Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
18. led 2013

@leeena_4 A má tu Ella´s House celou noc? Nebo v noci přebaluješ? Koukám, že má malý 7 kg. My máme v 7 měsících taky 7 kg. 😀

betysek
18. led 2013

@hanule04 Jo,jo, taky těžko odolávám. Naštěstí odolávám novým vzorům 😉 Ale láká mě vždycky vyzkoušet novou značku. Mám po starší dceři (4,5 roku) IV froté a Ella ´s House (ty denní), IV mi leží ve skříni 😀 Ella ´s House občas dám, mám je ráda, i když savost nic moc, ale když vycpu Anavy vkládačkou, tak se to dá. 😉 Ale teď už jsem si dala opravdu stop stav, jenže pak něco prodám a říkám si, že bych zase mohla zkusit něco nového. Právě přemýšlím, že bych užila ještě nějaké vnitřní Bambooliky....

leeena_4
18. led 2013

@hanule04 já mám taky naprosto dostačující výbavu, ale vysvětli to mému podvědomí 😀
@ptjj hmm, takže asi začnu potřebovat vlňáčky 😀

když já vždycky něco koupím a řeknu si: Ták a už máš všeho dost, konči! 😀

leeena_4
18. led 2013

@betysek do teď jsem ho po 6 hodinách budila na přebalení a to stačilo. Teď přemýšlím, že ho už budit nebudu, tak uvidíme, zkusím ji kdyžtak dovycpat Anavy vkládačkou.

svha
18. led 2013

@nnell já jsem moc spokojená s jednovelikostními Anavy vlňáčky, překryjí mi i noční Anavy XL, nejsou moc silné a dobře sedí, pak máme vlňáčky na zakázku dělané (3-6 kg, dvojitě pletené na zimu) a ty jsou taky super

betysek
18. led 2013

@leeena_4 Jo, jo podvědomí.... 😀

betysek
18. led 2013

Na vlňáčky pořád ještě sbírám odvahu.... 😒

leeena_4
18. led 2013

@betysek nojo, my máme cvaldu doma 🙂

betysek
18. led 2013

@leeena_4 První dcera byla taky cvalík. 😀 Ve 4 měsících 7,5 kg. Julča je pozadu váhově, ale zase ji předčí pohybově....Ale už to začíná dohánět, jak jsme začaly s příkrmy, tak nabírá...

leeena_4
18. led 2013

@betysek tak to je moc fajn 🙂. On si člověk nevybere - má co mu bylo naděleno 🙂. Taky mi jednu chvíli bylo líto, že nemám takové to malinké miminko, ale pak jsem někde viděla fotku nedonošeňátka, co bojovalo o život a pěkně jsem se zastyděla.

betysek
18. led 2013

@leeena_4 Jo, jo. Mám kolem sebe pár mamin s nedonošeňátky a jsem moc vděčná, že se holky narodily v termínu a pěkně rostou. Taky jsem si u první říkala, že jsem si to malé mimčo moc neužila....

betysek
18. led 2013

Když se teď koukám na ty plínky, které jsem koupila pro Julču, tak zjišťuju, že jsem pořídila vlastně úplně novou plenkovou výbavičku 😀 , když nepočítám čč po první. Vůbec si nedokážu představit, že bych dávala Julče stejně jako Eli do 1,5 roku na noc vycpanou denní Ella ´s House, to měla v 1,5 roce 15 kg a pak už jí byly malé, tak jsem dávala až do odplenkování IV froté vycpané (i na noc), a to jsem vycpávala jen bavlněnými vkládačkami. 😀 A to furt manželovi vykládám, jak ušetříme.... 😀 Abych nakonec přeci jen kývla manželovi na třetí mimčo🙂

leeena_4
18. led 2013

@betysek 😀 😀 😀 No, tou úsporou si nejsem taky už jistá a vůbec mi neříkej, že u druhého to bude to samé 😀

