Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

cajomilka
12. únor 2013

@janinek Konečně někdo, kdo taky má Miosolo 🙂 Já se kdysi nechala zlákat reklamou a koupila si hned tři a teď toho lituju 😒 Jaké s nimi máš zkušenosti? Nám často protečou 😖 na rozdíl od Easyfitek který mám ráda hodně.

svha
12. únor 2013

@sklibatko u kapsovek co mám je rovnou v ceně i vkládačky, super vkládačky mají Swaddlebees Econappi i Blueberry Bamboo deluxe, pak jsou hodně dobré vkládačky od Babyidea, mám různé druhy a velikosti doma a max. spokojenost a dost používaám, co jsem koupila nedávno Vkládací plenka Capri - jednovelikostní set
jinak zkušenost s Blueberry minky - materiál vnějšku super měkoučký plyš, vnitřek 100 % microfleec, jsou to objemnější plenky, ale jsou měkké, jediná vada je, že nové pouští vlákna, první asi 3 praní jsem od toho vnějšího plyše měla všechny plenky, některé mi zežmolkovatěli, teď už jsou seprané, takže v pohodě

sklibatko
12. únor 2013

@svha koukám,že to máš vše v malíku ,díky moc 😉

svha
12. únor 2013

@sklibatko jo a jasně na TotsBots easyfit jsem zapoměla, mám bambusové a jednu s minkee mikrovláknem a max. spokojensot, jedny z nej plenek u nás

sklibatko
12. únor 2013

a zkušenost s trenovacima kalhotkama od anavy a nevím ted kdo je ještě vyravi,nemate ?

svha
12. únor 2013

@sklibatko nj jsem prostě látkovací maniak, možná i proto látkuji, teď už taky pokukuji po tréninkáčích, ale nějak si nedokážu představit život bez plenek 😀 docela mě mrzí, že nevyzkouším ještě pár značek, ale už jsem do plenek vrazila tolik, že je mi až hanba, aspoň jsem ráda, že můžu předat zkušenosti, teď bych měla dítě odplenkovat 😉

cervena_vila
12. únor 2013

Ahoj maminky, na hlavní stránce na mě vykouklo album se Sweet Monkey, jsou teda fakt sweet. Znáte je? K čemu by se daly přirovnat?

janinek
12. únor 2013

@sklibatko Do tech Blueberry deluxe davam tak ruzne, co zrovna mam a na jak dlouho potrebuji. Jsou tri druhy - Bb Deluxe, BB Bamboo Deluxe a BB Minky. vsechno stejna kapsa, ale BB Deluxe fleece vnitrek, venku PUl, BB Bamboo bambusovy vnitrek, venku PUL, minky vevnitr fleece, venku minky (mekke, chlupate, PUL schovany vevnitr). A nove maji vsechny ty pliny vkladacky umele, MF - mikrovlaknove. Stare kousky maji bambusove, je tam vzdy dlouha a kratka vkladacka. Bambus saje vic, je tenci a dele schne. Ja mam jednu s bambusovymi vkladackami, ostatni s MF :( I kdyz americke a uz i jedny angl stranky u vsech nabzieji bambusovy upgrade, ze za priplatek jsou vkladacky bambusove. Tak pozor, ze treba na angl strankach maji stare popisky a tvrdi bambus, ale pak prijde mikrovlakno. Na ceskych nekupuji, tudiz nevim. Pri prani Minky mi z nich nic nelezlo nebo jsem nepozorovala.

A vycpavam ruznymi kombinacemi - BB combi inserts, Little Lamb bmb vkladacky, bamboolik batoleci vkladacka, ted i anavy kratka, dlouha, ty original BB vkladacky a jeste mam bambusovou vkladacku z BB fitted kalhotkovky.

@svha MioSolo mam jednu nastesti jen, jako neni spatna, ale jak pises, jsou lepsi AIO. Take mi protekla. Ale nam hur sedi. Takze mohla byt blbe dana, uz ji mela pres tri hodiny bez dalsi vkladacky, ale to pres dve hodiny spala. Davam ji obden, ze ji hodne tocim, ale neberu ji jako nejspolehlivejsi. Takze spis na doma a na kratsi dobu.

