Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
30. lis 2012

@janistr Ha.. i tohle máme stejný 😀, málem si snědla obě ruce, takže jsme taky zavedli dudlík.. a taky na něm není naštěstí nijak závislá, jen jí ho dávám, když jí rostou zuby a svědí dásně (to pak dělá hrozný ksicht ála Hanička Zagorová) nebo vrže zubama o sebe, ale když jí ho seberu, tak je v klidu.
@terezka312 A dítě bez dudlíku je jednoznačně hezčí, o tom žádná 😀.

bamboolik
1. pro 2012

Nas starsi mel dudla na noc vic jak dva roky,ale jen v noci a ani to nikdo nevedel. Maly byl silenydudla,takze ten dostal svuj mozna den po narozeni a dudlal poctive prvnich 6m. Ale pak ho to uz nebavilo a v 8m se ho sam zbavil. A jsem rada,dudel ve 2letech uz me stval , i kdyz byl jen v noci😀 Ze sveho okoli vidim,ze jsou proste deti dudlave a nedudlave,jen mi treba vadi dudlik u cca 2letaka co beha a mluvi atd.. A mimco bez dudla je hezci,aspon je mi videt oblicej 😀

janinek
1. pro 2012

Ja teda proti dudlikum nic nemam, ale souhlas, ze vizualne je to bez nej lepsi.

madlisek
1. pro 2012

U nás byly příkrmy ok první měsíc dva, potom asi dva měsíce boj o každou lžičku, nakonec jsem zjistila, že chce blw. Jakmile měla v mističce kousky, které si mohla sama dávat do pusy, tak se rozjedla a teď je z ní otesánek, co jí v podstatě jednou denně - pořád 😀 Dudlík taky nikdy nechtěla a rozhodně si nemyslím, že dudlík k miminku patří 😉

@janinek Kapsovka BB říkáš?? 🙂 Hodně mě to pokouší, ten žirafový potisk se mi moc líbí 🙂

janinek
1. pro 2012

@madlisek Ta kakaci je tahle http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/Pock...

A mam teda tuhle bamboo (bambus zevnitr) , pak tu normalni deluxe (mikrovlakno zevnitr) a minky (mikrovlakno zevnitr). Vykon asi maji podobny, minky je trosku objemnejsi, bamboo schne nejdele, deluxe nejrychleji. Co do potisku, tak jsem zjistila, ze nejradsi mam opicky. Tak budu muset nejake jeste poridit, protoze Basic Mko ji nebudou navzdy.

Akorat u tech vsech kapsovek ted maji MF vkldacky a driv meli bavlnenobambusove. Ja ty zirafky mam z nejake starsi edice, tak prisly jeste s bambusem, ale ostatni byly uz MF.

geena77
2. pro 2012

@bamboolik Teda vy jste mě pobavila. Mimčo je bez dudla a vám je vidět obličej. Tak tomu říkám zákon modelingu 😀

bamboolik
2. pro 2012

@geena77 ajooooooo, hezký překlep 😀 Myslela jsem samozřejmě dítě 🙂
Jinak my si tady všichni tykáme 😉

betysek
3. pro 2012

Jak tu psal někdo o tom, že viděl první živou látkařku, tak já včera viděla první živou maminu s dítětem v Manduce.... 😀

terezka312
3. pro 2012

@betysek Já zas první dítě v šátku v Praze, nebyl jste to někdo z vás 😀 Minulý úterý ve 119 😀

mahafi
3. pro 2012

@terezka312 Já to tedy nebyla 😀, ale 119 jezdíme k našim 😀

terezka312
3. pro 2012

@mahafi Výborně, budu tě vyhlížet 😀

mahafi
3. pro 2012

@terezka312 to je krásný, jak je svět malej 😀

dandelion
3. pro 2012

@mahafi to jo :D poznala jsem tu na (MK) dvě holky z našeho maloměsta :D 🙂

terezka312
3. pro 2012

@mahafi Kdyby byl svět správně malej, tak jsi to v tom autobuse byla ty 😀

mahafi
3. pro 2012

@terezka312 To je taky fakt.. 😀 a kdyby byl nejmenší, tak zjistíme, že jsme spolu chodily do školy 😀

madlisek
3. pro 2012

@janinek Děkuju za popis! A tou vnitřní vrstvou prosím tě myslíš vkládačky a nebo tu kontaktní vrstvu?

