Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
13. črc 2009

joohu: na dovču jsem si vzala kyblík od nějakýho prášku typu ariel, pokakaný jsem hned přejela žlučákem a házela to vše do jednoho, večer jsem na to nalila vodu, přidala mio fresh, ráno jsem vyrazila k Vltavě, vymáchala jsem, pověsila na šňůry mezi stany, ono mi to za dopoledne třikrát zmoklo, za odpolko uschlo a takhle každý den 😀 jediná chyba byla, že jsem si vzala svrchní jen vlňáky a samo, že je Viky pokadila, takže poslední 2 dny byla holčička jen v IB (a pěkně se mi oprudila, ona je mega citlivka)

joohana
13. črc 2009

Evi, díky ! Ale ty jsi brala čč, že ? S těma nejsu kamarádka...Pořád dumám kolik jich mám vézt, ale asi hodně, no co, auto to uveze. Když tam narvu Inglesinu Magnum, tak se pár plínek taky vejde. A nouzově vezmu papírovky, kdyby fakt nic neuschlo...

kahlan
13. črc 2009

Ahojky 🙂
mam jeden dotaz na Happy Square cc... jake jsou?A staci na novouska rozmer 40x40 ,nebo radeji brat ten vetsi 80x75??? Dekuju za jakoukoliv radu a poznamku 😉 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

evicka7
13. črc 2009

joo, čč, protože jsem se bála, že by mi vv neuschly, doma taky spíš používám vv, ale tam jsme to nějak překlepali

joohana
13. črc 2009

Tak já aspoň udělám zkušenost...Všechno záleží na počasí, jedem do Jeseníků, tam může být všelijak. Čč stejně žádné nemám, jen cca 10ks nějakých obyč po synovi na utírání blinkanců, takže to risknu a huvidime.

somik
13. črc 2009

Holky, kde se dá sehnat ten miofresh? Taky jedem na dovču a tohle mi chybí. Dá se to sehnat v drogerce?

zdenkaradek
13. črc 2009

Kahlan: HS čč jsou kvalitní. Já tedy mám jen ten malý rozměr 40x40 a teď je nepoužívám ☹ , jsou zastrčené v šuplíku. Ten rozměr je tak akorát na nějakou vkládačku, jinak materiál je srovnatelný s IV 100 g čč 80 x 80, které se již nedělají (moje nejoblíbenější čč). Ale říkám si, že na druhé mimi asi také nějaké HS 80x75 přikoupím. Zase je pravda, že novosklad z 80tek je na novoška obří (tedy u nás jo, Matýsek měl 2,70 kg) a stačí 70tky (v tom případě Kiko Lux Eco). Optimální by bylo je do výbavy nějak nakombinovat 😉

kubinkov
13. črc 2009

somik. Dneska jsem ho kupovala v hračkárně HM Studio, kde prodávají i plenky Bambino mio. Mio Fresh totiž patří do série s plenkami Bambino mio. Někdo tady tyhle plenky objednával přes lékárnu, tak to taky zkus. Jinak na internetu se to dá koupit běžně. www.bambinomio.cz 😉

kahlan
14. črc 2009

Zdenko dekuju 😉
takze nejlepsi rozmer na prcka je 70x70?
Premyslim,ze bych to nakombinovala z KIKKO LUX ECO a KIKKO BAMBUSOVYCH (tech jen par) a nejake MUSELINOVE IMSE VIMSE + HAPPY SQUARE ... jsou to dobre pleny?Vcera jsem znovu a znovu procitala KONKRETNI PLENKOVOU VYBAVU a zdalo se mi ze tyto znacky se tam dost objevuji ...

matilko
14. črc 2009

Mio Fresh, je to toto? http://www.branakdetem.cz/dezinfekcni-prostrede...
Chystáme sa na chatu na týždeň, tak už zvažujem možnosti...

kahlan
14. črc 2009

Jeste jeden dotazek na cc 😅
nasla jsem ty muselinove v 70x70 je to tahle http://www.promimi.cz/muselinove-plenky-6ks/ mate nekdo zkusenost??

marcelkad
14. črc 2009

kahlan, Tvoje výbava složená z výše uvedeného bude perfektní 😀 opravdu sis vybrala ty nejlepší kousky. Ty mušelínové mám od IMSE VIMSE s obrázky - rozměr 80x80 a jsou super měkké.

matilko
14. črc 2009

ja tiež plánujem dokúpiť ešte čč, mám kikko lux eco, ale už ich mám celkom tvrdé, no je pravda, že sú všetky v každej pračke, mám ich len 20, tak mi holky nejaké ešte poradte, možno by som vzala aj väčšie, kajkulka má 7kg a 5mesiacov, tak by pár väčších asi na škodu nebolo...

matilko
14. črc 2009

a ešte som sa chcela spýtať tých, ktoré máte kalhotovky kikko, akú doporučíte veľkosť? ja mám M a príde mi, že by mohla byť aj maličko väčšia, nemala by som dokúpiť už radšej L?

a k vlnáčkom, aké máte na deň osvedčené? mám lovíky jersey M, som s nimi nadmieru spokojná, no hodili by sa mi ešte jedny.
máte niektorá tieto? http://www.branakdetem.cz/vlnene-zavazovaci-kal... ako sa vám pozdávajú? bojím sa, aby som to na ňu umotala, už teraz mi u prebaľovania uteká 😀 a nebude to nevhodné na BKM? potrebujem niečo, čo rýchlo sundám.

ijo
14. črc 2009

čau,
mám za sebou dvě dovolený s látkovkama, beru kromě povinných CB vždy HHS zavazovačky, protože opravdu rychle schnou, jedny vlňáky a AIO. Při nehodě používám AIO jako svrchní..

