jdu do těch S Anavy 😉 😵

janinek
23. lis 2012

@dandelion A prijde ti, ze to nejak pomaha?

terezka312
23. lis 2012

@briuska to nevim, ale jestli je to klasická bambusová kalhotovka, tak ty měla za cca 370 myslim, mám je taky, anavy mají lepší střih, ale u těhle mi zas vyhovuje ten systém patentek (že jich je tam mín), ale anavy jsou lepší (pro mě). každopádně, co se těch vv týče, tak anavy mám taky a taky jsou super, takže určitě s nima neprohloupíš 🙂

briuska
23. lis 2012

@terezka312 jj, asi i tak koupím pár anavy a kdyby mi je paní ušila, bude to bonus do výbavy. PS: máš krásné těhu album ! 😉

terezka312
23. lis 2012

@briuska děkuji 🙂

dandelion
23. lis 2012

@janinek myslím že jo.. teď to má akorát dost seschlý.. tak jsem taková nesvá čím to mazat :/

pampeliska1
23. lis 2012

@aemmi jo, ten sušák je super, myslím na něj pokaždé, když věším prádlo na ten klasický, co máme doma, jak by to bylo fajn... 😅

Holky, normálně se vám musím přiznat, že jsem dneska měla úplně divný pocit, když jsem kupovala v kauflandu v akci pampersky 😅 (zatím dávám na noc jednorázovky) Jakože jsem se skoro styděla, fakt zvláštní 😀
Jo a druhé zjištění - asi už nepotřebuju žádné kalhotovky (kromě patentkové Bamboolik noční na kterou čekám - na Vánoce).. Co já budu jen dělat celé večery na netu 😀