Treninkovky mam ted BrightBots a do zasobu vetsi Blueberry. Ale moc neporadim, protoze je davam v ramci bezplenkovky a zatim ma jen BrightBots a ty mi procurala, ale maji se take vyprat nekolikrat jako plinky a to jeste nebylo. Zalezi, co od treninkovek chcete, ty bright bots jsou uplne jako kalhotky, takze dobre kvuli tomu, ze si deti mysli, ze maji fakt pradlo, co jsem videla jine, tak byly ruzne skladaci a tak, coz je dobre pro manipulaci, ale pocitove asi bliz k pline. A nektere jdou dovycpat vkaldackou, Brigh Bots ani Blueberry ne.

anetmili
12. únor 2013

@saaralota Já jsem teda zatím v očekávání a dělám výbavu, koupila jsem Anavy a mam i monitor ddechu snuzu, je s tím teda problém dát ho na látkovku?

anetmili
12. únor 2013

@bamboolik děkuju za odpovědi, ještě jsem narazila na to, že nevím jak fungovat s latkovkou a monitorem dechu na plinku, drzi nebo je s tim problem?

saaralota
13. únor 2013

@anetmili já kvůli monitoru dechu používala na noc papírovky, když jsme zkoušeli na novorozence monitor dechu na látkovky, tak mi padal - ale dávala jsem ho na svrchní kalhotky (protože na plínu novosklad to moc nešlo....). Včera jsem si dodala odvahy a dala na noc látkovku - kalhotovou Anavy na suchý zip (má ten vrchní lem díky tomu zipu takový pevnější). Monitor držel dobře, celou noc...ale plína byla úplně mokrá a monitor od ní navlhlý...což jednorázově asi nevadí, ale při dlouhodobějším používání to asi nebude ono...tak přemýšlím, co s tím...potřebovala bych ten monitor něčím obalit, nebo tak...

pavlk
13. únor 2013

@cajomilka já jsem s miosolo spokojená.Krásně nám sedí a když ji vycpu vydrží hodně dlouho a zatím nám ještě neprotekla.

helulela
13. únor 2013

kopíruju dotaz od @visnakova z jiné diskuze - muzu poprosit taky o radu? Cekam druhe mimco a chystam se zkusit latkovat,mam nakoupene nejake Bambino Mio (vicevrstve+kalhotky),pak nejake kalhotkove Little Lamb a Tots Bots s vrchnacky Little Lamb a 5 fleese kapsovek Popolini.Ziju v zahranici a tohle jsem kupovala z Anglie pres net,porad v tom vsem mam ale pekny hokej... emoticon Nicmene k otazce,da se latkovat hned od zacatku,kdyz jeste neupadl pupik? Mam tady teda pripraveny balicek Pampers,ale zase mam ty BM i v Newborn,tak bych je chtela vyuzit. Ma vubec cenu pouzivat separacky v roli (BM) na novorozence? Nestece to akorat (vajicka emoticon )? Mam teda jeste koupene separacky Little lamb,ale ty jsou na prani a to uz vyjde na stejno,jestli s nebo bez,ne? A uplne tupa otazka,kdyz se pokaka,preprat se to musi asi hnedka,co?

betysek
13. únor 2013

Na ditezeskatulky.cz bude doprava zdarma... 😉 😉 😉 http://www.ditezeskatulky.cz/newsletter/125

anetmili
13. únor 2013

@saaralota No to je dobrá připomínka, tak to nevím tedy co s tím. Budu mít tedy ten samý problém.

bamboolik
13. únor 2013

@cervena_vila sweet monkey jsou aio plinky z ebay (nbo aukro). Takovych znacek jsou tuny,vsechno stejne jen jina nasita znacka. Pokud je chces zkusit,tak si je objednej primo pres ebay,budes to mit za tretinovou cenu ;) samy o sobe nejdou uplne na nic,ale bambusove vkladacky jsou nizkogramazni, PUL nepatri k tem prodysnym,ale zas maji docela dobry strih. Ja jsem jich kdysi par mela,ale prestala jsem je pouzivat jak zacalo byt teplo,protoze byl hodne poznat ten neprodysny PUL. Za sebe rikam eBay plinky par ks proc ne,ale ty prachy za SweetMonkey mi prijdou fakt zbytecne.

betysek
13. únor 2013

@saaralota Zajímlo by mě, kam ten monitor dechu připínáš - jestli za plenku na bříško nebo na záda. Já jsem právě přemýšlela taky o monitoru za plínku, ale když jsem si vzpomněla, jak první dcera začala spát na bříšku kolem 7 měsíce a v noci se různě převalovala, tak jsem si říkala, že nevím, kam bych ho připla. Nakonec máme monitor s deskou, jen do postýlky.

