Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
16. pro 2012

@mochenkaa jj tak to je u nás stejné, kluci většinou zalehnou kolem 20h (Fil někdy později, když spí ve školce) a já pracuju tak do 24 - 01h. Ale naštěstí se už u nás vstává až tak kolem 7h, takže se to dá. Ale už se teším na Vánoce a na klid, že se konečně pořádně dospím 😀

mahafi
16. pro 2012

@mochenkaa @janinek @bamboolik U nás je to právě tak, že ona chodí spát skoro později než já 😀.. je utahaná už kolem půl osmý, už jsem se naučila, že dřív jak v osm jí ukládat nechodím (to už ale musím, protože, jak je utahaná, tak je protivná, už se tolik nekoordinuje), ve vaně ožije, při utírání vřeští, že chce ještě do vany, pak čtu pohádku, ona si mezitím lítá po posteli nebo čte knížku, já jí průběžně odháním od okraje 😀 a pak padne (po druhém kojení) tak mezi devátou, půl desátou.. někdy teda padne hned v těch osm, ale to je málokdy.. 😀. Tak doufám, že to teda bude někdy lepší.. 😀 a my budeme mít někdy večer i sami pro sebe.. 😀

mahafi
16. pro 2012

@bamboolik Ty vado, to by mě zabilo, chodit spát v jednu 😀

leeena_4
16. pro 2012

@bamboolik já dík a vědět dám 😉

mochenkaa
16. pro 2012

@bamboolik tomu věřím že se těšíš až se dospíš. Ale holt podnikání už je takové, no 🙂 Začátky určitě nebyly a nejsou lehké, ale jednak finančně a jednak tím, že každá tvoje plínka udělá mimo jiné hroznou radost je fajn, ne? 😉
@mahafi umřela bych 😀 My jsme malého učili na jakýs takýs rituál a pravidelnost v nočním usínání kolem měsíce. Zatím to více či méně jde. Ale zas bojuju v tom, že stále ještě spí zahousenkovaný (napevno zabalený v plíně, ruce podél těla..), a nejde mi ho to odnaučit. Už má půl roku a stále spí jak novorozenec.. A ani nevím, jestli ho to odnaučovat nebo počkat až ho to samotného přestane bavit (bude to dřív než v pubertě, že jo?)

mochenkaa
16. pro 2012

Zjistila jsem, že tím jak nám teď jde bezplenkovka, bude asi 30čč málo 😒 Původně mě napadlo, že zajedeme do mého oblíbeného obchodu kousek od nás slune.eu a přikoupíme 10čč. ALE pak jsem si uvědomila, že tím bych to pokryla komplet, takže je nekoupím a aspoň budu mít argument na postupné přikoupení kalhotkovek 😀 To mám radost jak jsem to hezky vymyslela 😀

mahafi
16. pro 2012

@mochenkaa No to my jsme taky měli usínání v pohodě.. až někdy do května, takže cca od devíti měsíců je to takovéhle rodeo.. 😖

mochenkaa
16. pro 2012

@mahafi tak dík za vyděšení 😀

janakkk
16. pro 2012

@mochenkaa chceš vyděsit ještě trochu? malej bývá kolem 8 naprosto unavenej, tře si oči, kňourá, válí se po zemi....tak honem do pyžámka, nakojit..u toho si tak těch 10 minut dáchne, nabere síly a probere se...spát chodí pak kolem 23 hod a chce se mezitím tak 3x kojit 🙂 🙂

bamboolik
16. pro 2012

@mochenkaa jj není to jednoduché, ale nestěžuju si, hrozně mě to baví a naplňuje 🙂 Ale na odpočinek se opravdu těším 😀
Jinak spaní malého bych vůbec neřešila, však on si řekne, až mu to bude vadit 😉
@mahafi tak nějak to vypadalo u nás u Fila. Od 10m rodeo tak do 2 let. Taky koupání v půl 8 a pak řádil do 10. U Šímy už je to ale jiné, vůbec s ním nediskutuju, prostě se spí a basta. Sice byly párkrát řevy, že není po jeho, že nechce spát, ale dneska už ví, že se zhasne a leží, dokud neusne. A taky je zásadní dávat spát dostatečně brzy a ne až když dítě padá na hubu, to je pak ještě horší a nechce přes všechnu únavu spát. Ale na to člověk stejně musí dojít sám svou zkušeností, bohužel je toto asi nepřenositelné 😀

