Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

leeena_4
25. led 2013

@briuska flísáčky jsou svrchňáčky na noc a nebo na den, pokud dítě nesedí 😉. Drží dobře vlhko. Svrchňáky se dělí na: flísové / PUL / vlňáky

briuska
25. led 2013

@leeena_4 teď jsem se koukla k tobě na plenky, obě alba nááádhera 🙂 . Rodit 4 kg dítko musela být pěkná fuška 😕, já měla žížalku . Mám ale pocit že po těch 14 letech budu jako bych rodila poprvé.

leeena_4
25. led 2013

@briuska no ty 4,5 kila by nebyly tak hrozný, jako ta hlavička 38,5cm 😀 Byl to masakr velkou hlavou, ale šla bych do toho znova. Za 14 let asi člověk zapomene 🙂, ale ono je to lepší 😀. Musím do alba doplnit další plenky, co jsem teď za poslední dobu pořídila 🙂.

briuska
25. led 2013

@leeena_4 to jsou míry...ještě že už jsem to opravdu skoro zapomněla 😀. Jak doplníš, pokochám se 😀 🙂 🙂 . A jdou tedy ty Bamboo použít i jako PUL s čč?

neznáte někdo obchod Brouczech?

leeena_4
25. led 2013

@briuska jojo, jdou i načč na novosklad i na rovno 🙂. Z obchodu Brouzcech jsem objednávala několikrát, rychlé dodání a vše bez problémů. Platila jsem i předem na účet.

janinek
25. led 2013

Holky, jak je to ted s ekopleny? Fakt nedodavaji?

leeena_4
25. led 2013

@janinek mají na hlavní stránce že ne, takže jsem to nezkoušela 😀

briuska
25. led 2013

@leeena_4 na tom brouczkovi mají že když uděláš platbu předem a vyzvedneš si obj. uloženku, tak doprava je jen 29 Kč 😅 ...a mají tam výběr 😅

briuska
25. led 2013

Teda já nevím kterouuuu 😵 .A jsou jak patentky tak sucháč....co je lepší?

leeena_4
25. led 2013

@briuska jojo, já jsem s nima spokojená. Mě přijde sucháč pohodlnější, ale myslím, že patentky vydrží dýl.

janinek
25. led 2013

@leeena_4 Mne totiz prislo, ze nedavno si tam nekdo neco objednaval a nevim, jak dlouho tam ten napis maji.

leeena_4
25. led 2013

@janinek hm, tak to nevím, jedině zkusit jim napsta. Já mám teď útrum - včera jsem byla v Bráně pro extendor a zase jsem neodolala 😀

janinek
25. led 2013

@briuska JSem se v tom ztratila uz, co za plinu ted vybiras?

janinek
25. led 2013

@leeena_4 Cos koupila? Moje mamka take vcera byla v brane, skoda, z emi to nerekla, chtela jsem nejakou plinu, sla pro Sapito hracky.

leeena_4
25. led 2013

@janinek koupila jsem ještě jednu noční Bamboolik. Trochu mě naštvali, na netu mají, že je za 319,- na cenovce taky a chtěla po mě o 30 Kč víc, že prý přeceňovali. Tak jsem řekla, že ne, že na cenovce je tahle cena, na netu taky a já to za ní chci. Prý na netu už je vyšší - koukala jsem večer doma a nebyla. No, neva, dostala jsem jí za původní cenu. pak další kalhotovku Anavy, flísovou čepku Haipa Daipa a dvě vkládačky do Ellas'House.

janinek
25. led 2013

@leeena_4 Tos krasne nakoupila. Ja tu ted o nocnim bamboolikovi chtela psat. Dneska ji mela 11 hodin, vycpano BB bambusovou vlekou vkladackou a jednou LL. A mokre byly jen ty vkladacky a plina skoro ne, mela pres to Disany. A minulou noc mela TB bamboozle dvojku s BB mensi vkladackou a take vydrzely.

A dobre, zes vydyndala tu cenu, to je jejich problem, ze to nemaji precenene.

leeena_4
25. led 2013

@janinek tyjo, super výdrž 🙂. Taky měl dnes 8 hodin nočí Bamboolik, nevycpáno a v pohodě 🙂.

janinek
25. led 2013

@leeena_4 Ale ty mas asi v te nocni tu jejich vlozku, vid? Ja mam jen tu kapsu.

Ja jsem ted uplne unesena z tech vlnaku, ze je mala takova desne mekka. Akorat pres den m ivadi, ze se do nich neda snadno kouknout.

hehena
25. led 2013

@cajomilka já si vzala TB AIO jen na zkoušku, když jsem kupovala první várku plen a nakonec jsou jediný, který momentálně používáme.

@briuska anavy jednovelikostní dělají miminku opravdu obří zadek, zatím je vůbec nepoužíváme. je to asi o pocitu, ale hodně mi to vadí. z těch, co jsem měla původně v albu, jsou pro nás teď ty TB aio opravdu pomalu hitovka 😀. celkově jsem do téhle značky zamilovaná. teenyfit (novorozenecký) jsou krásný, ale už bych je nevzala. neb ty jednovelikostní sedí opravdu dobře (aspoň teda našemu prckovi) od 3,5 kilo, jsou měkkoučký, u pasu se mi líbí dokonce víc než ty teenyfitky - neb mi ten lem příde měkčí a že jsou na miminu o něco větší než novorozenecký už je detail. každopádně je to nejštíhlejší a nejpříjemnější jednovelikostní plena, kterou máme a navíc i super rychle schne 🙂
pak mám ještě plenky na noc, který jsem tedy zatím nevyužila, ale matroš hodně příjemnej. mám bamboozle stretch a flexitot a ta flexitotka o dost rychleji schne, takže pokud nemáte sušičku a budete mít zálusk na tyhle plenky, tak bych vzala tu flexitotku - na ty tedy patří ještě svrchňáky 🙂

anavy easy taky zatím nesedí, jak tu někdo psal - zatím protéká. uvidíme časem. líbil se mi hodně ten systém, že se dají v případě počůrání měnit jen ty vkládačky.