bamboolik
13. únor 2013

@anetmili s tim nemam zkusenost,ja monitor dechu nepouzivam vubec,rodim pomerne velmi donosene a zrale deti 🙂

saaralota
13. únor 2013

@betysek na bříško - malej spí na boku, výjmečně na zádech...na břiše vůbec. Mám postýlku přiraženou až úplně k naší posteli, bez boční stěny, takže malej dost cestuje ven z postýlky 🙂 deskový monitor by mi v tomhle případě moc nepomohl...

bamboolik
13. únor 2013

@visnakova latkivat muzes klidne i s nezhojenym pupikem,jen je potreba,aby nebyl v plince ale aby vetral. Nesmi byt prikryty PULkama (vetsina NB PULek ma vyrez na pupicek) a taky pozor na suchace u nekterych plinek at neskrabou. Jinak neni problem,my latkovali u mladsiho po narozeni a pupik mu odpadl az po tydnu. Co se separacek tyce,urcite je dobre je mit u te novo stolice,prave at se ta plinka nemusi porad prepirat. U bambino mio vkladacky a pulky ale stejne adi budes muset prat,protoze z vkladacek to vetsinou stece na kalhotky. Jinak je lepsi to preprat hned nebo aspon namocit,at jde ta stolice lepe dolu,pokud nebdes pouzivat separacky

betysek
13. únor 2013

@saaralota Tak to jo, já bočnici zatím mám u postýlky, dávala jsem ji pryč až asi v 1,5 roce u strarší. Mám desku asi na prostředku matrace a docela se divím, že i když si Julča po probuzení stoupne až na kraj postýlky, tak se alarm nespustí, ale ona tam dost tancuje, tak že matrace je asi neustále v pohybu.🙂 Jinak Julča spí taky různě, nejčastějí na břiše, ale převaluje se ve spánku i na břicho a na bok...

betysek
13. únor 2013

@bamboolik Díky za noční plenky na patentky, jsou super, už je 4 noci používáme. Patentky tedy moc nemusím, ale na těch Bamboolikovych jsou perfektně řešené. Mám ráda i patentky na Ella´s House.

cajomilka
13. únor 2013

@pavlk No u nás je problém spíš v tom, že dcera je i v roce hodně drobná, takže nám kolem nožiček protéká hodně AIO, Miosolo je jen jedna z nich. Musím si vždycky dát záležet na tom, abych ji dobře zapla.

cervena_vila
13. únor 2013

@bamboolik Právě paní psala, že mají dobrý střih a našla jsem jejich webovky, kde je jedna za 400 😕 což mě přesvědčilo v tom, že nepatří mezi gaga nebo jak se jmenujou ty levné plenky. Mně se jen líbí ty vzory.

bamboolik
13. únor 2013

@betysek to me tesi,vsak jsme meli asi 3 varianty patentku nez jsme se rozhodli ktery typ budeme delat 🙂

cervena_vila
13. únor 2013

@saaralota Ten monitor reaguje na pohyb a chvění, ne? Tak by šel obalit potravinářskou folií a fungoval i tak. Jen předpoklad...

cajomilka
13. únor 2013

@cervena_vila
O Sweet Monkey je rozsáhlá diskuse tady: http://www.emimino.cz/diskuse/pleny-sweet-monke...

bamboolik
13. únor 2013

@cervena_vila nerada ti beru iluze, ale je to to samé, jen bambusový vnitřek. Objednat se dají třeba tady
http://www.ebay.com/itm/20pcs-Baby-Organic-Bamb...
nebo
http://www.ebay.com/itm/20-colorful-baby-AIO-Cl...
nebo
http://www.ebay.com/itm/Sweet-New-1-alva-Reusab...

tento konkrétní prodejce je spolehlivý, od něho jsem brala pár svých vzorků. Jak jsem říkala, není to úplně špatná plínka, ale prostě ten PUL se nedá srovnat s naším nebo PULem ověřených značek. Stejně ten jejich bambusové froté a naše bambusové froté je opravdu jiná liga. Já kdybych dělala z froté 4 vrstvy tak to snad nikdy neuschne, protože je vysokogramážní, to jejich je fakt tenké. Za pár dolarů z ebay proč ne, ale osobně bych za jednu takovou plínku 500Kč nedala. Ale to je můj názor 😉

cervena_vila
13. únor 2013

@cajomilka wow, to je šílená story 😖 přečetla jsem dvě stránky a stačí.

visnakova
13. únor 2013

Dekuji za odpoved!