Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
8. únor 2013

@kajalka no tak na velikost balíku to nemá vliv...tak tlusté nejsou🙂 Ale jak píše @elana nejsou teda pro tu pohodlnost (spláchnout a hotovo), to se musí uznat. No, mě u toho šlo spíš o ten pocit sucha, než o estetiku. Ale tak separačky jsou to poslední, pokud máš jasno v plenkách, tak ty separajdy už nejsou zas až takový dilema, prostě nějaké kup, jak uznáš za vhodné, použít se dají všechny a nespokojená nemůžeš být s žádnými myslím, každé mají plusy i minusy...ty celulózový nebo viskozový se zas dají vyprat a použít min. ještě jednou.... ale neřeš to tak, ber podle toho, co je ti milejší🙂

abigail1
8. únor 2013

@kajalka používám tyto separačky a jsem s nimi moc spokojená http://www.babako.cz/separacni-pleny-v-roli na novorozeně jsem používala tytéž, ale v rozměrech 16x28 cm. Vyzkoušela jsem také Kikko a vůbec mi nevyhovovaly. Po vyprání se hrozně zmačkají, ani ten materiál mi nějak nesedne... ale to je jako se vším individuální. A dávám je do všech plen.

janinek
8. únor 2013

@kajalka Ja pouzivam fleecove separacky Tots Bots ci Little Lamb, jednoraozvym jsem nejak neprisla na chut. Beru to na ochranu plinky a na suchy zadecek. Prijde mi, ze to nijak na objemu neprida, trosku urcite, ale ne nejak extremne, to dalsi bmb vkladacka je poznat vic. A ja mam priserneho ucuranka a ukakanka, takze kdyz nekaka do lavoru a je to bohuzel v pline, tak to odnese separacka, plina a nekdy i vkladacka, vetsinou na krajich. Ale to bude asi lepsi, az budou bobky. Ona to ma hodne tekute vetsinou. A je kojena a v skor sedmi mesicich kaka 3-5x denne, ale tri je vyjimka, spis vickrat.

cajomilka
8. únor 2013

@kajalka Mně se extendor hodně osvědčil, malá je hodně drobná a o číslo větší bodyčka jí jsou moc široká v ramínkách (pokud mají roztahovací výstřih). Jen bohužel nejde použít u všech značek, např. nejde k HaM a CaA. 😢

kajalka
8. únor 2013

@cajomilka No to je v kelu, mám většinu bodýček z CA 😢 No tak budu doufat, že ho nebudu potřebovat...

cajomilka
8. únor 2013

@kajalka Jo a taky záleží na tom, jaké plenky používáš, já teď už malé často dávám AIO a tam už s velkým zadečkem není problém, dřív se čtvercovkama a popolinama to bylo horší.

cajomilka
8. únor 2013

@kajalka Hm, to je škoda, ale dostala jsem ještě jeden tip - když je miminku bodyčko s roztahovacím výstřihem velké v ramenou - Amálce ramínka často úplně lezou ven - , stačí na ramínka nacvakat dva páry patentek. Určitě to zkusím 😉

kajalka
8. únor 2013

@cajomilka Taky dobrej nápad, děkuju.

saaralota
8. únor 2013

@cajomilka @kajalka ahoj, já mám tenhle extendor http://www.branakdetem.cz/manymonths-extendor-k... a jde mi v podstatě na všechna body - i z HM (CA nemám, tak tam nevím...). Snad jen na dvou body z Nextu jsou menší patentky a tam mi to nesedí, ale jiné taky z Nextu jsou v pohodě (jsou to sekáčové kousky, tak můžou být různě staré...). A opravdu se mi extendor osvědčil. Skoro bych ho doporučila i nelátkovácím maminkám - prodlouží nositelnost oblíbených kousků 🙂.

cajomilka
8. únor 2013

@saaralota Já mám z HaM body z biobavlny kupovaná loni a extendor k nim bohužel skutečně nejde 😢 Mám taky ten od MaM, nevím, že by existoval jiný.

saaralota
8. únor 2013

@cajomilka To je zvláštní, já mám z HM taky kupovyný loni - tak někdy touhle dobou a nevím teda jestli mám z biobavlny...ale mám asi čtyři různé (zavinovací, normální, na knoflíky...) a opravdu mi to na všechny jde. Ale musím říct, že mě překvapuje, že to jde opravdu až na výjimku úplně na všechno - že všichni používají stejnou velikost patentek 🙂.

cajomilka
8. únor 2013

@saaralota Z těch hodně rozšířených "značek" extendor nepasuje ještě k takové té levné vietnamské KaY, ne že bych je kupovala, ale spoustu jsem jich dostala. Ale třeba Mothercare, Marks a Spencer, Early Days - všechno funguje 🙂

saaralota
8. únor 2013

@cajomilka já mám hodně oblečení z Tesca, pak máme myslím G-mini, a sekáčový "mix" - tam je ten Next, George...nevím co ještě...ale kromě těch dvou kousků z Nextu, kde jsou malé patentky, to funguje 🙂. Teď jsem sháněla takové malé patentky v galanterii, že bych si na ty nepasující udělala extendor domácí výroby a nesehnala jsem žádné, co by pasovaly...paní povídala "to máte asi něco zahraničního, že?" :D a oni prodávají jen české patentky...takže to je jasný 🙂. Nicméně jsem objevila řešení - "kšandy" 🙂 http://www.branakdetem.cz/fixacni-pruhy-na-tric...

