Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
12. pro 2012

@sarkachmelova zkušenosti mám velmi dobré, hezky sedí, hodně sajou, dlouho schnou (ostatně jako všechny bambusové kalhotkovky), krásně se nandávají. Zrovna tři (vel. 2) prodávám. Zbavuji se jich proto, že nechci používat plíny na SZ. Občas zapomenu zajistit sucháč a pak se na to v pračce a sušičce chytá další prádlo. PULky na SZ, které peru velice zřídka, jsem nějak schopná ohlídat, ale plíny ne... 😒

sarkachmelova
12. pro 2012

@dandelion vypadají dobře,na kapsovku přijdou ještě svrchnáčky ??

dandelion
12. pro 2012

@sarkachmelova https://www.modrykonik.cz/fotoblog/dandelion/al... nene.,.. je to vlastně AIO, jenže s vyndavací savou vrstvou, která přijde do kapsy 🙂 vkládačky dobře sajou a rychle schnou 🙂 fakt jsem spokojená 🙂

lenka5731
12. pro 2012

@sarkachmelova na kapsovky BUM genius už svrchňáčky nepřijdou, je to vše v jednom. Jsou dva druhy "klasická" kapsovka s kapsou a pak s dvěma přišitými odklopnými vkládačkami = typ Freetime, novinka. Zvenku vypadají oba druhy stejně, PUL je stejný, liší se jen uspořádání toho vnitřku. Mám vyfoceno v albu a na bazárku a taky je prodávám.
Já jsem psala výš o bambuskách Little Lamb, nepostřehla jsem tvůj další dotaz. 🙂

sarkachmelova
12. pro 2012

@dandelion moc děkuju tak je zkusím 😵
@lenka5731 koukala jsem,napíšu do bazárku a díky 🙂

sarkachmelova
12. pro 2012

@dandelion a co AIO popolini,nemáš prosím zkušenost ? 😀

filipatereza
12. pro 2012

Dneska se objevil článek od holky, co vzdává látkování:( Škoda...:( https://www.modrykonik.cz/fotoblog/pajule/clane...

dandelion
12. pro 2012

@sarkachmelova popoliny vůbec neznám 🙂 mám jenom Anavy a ty BG 🙂

darrez
12. pro 2012

Ahoj holky, muzu se k vam pridat? planuju latkovani, chvili uz vas docitam a snad jsem pochytila vsechno dulezity 🙂 jen se chci zeptat- zacinam porizovat latkovou vybavu- je lepsi kupovat vicevelikostni nebo jednovelikostni, neni to na ty malicky miminka moc velky? a kdy jste zacali latkovat, hned po prichodu z porodnice? a kdybyste meli nejake konkretni tipy bez ceho (konkretni pleny) se urcite (podle vas) neobejdu, tak budu nadsena 😉

mahafi
12. pro 2012

@filipatereza chjooo.. a zase ten argument, že se budou radši věnovat dítěti... já z toho rostu 😕 😕 😕

bamboolik
12. pro 2012

@darrez ahoj vítej 🙂
S výbavou jednovelikostní x vícevelikostní to je složité, já rodím 4kg děti, takže my jedeme v podstatě hnedka v jednovelikostních a v pohodě 😅 Staršího syna jsem látkovala asi po týdnu, malý už šel po porodu přímo do látky 🙂
Ono hodně záleží, jeslti čekš spíš větší nebo menší mimi. Hodně holek řeší to meziobdobí (než doroste aspoň těch 4 - 4,5kg) třeba čtvercovkama nebo těch pár týdnů jsou na jednorázovkách a pak najednou na látku jednovelikostní. Takže záleží, co bys preferovala 🙂

Značek je hodně, káždá má svoje výhody i nevýhody a 100 lidí je 100 zkušeností 😉 Ale dají se najít značky, na kterých se shodne většina holek, že jsou kvalitní a jejich koupí se nic nezkazí, maximálně je zase prodáš na bazárku 🙂

zlatelevizeedna
12. pro 2012

@mahafi no jo, kazdy holt musi predem zvazit sve schopnosti a moznosti. Podle me neni spatnych plenek (jako typu, ne konkretnich vyrobku😀), jen spatneho vyberu...