@leeena_4 u těch nových TB vkládačka není, teda aspoň mě to přišlo jen s fleesovou separačkou. přápadná vkládačky se pak dokupuje. ale koupila jsem si na pozdější zkoušku Ella's house vkládačku, ta asi pojme víc než vkládačka, co se dá přikoupit k TB.

hehena
25. led 2013

@briuska já objednávám jen u Brouszech . ) paní mi ušetřila při první objednávce opravdu hodně peněz, bo jako neznalá, jsem chtěla hodně novorozeneckých. to mi rozmluvila a postupně se mnou celou objednávku předělala. volala mi kvůli tomu několikrát. i teď mi vždy volá, co mají skladem, kdy vyšle balík, bez potíží udělá jednu fakturu se zbožím, které může odeslat hned a pak vyšle zbytek. velmi příjemnej přístup. dneska mi volala, že objednala špatně ubrousky Jackson reece, ale že mi pošle ty dražší s nižší cenou (ty jsem si objenala), že je to její chyba. paní právě sama látkuje, má dvě malý děti a třeba sadu Bamboolik nejdřív testovala a pka ji teprve zařadila do eshopu.
takže já nakupuju momentálně jen tam 🙂 a můžu opravdu vřele doporučit. 😉

janinek
25. led 2013

@hehena Ty jo, tak to ti ty easyfitky jsou brzy. Nasi byly dobre az od dvou mesicu nejak. To mela nad pet kilo. Jinak vkladacku nemaji ani stare, ani nove. Ale stare jsou bambusove, takze nasajou vic, ale nove lepe sedi a maji lepsi PUL, pro me teda. Ja mela v tom TB baliku vkladacky mikrovlaknove, i kdyz TB dela i bambusove. Ja tam davam little lamb bambusove vkladacky. Miva je tak 2-3 hodiny.

A ty TB MF vkladacky davam k cc na rovno, kdyz to ma mit jen na chvili.

leeena_4
25. led 2013

@janinek No je tam kapsa a k jejímu vchodu je přišitá ta jejich vkládačka.
@hehena Já tu vkládačku dostala normálně k tomu, kupovala jsem ji tak před půl rokem.

Mě to s tím zadečkem v Anavkách nepřijde tak hrozné, ale já mám cvaldu, co má ve 3 měsících 7 kilo, takže asi jiné posouzení.

janinek
25. led 2013

@leeena_4 Tak ja to mam bez te prisite prave. Takze si ji vycpavam.

leeena_4
25. led 2013

@janinek ahá, to jsem nevěděla, že se prodává bez ní

hehena
25. led 2013

@leeena_4 no já tu anavku myslím na moje mimčo... zkoušela jsem mu dávat tu jednovelikostní před 14 dny a to nejde prostě 🙂)) ale samozřejmě každej se na to dívá jinak. ve skoro 4m už předpokládám, že to bude lepší a taky budu dávat 🙂
já první TB aio koupila v říjnu a přišlo mi to bez ní, ta vkládačka stojí samotná snad 80 kaček.

@janinek vycpáváš TB aio vždycky? od doby, kdy je dáváš?

briuska
25. led 2013

@leeena_4 dobře jsi si to vybojovala, paltí ceny co mají na netu, zákazník nemůže doplácet za jejich blbost 😉
@janinek řešily jsme na Anavy a Bamboolik. Nakonec jsem si vybrala že koupím 1xAnavy jednovel. na patentky a 1x Bamboolik základní plenu. Ted už jen vybrat design 😀 .

Ještě ale musím koupit čč, zjistila jsme že mám jen 20 ks starších, ty už nebudou sát žádná sláva. Dle zkušeností mamin asi Kikko eco lux nebo Libštát...u Libštátu nevím zda stačí obyč? nebo taky extra? ty už jsou docela dražsí. celkem potřebuji koupit asi 30 čč.

briuska
25. led 2013

@hehena tak teď už mám zase dilema 😀 . Ten e-schop se mi teda moc líbí, co píšeš o jednání atd. Já tu holkám psala, že mám hrozně málo peněz, ale chtěla bych si udělat radost s nějakou plenkou a všichni chválí Anavy.....a bamboolik taky chvála. tak ted nevím, když jsou ty TB tak super, zda radši nezkusit ty. I když každý miminko je individuál, a bez zkoušky to stejně nezjistím. Já měla první dítě malé (2,9 kg), druhé počítám taky kolem 3 kg, ale můžu se plést. Ale tu jednovel. Anavy asi stejně zkusím, jen vybrat teda TB nebo Bamboolik 😕

briuska
25. led 2013

@hehena se mnou by paní z Brouczka moc velký job neměla 😀 , dvě plenky+možná ty čč. Myslela jsi tady v tvém albu, že tu zelenou nebrat, raději tu modrou v pozadí? https://www.modrykonik.cz/fotoblog/hehena/album...

abigail1
25. led 2013

@leeena_4 no to by mně hodně naštvali, na cenovce mají napsanou nižší cenu a po Tobě chtěj vyšší? No kde to sme? 😠

leeena_4
25. led 2013

@abigail1 jo, chtěli, že prý jen zapomněli změnit cenovku. Ale s tím u mě neuspěli 😉