bamboolik
16. pro 2012

@janakkk jj to mi dělával Šíma jako miminko, dáchnul si na 20min a pak 3h vzhůru 😖

terezka312
16. pro 2012

@elvis12 já s těma bodýčkama k vlnákům přemýšlela uplně stejně, jak jako na to 😀 ale prostě když to budu dávat jako kalhoty na doma a na ven, tak bodýčko dospod, když jako svrchnáky, tak holt bodyčko ven 😀 (ale měla jsem v plánu se na to taky zeptat, až na to přijde řada, zatím jen lanolinuju 🙂 )

mochenkaa
16. pro 2012

@janakkk tak dík ☹ 😀
@bamboolik díky, já se bála jestli si vůbec řekne 🙂

terezka312
16. pro 2012

@elvis12 ty jo, sraz s termínovkama, to mi řekni, kdy jste tu diskuzi uzavřely a udělaly soukromou? Já když hledala na koníkovi termínovou diskuzi, tak už jsem našla jen tu veřejnou a ta "vaše" už byla zamčená, takže jsem na ni nepřišla ☹ 😠

mochenkaa
16. pro 2012

@terezka312 Je založená 12.10 2011 😉 S tím, že ta veřejná nám byla uzamknuta

janakkk
16. pro 2012

@bamboolik tak moje "miminko" to zavedlo asi v roce při večerním uspávání 😀

terezka312
16. pro 2012

@mochenkaa díky, aha, já diskuzi hledala až někdy v lednu a to už ta vaše asi byla zavřená no. no nic smůla, příště 😀

mochenkaa
16. pro 2012

@terezka312 jestli chceš, tak napiš pazibarb a odkaž se na mě a @elvis12 😉

terezka312
16. pro 2012

@mochenkaa díky, to jsi hodná, ale to by tam asi ze mě nikdo nadšený nebyl, když už víc jak rok drbete a já bych tam ted vtrhla 😀

mahafi
16. pro 2012

@bamboolik Jo, to já jí nenechávám právě přetáhnout, jsem to asi napsala moc sugestivně 😀, přetáhnout se mi jí povedlo asi dvakrát a to teprve bylo peklo.. 😀, takže už to dost hlídám. No jsem zvědavá, jestli to někdy pokoříme 😀 (doufám, že takhle nebude usínat ještě v 16 😀.

mochenkaa
16. pro 2012

@terezka312 Já osobně mám "domovskou" diskuzi jinou 😀 Ale co vím, tak se to tam dost osekalo. Mazaly se přístupy holkám co tam nechodily

elvis12
16. pro 2012

@mochenkaa jakooou??? 😕 😀

mochenkaa
16. pro 2012

@elvis12 ukecanou 😀 s ptjj, luciesofi a leeena_4 😉 Zdravé jádro ze snažilek 😀

kkomtesa
16. pro 2012

Ahoj holky,
od doby, co jsem začla mrňousovi dávat látkové plínky na radu fyzioterapeuta v menší vrstvě - což znamenalo ustřižený kus bambusovo - konopného flísu složený dvakrát a pak ještě napříč, tak to postupně přestalo stačit. Nakonec když po hodině venku už byl celý mokrý, tak jsem to vzdala a začla ven používat papírovky. Teď už je to skoro na to je dávat i doma, tam naštěstí chodí skoro celý den od pasu dolu nahatý.
Protože s kalhotkovými plenkami jsem měla špatnou zkušenost (Sketch Medley), tak jsem po reklamaci už žádné jiné nekoupila a začla používat čtvercovky.
Myslíte si, že by některé z nich přeci jen se daly pro nás teď použít? Nevěřím taky na uni velikost.

Díky moc za radu a připojuju článek o Vojtovi a plínkách na vysvětlenou:

Vojta
Moje zkušenost s cvičením od 3 měsíců do asi 16 měsíců.

