Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

cholitto
21. pro 2012

ZHolky, vcera jsem byla v Brane a byly totalne vybrakovani... ☹ takze jsem sehnala toho Bamboolika co prinese Jezisek a pak jsem jeste poridila vlnacky Disana. Koupila jsem vel 74 tak snad jsem neudelala chybu.. nektera jste tu psala, ze se da lanolinovat mastickou na bradavky z DM??? Nebo jsem blbe cetla? Oni mi tam dali neco na. Lanolinovani, ale vlnacky jsou pro me zatim spanelska vesnice... Prosim o pomoc 😅

betysek
22. pro 2012

@pajulka1987 Svrchňáky máme vícevelikostní Imse Vimse po první - mám je hodně ráda, dávám je dost, ale už mi přijde, že gumičky moc netěsní, ale na Julču ještě vydrží. Pak máme Blueberry (prý stejné jako Capri) na suchý zip, Anavy na suchý zip a Bamboolika, jsem spokojená se všemi. Na patentky mám jedny PUL Anavy, ale patentky fakt nemusím. 😉 Jedny flísášky Anavy - ty jsou super - jen vždy schytají velkou nálož sotva je obléknu, tak že pereme po jednom použití. 😀 Vlňáčky máme IV a čekáme až přestaneme kadit v noci a nad ránem. 😀

aideen
23. pro 2012

Zdravím holky, jdu pro radu 🙂
Koupila jsem si z bazárku Itti Bitti sio vel M. Je nádherná, jako nová. Vyprala jsem ji a dneska, když jsem skládala suché pleny, snažila jsem se ji dát dohromady. Nějak se s těma vkládačkama prostě nemůžu domluvit. Velikosti jsou správné, ale když zapnu tu velkou vkládačku, tak už tam nezapnu tu malou, protože je ta velká pod ní moc dlouhá a hodně přesahuje ty druky. A zase naopak. Poradíte mi, co plenku máte, jak to tam vlastně dát? Je možné, že to tam cpu nějak blbě, ale už fakt netuším, jak jinak by ty vkládačky šly dovnitř. Leda jednu nechat navolno, nezaplou, ale to se mi zdá jako blbost, když mají obě druky. Díky za odpovědi 🙂

janakkk
23. pro 2012

@aideen já mám tu velkou (skládá se "zeširoka na užší" ) dole a přes ní tu menší, která má ten staydry povrch....a nefunguje to, ani když máš plenku ohnutou jakoby byla oblečená? něky ty vkládačky, se nechcou vejít, když leží plínka narovno na placato, protože je tak vlastně kratší, ale když ji oblečeš, je to ok.....

lenka5731
23. pro 2012

@aideen roztáhni tu plínu (svrchňáky) a pak se to v pohodě vejde 🙂 taky jsem s tím bojovala.

aideen
23. pro 2012

@janakkk
@lenka5731 díky holky, vyzkouším a snad to půjde. To by bylo, abych je tam nenarvala 😀 Plenka se mi moc líbí, tak by to byla škoda.

mochenkaa
23. pro 2012

Dnes jsem se nasmála. M dostal za úkol dát malému Bamboolika. Nejdřív se z koupelny ozývalo nadávání, proč jako nejsem schopná fungovat jen na jednom systému plínek (čč + svrchňáky / kalhotkovka + svrchňáky / nebo bamboolik systém). Že po něm chci toho umět moc 😀 Tak jsem mu dělala přednášku. Seděl na vaně a hleděl na mě a plínky hrozně zmateně 😀 Tak jsem mu dávala za vzor manžela od @leeena_4 že se v tom vyzná 😀 A že stejně budeme látkovat, tak ať se to učí 🙂

terezka312
23. pro 2012

@mochenkaa Muj manžel to už ted zvládá, ale na začátku mu taky přišlo divný, proč není všechno jeden stejnej systém 🙂

mochenkaa
23. pro 2012

@terezka312 Nakonec to umotal dle návodu a podruhé už to zvládl úplně sám. Takže jediné, co nedával, byly zatím kalhotkovky Anavy.

janinek
23. pro 2012

@betysek Blueberry je jakoze luxusnejsi odnoz Swaddlebees. Ze SWb plinky byly prvni a pak udelali BB jako lepsi radu. Akorat dnes mi paradoxne prijde, ze SWB je vic z prirodnich materialu nez BB. Pokud jde o Capri a BB, tak BB jsou 'jenom' svrcvhnaky, kdezto Capri jsou svrchnaky i na prefolds, takze Capri maji trosku jiny tvar.

janinek
23. pro 2012

U nas od te doby, co zkousiem BKM manzel skoro neprebaluje. Jinak teda prebalovat zvladal dobre - vkladacky, svrchnaky atd, ale absolutne nedava nazvy a znacky, vse je tohle ci tamto, myslim, ze rika jen separacka a svrchnak.

silente
23. pro 2012
mochenkaa
23. pro 2012

Tak hlásím, že M dnes sám nandal kalhotkovku a dokonce sám dal i svrchňáky (aniž bych mu to říkala znova). Měl jen ráno přednášku a pochytil co a jak. Když jsem se pak ptala, jestli ví, co je co. Tak tam padaly perly jako "to, co vypadá jako vložka, ale není vložka, je vkládačka" 😀 😀

mochenkaa
23. pro 2012

Krásné vánoce holky 🙂

cholitto
23. pro 2012

Krasne proziti Vanoc a svatku vam vsem preji!

