Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kikimaruska
5. pro 2012

@bamboolik chci se zeptat ten nový typ novorozeneckých plenek, (od 2 kg) bude mít nějaký výkroj na pupíček nebo nebude?

bamboolik
5. pro 2012

@kikimaruska ano, výkroj bude i u kalhotkových plenek i u AIO. Celkově nejsou ty plenky dělané vyloženě vysoké.

kikimaruska
5. pro 2012

@bamboolik tak to je hezky řešené, já se koukala, že u Anavy ty novorozenecké mají výkroj a jen jednu řadu patentek, tak mě to zajímalo 🙂.Už máš někde k dispozici fotografie těch nových novorozeneckých 🙂 ?

betysek
5. pro 2012

Sleva 5% na nákup zítra na Bráně....
https://www.facebook.com/pages/wwwbranakdetemcz...

didi32
5. pro 2012

@janinek ta TB rainbow je jen jednovelikostní je to úplně nový typ ale pulky jsem k ní nenašla. Jak jsi byla spokojená s vícevelikost. bamboozles? četla jsem o nich, že hrubnou.
Koupili byste raději novou Anavy nebo používanou asi rok, kt. je o 60Kč levnější? čekám první dítě a chci, aby mi plenky vydržely i pro druhé.

terezka312
5. pro 2012

@elana díky, no já jen, že tam objednvávám poprvé a všude jinde mi vždy potvrdili dostupnost zboží a objednávku v podstatě obratem. a zmátly mě ty závažné rodinné problémy, tak jestli e-shop vůbec funguje. tak ok, díky za uklidnění 🙂

bamboolik
5. pro 2012

@kikimaruska ještě zatím ne, budou v pátek 🙂 My teda budeme mít suchý zip a ne patentky

kikimaruska
5. pro 2012

@bamboolik jo jo, já raději suchý zip...pro ty Anavy jsem se nakonec taky rozhodla se sucháčema...

terezka312
5. pro 2012

@didi32 no já bych šla určitě do nový, těch 60 korun neni nějak závratná suma, to bych si radši vybrala vzor, co se mi líbí a pomazlila se s úplně novou plínou, protože ta rok stará určitě už nebude tak heboučká a příjemná... 😵 Aaach 😀

ptjj
5. pro 2012

@bamboolik jj, myslím normální vnitřní plenky, ok, takže ten flís je na spodu.......díky......a ještě jestli to dobře chápu, pokud si koupím svrchňáčky s normální vnitřní plenkou a k tomu batolecí vkládačku, tak to pak můžu použít místo té krátké vkládačky a mám v podstatě batolecí plenku? tzn. ta tvarovaná je vždy stejná a rozdílné jsou jen ty vkládačky? ptám se asi jako blb, ale tak pro jistotu 🙂

ptjj
5. pro 2012

@betysek oni tam píšou zítra, ale podle všeho je to dneska, protože níž je napsáno 5.12.

betysek
5. pro 2012

@ptjj Teď jsem to taky dočetla...

bamboolik
5. pro 2012

@ptjj jj píšeš to přesně. Tvarovka zůstává, mění se buď krátká nebo dlouhá. A pokud bys chtěla vyzkoušet jen batolecí, tak si objednej normálně tu základní plenku a napiš to poznámky, přehodíme ti to.
Flís je jen na svrchňácích jako lemování a pak jen na noční kalhotkové plence jako dotyková vrstva.

ptjj
5. pro 2012

@bamboolik ok, flís na svrchňácích od HD mu nevadil, tak snad tenhle taky nebude......já jsem spíš myslela, že si objednám tu malou testovací sadu a k tomu tři vkládačky toho druhého typu, tzn. teď budeme využívat krátké a později dlouhé, když je ta batolecí vhodná až tak od těch 10 měsíců, to je na nás ještě dlouhá doba 🙂

ivuska.h
5. pro 2012

@terezka312 S Ekoplenama měj teď prosím trpělivost, majitelka má velmi těžké životní období, tak asi nestíhá úplně tak, jak by chtěla ☹

janinek
5. pro 2012

@didi32 posli mi prosim odkaz na tu jednovelikostni. Na netu nic nemaji. Hrubnou vsechny bambus bavlnene. V susicce ne.
@bamboolik diky za objasneni. Ja nevedela, ze jich je vic, tak me to zmatlo. A kolik by vydrzela nevycpana vubec?

