Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
11. únor 2013

@anetmili Myslim, ze hodne latkarek kombinuje. Papir vetsinou na ven a/nebo na noc.

betysek
12. únor 2013

@anetmili Jak píše @janinek, většinou holky kombinují - látkovky doma během dne a na noc, cestování a ven jednorázovky. Já tedy látkuju na 100% - jednorázovky ani doma nemám v zásobě. První dceru jsem měla v jednorázovkách asi 2,5 měsíce, pak jsem postupně přecházela na látku. Na noc až naposledy. Julču mám od příchodu z porodnice jen v látce. Měla jednorázovky jen pár dní, když se jí nemohl zahojit pupík, svrchňáky ji ho vždycky podráždily...

betysek
12. únor 2013

@svha Já u Bambolíka, než hodím plínku do kbelíku, zapnu SZ a celou plínku obrátím flísem ven. Mám je už aspoň 4 měsíce a ještě se mi na jiné prádlo SZ při praní nechytly.

novi
12. únor 2013

@anetmili Ahoj já mám látku na doma a na noc a když jdeme ven na dýl tak dostává papír. Ale to aý ted posledních pár měsíců.

bamboolik
12. únor 2013

@anetmili ahoj,u nas bych rekla ze kombinuje cca polovina nasich zakaznic. Maji cca 12-15latkovek a na cesty a na noc davaji papir. Je to podle me dobry zpusob jak mit to nejlepsi z obou typu plenek

janinek
12. únor 2013

@betysek @svha Ja teda take nejsme nadsena, ze bamboolik nema protizipy, ale apla plinka s emi stale nerozepla jeste pri prani, na rozdil treba od misosolo posledni dobou.. Obcas LL, ale nastesti se tam vzdy nalepi jednorazovy ubrousek na ne.

A vcera vecer opet neuspech s bamboolikem, ona to snad dela schvalne, proste neusnula a musela jsem ji prebali.

leeena_4
12. únor 2013

@svha já mám jednu s protikusy, jednu bez a taky jsem spokojená, to už je spší takový bonus 🙂
@anetmili jednorázové jsem použila jen když jsem jela někam na dýl, než dva dny. Jinak vůbec, ani doma žádné nemám.

betysek
12. únor 2013

@janinek Mně to ani nějak zvlášť nevadí. Mám pořád pocit, že až bude mimčo větší, tak ho budou ty protiskusy škrábat. Teď mám Bamboolika na patentky a taky spokojenost, což je u mě teda co říct, prtože a patentky toho moc nemám....

misam
12. únor 2013

@svha Děkuji, zatím vyzkoším anavy kalhotovky a pak půjdu do bamboolika nebo ellas house. noční anavy jsou až od 6 kg (nebo tak nějak 😀 )no a to ještě nemáme.

betysek
12. únor 2013

@misam Bamboolik je myslím taky od 6 kg, ale Julče seděl už v 5,8 kg pěkně... Dřív jsme ho neměly...

misam
12. únor 2013

@betysek my máme zatím 5 kg, tak vyzkouším co mám doma a pak rozšířím sbírku 😀

anetmili
12. únor 2013

@bamboolik Slyšela jsem, že známá s tím měla problém, že jak dala malou do jednorázovek dobré, pak dala malou do látkovky a řev. Že tedy zkoušela vícekrát i jiné typy a nějak ji to nevyhovovalo, že měla asi pocit vlhka nebo nevím. Tak se ptám zda s tímto není nějaký problém když se kombinuje.

bamboolik
12. únor 2013

@anetmili uz jsem to taky slysela,hodne zalezi na okolnostech. Vlhko se da vyresit separacni plenkou,taky zalezi na tom,co zkousela a kdy. Dalsi vec je hodne psychika neboli kdyz je mama nervozni,jak bude mimi reagovat,tak mimi bude nervozni a plakat. Ja osobne vzdycky doporucuju nedelat zavery po 2h ale spis vyzkouset latku alespon na cely den a to nekolikrat,nez finalne udelat zaver 🙂 ale jako ve vsem,jsou miminka,ktera latku proste nesnesou z duvodu vyssi vzdysne vlhkosti v plence (napr nekteri silni atopici), stejne jako jsou deti,ktere tezce snaseji jednorazovky (muj starsi syn). Ke kombinaci,moje kolegyne ma ted 3tydenni mimi a pouziva prave kombinace za 2/3 nase Bambooliky a z 1/3 jednorazovky a funguji v pohode 🙂

