Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
15. črc 2009

No já tu měla tuhle "předváděčku", kamarádka co má za týden TP se koukala na látkovky a chce jít do toho, jen je (jako asi většina) zmatená spoustou typů atd. Hned jsem jí poslala leták co jste tu vytvořily, aby se zorientovala
a už prý něco nakoupila, tak jsem zvědavá.

joohana
15. črc 2009

Terezito, však Em je ještě prtě, ne ? Na otáčení má času...

terezita
15. črc 2009

jojo, to ma 🙂 jen ta jeji dr.by snad chtela, aby umela vsechno hnedka.. a kdyz ji to nejde tak, jak si ona predstavuje, tak to svadi na plinuse.. 😝 nemam rada doktory.. 😀

zeez
15. črc 2009

Je na ten letak nejaky link? Prosiiiim. A muzu jako separacku pouzivat nastrihanej perlan?

evicka7
15. črc 2009

zeez, zatím nevím o nikom, kdo by to zkoušel, ale až to vyzkoušíš, tak nám dej vědět 😉

terezita
15. črc 2009

ten perlan se ale nacucne a zustane mokry, takze mimco nebude mit moc prdku v suchu..

lusinta
16. črc 2009

ten leták je kdyžtak i tady..je to lépe zapamtovatelné🙂
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

ijo
16. črc 2009

ahoooj,
právě jsem ve fázi budování zahradního jezírka, takže shánění kamenů má prioritu před plenkama 🙂. Jen chci reagovat na nesmysl o opožděnosti dětí v látkovkách. Moje druhá byla v papíru a chodila skoro v roce a půl, první v čč a chodila v roce. Třetí v látce a nechodí, ale je jí rok a má necelých 8 kilo, včera byla vážit 🙂.
jo a sehnala jsem někde plenu YuYun, AIO a paní co mi jí posílala psala že jsou na nic 🙂 a chci potvrdit, že jsou úplně na nic.

zlatouch
16. črc 2009

ijo, tak to byl vyhodnej kseft, co? 😉

maly_prcek
16. črc 2009

Opožďování v látkovkách - na tom zadečku toho je o něco víc, takže dítě musí vynaložit o něco větší úsilí a tak potřebuje o něco silnější svaly... Ale vývoj zdravého dítěte je nazbrzditelný, kor pár dekama plínek 🙂 Opoždění by měl MUDr. poznat z testů, kterýma si dítě vyšetří, a z toho, jak se zvedá na ručičkách, jak leží, chytá po hračkách apod. Ne z toho, jestli se v tolika a tolika měsících otáčí nebo ne... To je jen velmi hrubý ukazatel 😉

maly_prcek
16. črc 2009

Luci, tak co, už přišly ty plínečky Pop-in? Hořím zvědavostí, co na ně napíšeš 🙂

baca
16. črc 2009

Ahoj holky, druhý den se snažím dávat malou do látky. Dala jsem párkrát novosklad dovycpaný bud další čč nebo vkladkou od BI, teď má vv na kalhotky. Do hodiny je durch , spát ale vydrží delší dobu, když ji chci ale přebalit po hodině, tak se mi zbudí. Jak se to časté přebalování řeší se spánkem? 🙂

kubinkov
16. črc 2009

baca: Mimi se nechá spát a zásadně se nebudí. Když jí to bude vadit, neboj, bude se hlásit. 😅

baca
16. črc 2009

Jí to právě vůbec nevadí 😀 😀 spíš, aby nevadilo, že je v mokru. Opruzená ale zatím není.

