Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
4. pro 2012

@kikimaruska Já jsem vyloženě patentkový tvor, sucháče bytostně nesnáším (na sucháč jsme měli jen dvoje PULky a brzo jsem je nahradila jinýma svrchňákama) - patentky se mi líp štelují a mám je dřív zapnutý, ale v tom jsem mezi látkařkama spíš v menšině.

betysek
4. pro 2012

@betysek Já mám zase zapnuté dřív sucháče... 😀 A teď si vyber 😀

helulela
4. pro 2012

@kikimaruska největší nevýhodou SZ je, že se brzo opotřebují. Nejdřív jen vypadají jetě a později už vůbec nedrží. Proto u kalhotovek, které mám na víc dětí, preferuju patentky. U svrchňáčků jsem zůstala u SZ.

kikimaruska
4. pro 2012

@betysek děkuji, IV soft mám objednané novorozenecké plus novosklad na látkové plenky do začátku...a pak bych chtěla zkusit Ty Anavy plus mám objednaného Bamboolika na vyzkoušení. Na to bříško si dám pozor. Myslíš jako že ho miminko mělo odřené zpočátku po porodu, jak má ještě pupeční pahýlek a po jeho odpadnutí?

terezka312
4. pro 2012

@kikimaruska Já jsem taky patentková, patentky taky víc vydrží, sucháče se snáz opotřebí a třeba v autosedačce prcka sucháče vždy poškrábou.

kikimaruska
4. pro 2012

@katyxq
@helulela
@terezka312 děkuji za názory...takže kalhotky spíš sucháče, celkové plenky spíš druky...s tím opotřebením to máte vlastně asi pravdu...stačí se kouknout na sucháče u bundiček a to ji tak často tedy neperu 😒 , hmmm, dilema 😀

terezka312
4. pro 2012

@filipatereza Díky ta tip, jen bych k tomu ještě potřebovala modrý sovy nad městem a pytlík na vložky z nových látek, co byly na FB + slipovky, tak budu zatím doufat v Anavy, pak případně pokoupím jinde 😀

betysek
4. pro 2012

@kikimaruska Spíš nám scháče u IV odíraly bříško až se začala malá víc pohybovat (myslím starší) - lezení, sezení - pak se tam sucháče různě kroutí. Teď má Julča 5 měsíců a ještě bříško odřené od sucháčů neměla. S tím pupíkem to ale bylo mizerné ve všech svrchňácích. Musela jsem dokonce dávat asi týden papírovky, protože svrchňáky dráždily pupík tak, že začal krvácet. Ale nedávala jsem novosklad, možná se u něho pupík schová do plínky a bude to v pohodě. Já dávala od narození čč na rovno... Jinak kalhotovky mám teď nejoblíbenější Anavy na snapku, tak se nic neopotřebuje🙂 Nepoužívám snappku, jen fixuju svrchňákami.

mahafi
4. pro 2012

@terezka312 A nechceš napřed vyzkoušet ty longies, co máš, abys věděla, jestli ti vlňáky sednou nebo ne? Jinak ty disany mám 86/92, jako normální velikost, co teď nosí, menší by jí podle mě byly, ale zase jsem nechtěla za měsíc kupovat jiný 😀. Snažila jsem se jí vyfotit zadek v disanách 😀, tak kdybys chtěla fotky, tak mi IP pošli mail 🙂. Oproti pulkám ale bude vypadat všchno obří 😉.

kikimaruska
4. pro 2012

@betysek já to všechno zkusím 🙂, Ty IV mám ty nejmenší novorozenecký a pak zkusim najet na ty Anavy plus na zkoušku toho Bamboolika. To se mimi ještě moc mrskat nebude, tak snad to s IV přežijeme bez větších problémů 🙂 .Ono novorozeneckých plen tolik není a čekáme zase prtouska, takže uni velikost od 4,5 kg ....ta by nám určitě zezačátku vubec nebyla...

bamboolik
4. pro 2012

@kikimaruska u těch sucháčů s tím opotřebením to není tak jednoznačné. Různé firmy používají různé suché zipy a srovnávat to třeba se sucháčem u bundičky se fakt nedá 😉 Např my (a některé ostatní kvalitní značky) používají kvalitní suché zipy, které mají (např ten náš) trvanlivost 10 000 zapnutí a rozepnutí. Mám ty naše rok intenzivně používané a na SZ to není znát. Naopak třeba u Thirsties jsem si SZ musela po roce přešívat na ten náš a u BabyLucy SZ odešel poměrně záhy.
Já osobně třeba preferuju SZ, ale zase patentky si malý tak jednoduše neodepne. Je to fakt tak půl na půl 🙂

betysek
4. pro 2012

@kikimaruska Nám seděly Anavy na sucháč od 4 kg pěkně. Bamboolik mi přišel dnes...Staší třeba nerozepínala sucháče nikdy...Julča to zvládne u IV po starší i v 5 měsících přes dupačky.🙂

betysek
4. pro 2012

Jinak sucháče, které mimčo asi těžko rozepne mají Blueberry.🙂 Střihově super, ale sucháč mám někdy problém rozepnout i já 😀

dandelion
4. pro 2012

@terezka312 Terez a do teď si noc řešila jak? 🙂 já mám pro malou na noc shorties a pod ně kalhotovku Anavy s oběma vkládačkama.. Pokud chceš ty longiesky na nošení tak je blbost je lanolínovat.. ;) myslím že Disany si všichni chválí 🙂 taky o nich uvažuju 🙂

janinek
4. pro 2012

@betysek To souhlas, bytelne teda jsou 🙂

@kikimaruska SZ versus patentky - kazdemu vyhovuje neco jineho. A zalezi, co je tvoje priorita. Kdyz ty plenky chces pak prodat, patentkove budou hezci. SZ lepe trefis velikost. SZ nesmis zapmenout zapnout pred pranim. Svrchnaky s patentkami jsou mekci pres bricho, protoze SZ jsou podsite. Nekdo rika, ze SZ dela otlaceniny (to jsme jeste nemela, ale jak jsem pochopila, je to u vetsich deti az).

