Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
4. led 2013

@filipatereza holky já ale potřebuju od elvis okouknout šátky, takže nemůžu čekat, to chápete, ne 😀

elvis12
4. led 2013

@terezka312 takze ja pojedu na sraz s kufrem 😀 Nez tam nabalim vsechny satky a pleny, tak to abych si poridila nejaky velky 😀

dandelion
4. led 2013

@terezka312 Brala bych první nebo druhý víkend v únoru?

dandelion
4. led 2013

@elvis12 :D :D :D

terezka312
4. led 2013

@elvis12 tvůj problém, že toho máš tolik 😝 (nebo že se nám s tím chlubíš 😀)

elvis12
4. led 2013

@terezka312 mas recht. ja vezmu kocar, Dorku dam do satku a ten nas obr kocar narvu satkama 😀

cervena_vila
4. led 2013

@dandelion @terezka312 Musela jsem si to před zrcadlem vyzkoušet s plyšovým krtkem 😀
Takže překřížím ruce, zvednu ji do výšky hlavy - a okolo hlavy rotuji na záda. Takže vlastně přehazuji přes rameno, ne přes hlavu.
Ono to vypadá, ale zdá se mi bezpečnější než jiná cesta mimča na záda, protože ho pořád držím oběma rukama.
@elvis12 Mé nejoblíbenější k DH:

https://www.youtube.com/watch?v=0h-QqZms9Qw

tam je totiž vidět, jak je to snadné 😵

terezka312
4. led 2013

@elvis12 už vidim ty pohledy lidí na tebe a hlavně na ten narvanej kočár 😀

mochenkaa
4. led 2013

holky, dnrs jsem v lekarne davala jedne mamince prednasku o latkovkach 😀 ja, zacatecnik 😀 a vzniklo to tim, ze mela opruzene dite a resila masticky. Nejlepsi bylo, ze se mnou pritakavala lekarnice, ze latka je latka (a ta si beztak pamatuje vyvareni a zehleni) 😀

Jo, a zjistila jsem, ze neni nutne resit velikost pytle na pliny, ale velikost pracky 😀 (mam celkem malou, a 3dny plin uz je tak tak).
Jo, a Davis ma zub, hec 😀 Ale ve spani se z boku toci na bricho a furt ho to budi, neumi tak spat...

elvis12
4. led 2013

Tak tohle je vostry!!! A my se tady bojima nahodit skoro 8kg deti 😀

https://www.youtube.com/watch?v=niJ5B-6Yl1o
bamboolik
4. led 2013

@janakkk já mám nerafinované, beru vždycky tak 1kg a mámt o asi na půl roku. Ono je hodně tvrdé, mě takto surové nevyhovje, takže si ho míchám s mandlovým olejem v poměru máslo:olej - 3:1 a několik kapek EO (levandule, mandarinka). Prostě to roztopím ve vodní lázni, naliju do kelímků a nechám ztuhnout v lednici. mažu se s tím já i oba kluci, mladému to výborně zabírá na atopák.

bamboolik
4. led 2013

@mahafi no taky se mi nechce plenkovat ještě na táboře, no uvidíme, jak na tom za těch 5m bude. Zase ono by stačilo jen ten počet snížit že jo, ať se nemusí týden prát.
@terezka312 no teplá voda tam je, ale pračka ne. Takže jsem si jeden večer vzala kýbl, miofresh a vyprala plenky v ruce 🙂 Malý do nočníku kaká, takže plenky má jen počůrané. No trvalo to asi půl hodiny, pověsila jsem to ven a za den to bylo suché, takže v pohodě. U nás totiž jednorázovky moc dobře většinou nedopadají, většinou po nich rudnou klukům zadky a já jsem příliš líná na to, abych hledala a kupovala různé jednorázovky jen proto, abych zjistila, které jim sedí 😝 Takže raději vezmu látku, jeden večer přeperu a je to.