bamboolik
12. pro 2012

@zlatelevizeedna tak tak, já jsem třeba byla u prvního strašně vykulená z kalhotkovek (měla jsem HD, BL, a bumhugger) a všechno bylo obrovské, mokré divné. No a pak jsem najela na VV popolini a byla spokojená jako želva 😀 Prostě každému sedne jiný styl přebalování 🙂

Jinak manžel dával asi před 14dny jednorázovku (neplánovaně jsme se zdrželina návštěvě) a strašně u toho kafral, že co to je, že to nedrží a padá a nejde to oblíknout ve stoje na utíkajícím dítěti 😀

zlatelevizeedna
12. pro 2012

@bamboolik ja jsem zacala latkovat az po sestinedeli, do te doby jsem mela co delat, abych se rozkojila a abych se z "te zmeny" tak nejak trochu vzpamatovala. Zacinala jsem latkovat postupne, vzdycky jsem dala parkrat denne latkovku mezi jednorazovky. Ted uz pres den jenom latkuju (i na vychazky, i kdyz se nekam jede - obecne se teda snazim s malym zatim nikam nejezdit🙂), na noc furt jednorazovky. Ale pohravam si s myslenkou zkusit latku i v noci. Kdyz to bude malemu vadit, urcite mi to da najevo a tu jednu noc to urcite nejak preziju 🙂.
Jsem dost zvedava, jak se mi bude latkovat, az bude ditko pohyblivejsi, zatim jen lezi, ale uz objevil, ze ma nozicky a zadek, takze obcas po plinkach chnape a snazi se je strcit do pusy.

bamboolik
12. pro 2012

@zlatelevizeedna já najela u mladého po týdnu. Asi jsem měla špatné jednorázovky (měla jsem Happy) a asi 3x se mi pro... srkz. Takže jsem se naštvala, vytáhla vv popolini a BL svrchňáky a od té doby jsme byli bez nehody 🙂 Takže já jela vyloženě jen jedno a pak jen látka. ALe pamatuju první pokus látky, to bylo po návratu z porodnice a zkusila jsem tu HD a byla to katastrofa. Bylo to obrovské, neforemné, nešlo to zapnout, dítě nevrlé. No a za pár dnů to šlo okamžitě 😀
Kojení jsem si taky užila pořádně, ale to už jsme měli zaběhnutou látku, takže jsem se mohla soustředit jen na to.
Jaj, když si vzpomenu na toho prvního kluka, byl to šílený fičák.. Když se narodil druhý, tak už to byla vyloženě pohodička, všechno běželo jako po másle 🙂

mmiirrkkaa
12. pro 2012

@bamboolik A můžu se zaptat, jaký věkový rozestup máš mezi dětmi, že je to "pohodička" 🙂?

helulela
12. pro 2012

@sarkachmelova BG AIO bych nedoporučovala, na to jak strašlivě špatně schnou, toho moc nepoberou. Kup radši BG kapsovky, příp. Freetime.

sarkachmelova
12. pro 2012

@helulela moc děkuju 🙂

aemmi
12. pro 2012

@sarkachmelova já jsem měla vše, BG AIO, kapsovku i fretime a nejlepší mi přidjou fakt ty kapsovky, dají se dobře vycpat čímkoliv, když už ty origoš mikrofleesový vkládačky nestačí 😉

bamboolik
12. pro 2012

@mmiirrkkaa kluci jsou od sebe bez měsíce 2 roky. Jakože už člověk nemá tolik volného času a ze začátku si člověk nesedne, ale teď je mladšímu 15m a je to už super. Už si spolu vyhrajou, je to fajn. Ale hlavně u druhého už člověk neřeší spoustu hloupostí, které řešil u prvního, protože na to prostě není kapacita. V tom je ta největší výhoda 😉