matilko
14. črc 2009

ijo, hhs beriem tiež, mám ich 6, hlavne ich používam ako zvrchňáky s vo

ijo
14. črc 2009

co je vo??

terezita
14. črc 2009

vo je vlneny obdelnik.

kahlan, ja mam muselinove od imse vimse a jsem s nima taky naprosto spokojena! 😵 😵

kvakulka
14. črc 2009

Ahoj holky, plánuju s prckem látkovat, tak bych se ráda zeptala, co se vám zdá jako dobrý pro novoše. Mám zatím čč Kikko Luc Eco 10 ks, libštáty 10 ks, vv 20 ks Popolini, 5 zavazovaček Disan- v svrchňákách mám zatím jasno, ale i tak bych ráda znala váš názor, který ze svrchňáků jsou dobrý na čč, vv a vázačky. Jaký vkládačky, jaký čč, eventuelně vv ještě pořídit (hlavně kvůli savosti)- budu postupem času pořizovat prckovi i kalhotovky apod.- ale na novoše mi příjde nejlepší mít právě čč kvůli schnutí
Dík moc za inspiraci!

kahlan
14. črc 2009

Terezito ,Marcelko diky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Holky mam dotaz trosku mimo latkove pleny ,ale stejne souvisejici ..
Cetla jsem ,ze nektere holky pouzivaji misto vlhcenych ubrousku nastrihane plenky ,nebo treba tyto http://www.branakdetem.cz/bioflanelove-cistici-... ubrousky a pouze je navlhci vodou z lahve ,nebo MEDVIDKEM http://www.eone.cz/product_detail.php?product_i... To se mi docela libi ,ale nemam s tim zkusenost a tak by me zajimalo jestli konkretne MEDVIDKA mate nekdo ozkouseneho?

terezita
14. črc 2009

kahlan, medvidka mame, ale psoukame ho na nastrihany perlan/pervin (to nam tu holky poradily). ten se da pak prat a nemas tak velkou spotrebu 🙂
nemuzu na to najit link - najdi si to treba tady na techhle strankach http://eliska.sro.cz/index.php do hledani zadej pervin. je to to prosteradlo.

kvakulko, ja mam nejradsi IV organic a IV fox a vlnacky loviky jersey.

misabenny
14. črc 2009

matilko: mamabless nebrat, psala to tu již Lusinta. řekla bych, že manipolace nic moc. Taky se jich tu někdo již zbavoval, myslím Kyri 😅

kahlan
14. črc 2009

Terezito a myslis ,ze by mi mohly stejne poslouzit i normalni latkove pleny,nastrihane a obroubene?Mam od sestry 40 cc ,ale nevalne kvality ,tak bych jich 20 nechala pod hlavicku a zbytek treba takhle pouzila.... masinu mam takze neni problem 😉 Na ten pervin mrknu ,diky 🙂

maly_prcek
14. črc 2009

Holky a BL (organics) sedí nahoře jak? Nedře ten sucháč? Přijde mi takový tvrdý...

A PULky které? IV soft/organics (to už vím 🙂 ) a jak sedí Thirsties nebo Bummies? Nebo které jsou ještě fajn? Hlavně aby nedřely a šly i na čč...

koty
14. črc 2009

Prcku, BL organics nedřou. Jsou v poho. Jinak s kaťat bych asi dala přednost Thirsties. Jsou tenoučké a dobře sedí právě i na čč. Bummies jsou takové bytelnější.

Matilko, na ne moc kakací dítko natahovací z bundles.cz a teď na léto storchenkinder
http://www.naturebaby.cz/produkty/vlnacky-storc...
Na kakadlo se mi osvědčily staciky, ale ty už nikde nemají.

makoush
14. črc 2009

kahlan..medvidka mam. da se k tomu koupit i takova mala lahvicka se strikatkem. No, pouzivam ho, ale jen nekdy - porad nevim, jestli se ji po tom prdka cervena nebo ne--nekdy jo, nekdy ne..takze jsem stale ve zkoumaci fazi. Ale jinak nejvic prave pouzivam nastihany cc (obroubeny - mimochodem,blbe se to entluje,jak se to pare..ble,byla to piplacka,takze dalsi ubrousky se chystam nasit trebas z flanelu apod.) a nebo proste takovym chvatem-hmatem obratim decko a umeju pod kohoutkem..to je nejlepsi,nez to nejak smrdlat..

joohana
14. črc 2009

Ad Medvídek: pokud lze, umeju prdelku pod tekoucí vodou, pokud nelze, šplíchám naředěným medvídkem a utírám vypranými separačkami. 20čč se mi zdá moc, z jedné pleny 4 ubrousky (?), to jich budeš mít horu. Stejně budeš plíny prát nejpozději každý třetí den...

ijo
14. črc 2009

Stacíky mám taky, ale pořád mi pouští barvu ☹ nevím proč.

koty
14. črc 2009

ijo, ty tyrkysové mi pouštěly taky ☹. Zabralo na ně jenom oprání. U nás vážně jedou furt dokola.

kahlan
14. črc 2009

Makoush ja mam prave strach ,jestli je to opravdu tak jemne a nezavadne .. u nas v porodnici doporucuji olivovy olejicek na ty zahyby jakoby na docisteni ...

Joohano asi bych to nedelala ze vsech 20 😀 jen kolik by se mi chtelo ...

S tim mytim pod kohoutkem si to zatim endovedu predstavit ,ale verim ze bych to taky zvladla 😅