bamboolik
4. led 2013

@elvis12 uuuhhhh tak to mi nedělá dobře, ale paní to má viditelně v ruce

janistr
4. led 2013

@dandelion Eli, Helča taky normálně nesedí, jen na patách a párkrát se jí povedl takový ten šikmý sed. Ruce ven ale strká jen, když jí nosím na zádech a chce mi tahat vlasy, na břiše ne 🙂. Co mě teda trošku víc znérvózňuje je to, že Helu pořád normálně neleze, plazí se už přes dva měsíce a po čtyřech vždycky uleze tak metr, dva, pak sebou plácne na břicho a doplazí zbytek (asi je to pro ní rychlejší). A právě si taky začala nedávno stoupat, tak snad to lezení nepřeskočí.

elvis12
4. led 2013

@bamboolik no me nedela dobre ani ten pohled na to mimi. Je na me moc mini. Ja mela Doty 3,46 pri narozeni, tak nejsem zvykla. 😎 to bych se fakt bala vazat jakkoliv.

bamboolik
4. led 2013

@elvis12 to mi povídej, jeden kluk 3,65 a druhý 4kg 😉 Proto nám taky trvalo, než jsme začali dělat i MiniMimi plenky, nějak jsem pořád nechápala, na co jsou potřeba 😀

@janistr teď koukám, že máš novou fotku 🙂 O lození se neboj, to přijde. Malému se taky do toho nechtělo, raději se plazil. Já jsem teda byla tvrdá matka, takže jsem ho prostě nutila lozit. Chytla jsem mu zezadu nožičky, když byl na kolínkách a prostě mu nedovolila je rozhodit a plácnout sebou na břicho. Takhle jsme spolu lozili po bytě a za pár dnů se lození zlepšilo a za 2-3 týdny se krázně rozlozil.

janistr
5. led 2013

@bamboolik Já mám právě dilema, na jednu stranu si myslím, že se dětem nemá pomáhat, že by na všechno měly přijít samy, na druhou stranu mi to taky nedá, a když s ní na té zemi jsem, nastavuju jí nohy, aby je musela přelézat a taky jí ty nožky podstrkuju, aby se nemohla rozplácnout 🙂. Celý den to ale dělat nemůžu 🙂. Mně spíš přijde divné, že neleze, když to prokazatelně umí (několikrát jsem ji přistihla :D).Je teda fakt, že si pořád něco drží a s dřevěným medvědem v ruce se asi leze blbě (zato plazení s ním zvládne rychlostí blesku 🙂).

luciesofi
5. led 2013

@elvis12
@bamboolik Já jsem včera u doktorky viděla úplně pidi midi novorozeně a byla jsem z toho úplně hotová... Madlenka měla 3,81, takže takhle malinkaté miminko fakt neznám 🙂
A bojím se, že druhé mimi bude kolem 4 kg a já chci tentokrát fakt rodit přirozeně!

@janistr Já jsem jako miminko vývoj plazení-lezení-stání bojkotovala.. jen jsem se plazila a to takovým stylem, že jsem se odstrkovala rukama a nohy jsem u toho vůbec nepoužívala...☹ A pak jsem si stoupla.. Doufám, že to není dědičné.. 😝

janistr
5. led 2013

@luciesofi No, já jsem právě taky nelezla, navíc jsem posazované dítě (což z naší generace asi všichni) a mám dost problémy se zádama...

mahafi
5. led 2013

@elvis12 Nebo můžeme sraz udělat u vás doma, ať se nemusíš nikam stěhovat 😀 😀 😀
když vás tak poslouchám, tak bych se taky měla osmělit s nahazováním na záda 😅 , ona jak je madla lehká, tak mi na břiše nevadí, tak jsem to zatím nějak neřešila.. no.. vyzdravím se a pak se dám do tréninku 😀.