kubinkov
16. črc 2009

Neboj, opravdu jí neublíží, že je chvilku mokrá. Spíš by jí mohlo vadit, že ji budíš a mohla by mít problémy se spaním. Určitě kojíš často, takže opravdu dlouho mokrá nikdy nebude. 🙂

evicka7
16. črc 2009

jestli se neprudí, tak to fakt neřeš

baca
16. črc 2009

holky díky, před chvílí si azse natroubila od plenek, ale je tuhá tak ji nechám, bylo to jen na jeden prd 😀

evicka7
16. črc 2009

jé holky, já se tak těším, až jednoho krásného dne zase budeme mít novouška, ale mezi tím musím vyhledat psychiatra, abych přežila pubertu našich velkejch dětí 😀

lusinta
16. črc 2009

mám prosbu🙂
můžete nám zasílat konrkétní zkušenosti??? výbavičku,rpoč a jak a kdy jste zalči látkovat apod...
klidně kratší články,kteýr by mohly pomoct dalším maminkám s rozhodnutím..díky moc!
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...

kubinkov
16. črc 2009

lus: Na infostránkách ve skladech máte na obrázcích místo HHS zase obyč zavazovačku 😔 😨

kubinkov
16. črc 2009

a v kalhotkovém skladu vv je ta HHS 😨 😨

evicka7
16. črc 2009

lus, jaký rozsah si představuješ?

joohana
16. črc 2009

Holky, tak malá pokřtila vlňáčky, dala jsem jí vv na snapku v domnění že to fakt tekutější hovínko chytne. Houby houby zlatá rybko, a pralo se a lanolínovalo se znova. 😠

elina.el
17. črc 2009

To Lusinta: co to je prosim tě za slevu co dáváš holkám? Když budu psát do diskuzí o Bráně tak dostanu slevu na nákup? Dík, Elina

raady
17. črc 2009

Holky, jsem nešťastná.
Barča mi "bojkotuje" kalhotové plenky. Pořád má opruzeniny /asi / kolem nožiček, v místě kde končí gumičky od plenek, případně svrchňáčků. Jak je má jen trochu mokré, tak se jí tam udělá obrovský červený flek, pruh a hoodně špatně mizí. Nejhorší jsou mé nejoblíbenější kapsovky Bum Genius 😔 , plenky BL.
Nejlíp HD a plenky Elas House. Ty mají gumičky, které nepřiléhají a mají jakoby "křidélka" ven od nožiček.
Na noc dávám BE+vlňáčky a je v pohodě. Je zajímavé, že nemá třeba takové fleky na bříšku pod plenkou. A fakt ji přebaluju často.BKM neděláme.
Nejlepší jsou čč + vlňáčky nebo VO. Mám vlňáčky jen doma pletené, tam zase nedám čč narovno.
Vlastně nám to dělalo i u IB kolem nožiček.
Mluvily jsme o tom už s Matilkou. Má podobné problémy. Máte ještě někdo takovou zkušenost? Poradíte? ☹
Přeci nepřejdu na papír 😠

marcelkad
17. črc 2009

A co provizorně kolem těch lemů našít třeba kousek bavlny? pokud to tedy našít půjde?

raady
17. črc 2009

No, nevím. Možná bych to mohla zkusit alespoň u těch Bum Genius. Těch se mi nechce vzdávat.
Už jsem na hranici, že prodám všechny kalhotovky, nechám si jen BE na noc a dokoupím savější čč a nějaké pěkné vlňáčky ☹

matilko
17. črc 2009

raady ahojik 🙂 tak u nás to zmizlo a predstav si, minule sa jej urobil ten mega pruh na stehienku po noci v BE 😠 inak cez deň je najviac v čč a z toho to nemá, chjo, podľa mňa je to akoby modrina, ktorá za pár dní zmizne...
my máme ale furt ekzémik na podbrušku, ktorý nechce zmiznúť, začalo to papierovkami Hellen Harper (nikdy viac), dnes som skúsila Alanu a teda dosť smrdela, aj manželovi 😖

raady
17. črc 2009

ahoj Matilko, Alany občas dávám. Smrdí úplně nejmíň ze všech papírovek. Tedy kromě Moltexek. Včera jsem udělala chybu. Když jsem vedla malého do školky, vzala jsem Barču do Manducy. Dala jsem ji Alanu, byla v ní hodinu. Přišlo mi, že to nebude tak hrozné, ráno nebylo ještě tak horko. Hrůza ☹ Nožičky to odnesly. Tak teď se chystám na cyklovlňáčky a budou pěkně do nosítka.