@ptij fleece podobny tomu v kapsl Blueberry z me Plenkoteky.

didi32
5. pro 2012

@janinek http://www.branakdetem.cz/tots-bots-bamboozle-s..., napsala jsem jim dotaz,jaké svrchńáky by doporučili.

didi32
5. pro 2012

@terezka312 taky si myslím, že bude lepší nová.Raději chci kvalitu.anavy mají krásné vzory 🙂

janinek
5. pro 2012

@didi32 tak uz chapu. V UK to jsou to dvojky totiz. Na zacatku byly velke, ale my zacli na trech kilech. Sedi pekne. Mam na ne BB a TB svrchnaky.

janinek
5. pro 2012

@didi32 jsou od deviti liber, coz je neceltch pet kilo.

didi32
5. pro 2012

@janinek odepsali mi z brány k dětem, svrchňáky by doporučily haipa daipa(ale to nevím jaké, protože ty zas mají několik velikostí) a bamboolik. Dívala jsem se, že prodávají Tots wrap velikost 0: od narození do 5kg, velikost 1: 3,5kg - 8kg
velikost 2: 8kg - 16kg, tak kterou bych mohla vybrat? pasovaly by na ně i pulky anavy ? možná bude lepší si zajít přímo do obchodu a na ty plenky ty svrchňáky dát. Jak poznám, že správně sedí?

helulela
5. pro 2012

@didi32 mám bamboozle stretch nebarevné, střih bude nejspíš stejný. Sedí mi na ně všechny svrchňáčky co přes ostatní kalhotkové plenky - SWB, Thirsties, IV, TB, BG Flip... máš z čeho vybírat.

ptjj
5. pro 2012

@janinek hm, Blueberry nemam, taknevim........Plenkoteka je vyborny slovo 😀

bamboolik
5. pro 2012

@janinek ta jen kapsa úplně nevycpaná moc ne, ona je dělaná právě na vycpání. Ale zase když se vycpe třeba jen trochu, tak ten bmb flís to vcelku hezky rozvede tu vhlkost po povrchu.

janinek
5. pro 2012

@didi32 nulka wrap byl na ty jednicky. Takze na dvOjky je wrap 1 a 2. Ale pujdou na ne vsechny ty univerzalni ci vetsi, co jsou od peti kil. Jak sedi, poznas na diteti. Ale neboj. Kalhotkovky a svrchnaky hsou neprustrelne pri dobrem zapnuti a hlavne zasoukani precuhujiciho. U svrchnaku mam rada dvojity "lem" kolem nozicky. TB to nemaji, ale BB jo.

pampeliska1
6. pro 2012

Ahoj holky, jak jste tu řešily ty e-shopy, tak já jsem si poprvé objednávala v e-shopu Brány - už v úterý, schválně jsem dala dobírku za 40 Kč, aby to nejpozděj ve středu odeslali a zatím mi přišla jen automatická odpověď. Včera večer jsem jim už psala, jak to vypadá, že na to čekám a zatím nic ☹

terezka312
6. pro 2012

@pampeliska1 Já teda nemám zkušenost s jejich e-shopem (jen, že se mi moc nelíbí 😀), ale třeba když jsem jim psala ohledně kurzu vázání šátků, tak se mi neozvývali vůbec ani po několika urgencích, trvalo to měsíc, než přišla nějaká odpověď. S mailama to asi moc neuměj 😝

aemmi
6. pro 2012

@pampeliska1
@terezka312 taky nemám dobrou zkušenost s Bránou, už dávno jsem tam neobjednávala, poslední dobou mám nejraději ty ekopleny.cz, tak snad nepřestanou fungovat

pampeliska1
6. pro 2012

@terezka312
@aemmi já jsem právě chtěla olej Jakoubek na zoubek 😀 při prořezávání zubů a v jiných e-shopech, kde ho prodávali už neměli ty věci, které se mi hodily 😅 Byla jsem ráda, že to sfouknu za jedno poštovné. Navíc jsem dala tu dobírku za 40 Kč 🤐 No i když možná dobře, že v tom nemám prachy a můžu objednávku zrušit. I když jsem to ještě nikdy neudělala, tak asi to tak dopadne 😅
Jinak já mám ještě výbornou zkušenost s babako.cz , už jsem tam objednávala dvakrát a podruhé paní stačil jen výpis z účtu, že jsem peníze převedla a hned zboží odeslala. Teď tam koukám, že ten olej mají k dodání do 10 dnů, tak teď nevííím 😅

terezka312
6. pro 2012

@pampeliska1 Nebo jim zkus zavolat,jestli maj na stránkách telefon, ale maily fakt neuměj, to by ses načekala