@luciesofi taky bych ráda tentokrát rodila normálně.., představa, že jsem zase týden v nemocnici mě nějak netěší.. 😖

@filipatereza hodně štěstí u státnic 🙂. z čeho děláš?

luciesofi
5. led 2013

@janistr Taky jsem posazované dítě, což, jak píšeš, je v naší generaci téměř každý... 😒 Problémy se zády mám, kam moje paměť sahá a teď po porodu se to zhoršilo....mám nadváhu (poprvé v životě ☹) a navíc nosím Magdičku....
@mahafi Já bych zase byla ráda, kdybych se 22 hodin netrápila a pak to neskončilo sekcí... napodruhé ro prostě vyjde! Musí! 😉
Ty nosíš malou pořád na břiše? kolik váží?

terezka312
5. led 2013

@luciesofi
@janistr jj, taky jsem to chtěla napsat, že jsem nikdy nelezla, ale rovnou jsem chodila a taky záda: skolioza, bolesti, hrůza, když jsem chodila na rehabilitace, tak po mně ta doktorka chtěla, at´ si kleknu na 4 a kouká na mě, že mám u toho uplně blbě daný ruce, že je vidět, že jsem tu fázi přeskočila. Takže já taky doufám, že to neni dědičný 🙄

luciesofi
5. led 2013

@terezka312 já mám jeden obratel v bederní páteři lehce vybočený...v pubertě jsem chodila na rehabilitace a dost se to tenkrát zlepšilo.. Když jsem tam začala chodit, měla jsem jeden bok výš než druhý a teď bych řekla, že je to v pohodě... Ale záda bolí čím dál víc, kolikrát mi pěkně dlouho trvá, než se zvednu z postele.... 😒 auau

mahafi
5. led 2013

@luciesofi mě teda nechali trápit jen asi 2 hodiny, malá pak řekla, že tohle teda neee azačala ztrácet ozvy, takže to pak lítalo ☹, a doteď mě mrzí, že jsem jí neviděla hned ☹. Ona váží necelých devět (byla to minimimi 😀) a hrozně ráda se tulí, takže jí to na břiše vyhovuje. Jak to děláte, když nosíte na zádech a nesete batoh věcí? kam je dáváte? (neptám se zle, jen mě to zajímá a trochu mě to od nošení na zádech odrazuje, tak potřebuju zbořit mýty 😅)

luciesofi
5. led 2013

@mahafi já jsem po těch 22 hodinách už byla úplně mimo....mezi kontrakcemi jsem usínala..no spíš padala do kómatu, navíc jsem byla pořád napojená, kvůli kontrole ozev... a nakonec přiběhl primář a řekl, že jdu okamžitě na sál..byla jsem ve spinálu, ale vůbec nic z toho nevím, protože jsem jim tam usnula vyčerpáním...pak mi ji přinesli ukázat zahousenkovanou - anestezioložka mě musela budit...narodila se ve 22:17..a viděla jsem jí až v kolem 5. ráno, kdy mi ji přivezli na JIP...až tam jsem viděla, jak je vlasatá...půl hodiny jsem tam brečela (potichu pro sebe - byla tam se mnou ještě jedna paní)..takže jsem se nemohly ani v klidu "seznámit"...navíc mi ji nedali k prsu, protože hrozně zvracela (což jí vydrželo do 5 mesíců 😀).. Tohle už nechci nikdy zažít.... 😒

terezka312
5. led 2013

@luciesofi o zvednutí z postele mi vyprávěj, od tý doby, co tahám tu svojí lásku, mě bolej záda pekelně, nejhorší je, když se ve spánku přetočim na břicho (vědomě to už radši nedělám), to se mi něco v bedrech blokne a nemůžu zpátky, což když třeba dítě začne kn´učet hlady je super 🙄

mahafi
5. led 2013

@luciesofi ☹, druhý porod musí být lepší 🙂

sarkachmelova
5. led 2013

Holky,kde kupujete kalhotkové anavy ?? na anavy.cz mají jen holčičí motivy ☹

sarkachmelova
5. led 2013

tak už jsem našla hezké na ekopleny.cz 🙂

mahafi
5. led 2013

@sarkachmelova taky jsem tam koupila krásný anavky 🙂