elana
12. pro 2012

@sarkachmelova já jsem nečetla teď těch posledních pár stránek, tak nevím, jestli kapsovky používáš a jen hledáš lepší značky nebo zatím s nima nemáš zkušenost. Protože jestli ne, tak já bych trošku varovala, kup si jednu, dvě na vyzkoušení. Já totiž třeba kapsovky naprosto nesnáším, nepoužívám (a když už, tak ne jako kapsovku, ale vkládačku dávám navrch na ten flís). Peru PUL na 40 stupňů (vím že se může na 60, ale prostě kdykoli jsem vyprala na 60 novej pytel na pleny, tak od té doby začal provlhat-jedno jaké značky), ale pleny samozřejmě peru na 60, takže tady není prostor pro kompromis u kapsovek. Asi jsem jedna z mála, ale fakt jsem tomu nepřišla na chuť a vlastně moc nevím, čím je ten systém tak fajn. To Tě neodrazuju, ani nezpochybňuju to, co psaly holky, ale jen přidávám jinou zkušenost (mluvím o AIO kapsovkách, třeba Bamboolik noční je taky kapsovka, ale kalhotková, na tu se zvlášť dávají PULky) a tak se to rozdělené dá na jiné teploty prát.

helulela
12. pro 2012

@darrez ahoj, vítej 🙂 Já začla u prvního syna látkovat kolem 6 týdnů, u druhého hned po návratu z porodnice. Pokud nečekáš obříka a netlačí tě finance, je fajn pořídit aspoň pár novorozeneckých plen. Na novorozenci sedí mnohem líp než jednovelikostní a máš z toho hned lepší pocit. Případně to období do tří měsíců překlenout čtvercovkama, jak píše Zuzka. Jsou i jednovelikostní plíny, které jsou štíhlé a použít se dají celkem dobře už od začátku. Kdybych ti měla doporučit, co stojí za to vyzkoušet, tak u nás je to rozhodně obyč čč, bmb vv Anavy, jednovelikostní kalhotková Anavy, Babyidea prefoldy jako hodně savé vkládačky a PULky ABC wrap od SWB. Ale výbavičku už mám přece jen starší, mezitím se vyrojila spousta krásných novinek.

sarkachmelova
12. pro 2012

@elana moc děkuju,všechno kupuji právě tak max po 2 abych postupně přišla na to nejlepší 🙂 zatím mám oblíbené pop-in a bamboolik ale chci jich víc a zkusit i jiné tak právě tápu 🙂

martinka.pida
12. pro 2012

Ahoj 🙂, kdo máte flísáčky Anavy, prosím...jak často je potřeba přebalovat? Mně přijde, že mi pokaždé provlhnou a většina tady píšete, že je dáváte na noc? Dávám je jen na doma, většinou s čč.

martinka.pida
12. pro 2012

@sarkachmelova BG kapsovky super, mám je moc ráda. Zatím nikdy neprotekly. LL neznám...

helulela
12. pro 2012

@martinka.pida pro mě jsou flísáčky záhada. Na den jsem zkoušela s bmb vv a oblečení bylo navlhlé každou chvíli, na noc naprosto bez problémů, ani jedna nehoda

martinka.pida
12. pro 2012

@bamboolik To ráda slyším, že je to s klukama pohodička 😀. My máme rozdíl 17m a pořád si řikám, kdy to bude tak hrozné, jak mě všichni strašili, když teď mi to přijde jako pohodička 😀. Starší už vlastně ale neni v plence, viď? Jenom při testování 🙂?

martinka.pida
12. pro 2012

@helulela Aha 😀. Tak já je asi zkusím i na noc. Já už právě přes den nevím, jak ještě často mám přebalovat. Kuba je má vždy max tak ty dvě hoďky (teď tak hoďku a půl) a bodýčko měl opět mokrý.

andelka
12. pro 2012

@martinka.pida mi to naopak přišlo horší tak do půl roka, kojila jsem furt, starší drak jak blázen, malej si ještě neuměl hrát sám..teď je to fajn, sice náročné, ale dobrý. Počítám že právě kolem roka to bude horší, že se budou prát a brát si věci a hádat..a řevu bude. Už teď starší mladšímu všechno bere, když si chce hrát s ním. rozdíl mám 22měsíců.

@bamboolik ráda to slyším, budu věřit že se rovněž nezblázním 😅

martinka.pida
12. pro 2012

@lenka5731 5,24kg přirozeně 😲 . Auuuuu, to bolííííí 😀