elvis12
24. pro 2012

@mochenkaa ten je sikovnej. Muj Misak do dneska (po pul roce latkovani) nektery nazvy nedava a kouka na me jako bych spadla z jahody. Pliny jsou jeste dobry, ale nejvetis problem mu dela rozdil mezi bodyckem a overalem 😀 To snad nepochopil do dneska 😀 Takze kdyz ji po koupani oblika, tak mi rika, mam ji dat to bily nebo to ruzovy? 😀 Holky, uzijte si Vanoce!!!

janinek
24. pro 2012

@elvis12 Take jsem spala, ze nazvy ani nahodou, to uz spis vzory 🙂

Overalu rikame pyzamko, takze nastesti body a pyzamka rozlisuje 🙂 Ale kombineza versus lodger fusak je take orisek, takze jedeme v barvach/vzorech a je to medvidek Pu nebo ten cerveny.

janinek
24. pro 2012

KIasne Vanoce vsem a v novem roce dostatek penez na hodne plinek 🙂

lenka5731
24. pro 2012

Holky, hezké vánoce. @janinek A vám jmenovitě! 🙂

Já se těším, protože tuším, že mě Ježíšek opravdu potěší 😀 😀

janinek
24. pro 2012

@lenka5731 Jani 😀 😀 A budes delat pod stromkem desne prekvapenou, vid? A dekovat Honzovi? A on si chudak bude myslet, ze to koupil a zapomnel a bude na sebe desne hrdy, jak to vymyslel, co? Jsi mazana.

mahafi
24. pro 2012

@janinek 😀 😀 😀

mahafi
24. pro 2012

Přejeme také všem krásné Vánoce

katyxq
24. pro 2012

@elvis12 můj manžel doteď říká body dupačky 😀 (ty jsme nikdy nepoužívaly, takže chápu, co chce podat).

katyxq
24. pro 2012

@elvis12 Plínky máme jen čtvercovky, kalhotkovky (všechny jedné značky) a svrchňáky, takže to zvládá, jen mu teda pár týdnů trvalo pobrat, že na plíny kalhotkovky patří ještě svrchní kalhotky 😉, vlastně máme ještě tři Anavy easy, posledně se s malou vrátily po návštěvě jeho rodičů, tam jela se čtvercovkou ve flísákách, s sebou dostali easy a doma jsem ji rozbalila a měla easy jištěné flísákama 😀, no méééga balík na prdelce.

A jinak všem přejeme krásné Vánoce a spoustu nových hezkých a funkčních plínek těm, kdo je nutně potřebují 😉.

alenavy
25. pro 2012

Zdravím všechny a prosím o radu... Já dostala od kamarádky svrchňáky vlňáčky. Ale nevím, jak to mimčo k tomu oblíkat. Jsem zvyklá na čtverce a přes to PULky. Takže klidně bodyčko a polodupajdy nebo dupajdy. Ale nějak mám pocit, že ty vlňáčky musí prosáknout a že raději tričko místo bodyčka... A co na nožičky? Aby se malá zas neuvařila...? Napadly mě dát jen návleky na holý nožičky. Ale tak si říkám, že mám možná zbytečný obavy, že by to prosáklo... Nebo nemám? Máte nějaká zkušenost?

katyxq
25. pro 2012

@alenavy Pokud nemá moc tlustá stehýnka, tak na nožičky dej klidně jen ponožky (nejlépe se sock-ons, ponožky pak drží, tam kde mají) a návleky. S vlňákama moc neporadím, nemáme je, ale prosáknout by neměly, pokud jsou dobře nalanolínované.

mahafi
25. pro 2012

@alenavy já vlňáčky používám ráda a neprotečou, když je nalanolinuješ (a dáš dostatečně savou plenku), a jaký máš typ? na zapínání, nebo jako kalhotky (jen kůvli tomu, aby ti tam šly dobře dávat ty čtverce, moc nedoporučuju je dávat narovno, zákon schválnosti.. 😀)? Jinak já jí oblíkám (i jsem jí oblíkala) normálně, ono v tom není moc horko, přes vlňáky bodýčko a přes to tepláky. Návleky jsem měla spíš když jsem jí měla svlečenou úplně, ale kildně jí to dej i normálně, jak se ti to líbí 🙂.

alenavy
25. pro 2012

@mahafi Takový ty co vypadají jako srandovní spoďárky - http://www.plinky.cz/index.php?kid=348. Tak právě taky nevím, jak tam ten čtverec dát, aby mi někam neodešel. Sice mám snapku, ale stejně nevím... Já do těch PULek dávám novosklad a pak jednu plenu na osminu. Jedny vlněný bombarďáky a já jsem z toho jelen 😀

ptjj
25. pro 2012

Ahoj holky, tak jaký byl ježíšek? U nás dovalil dvoje pulky a jedny vlňáčky,ale v bráně to spletli a poslali místo batolecí sady bamboolik sadu normální, takze bude ještě výměna.

mahafi
25. pro 2012

@alenavy tak do nich bych asi novosklad neriskla.. nebo teda takhle, záleží, jestli ti kaká do plenky a kolik míváte nehod (jako že je to až na svrchňákách). Spíš bych tam dávala kalhotovku, nebo jsem dávala vícevrstevnou anavy na kahotkový sklad, ale to jsem vždycky trnula 😀.
@ptjj Ježíšek super (i když látkovky přijdou až po něm 😀), jen od noci má m. horečku ☹