Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mochenkaa
13. pro 2012

Holky, prosím o radu. Máte některá menstruační kalíšek? Dnes jsem poprvé dostala mrchu 🙄 a kalíšek jsem chtěla už před otěhotněním, ale nestihla jsem vybrat. Takže který by jste mi doporučily?

Jinak Davís dostal od "tchánů" prachy na vánoce. Takže Bamboolik je náš. Byla mi doporučena ta denní testovací sada. A plus ještě vyberu něco 🙂

filipatereza
13. pro 2012

@mochenkaa Já mám Lady Cup a pár látkových vložek, protože první dva dny protéká. Srovnání nemám. Jsem celkem spokojená...

mochenkaa
13. pro 2012

@filipatereza Já jsem doteď měla slabou a krátkou ms. Tak nevím co to udělá teď. A jakou máš velikost? 25 mi je a rodila jsem normálně, takže mám vzít tu vel L?

valentyna25
13. pro 2012

Ahojte, přidávám se do diskuze. Už látkujem asi 5 měs. a jsem s tím moc spokojená. Samozřejmě mě to někdy štve, že musím pořád dokola prát a věšet plenky, ale naštěstí mě to rychle přejde 🙂, teď máme ještě novou pračku, tak to bude i lepší 🙂. Používáme vesměs vícevelikostní plenky, protože si myslím, že ty jednovelikostní podle mě nemůžou vydržet i na druhé mimi (které snad bude 🙂), že třeba budou na tom druhém už sedřené, vytahané, seprané, nevím no....
Takže naše plenková výbava obsahuje:
- konopné ellas house (ty teda nic moc)
- bamboozle stretch od totsbots (ty máme úplně nejraději, krásně malému sedí a nedělaly mu velký zadek ani kfdyž byl malinký a snad ani jednou neprotekla míchaná vajíčka)
- baby lucy bambusky (taky super), baby lucy flanel, organic velur
- vícevrstvé bum genius
- taky pár AIO - pop in (nic moc, ale vrchní kalhotky nám krásně sedí s těma vícevrstvýma bum genius), imse vimse a teď nově bambooliky (zatím se zdají ok, ale přijdou mi nějaké vetší, malý má cca 6,80 a zapnuté na druhý druk a jsou takové volnější, ale kolem nožek drží tak asi ok, jenom mezi nožkama se shrnují, tak nevím jaké by byly pro míchaná vajíčka - my už přikrmujem, tak už máme stolici tužší a taky už většinou kadíme mimo plenku). Nemáte s tím někdo zkušenost, co s tím?
Měla jsem i jedny anavy AIO, ale ty jsem prodala, malému vůbec neseděly.
Takže asi tak no, teď v dohlednu budem dokupovat ty větší plenky, určitě ty bamboozle a baby lucy a dál nevím. Měla bych chuť zkusit i nějaké Anavy, ale po zkušenostech s jejich AIO mám trochu obavy. Máte nějaké tipy? Děkuji

elana
13. pro 2012

@zlatelevizeedna já si myslím, že látkovky na vině nejsou...mám k tomu dobrý důvod. Můj syn není žádný rychlík (je mu rok a půl a teprve začíná chodit), na bříško se poprvé otočil v 9m, dva dny po návštěvě neuroložky, která mu diagnostikovala středně těžkou CKP (centrální koordinační porucha, docela blbý nález) a začali jsme intenzivně cvičit vojtovku. Jelikož jsem (vcelku asi logicky, to napadne každýho) taky pojala podezření na látkovky (a to je v kalhotkovkách jen na procházky a noc, jinak máme AIO), tak jsem mu je v 6m vysadila. A stejně teda za ty tři měsíce neudělal vůbec žádný pokrok. Pomohla mu až ta vojtovka, kterou cvičil od těch 9m (stále ještě v jednorázu pravda). Když jsem ale usoudila, že látkou to nebylo, navíc se mi začalo po ní stýskat (látkuju proto, že jsem přesvědčená, že je to pro dítě-kor kluka-zdravé, jiný důvod vcelku nemám, žádná zapálená ekoložka nejsem), tak jsem ho v roce do látky zas dala a v ní se rozlezl, naučil sedat, stoupat, nově teda piluje chůzi. CKP se díky vojtovce vytratila, už je "jen" lehce hypotonický a až začne suverénně chodit, máme se naposled ukázat na neurologii a vyřadí nás. Dneska je mi líto toho půlroku, kdy se mi pařil v jednorázu, ale už to nevrátím. Tak neudělej stejnou chybu 😉 a věř, že my jsme jako děti měly mezi nožičkama fakt megabalíky-se koukni na starý fotky.

