Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kleik
7. led 2013

@helulela dík moc, jdu mrknout
@mochenkaa díky za uvítání 🙂 Mimochodem koukám, že za porod máme podobný přání, akorát já si přeju medovník 🙂

luciesofi
7. led 2013

@mochenkaa já mám dvě Econappi, jednu BB Minky, 1 TB EF V2 a jednu Anavy Easy...a je to až mc...skoro je nepoužívám.... paradoxně nejvíc používám tu nejhorší Anavy Easy...na doma je totiž skvělá..dělá malý zadeček 🙂

mochenkaa
7. led 2013

@luciesofi Já po tom, co jsme byli u mamky a ta ho šla přebalovat a pak zoufale "pomoooc, já nevím co mám dělááát" 😀 tak potřebuju i nějaké AIO 😀 A navíc ty vzory NUTNĚ potřebuju 😀 😀 😀 😎
@kleik Tak snad se ti splní dřív jak mě 😉 Jo, a jak se ve statusu ptáš na váhu mimča, mám to v pasu 😉

michamicha
7. led 2013

jo a ještě mám dotaz, jak velký kyblík na pleny, budu používat převážně čč, ale i ty kalhotkový 🙂 dík 🙂

elvis12
7. led 2013

@mochenkaa souhlasim s @luciesofi ja easy mam rada! Pouzivam je kazdy den doma! A to, ze mi obcas protece, kdyz se Doty pokaka, to neresim (proteze tak, ze mam spinavy ty svrchnaky. Na body to slo snad jednou). Dobre se mi v ni hybe, tak jsem spokojena! 🙂

kleik
7. led 2013

@mochenkaa (dík - i když to sem nepatří, tak vaše váha je krásná. čekala jsem, že mi všechny cukrovkářky odpoví, že mimča měli přes 4kg, ale jsem z toho příjemně překvapená)

mochenkaa
7. led 2013

@elvis12 Já doma dávám čč a Bamboolika. Dnes měl teda pokusně i kalhotkovku anavy a v pohodě se v ní pohybuje 😵
@michamicha Já kýbl nemám zatím žádný, ale chci pořizovat pytel. Mo jsem ti nepomohla, co? 😀

mochenkaa
7. led 2013

@kleik A měla jsem jen dietu 😉 Evi @elvis12 jak byla velká Dorka?

michamicha
7. led 2013

@mochenkaa no pytel mám ten malej od Anavy, ale ten je jen asi na 3 pleny 😅 asi koupím tenhle http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/2019... původně jsem měla takovej malej, tam se mi vešlo tak 15 plen a jelikož malej hodně čůral, tak jsem musela prát denně 😝

elvis12
7. led 2013

@kleik paradoxne se 4kilovy rodi holkam bez cukrovky 😀 cukrovkarky jak jsou hlidany, tak to casto tak hrozny neni 🙂
@mochenkaa Doty taky, ale ta easy mi je na doma proste sympaticka 🙂

elvis12
7. led 2013

@mochenkaa 3460/50 sla ve 39 tt

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi Anavy Easy AIO jsem teď prodala. Proteče mi vždycky a musím pak převlékat tepláčky i body a to mě fakt štve.

Jinak mám ještě TB ta je fajn, pak Itti bitti tutto (ta mi protekla jednou) a Pop-in ta je fajn.

A teď mám dilema: prodala jsem nějaké plenky a mám zase tisíc korun na nové. už dva dny sedím u netu a mám v někoilka shopech naskládáno v košíku různé zboží a nemůžu se rozmyslet 😀

leeena_4
7. led 2013

@kleik já cukrovku neměla a Tomík měl 4410g a 54cm 😉

michamicha
7. led 2013

@kleik já taky cukrovku neměla a měl skoro 4,5 😀

luciesofi
7. led 2013

@leeena_4 fakt? mně protekla jednou, nechala jsem jí Magdi dlouho a jak je teď pořád na břiše, tak jí to prosáklo horem na bodyčko.. Jinak ok.... Je jasný, že nevydrží tak dlouho jako třeba kalhotkovka, ale mně stačí..🙂 Uvažuju ještě nad jednou....

mochenkaa
7. led 2013

@michamicha Já právě kýbl nemám kam dát, takže musím koupit velký pytel. Buď http://www.uhanky.cz/doplnky-k-plenkam/29-pytle... a nebo http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/3-1-Task... vel L.
@leeena_4 jo, tak já teď vyřešila prodejem 900 a plus co se po výplatě domluvím s M jako koupě na tento měsíc (tím prodejem se totiž nepočítá 😀 ), a v háji jsem taky. Stopro chci tu AIO a capri a pak se uvidí

luciesofi
7. led 2013

@leeena_4 Koukalas na babako? Mají ještě staré ceny 😉 Co máš v merku?

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi tak to kdybych věděla, tak ti tu moji prodám, byla použita párkrát, protože fakt protekla vždycky a to ji neměl moc dlouho. Možná je to ním, jak má pinďu k jedné straně, tak tam mu to vždycky proteklo 😀

luciesofi
7. led 2013

@michamicha Já doporučuju kýbl z Ikea - 28l - tento: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6018...
má ho tu víc holek 😉

luciesofi
7. led 2013

@leeena_4 nemělas ji náhodou na sucháč?

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi na babaku mám taky fiktivní košík 😀

Uvažuju o svrchňácích: mám ráda Thirsies, moc se mi osvědčily, jenže pořád básníte o Capri, takže v jednom košíku mám to a vdruhém to. Pak tam mám taky noční konopnou Ellas House, tu mám do 7 kil a začíná být těsná a já ji miluju, skvěle saje a je příjemná a je konopná 😀. No a do třetice buď kalhotovku Anavy, další z mnoha a nebo AIO Swaddlebees, nebo Bluberry. Takže je to o tom: Thirsties:Capri a Anavy kalhotovka:Svaddlebees/bluberry.

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi jo, na sucháč

luciesofi
7. led 2013

@leeena_4 hlavně je konopná! 😀

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi no právě. V té mám jasno! 😀

luciesofi
7. led 2013

@leeena_4 já jsem na ni myslím koukala, ale chtěla jsem patentky 😉
😀 t je dilema, viď? 🙂 já už žádné nemám...prostě jedu už jen v Anavy a Bambooliku 🙂

mochenkaa
7. led 2013

@leeena_4 já budu brát capri a swb 😉 A pak anavy, a asi noční bamboolik

leeena_4
7. led 2013

@luciesofi jojo, je to dilema, ale baví mě to.
@mochenkaa noční bamboolik mám a ta Ellas House saje teda mnohem líp. Podruhé už bych ten noční nekoupila a radši tu konopnou místo toho 😉

leeena_4
7. led 2013

Štve mě, že neexistuje obchod, kde by měly všechny značky, co jsem tu psala.

mochenkaa
7. led 2013

@leeena_4 Hoď odkaz která to je, co chceš.
Jo, a můj neoblíbenější obchod ekopleny nepracuje ☹ Vím, že se řešilo, že mají nějaké rodinné záležitosti.
Jaký je dobrý shop? Na babaku se mi moc těch plenek nelíbí

terezka312
7. led 2013

@mahafi hele já o tom "za zoubek" nikdy neslyšela, ale mamka to zná, tak když byl zub, tak jsem řikala, že bych si mohla koupit šátek za zub, že se dává na šaty, ale že bych radši šaty, manžel jen řek: "tak jo". Ale jako stejně si ho zaplatim sama, to je jen takový drobný argument, jak obhájit, že chci ještě jeden šátek, který vůbec nepotřebujem 😀