terezka312
3. pro 2012

@mahafi No nebo spíš bysme byly sousedky, co si spolu v dětství hrály na písku 🙂

janinek
3. pro 2012

@madlisek vnitrni strana je ta kontaktni vrstva v mem slovniku 🙂

terezka312
4. pro 2012

Holky, prosim, poradte: Vim, ze tema vlnaky tu bylo nedavno, ale necetla jsem to moc, neb se me to netykalo, ale ted bych potrebovala pomoc. Poradte mi vlnaky, ktere jsou dobre a ne nejak extra tluste a objemne, chci je vlastne asi jen na noc. Koupila jsem si totiz na zkousku Anavy nocni plinu a je super a chci dokoupit dalsi (az budou, snad to stihnu jeste s puvodnim DPH? @ivuska.h), ale moje oblibene Anavy flisaky pres ni nejdou, takze jsem dala PULky, ale nejak mi to neprijde idealni reseni. Tak bych chtela vlnaky. Mam doma jedny Babyidea, ale to jsou ty longies, to asi na noc ne si myslim. Koupila jsem je spis jako vhodne kalhoty na zimu do nositka a satku. Na noc bych chtela shorties, ale idealne nejake tenke, napadlo me Skapi merino??? Jsou ale potom opravdu nepropustne? Nase dite se v noci koji i 3x a ja neprebaluju, takze treba ta nocni anavy byla uplne nacucana, vzadu teda jeste trochu mista bylo (no jo, chlapecek 😀 ), ale vpredu jeste trochu a dalo by se zdimat. Tak aby ty vlnaky vydrzely. Diky za rady!!!

mahafi
4. pro 2012

@terezka312 já jsem to teď vyřešila disanama a jsem psokojená, nedělá to nějak moc velký zadeček a jsou fajn. Ty skapi merino bych si na noc netroufla ☹

terezka312
4. pro 2012

@mahafi A nejsou moc tlustý? Já se toho na noc bojim, aby v tom nebyl jak míša kulička a taky aby se přes to vůbec dalo dát nějaký pyžamo

mahafi
4. pro 2012

@terezka312 já jsem doteď měla babybeehinds velikost L, ale už nestačily na výšku, v porovnání s disanama mi nepřijdou míň objemný, jen ty disany jsou vyšší.. do všeho se mi vejde, ale já mám hodně hubený dítě, tak nevím, jak ostatním 🙂. Já se toho taky bála a jsem mile překvapená 🙂

terezka312
4. pro 2012

@mahafi Já mám teda taky docela hubený dítě, má teda 7,5 kg, ale je spíš dlouhej a hubenej, než nějak michelinovatej. Jakou velikost teda vzít, aby vydržely co nejdýl a zároveˇn fungovaly už ted´? (taky se toho právě trochu bojim, ale třeba budu taky mile překvapená)

betysek
4. pro 2012

@terezka312 Já dávala vlňáky IV a byla jsem moc spokojená. Zadeček velký nedělaly ani u 4 měsíčního mimča a to jsem měla o velikost větší. Ale kadila v noci a vždycky mi aspoň trochu na nich přistálo....tak jsem je odložila. Teď zase pár dní nekadila v noci, tak se k nim možná zase za chvíli vrátím... 😀

terezka312
4. pro 2012

@betysek Mně někdy v noci kadí, někdy ne, nedá se to vysledovat, tak to prostě risknu a budu doufat, že ta Anavy to kdyžtak udrží a když ne, tak k PULkám se můžu vrátit vždycky 😀 Já mám pořád nějaký vnitřní blok, že vln´áky jsou tlustý a teplý a že zejména na noc je to nepraktický (vim, že opak je pravdou a jsou prodyšný a dítě se v nich nezahřívá, ale nemůžu si pomoct 😀).

filipatereza
4. pro 2012

@terezka312 Koukala jsem, že Anavy noční jsou ještě na www.ekopleny.cz - kdybys chtěla mít jistotu, že koupíš před Novým rokem a zdražením...

kikimaruska
4. pro 2012

Jdu ještě pro radu. Chci zkusit koupit i ANAVY plenečky. Jaké jsou lepší ty svrchní kalhotky...patentkové nebo na suchý zip? Jaké máte zkušennosti? Co je pro a proti těm patentkům a suchému zipu? Mě se víc zamlouvá suchý zip...ale aby byl dost variabilní jako ty patentky...?

betysek
4. pro 2012

@kikimaruska Každému vyhovuje něco jiného. Já třeba nedám dopustit na suché zipy, jsou variabilnější než patentky a lépe se mi s nimi manipuluje. Teď jsem konečně dala Anavy flísáčky na patentky a budu je asi taky prodávat a koupím na suchý zip, ještě než se zvýší DPH. 😀 Někdo říká, že ty protiskusy mohou dítko poškrábat, ale mám malé mimčo, tak ještě nemůžu hodnotit.

kikimaruska
4. pro 2012

@betysek takže sucháče jsou variabílní...to jsem chtěla slyšet 🙂, já mám celkově vybrané plenečky se sucháčema na okrajích...nějak mi to sedí víc...

betysek
4. pro 2012

@kikimaruska Měla jsem Anavy kalhotovky na patentky, svrchňáky PUL i flísáčky a vždycky jsem je prodala a koupila na sucháče a jsem spokojená. První dcerku jsem měla jen na svrchňácích IV soft a byla jsem maximálně spokojená - sice občas měla odřené bříško, ale vždycky jsem to zamázla Bepanthenem a dobrý. Ale Anavy májí jinak řešený sucháč, tak že si myslím, že škrábat nebudou. Jinak úžasné jsou Blueberry na sucháč...