elana
13. pro 2012

@valentyna25 kalhotkovek Anavy se vůbec neboj. Mýmu malýmu Anavy AIO taky nesedí, protýkají po jednom vyčurání je durch a na převlečení. Ale kalhotkovky jednovelikostní dávám na noc a jsou spolehlivý 😉 (1x teda v noci přebaluju, ale i tak). Přes ně Bamboolik svrchňáky-a značka ideál😅

filipatereza
13. pro 2012

@valentyna25 Taky bych se kalhotovek Anavy nebála. Občas zaslechnu, že někomu nevyhovují aio, ale kalhotovky sedí snad všem. hezky sajou a nedělají zas tak velký zadeček...

elvis12
13. pro 2012

@zlatelevizeedna tak ja mam doma taky lenosku. A pojala jsem stejne podezreni jako ty! Jakmile byla v latce, nehybala nozickama. Na 2 tydny jsem vysadila, mala se rozhybala a uz zase latkuju. Ale s tim, co mela mezi nohala to nemelo nic spolecneho. Zjistila jsem, ze jsem ji davala spatne na zem. mela puzzle a na tom dve deky. Desne jsem se bala, ze ji bude zima a bylo to moc mekky. Stacilo dat ji jen na puzzle, parkrat nakrocit nohou a pridrzet za raminko, aby pochopila bocni vzprimeni a zacala to delat sama. Toci se na obe strany a je jedno, jakou ma plenku.. Holt trvalo, nez pochopila, co ma delat. Ale teda hypertonii nema. Takze nevim, jestli to je jinak. Kazdopadne latkovkou by to byt nemelo. 😉 nastesti se rozhybala brzo po tom, co jsem vysadila a ja pochopila, ze tim to neni 😀

mochenkaa
13. pro 2012

@elvis12 Su v háji. mám ještě mimo Bamboolika prachy na nějaké plínky. A teď nevím, jestli vzít jednu swb nebo 2 anavy a doplatit zbytek 😀

jasekd
13. pro 2012

@mochenkaa ja mam Ladycup, velikost L. Sedi dobre, ale ja nemam silnou MS, takze to zas tak proverene nemam. Jsem po dvou porodech, deti spis vetsi, ale zadne poporodni problemy jsem nemela.

elvis12
13. pro 2012

@mochenkaa 😀 😀 😀 tak to teda neporadiiiim!!! Anavy mas, tak vem SWB at muzes podlehnout, jako ja 😀 ale zase 2 anavky, to je take luxus 🙂

mochenkaa
13. pro 2012

@jasekd Malý měl 2,8kg a já ani škrábnutí. Tak ale asi spíš tu L, co?
@elvis12 tak dík za radu 😀 😀 To je totál v háji. Ale zas je blbé objednávat 1x swb když mi dnes odeslali balíček, co? 😀

elana
13. pro 2012

@mochenkaa dvě jsou lepší než jedna 😀 a neříkej, že jsi taky nepodlehla čučňákový mánii 😎 (já teda odolala, protože jsem se nemohla rozhodnout, kterou barvu, tak jsem neobjednala žádnou a já už bych je fakt neužila, mám jich 8 a je to akorát, když je dávám fakt jen na noc a ven), ale Ty máš ještě prcka prckatýho, to protočíš 😝

jasekd
13. pro 2012

@mochenkaa Oni pisou, ze kdokoli rodil vaginalne, by mel mit Lko. Mne by mozna stacilo i to Sko, ale zavadi se to celkem v pohode, nemam problem, takze ti radim Lko.