O cvičení jsem si řekla sama. Přišlo mi, že se mrňous zlepšuje, cvičili jsme poctivě. Myslím, že Vojta je geniální věc.
Avšak v srpnu mrňouse viděl jeden výborný fyzioterapeut, Honza Maryška, tehdy ještě malý sice sedal, ale málo a radši klečel. Od dvou měsíců měl látkové plínky na novosklad a asi od 14-15 ti měsíců na draka. Honza řekl, že je to moc velký balík a moc široké a brání mu to v lepší psychomotorice. Také, že má být co nejvíc nahatý. Svléknutí šlo zrealisovat hned - a hned ten den bylo značně vidět a i následně, jak se najednou hrozně zlepšil (ale musím říct, že v dřívější době, co třeba jen se plazil nebo lezl, bych ho od pasu dolů svlečeného nechat nemohla, byl by každou chvíli mokrý, teď už to šlo, protože tričko a svetřik si počůrá jen občas). Plínky jsem začala dávat jen jednu a úzkou (posléze jsem musela na ven přejít na papírové, protože už to nevydrželo ani hodinu, látkovou má občas doma, ale většinou je nahatý). Samozřejmě pokakání pak znamená většinou prát i kaťátka. Rozdíl je nesrovnatelný. Takže pokud by mi tohle někdo řekl dříve, tak si myslím, že bychom třeba vůbec nemuseli cvičit. (Dg. rehabilitační lékařky byla centrální porucha koordinace). Jaké dáváme plínky a jak to vypadá u nás doma - tak to s námi nikdy na rehabilitaci ani lékařka ani fyzioterapeut neřešili. Jen jednou si lékařka všimla, že vnitřní plínku skládám víckrát pod pindíka /tak mě to naučila kamarádka/, tak řekla, ať to nedělám, že pak se mu špatně leží na bříšku, tak jsem to tak skládat přestala, a počůrání bylo vlastně stejné.
Minulý týden jsme byli u Maryšků - naše dětská lékařka mi řekla, že malý když dává nožičky při chůzi víc do strany (levou už skoro srovnal), tak by mohl pak chodit po vnitřní hraně, a že asi bude mít ploché nožičky. A ať mu dávám doma kotníčkové botičky. Tak jsme šli k Maryškům. Řekli mi, ať je dál hodně svlečený, co nejčastěji masírovat nožičky, a dát doma různé povrchy - ušila jsem mu nakonec deku plnou kamínků, po které hrozně rád chodí, taky není špatná ťuplíkovaná karimatka). Že se nožička teprve vyvíjí a potřebuje co nejvíc podnětů (propriocepce).
Vojta je výborná věc, ale zaměření terapeutů by nemělo být jednostranné.

bamboolik
16. pro 2012

@kkomtesa Ad vytáčení nožiček, starší to měl taky, tak do dvou let jednu nohu vytáčel dost, taky mi říkali dávat kotníčkové boty. Ale my jsme teda raději přešli na chození naboso doma (v zimě kožené capáčky), v létě hodně na boso po venku a teď v 3 letech má chůzi fajn a i klenba se začíná hezky vyvíjet. Ono těch přístupů je opravdu hodně 😉

pampeliska1
16. pro 2012

Čau holky, vy jste toho nakecaly! 😀
Hmm, tak sraz nakonec Praha a Brno zvlášť nebo jak? Taky bych to nechala na jaro, až bude lepší počasí, takže na domluvu ještě času dost.

@mochenkaa já bych tě ráda vzala do auta, ale do Brna bych se s prťatama asi bála..Ještě jsem nikdy nejela po dálnici, jen po místních okreskách 😉 Ale to bysme se ještě domluvily, třeba bysme se mohly vypravit vlakem 🙂 To nějak pořešíme.
Jak jsi vzpomínala to Slůně, nevíš, jestli tam prodávají bamboolika? Pomáhala jsem známé s něčím do školy a prý si mám říct, co za to chci, tak uvažuju, že si řeknu o plínu 🙂

mochenkaa
16. pro 2012

@pampeliska1 Pokud nepojedu vlakem sama, tak klidně 🙂
Se slůnětem ti dám reference zítra. Vysomrovala jsem si pro Davču na svátek plínku 😀 nebo něco tam. Takže jdu očíhnout situaci a poreferuju 🙂

pampeliska1
16. pro 2012

@mochenkaa já bych vlakem taky sama nejela! 😀
OK, tak pak dej vědět, díky!

janistr
17. pro 2012

@pampeliska1 V olomouckém slůněti bamboolika nemají...

pampeliska1
17. pro 2012

@janistr hmmm, tak to ve Zlíně je mít asi taky nebudou :-/