steffi23
12. únor 2013

Ptám se ptám, kdo má PULky Tots Bots Flexiwrap? Jak jsou řešený kolem nožiček a jsou to jen PULky se zátěrem bez podšití jako IV Soft (ne Organic)? Díky

saaralota
12. únor 2013

@anetmili ahoj, já používám látkovky a na noc jednorázovky (kvůli monitoru dechu na plínku...) a není s tím žádný problém. Teda kromě toho, že jednorázovky mi teď už asi dva týdny v noci protékají...musím vymyslet, jak na ten monitor s látkovkou a už se těch jednorázovek definitivně zbavím... Jinak náš mladej s vlhem asi problém vůbec nemá. Je schopnej se na tajňačku i pokadit a vydržet v tom s úsměvem libovolně dlouho 🙂.

saaralota
12. únor 2013

Všimla jsem si, že tu jsou spíše negativní zkušenosti s Anavy easy - tak já bych chtěla pro vyváženost diskuse prohlásit, že já jsem s nima zatím maximálně spokojená 🙂. Používám je na doma, spíš na kratší dobu a vyhovuje mi, že jsou to relativně malé plenky a malý se v nich může dobře hýbat. S protékáním zatím problém nebyl, přebaluju doma často... navíc se kalhotky dají použít víckrát a připnout vždy jen nové jádro/nebo dát jiné vkládačky... (a nechat kalhotky chvíli vyvětrat - střídat s jinými). Peru je pak s ostatními plínami obden, ale vždy jedny kalhotky použiju tak 4x, takže mi to přijde docela fajn systém...

helulela
12. únor 2013

@steffi23 koukni ke mně do alba od téhle fotky dál https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/alb... , zevnitř jsou "gumové"

sklibatko
12. únor 2013

prosím,když chci jen aio tak kolik ks ?

cajomilka
12. únor 2013

@anetmili Patřím k těm, co kombinují - doma a na kratší vycházky látka, na noc, na dovolenou a delší výlety jednorázovky. Vyhovuje mi to tak.

janinek
12. únor 2013

@anetmili Podpis o tom zkouseni latky @bamboolik Myslim, ze ve vetsine pripadu bude latka fungovat, ale musi se vedet, jak na to a zkouset. Co jsem cetla na netu pribehy, jak to mamky vzdaly, tak to casto bylo nevedomosti a ze jim treba nemel kdo poradit.

Samotnou kombinaci problem nebude, to spis, ze by fakt to dite nechtelo latku, ale nebude to tak, ze jen v latce by bylo ok a kombinaci by latku nesneslo (snad davam trochu smysl, jsem lehce hladna). Na zacatku muz ebyt problem, ze pliny nejsou dostkrat vyprane, pokud nove, tudiz nemaji max savost a hned se nasaji moc a jsou mokre vsude. Coz zacatecnice muze odradit. Ja treba ted mam ty nove kalhotkove anavy, tedka je mela hrozne procurane, ale take jsou teprve petkrat prane. A mne nedoslo, ze uz je ma pres dve hodiny.

Jinak my jedeme spis latku, ale jednu dobu mela papir na noc, ze mela opruzeniny, ze ty nocni byly moc mokre. Ale ted uz ji to nevadi. Dnes v noci teda papir mela zrovna, protoze mi znehodnotila bamboolika a nemela jsem u prebalovaku dalsi nocni vkladacky. Ale pak treba je tyden v latce jen. Mam doma baliky nepouzitych plen, z kterych mi vyrostla, nez jsem si vsimla.

Na zacatku jsme to meli tak, ze jsem mela na prebalovaku vzdy par papirovek a davala kdykoli jsem nestihala nebo proste nemela po ruce latkovku nebo mel prebalovat manzel, i kdyz on papir nesnasi a chce jen latku. Novousku jsem stejne prebalovaloa po 2-3 h ve dne v noci, tak tam jsem to tolik nedelila na denni, nocni 🙂 spis AIO na ven, ze je mene zapinani.