janinek
13. pro 2012

Ja vcera zase zkousela ruletu, tak jsem zvedava, co prijde, vyber byl mensi, tak jsem si napsala o BB deluxe a grovia AIO, jenze jsem to posilala asi za pet minut dvanact, doslova, bylo to do pulnoci, tak snad neco zbylo 🙂

filipatereza
13. pro 2012

@mochenkaa Tak bych jela na teorii, lepší dvě než jedna🙂 navíc ted na ekoplenách ale i na anavy stránkách mají fakt výběr..🙂

mochenkaa
13. pro 2012

@elana To jsou rady, fakt 😀 😀 Na doma chci čč a svrchňáky, protože bezplenkujeme. Na ven a časem i na noc chci kalhotkovky.
@jasekd díky 🙂

elvis12
13. pro 2012

@mochenkaa blby to neni!!! 😀 Tak ja nevim, ja mam anavy 16x, takze ja bych sla do SWB. Ale kdyz davas dohromady vybavu. 2 je vic jak 1 🙂

mochenkaa
13. pro 2012

@filipatereza Boží, z ekoplen mám na cestě balíček 😀 Tak ještě jeden? 😀

elvis12
13. pro 2012

@mochenkaa jeste jeden! jeste jeden! 😀

luciesofi
13. pro 2012

@mochenkaa To se ptáš fakt na správném místě! 😀

mochenkaa
13. pro 2012

@luciesofi šak právě 😀

luciesofi
13. pro 2012

@mochenkaa se neptej a objednávej! 😀

mochenkaa
13. pro 2012

@luciesofi a jaký obrázek? 😀 😀 Mám otevřených 12 na ekoplenách a 7 na babaku 😀 Musím vykopat M od druhého pc ať vybere on. Snad to bude lepší rada než u těch capri (" Gábi, já nevím. Všechny? Já si nemůžu vybrat obrázek" 😀 )

pampeliska1
13. pro 2012

@mochenkaa Gábi, já ti poradím! Objednej oranžové tučňáky a Dorotka bude mít pěkného Ježíška 🙂)) 😎 😀
Jejda, mrcha je zpět? Já ještě zatím nic, ale na kalíšek se taky chystám! Chtěla jsem ho koupit nedávno v nějaké slevové akci, ale nakonec jsem se nějak nerozhoupala. Byl to myslím ten LadyCup.

mochenkaa
13. pro 2012

@pampeliska1 jo, sviňa jedna. Celou noc a dnešek jsem problila 😝 Tak si udělám aspoň radost tím kalíškem 🙂
Hele, logicky jsem vydedukovala (díky @leeena_4 ), že je lepší koupit teď klučičí vzor a když by příště byla holka, je to důvod nakoupit holčičí vzory, ne? 😀 😀

luciesofi
13. pro 2012

@mochenkaa Jedna obecná rada - nekupuj příliš tmavé vzory, dost se opírají - takže nedoporučuju třeba http://www.babako.cz/anavy-jednovelikostni-plen...
Prostě čím světlejší, tím lepší 🙂 nebo prostě ne jednolitý tmavý podklad, ale celkově světlejší plenku - třeba tahle je naopak ideální: http://ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/1970-anavy-... (jsou to lesní zvířátka - mají nějak divně ty odkazy)
Já dělám vždycky kompromis 🙂

janistr
13. pro 2012

@mochenkaa Hele, on Ti poradil všechny a Tys toho nevyužila - tomu říkám promarněná příležitost 🙂).

pampeliska1
13. pro 2012

@mochenkaa ani mi nemluv, taky si to poslední dobou říkám, že pak o důvod víc nakupovat 😅 Ale né, poslední 2 nové anavy jsou neutrální zelené 🙂

filipatereza
13. pro 2012

@mochenkaa Takže modré tučáky? 😀