Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mochenkaa
5. led 2013

@pampeliska1 Jo, to je rozumný čas. A děti se musí začít adaptovat, ne? 😀

katka_brno
5. led 2013

Daruji nějaké separačky pro Brno nebo J.H. Koukněte ke mě do inzerátů.

mahafi
5. led 2013

@mochenkaa @pampeliska1 Teda to vás obdivuju s tím výletem do Prahy 🙂, to si vůbec neumím předtavit cestovat do Zlína s tou naší dračíicí (myslím, žebych jí asi na takovou dobu nezabavila), asi jsem měkkoň 😀.

Myslela jsem si, že už zvládám manželovo pojmenování plenek a jejich částí.. ale neee 😀 Ráno se mě ptal, kde máme k plence ty "jazyky" 😀, chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, co po mně chce 😀. A dostala novou sloníkovou anavku a řádně jí pokřtila.. ještě, že mám zacpaný dutiny 😀.

terezka312
5. led 2013

ty jo, neměn´te si ty fotky, já se pak divim, co tu je za nový lidi 😀

pampeliska1
5. led 2013

@terezka312 to věřím, také v tom mám pak nepořádek kdo je kdo 😀 Ale ta fotka, co jsem tu měla byla už cca 3 roky neaktuální (myslím barvu vlasů 😀 ), tak to prostě nešlo 😀

@mahafi no já jsem na to cestování zvědavá, myslím, že sama nevím, do čeho jdu/jdeme 😀😀

eicul82
5. led 2013

Chtěla jsem se zeptat, jestli "jednou za čas" perete plínky (ne čč) na 90 stupňů?

pampeliska1
5. led 2013

@eicul82 já ne (ale i proto, že kalhotovky, které používám není na 90°C vhodné prát hlavně kvůli gumičkám, co jsem tak slyšela). Spíš teď jednou za čas používám dezinfekci na praní - Sanytol nebo něco podobného z DM)

terezka312
5. led 2013

@eicul82 to mě ještě nenapadlo 😅

abigail1
5. led 2013

@eicul82 občas na 90 st. vyperu čč, ale jiné pleny ne, neboť u těch, které mám, to výrobce nedoporučuje. A ty je občas pereš na těch 90?

janinek
5. led 2013

@eicul82 Ja ne, myslim, ze bys se znicil PUL a nebo gumicky. Peru nekdy na 40, jindy na 60 a obcas s dezinfekci. Tou predpirkou se dostane pryc moc a kakani a kdyz mas pak na plince skvrnu, tak je to jen barva, ne?

mahafi
5. led 2013

@eicul82 neperu na 90 nic, občas přidávám k plínkám na 60 dezinfekci sanytol

eicul82
5. led 2013

@abigail1 zatím ne, jen mě to tak napadlo 🙂 mám Anavy a Bamboolika, myslím, že u Bamboolika je dovoleno prát na 95 st. vnitřní pleny u Anavy si nejsem jistá...

bamboolik
5. led 2013

@eicul82 jj jednou za čas jo, asi tak jednou za půl roku 😀 😀
Ne vážně, spíš je to opravdu nárazově, když jsme třeba někde na delší dobu a plíny skladuju třeba 3-4dny, tak pak je hodím na 90 se sanytolem a pak když měl malý infekční průjem, ale jinak na 60.

eicul82
5. led 2013

A ještě jedna věc u jedné vkládací pleny mám pocit, že při schnutí (měla jsem narvaný sušák a neotevřela jsem okno) chytla trošku plíseň (světle šedé malé flíčky), co s tím? Ten Sanitol + na těch 90st?

bamboolik
5. led 2013

@eicul82 jj na 90 a sanytol, ale fleky už asi nezmizí (i když ty spór to podle mě zničí). Mě se to naštěstí stalo snad jen 1-2x a u čč, takže ty letěly do koše.

pampeliska1
5. led 2013

@eicul82 mě se to stalo také u čč a mám z ní hadru na zem - vyprala jsem ji se sanytolem, takže zůstaly tečky, samotná plíseň je určitě fuč.