A ja latkuji vsude, i venku, ale je to opruz, ze mam vzdy nacpanou tasku desne.

betysek
12. únor 2013

@sklibatko Obecně pokud budeš prát každý druhý den se 24 ks minimálně, ale spíš bych to viděla aspoň 28 ks. Záleží na tom, jak ti budou dlouho schnout. Nebo např. Anavy Easy, jak píše@saaralota , by ti stačilo méně a mít v tom počtu jen savá jádra a ty měnit...

sklibatko
12. únor 2013

@betysek tak to mam ješte co dohanet,mam jich zatim 14ks,anavy easy a tb
a jake dalši značky byste mi doporučily ? děkuji

svha
12. únor 2013

@betysek dobra rada 😉, že mě to nenapadlo, díky

svha
12. únor 2013

@misam já na kila nekoukala, potřebovala jsem plenky savou a Anavy noční mě uspokojila 😀
stejně je má dcera přes noc, ze začátku byla plenka opravdu strašně velká, 6 kg jsme měli až kolem 6tého měsíce a já plenky používám od 4,5 měsíce, i teď je to nejobjemnější plena, ale jak píši, jen v ní spí a tak je jedno, že se jí v ní hůř chodí, na chození moc času po přebalení na spaní nemá 😉

betysek
12. únor 2013

@svha To není z mojí hlavy, to tu radila kdysi Zuzka.... 😀

betysek
12. únor 2013

@sklibatko Vím, že holky chválí ještě Econappy. Já nemám ani jednu AIO, tak že neporadím...

svha
12. únor 2013

@sklibatko jako AIO je skvělá Swaddlebees Econappi, i Blueberry Bamboo deluxe, dobré jsou i Pop&Gro a Grovia, ale Grovia dovycpávám krátkými vkládačkami od Anavy, sice štíhlé AIO, ale ne moc savé, ráda mám ještě Baba+Boo, ale používám do nich jiné vkládačky (co mám Vkládací plenka Capri - jednovelikostní set, je to super plena 😉, ty co k nim patří nejsou nic moc

svha
12. únor 2013

@saaralota když je používám, tak jak je popsáno, tedy na doma, tak jsem s nimi spokojená, určitě jsem je neprodávala dál, jako jiné plenky, po blbé zkušenosti a protekly mi už i jiné, než jen Anavy Easy 😉, fakt záleží na hlídání délky mezi přebalováním, na cestování jsou ale lepší plenky AIO, než Anavy

janinek
12. únor 2013

@sklibatko Ja mam rada Blueberry basix, ty jsou vicevelikostni a mikrovlakno, take pridavam jednu bmb vkladacku, ale rychle schnou a super drzi a sedi. Maji zapinani na boku a netlaci brisko. Jak ti @svha doporucuje Blueberry Deluxe, tak to je kapslovka, ta se vycpava, ale ty mam take rada hodne, jen jsou mohutnejsi nez easyfitky treba. Kterou verzi TB easyfit mas? Dvojky ci trojyk? Protoze dvojky jsou cast bambus a schnou dele, trojky jak jsou cele umele schnou fakt rychle.

Econappi tu holky hodne chvali, tu chci take vyzkouset.

Mam jeste Miosolo, coz je takova AIO kapslovka napul, neni spatna, ale easyfit mam mnohem radsi. Prijdou mi savejsi (obe pliny jsou umele), mekci a lepe padnouci.

Jeste mam BumGenius Freetime a u te orvim, jak jsem s ni spokojena. Schne docela rychle, jak se cela rozklada. Sedi docela ok, i nasaje, ale nejsem z ni tak unesena. Chtlea bych zkusit BG V4 ci organics, jestli s emi bude libit vic. Mela jsem BG newborn a ty byly skvele.

sklibatko
12. únor 2013

@janinek a do te kapslovky jako vklad použavate co ?
a u těch tb easy fit nevím,mam je v balíku a nejsou nové, 😉 teprve začínám,to brzo 😀
Blueberry minky nebo bamboo?se mi libi i od sw...a dál nevím