janakkk
4. pro 2012

@kikimaruska já jsem pro patentky, mám je radši, nikdy jsem se nanučiila se sucháčem pracovat, při zabalování i rozbalování dítěte se mi to chytá na všechno kolem, vždycky to zapomenu zapnout před praním a zakousne se mi to do jiného prádla..prostě je to jen a jen k vzteku 😠 😠

janakkk
4. pro 2012

Jinak, jsme pár dnů u tchýně a jsem dost rozčarovaná z praní ....její super drahé pračce trvá 4 hodiny než vypere plíny (máchání+ standartní 60 stupnový program + ještě jedno máchání), tchýně má i super drahou sušičku, na které jsem nadšeně nastavila na max všechny funkce, co se daly a po dvou hodinách vytáhla kalhotovky úžasně měkké, ale dost vlhké (v gumičkách doslova mokré).....já nevím, ale čekala jsem, že prádlo ppo vytažení ze sušičky je okamžitě připraveno k používání, a ne k pověšení na sušák 😠 😠

terezka312
4. pro 2012

@dandelion No zpočátku jsme dávali na noc kalhotovku s oběma vkládačkama a pulky, to byl ještě malej malej a hodně kadil, nic jinýho než pulky jsme ani doma neměli. Jenže pak se začal v noci víc budit a víc pít a měl tu plínu vždycky příšerně mokrou (v noci nepřebaluju 😅 ), tak jsem na rady některých tady začla na noc dávat jednorázovku (babylove eko), aby byl jakože relativně v suchu. Jenže poslední dobou ty jednorázovky pořád protejkaj a to nejen kadění, ale i čůrání, takže se ráno vzbudí a má celý jeden bok mokrý. Tak mě to štve (i to používání jednorázovek jako celek), že chci zas přejít na látkovky na noc, ale klasická kalhotovka to asi už nebude teď pobírat celou noc. Ta noční Anavy je fakt super, ale řešim teda, co přes ni. Ty longies se mi právě zatím moc lanolínovat nechtěj, i když to do budoucna nevylučuju. O těch shorties babyidea jsem uvažovala taky, ale přijdou mi drahý, ale třeba maj nějakou přidanou hodnotu. Proč chceš kupovat disany, když máš shorites?

dandelion
4. pro 2012

@terezka312 mám jedny.. teď čekaj na vyprání (chci koupit gel z mýdlových ořechů a ten mají jen ve Varech a tam pojedem o víkendu :D) takže dávám fleesáky.. 🙂 Takže Disany bych chtěla na střídačku 🙂

terezka312
4. pro 2012

@dandelion No mě právě mrzí, že přes tu noční flísáky nejdou, jinak používám skoro jen je. A s těma Babyidea jsi spokojená? Taky bych asi měla vzít kdyžtak rovnou dvoje, že bych je vzala s Disanama.

ivuska.h
4. pro 2012

@terezka312 Na noc jedině Disany nebo u hubenějších pletené Popolini.

ivuska.h
4. pro 2012

@betysek U svrchňáků se DPH nemusíš bát, pokud se zvýší zákl. sazba na 21 procent, znamená to jen malinké zdražení a pokud by prošla jednotná sazba 17 %, tak se dokonce zlevní 😀 Ve snížené sazbě jsou teď jen plenky, svrchňáky ne.

ivuska.h
4. pro 2012

@kikimaruska Opotřebení sucháčů bych se nebála, na plenky se používají úplně jinak kvalitní sucháče, než na bundy atd., teda aspoň u těch lepších značek plen. Pokud se na praní zapínají do protikusu a sem tam se z nich vyberou nachytané chlupy, jsou takřka nesmrtelné.

ivuska.h
4. pro 2012

@betysek Tutéž zkušenost mám teď s TotsBots, tam se mi i špatně odlepuje zapínání od protikusu, nejde to jednou rukou, což mě dost štve.

terezka312
4. pro 2012

@ivuska.h Proč ne babyidea shorties?

ivuska.h
4. pro 2012

@terezka312 Myslím, že jsou na noc moc tenké, co vím od kámošky, co je dává na den, tak občas protečou... Disany jsou po pár nošeních tak zaplstěné, že nepustí ani náhodou :D

terezka312
4. pro 2012

@ivuska.h mně kamarádka, co je má právě psala, že se musí víckrát nalanolinovat, aby držely tolik, co disany, ale že babyidea zas vydrží dýl (používá je už víc jak rok) a pořád jsou hezké, že ty disany jsou po pár praních nic moc

dandelion
4. pro 2012

@terezka312 Jsem spokojená moc.. 🙂

terezka312
4. pro 2012

@dandelion A jaký dáváš pyžamo? 😅

ivuska.h
4. pro 2012

@terezka312 Jo, Disany jsou na pohled hrozné, ale zas na tu noc mi to nikdy nevadilo... BI prostě nejsou vyloženě spolehlivé, fungují, to jo, ale Disany prostě líp.