abigail1
8. únor 2013

hmmm, tak to já v těhu pořídila s nadšením 2 kusy extendoru a nepasoval nám skoro do žádného bodýčka. 😖 😠

jasekd
8. únor 2013

Proto jsem si extendory na dalsi velikosti patentku usila doma (jen jsem vzala gumu sire cca 5 cm a na ni nasila patentky, zadna velka prace, sit neumim), protoze jsem koupila Many months a nepasoval zdaleka na vsechny.

janinek
8. únor 2013

Extendory take doporucuji. Protoze obleceni musi byt fakt volne, kdyz tlaci na plinu, tak protece. AIO jsou mensi, tam je ne vzdy potrebuji, ale take zalezi, co za velikost ma na sobe, na zacatku to nosi bez nich a pak, jak to zacne byt moc napnute, davam je. Ty, co mam ja, funguji na Marks & Spencer a Mothercare, ale ne na GAP a napul na Carters, tak bych asi mela sehnat nejake americke. Ted zrovna je tolik nepouzivame, protoze 3-6M odkladam a 6-9M je volne. @kajalka

novi
9. únor 2013

Já se přidávám s doporučením extendoru a na ty co nepasoval koupený tak jsem si stejně jako @jasekd vyrobila z gumy a patentků.

cajomilka
9. únor 2013

@saaralota Tak mi to nedalo a znova jsem vyzkoušela všechny naše bodyčka HaM s extendorem, a zvláštní - máme jich sedm, všechny z bioba, a extendor ke dvěma z nich pasuje, obě šedý melír. K ostatním fakt nejde. No docela mě potěšilo, ža aspoň ke dvěma jde, ale neumím si to vysvětlit - stejná značka, střih, koupeny ve stejný den, a přitom jiné patentky 😕

cajomilka
9. únor 2013

@kajalka Body z CaA máme čtyři a MaM extendor na ně opravdu nepasuje, pro jistotu jsem to znova přezkoušela 😉

remenova
9. únor 2013

Kolik tak dáváte do pračky plín? Dneska jsem tam naházela cca 15-20ks a vytáhla je úplně nevyprané ☹ Pračku mám na 5 kg (to se bere suchého prádla nebo mokrého)? To by taky mohlsa být příčina opruzenin malé, možná nám totiž nepere pračka ☹

janinek
9. únor 2013

@remenova Ja ji plnim z pulky az dvou tretin, cos davala za typ plen? Bambusove kalhotkove potrebuji hodne litat. Ja asi davam tak 13-15, 2-3 bambusove kalhotkove, zbytek AIO a nejake ctverce, perlan, latkov eubrousky.

remenova
9. únor 2013

@janinek dávala jsem jen klasický čtvercovky a pár kalhotovek Sketch (strašný shit)...nevypralo se mi vůbec nic ☹ Prala jsem na 60...

saaralota
9. únor 2013

@cajomilka to je teda divný...no, když půjdu náhodou do HM nějaký nakupovat, tak si pro jistotu vezmu extendor s sebou...abych se pak doma nedivila 🙂

janinek
9. únor 2013

@remenova No to je fakt divny a jak vypadaji? A jindy se ti vyperou? Nezapomnelas dat prasek nebo tak? A zkousis je dat znovu prat?

cervena_vila
9. únor 2013

@remenova Já dávám tak 2/3 pračky, peru ve slizu nebo v prášku a vypere se na 60 všechno. Bere se to na mokré prádlo, což teda můj vypraný koš plen musí mít určitě víc než pět, vždycky se pod tím pěkně prohnu.

tynkat
9. únor 2013

Ahoj všem! Taky si dovolím komentář k extendoru.. Nedám na něj dopustit a díky němu nosíme ještě i bodýčka ve vel. 62, která už jinak přes látkové plenky nezapnu. Mám Many months a pasuje mi naprosto na všechna bodýčka, co máme - H&M, C&A, F&F, G-mini.. Někde nesedí úplně přesně na ty rozestupy, ale mě to teda vůbec netrápí - funkčně je to v pořádku..
Holky, poraďte mi, prosím.. Jak dlouho jste motaly novosklad ze čtverců? A co potom? Na draka? Nebo narovno?

saaralota
9. únor 2013

@tynkat ahoj, já jsem skládala novosklad myslím tak do 4. měsíce, když už mu to bylo těsné, tak jsem skládala na draka...a se začátkem příkrmů a tužším obsahem plenek jsem začala dávat narovno...takže někdy mezi pátým a šestým měsícem.

lemuritto
9. únor 2013

AHoj holky, jaké jsou prosím Vás svrchňáky TOTS Wrap? Moc se mi líbí, ale nevím, jak jsou na tom funkčně a nemám si je kde ošahat 😠 Nemáte někdo zkušenost? Děkuju děkuju!

pampeliska1
9. únor 2013

@cervena_vila
@remenova
Bere se to na suché prádlo 😉 Kdyby to bylo na mokré, tak nevyperu nic 😅

janinek
9. únor 2013

@lemuritto Ja je mam a porad nejsem schopna je ohodnotit. Mela jsem nulky, ted jednicky. Pro me nejvetsi problem je trefit spravne nasazeni. Casto mi trosku odstavaji kolem jedne nozicky, ale kdyz se trefi nasazeni, tak sedi a drzi vyborne. Jsou hrozne prijemne a jemne, i ty gumicky. Blueberry beru jako spolehlivejsi, ale TB jsou lehci a mekci.