copa
18. led 2013

ahoj holky,
teď jsem přidala do barázku nějaké látkovky, kdybyste měly zájem, koukněte 😉

leeena_4
18. led 2013

@ptjj teď jsem koukala na tu Ellas house a máš pravdu, že má úzký vlez pro ruku, ale jen ta malá. Elková už ji má mnohem větší 😉

ptjj
18. led 2013

@leeena_4 já mám L 🙂

leeena_4
18. led 2013

@ptjj a to ti přijde malé? ahá, tak mě ne. U mě to je prostě láska na první pohled ty EH 🙂 .

ptjj
18. led 2013

@leeena_4 no, přijde, asi mám velkou ruku 🙂 jednou mi řekl jeden kluk na rande, že mám ruce jako zedník 😀

leeena_4
18. led 2013

@ptjj 😀 to asi nedopadlo nejlíp to rande, co? 😀

betysek
19. led 2013

@leeena_4 Mně taky přijde kapsa u Ellas house úzká, taky mám L. Ale asi to bude tím, že ji porovnávám s kapsou u Bamboolika. 😀 Dneska madam spinkala poprvé na bříšku a Bamboolik už nevydržel, budeme muset dovycpat...

hanule04
19. led 2013

@betysek já přidávám jen krátkou anavy vkládačku a v pohodě ještě má rezervu, to je na bambolíkovi super že si to můžeš dovycpávat podle potřeby.Ale je pravda, že bych ráda vyzkoušlea i noční anavu abych měla srovnání, ale asi odolám.

betysek
19. led 2013

@hanule04 Noční Anavce taky odolávám kvůli té ceně, stejně jako jsem odolala Econappi 😀

hanule04
19. led 2013

@betysek no taky odolávám, ale já si nechala ušít Kapsovky od Paloška s opičkama a se sovama, abych odolala, ale když jí tu pořád tak vychvalujou 😠 Ale Kapsovky od Paloška jsou taky super.
Mě by lákala právě ta noční anava s tím novým materialem.(bambusovým froté)

nnell
19. led 2013

@ptjj @svha díky, tak já se asi odhodlám, seberu odvahu a nějaké pořídím 😉

bamboolik
20. led 2013

@madlisek gratulace 🙂

bamboolik
20. led 2013

@betysek Bamboolik svrchňáky určitě na 60. Já je peru normálně s plínkama na tu 60. Obcas mi skončily i v sušičce a přežily, ale to prosím nedoporučuji 😀 😉

cholitto
20. led 2013

Ahoj holky, konecne se mi podarilo vas zase docist, ufff 30str je za mnou.. tedy vy jste pokusitelky, co se tyce novych plen i satku... To mam hned pocit, ze toho mame malo 😀
Psaly jste tu o bambuckem masle. Jake pouzivate a na co presne? Smi se i na mimi?
Jinak od Jeziska Kubik dostal Bamboolik denni a velka spokojenost, vydrzi pekne i pulku noci, pulky jsou super, ty gumicky nedrou, vrele doporucuji .jeste dostal 2 gagaplenky a taky jsem s nimi moc spokojena. Co se tyce EH mame bum hugger na noc a jsem s nimi spokojena, vydrzi dost, ale mam zatim mimi, tak nevim, jak bude hodne curat v budoucnu.

abigail1
21. led 2013

Bum hugger s vkládačkou Baby idea prefold dávám na noc a spokojenost 😎

abigail1
21. led 2013

Ještě k těm Bum hugger, na babako.cz píšou, že : potřebujete-li přidat další sací vrstvu, vkládejte ji mezi plenku a svrchní kalhotky (aby nedošlo k narušení vlastnosti fleesové vnitřní vrstvy) takže se to nemá cpát do té kapsy 😉

betysek
21. led 2013

@abigail1 Ale pak ta kapsa postrádá smysl. Muselo by se to tak dělat i nočního Bamboolika.