betysek
5. led 2013

@eicul82 Prala jsem jen čč na 90, když jsem je koupila. Ostatní plínky na 60, mam tedˇjen bambusové kalhotovky a na nic je napsáno max na 60. Asi bych prala na 90 jen, když by měla Julča nějaký infekční průjem, jinak ne. Peru pořád na 60 a plínky mi nezasmradávájí.

betysek
5. led 2013

@eicul82 Asi bych z ní taky udělala hadr...

mochenkaa
5. led 2013

@mahafi 😀 😀 tak vaše jazyky u nás byly vložky 😀 ale teď už ví co vlastně chce 😀
A co se týče výletu. Já si to asi představuju jako Hurvínek válku 😀

valentyna25
5. led 2013

Budu teď trochu mimo diskuzi, ale musím se pochlubit 🙂. Objednávka na plenky za cca 4200 hotova. 5x bamboozle od totsbots (přírodní barva), 4x bambusky baby lucy (zelená a smetanová), 1x bamboolik zelená s dinosaury, 1x anavy mňau žlutá, 4x babyidea prefold a 1x babyidea basic.
To je zas peněz ☹, ale už se na plenky těším 🙂)).

elvis12
5. led 2013

@terezka312 jojo, gold byl temer u nas doma, jenze pak mi nabidla travu a bylo jasno! Milenka ma dle myho texh satku tolik, ze je ma temer nenoseny. Trava nebyla ani prana! 🙂 stejna cena byla i za lila royal... Ja ho vzala a jsem rada.

elvis12
5. led 2013

@mochenkaa
@pampeliska1 devcata, pred srazem vam poslu kazdy satek. Ve vlaku si ho navazete jako houpaci sit, at si mate ty deti kam odlozit 😉 videla jsem to na ND a je to bomba! Pry v tom ty mensi deti spali celou cestu 🙂 starsi z toho meli prolejzacku 😀

janinek
5. led 2013

Holky, co vidite, kdyz kouknete na tu plinku?

abigail1
5. led 2013

@valentyna25 jé, to je krásných plínek! Bamboozle od Tots bots jsme měli a spokojenost (teď už nám jsou bohužel malé), 1 bambusku BL mám a je super, noční bamboolik a BI prefold mám též objednaný a tu anavy bych teda chtěla taky! Krásný plínky, tak ať jste s nima spokojený!

janinek
5. led 2013

na vysku teda

janinek
5. led 2013

Musite rozkliknout na nejvetsi velikost

luciesofi
5. led 2013

@janinek řekla bych, že se ti na jednom konci vypáralo zachycení gumičky...já to tak měla u jedné SWB Econappi a dostala jsem novou... nebo možná jen blbě vidím (zkresluje ten "potisk")

valentyna25
5. led 2013

@abigail1 A jak jste velcí, že je Vám bamboozle malá? Nelekejte mě 🙂.
No strašně se těším až přijdou 🙂. Měli jsme bamboozle vel. 1 a ty jsou pro nás zatím uplně nej plínky (i pro tatínka 🙂) a BL jsou hned na druhém místě. Anavy jsem objednala poprvé, páč se mi zdají dost drahé, ale všichni je tu chválí, tak aspoň jedny jsem chtěla zkusit 🙂.

pampeliska1
5. led 2013

@janinek kdyby to @luciesofi nenapsala, tak to koumám a nic nevykoumám 😅 Viděla jsem tam jen nějaké malé tečky uprostřed 😀 Ale jo, je vidět, že ta guma je povolená...

@elvis12 hmm, to je nápad 😉 Do klasického kupéčka ČD by to šlo 😉 Do těch moderních od Student Agency asi už ne 😀

abigail1
5. led 2013

@janinek Holky, co vidite, kdyz kouknete na tu plinku?
No mě Tvoje otázka připomíná psychotesty: co si představíte, když vidíte černou kaňku? 😀