Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
8. led 2013

tak sem pak hoďte link 😀

janakkk
8. led 2013

@pampeliska1
@dandelion
@elvis12 šátkových diskuzí je už celkem dost, jen jsou dávno zapomenuté, nová nám asi neprojde, taks e vsuneme do nějaké už existující, ne?
např. https://www.modrykonik.cz/diskuse/na-noseni/sat...

nebo https://www.modrykonik.cz/diskuse/na-noseni/sat...

dandelion
8. led 2013

@janakkk já jsem pro tu druhou.. 🙂

janakkk
8. led 2013
pampeliska1
8. led 2013

Tady máte ještě jednu, ta je aktivní, ale je spíš slovenská 😉 https://www.modrykonik.cz/diskuse/na-nosenie/ba... @janakkk @dandelion

bamboolik
8. led 2013

@sarkachmelova mám doma 3ks anavy na snapku a rááááááda se jich zbavím 🙂

sarkachmelova
8. led 2013

@bamboolik díky za nabídku,na snapku nechci 😀 jsem trošku nááročná 😀

janakkk
8. led 2013

@pampeliska1 my už jsme začali v té druhé 🙂

bamboolik
8. led 2013

@sarkachmelova kruci a já si říkala, že se jich konečně zbavím 😠 😀

littlemousecz
9. led 2013

Holky, která máte Little Lamb plenky, používaly jste ty flísový separačky, co v tom byly? Mě přijdou takový hrozně chlupatý, tak nevím.

lenka5731
9. led 2013

@littlemousecz nepoužívala jsem je.

janinek
9. led 2013

@littlemousecz ja je pouzivam do vsech plin. Nejak jsem neprisla na chut tem jednorazovym. A tots bots fleece jsou jak Irma. I kdyz funguji teda.

littlemousecz
9. led 2013

@janinek takže fungujou dobře? A používalas je už od začátku?
@lenka5731 díky

janinek
9. led 2013

@littlemousecz Ja jsem spokojena. Ted je nejak mezi velikosti jedna a dve, do esyfitek davam jednicku, ale treba do BB deluxe dvojku, ze to lepe pokryje. Hned uschnou. A davam je od zacatku. Pokud neni cerstve pocurana, tak mi prijde, ze fakt zadecek mokry nema. U tech jednorazovych mi porad prisla mokra a prosaklo pres ne kazde kakani i prdik. To ll fleecove to udrzi lepe. Takze kdyz uz mi ji pokaka, tak na plinu to vetsinou nedojde. Ale my se snazime BKM, tak vylozene pokakanych plin moc nema.

littlemousecz
9. led 2013

@janinek super, díky. Tak to pak vyzkouším a uvidím. Jen že mi přišly takový "dlouhosrstý" a proti klasickýmu fleesu jakoby řídký, tak jsem si nebyla jistá, jestli fungujou.

abigail1
9. led 2013

Ahoj holky, prosím, jaký máte zkušenosti s plenami Tots bots FlexiTot a Tots Bots stretch? Máte někdo oboje, které vám vyhovují víc a proč? Díky.

baca
10. led 2013

holky, existuje něco místo dezinfekčního prášku Miofresh? Nemají něco třeba v DM? Na podobný způsob. Předpokládám, že podobný efekt má i ocet.

dandelion
10. led 2013

@baca já jednou měsíčně používám Sanytol ;) koupen v DMku

pampeliska1
10. led 2013

@baca v Dm mají něco podobné Sanytolu, ale je to ta jejich značka DenkMit nebo jak se to jmenuje. Mám Sanytol i to z DM a líp asi vyjde ten Sanytol. To z DM je sice levnější, ale musí se toho dávat víc. Já to střídám a používám to sem tam v poslední době i na normální prádlo

lenka5731
10. led 2013

@terezka312 tak já prodala fuchsiovou IB za 280. 😀 A ještě lepší je, že jsem současně s ní udala tři pleny, dvoje svrchňáky a ŠÁTEK !!! 😀 Paní prý už peníze odeslala, tak to snad probůh nezakřiknu 😎

Jo a holky, co plánujete BB a SWB, tak výrobce bude zdražovat + ještě zvýšení DPH, takže cca během měsíce bude výraznější zdražení... Jestli teda někdo rozmýšlíte, tak rozmýšlejte rychle 🙂
@saarlota

zuzau2
10. led 2013

holky, prosím,jak sají vložky do plínek ze 100% polyesteru? díky moc

janinek
10. led 2013

@abigail1 Ja mam TB bamboozle stretch jen. Porovnat muzu s Little Lamb Bambo a Blueberry Bamboo Fitted. Akorat ze ted velikost dve nemela nikdy pres noc a jednicky take ne, protoze to jsem proad prebalovala.

TB pekne sedi a maji stelovatelnou vysku, coz treba LL nemaji. TB jsou stihlejsi nez LL, save mi prijdou podobne a schnuti take, ale nekdo rika, ze jim TB schnou rychleji. Ja je nechavam na snure dva dny. suche jsou ais driv, ale ja nidky nevim, zd ajsou mokre ci studene, tak v zime visi dva dny vsechno, i nocni bamboolik. TB ma na rozdil od LL odepinaci tu vnitrni vkladacku, coz bych ocenila. Jinak teda vsechny v kombinaci s Blueberry svrchnaky jsou drzaci a neprotecou, kdyz se dobre nasadi.

Ty flexitot konci vyrobu ted, ale nevim, jak se to odrazi na ceskem trhu, jestli zlevni nebo naopak.

janinek
10. led 2013

@zuzau2 Malo. Nejlepe saje bambus a konopi, pak bavlna, pak umelotiny.

zuzau2
10. led 2013

děkuju 🙂

vendisek23
10. led 2013

holky, jsou skapi srovnatelné s Anavy? jsou měkké? díky 🙂

janinek
10. led 2013

@lenka5731 Gratulace k prodeji, ja musim take nasazet inzeraty na zbytek mych novorozeneckych plenek a dalsiho, ale neni cas a kdyz je cas, neni chut 🙂

To s blueberry jsi cetla kde?

lenka5731
10. led 2013

@janinek psala mi to paní, co to tu prodává... (ptala jsem se jí, jestli bude zdražovat kvůli DPH), prý jí to výrobce oznámil jako výhradnímu dovozci minulý týden, takže další dovážka do ČR už asi bude dražší..

abigail1
10. led 2013

@janinek díky za porovnání.

mahafi
10. led 2013

@lenka5731 a jejda.. tak se jdu knečně rozhoupat k těm opičkám.. 😀

lenka5731
10. led 2013

@mahafi paní se mi už nesvěřila 🙂 , jestli se má zdražit všechno a nebo jen něco konkrétního, napsala doslova "nejprodávanější pleny", ale tuším, že se to bude týkat minimálně Econappi....?